Lakelandský teriér

Lakelandský teriér v tráve

Typický lakelandský teriér v jarnej záhrade

Hoci lakelandský teriér, ktorý pochádza zo severného Anglicka, patrí medzi najmenšie vysoké teriéry, jeho odvaha a sebavedomie sú obrovské. Ak je tento bývalý lovec líšok, ktorý vonkajším vzhľadom pripomína waleského teriéra dôsledne vychovávaný, bude z neho priateľský rodinný pes milujúci deti, ktorý má zo všetkého najradšej akciu.

Charakter 

Skákanie cez priekopy a prekážky, šantenie vo vode, hry s inými psami, vyhrabávanie dier v záhrade alebo naháňanie myší v kríkoch: energický lakelandský teriér je najradšej v pohybe celý deň a poteší sa akémukoľvek spestreniu.

Tento vytrvalý psík nepozná známky únavy alebo nudy. Preto sa niet čo čudovať, že lakelandský teriér zo všetkého najviac neznáša byť “zavretý” doma niekoľko hodín. Kto má záujem o tohto anglického čistokrvného psa, potrebuje predovšetkým jednu vlastnosť: vytrvalosť! 

Dobrodružný a priateľský rodinný pes

Aktívne rodiny, ktoré rady trávia veľa času vonku v prírode, si s lakelandským teriérom určite užijú veľa zábavy. Ako bývalý poľovný pes je totiž tento angličan nielen veľmi vytrvalý a nebojácny, ale aj veľmi orientovaný na ľudí a pozorný.

Pod láskyplným a dôsledným vedením sa z neho stane ľahko ovládateľný spoločenský pes, ktorý vždy stojí pri svojich ľuďoch a vie, ako sa správať v meste, v autobuse alebo v reštaurácii. Len v situáciách, keď jeho pán venuje viac pozornosti inému psovi ako jemu, a prípadne druhého psa pohladí, sa inak pomerne nekomplikovaný pes niekedy stáva dosť žiarlivým. 

Jeho slabosti: Žiarlivosť a vášeň pre lov 

Lakelandský teriér má okrem žiarlivosti aj slabosť pre lov napokon, táto vlastnosť sa v ňom šľachtí už desaťročia. Na ochranu stád oviec ho pôvodne používali na lov líšok, kde hravo, nebojácne a obratne naháňal dravce priamo do ich brlohov.

Určitý lovecký inštinkt mu preto zostal dodnes, hoci v posledných rokoch sa ako domáci pes stal menej vzdorovitým a odvážnym. Ak je dostatočne zamestnaný a vystavený fyzickým aj psychickým výzvam (napríklad pri psích športoch), prejaví lakelandský teriér, napriek svojim vlastnostiam teriéra, celkom pokojnú a vyrovnanú povahu, ktorou bude šíriť veľa dobrej nálady. 

čierny lakelandský teriér © Eudyptula / stock.adobe,com

Vzhľad

Ak stretnete lakelandského teriéra na ulici, v parku alebo na psom športovisku po prvýkrát, možno si na prvý pohľad pomyslíte, že tento malý pes je waleský teriér.

Skutoční priatelia teriérov a znalci rôznych plemien si však všimnú rozdiely: lakelandský teriér s maximálnou výškou v kohútiku 37 cm a hmotnosťou približne 7 kg je o niečo menší a ľahší ako waleský teriér. Jeho hlava je tiež o niečo širšia a kratšia, hoci má samozrejme tiež charakteristický pretiahnutý tvar.

Okrem toho sa lakelandský teriér od waleského líši farbou srsti: na rozdiel od tohto plemena teriérov, kde je čierne sedlo na pálenej srsti povinné, lakelandský teriér môže byť aj jednofarebný s pálením, červený, pšeničný, červenosivý, pečeňovo hnedý, modrý s pálením alebo čierny.

Drsnú a poveternostným vplyvom odolnú štruktúru srsti s hrubou, mierne kučeravou krycou srsťou a hustou podsadou má však jazvečík spoločnú s waleským psom. 

Sebavedomý a vždy v dychtivom očakávaní

Napriek svojmu malému vzrastu pôsobí lakelandský teriér mimoriadne mohutným a hrdým dojmom. Jeho kompaktné telo je veľmi svalnaté, a pokiaľ ide ovytrvalosť, v ničom nezaostáva za svojimi väčšími príbuznými teriérmi.

Iskrí životom a v neposlednom rade to dokazuje aj jeho pozorný výraz očí a uši v tvare písmena V, ktoré sú naklonené dopredu ako “v očakávaní”. Ostražitý a sebavedomý dojem anglického lakelandského teriéra podčiarkuje vzpriamený chvost. 

História

Odvážny a sebavedomý, samozrejme, musel byť malý teriér vo svojej pôvodnej práci. Neohrozene lovil každú líšku, ktorá sa priblížila k stádu oviec jeho farmára, a prenasledoval dravca medzi skalami a kameňmi svojho severoanglického domova.

Nevzdal sa, pokiaľ líšku nevypátral v jej úkryte, a neváhal ju v prípade potreby aj sám zabiť. V tom čase sa lovecké revíry lakelandského teriéra nachádzali vo vysoko položenom, pustom a na jazerá bohatom kraji Cumberland na severozápade Anglicka, kde sa tento šikovný lovec cielene choval už od začiatku 19. storočia. 

V čase keď lord Lonsdale, prvý prezident asociácie lakelandských teriérov, dal tomuto plemenu psa názov „lakelandský teriér“, ktorý je dodnes platný na základe jazernatej krajiny, bol už viac ako 70 rokov vedený zoznam predkov tohto plemena. Lakelandský, ktorý bol pôvodne tiež známy ako Cumberlandský teriér, Westmorelandský teriér alebo Fell teriér, bol vyšľachtený z „Old English Black and Tan Terrier“, Bedlingtonu a Bordera, s Bedlingtonom na vylepšenie jeho charakteru a s Borderom na posilnenie robustnosti skrz drsnú a hrubú srsť.

Napriek tejto dlhej histórii cieleného chovu anglický Kennel Club uznal plemeno až v roku 1928. Skok do kontinentálnej Európy a Ameriky sa podaril až po druhej svetovej vojne a vyvrcholil uznaním Svetovej kynologickej federácie Fédération Cynologique Internationale (FCI) v roku 1954.

Chov a kúpa

Mimo Veľkej Británie je lakelandský teriér známy najmä v USA. Avšak vo zvyšku Európy a v iných častiach sveta toto plemeno stále patrí k pomerne vzácnym plemenám psov. Vo VDH (Združenie nemeckého kynologického klubu) je ročne registrovaných 40 až 80 šteniat. V Klube nemeckých teriérov e.V. (KfT) z roku 1894 má v súčasnosti platné povolenie na chov 12 chovateľov. 

Kto sa zaujíma o lakelandského teriéra a uvažuje o kúpe šteniatka tohto plemena, určite by sa mal obrátiť na renomovaného chovateľa, ktorý je členom oficiálneho klubu teriérov príslušnej krajiny. Len tak môžete mať istotu, že ide skutočne o pravého lakelandského teriéra a nie o nejakého kríženca s waleskou prímesou.

Výhodou psa z renomovanej chovateľskej stanice je určite to, že pokiaľ ide o zdravie a vývoj povahy, sa môžete spoľahnúť na popis plemena. Čistokrvné lakelandské psy sú veľmi odolné a netrpia dedičnými chorobami typickými pre toto plemeno.

Zdravie a starostlivosť

Ako majiteľ čistokrvného lakelandského teriéra sa častých návštev veterinára a vysokých nákladov na liečbu zvyčajne obávať nemusíte. Tak ako všetky psy, aj lakelandský teriér by mal byť očkovaný a mali by ste s ním pravidelne chodiť na kontroly k veterinárovi.

Takto sa dajú včas odhaliť a liečiť prípadné infekcie alebo ochorenia. U tohto plemena je tiež dôležité pravidelné strihanie srsti (každé tri až štyri mesiace), a to približne od veku 18 mesiacov. V každodennom živote je však lakelandský teriér veľmi nenáročný na starostlivosť vďaka svojej vodoodpudivej srsti. 

Chov a výchova

O niečo zložitejšia ako starostlivosť je výchova lakelandského teriéra. Tak ako všetky teriéry, aj lakelandský je do určitej miery tvrdohlavý a rád skúša, kde sú hranice – ak mu ich jeho majiteľ neukázal už ako šteniatku.

Ak sa však budete jeho výchove venovať od začiatku a budete vždy používať jasné povely, zistíte, aký ochotný sa učiť a poslušný dokáže tento psík byť. Dôsledná, ale láskyplná výchova sa pri tomto živom teriérovi určite vyplatí a uľahčí každodenné spolunažívanie psa a človeka.

lakelandský teriér Agility © zelenka68 / stock.adobe.com
Lakeland teriér na pretekoch agility psov

Je lakelandský teriér vhodný pre život v meste?

Lakelandský teriér je vďaka svojej priateľskej a na ľudí orientovanej povahe, ako aj kompaktným rozmerom tela vhodný aj pre život v meste. Mali by ste však vziať do úvahy, že vzhľadom na jeho loveckú minulosť ho musíte dostatočne zamestnať a dopriať mu veľa pohybu.

Ak ho nevediete k lovu, mali by ste ho zamestnať inými aktivitami, napríklad psím športom. Tomuto psovi by nemali chýbať ani dlhšie a vzrušujúce prechádzky po parku alebo blízkom lese. Ak máte záujem o lakelandského teriéra, mali by ste mať dostatok času na to, aby ste sa psovi aktívne venovali.

Dostatok pohybu je nevyhnutný pre harmonické spolužitie

Pre slobodných ľudí, ktorí pracujú na plný úväzok a musia svojho psa často nechávať doma samého a vo voľnom čase uprednostňujú papuče pred bežeckými alebo vychádzkovými topánkami, tento teriér určite vhodný nie je.

U psov, ktorým sa majitelia dostatočne nevenujú a sú unudení, sa vyvíja nežiaduce správanie, ktoré môže rýchlo viesť k vážnym problémom v spoločnom živote. Patrí sem aj neustále štekanie vysokým, prenikavým hlasom, ktorým je tento pes tiež známy.

Ak je však psík počas dňa dostatočne zamestnaný, môže sa vyšantiť na prechádzkach a hrať sa s inými psami, štekanie by nemalo spôsobovať žiadne problémy. Čím viac sa bude môcť vyšantiť vonku, tým pokojnejší bude doma.

Spoločné bývanie s deťmi bude v tomto prípade tiež veľmi dobre fungovať veď živého psíka nikdy neomrzí hrať sa s malými dvojnohými kamarátmi. Je však dôležité, aby sa deti naučili rešpektovať potreby psa a boli k nemu ohľaduplné.

Výživa

Aké krmivo potrebuje lakelandský teriér?

Napriek svojej takmer neúnavnej túžbe po pohybe sa lakelandský teriér uspokojí s pomerne malým množstvom potravy. Je dôležité, aby bolo krmivo kvalitné s vysokým obsahom mäsa a aby poskytovalo všetky potrebné živiny, ktoré aktívny pes potrebuje.

Ak krmivo pripravujete sami, mali by ste psovi do misky okrem mäsa dať aj zeleninu, kvalitný olej a prípadne cestoviny alebo ryžu. Mäso by však malo vždy tvoriť najväčší podiel, pretože pes z neho získava dôležité živočíšne bielkoviny.

V posledných rokoch sa medzi majiteľmi psov stalo veľmi populárnym kŕmenie metódou BARF, teda “biologicky druhovo vhodné surové kŕmenie”. Tento typ kŕmenia psov si však vyžaduje dobré predchádzajúce znalosti a presnú znalosť obsahu živín v krmive a potrieb psa.

Tí, ktorí na takýto druh prípravy krmiva nemajú čas, môžu svojho psa kŕmiť kvalitným a zdravýmsuchým krmivom.Mokré krmivo je kvôli dlhým fúzom lakelandského teriéra vhodné len v obmedzenej miere a v každom prípade vyžaduje rozsiahle čistenie po kŕmení. 

Je lakelandský teriér tým správnym plemenom pre vás?

Tí, ktorí majú radi temperamentné psy a nevyhýbajú sa rôznym aktivitám na čerstvom vzduchu, či už v lese, v parku, na ihrisku alebo na športovisku pre psov, si s lakelandským teriérom určite prídu na svoje.

Zároveň sa tento čistokrvný pes vďaka svojej malej veľkosti a ochote učiť sa ukazuje ako vhodný spoločník pre obyvateľov mesta, ako aj pre psích začiatočníkov – za predpokladu, že títo majú dostatok času a odhodlania sa svojmu náročnému psovi venovať.

Ak si nie ste istí, či je lakelandský teriér vhodným plemenom pre vás a vašu rodinu, obráťte sa na skúsených majiteľov teriérov a chovateľov tohto plemena, ktorí vám určite budú vedieť poskytnúť cenné rady a tipy pri rozhodovaní.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.