Absces u psa This article is verified by a vet

Absces hnisu u psa

Podľa definície je absces (tiež nazývaný hnisavý vačok) zapuzdrenou akumuláciou hnisu v prázdnom tkanivovom priestore, ktorý vzniká zápalovou zmenou buniek. Podľa toho je absces u psa typom zápalu, ktorý je zvyčajne spôsobený bakteriálnymi infekciami. V niektorých prípadoch však absces môže byť tiež sterilný, t. j. nie v dôsledku bakteriálnej infekcie a môže vzniknúť takmer vo všetkých orgánoch. Časté lokalizácie sú napríklad koža a pečeň, ako aj análny vačok, či prostata (pohlavná žľaza samca).

Absces u psov: Príčiny a výskyt

Abscesy sa môžu vytvoriť takmer v akomkoľvek orgáne, pričom spôsob tvorby je často rovnaký. Ak do tkaniva preniknú baktérie tvoriace hnis, ako sú Stafylokoky, Escherichia coli alebo Klostrídium, dochádza k imunitnej reakcii, k zápalu tkaniva. Cieľom tohto zápalu je odstrániť patogény, aby sa tkanivo mohlo regenerovať. V prípade abscesu sa vytvorí dutina abscesu, ktorá je vytvorená odumretým tkanivom a je naplnená vo vnútri hnisom. Tento hnis sa skladá z odumretých baktérií, buniek a buniek imunitného systému (neutrofilných granulocytov). Zvonka je absces oddelený od okolitého zdravého tkaniva takzvaným granulačným tkanivom, ktoré je súčasťou hojenia rán. V priebehu zápalu sa môže dutina abscesu naďalej rozširovať, čo môže viesť k fistulám (prepojenie s povrchom tela) alebo štrbinovým priestorom, čo môže komplikovať liečbu.

Najčastejšie sa vyskytujúce abscesy u psov:

 • Absces análneho vačku: v dôsledku bakteriálnych infekcií análneho vačku, jeho upchatia, alebo zvýšenej sekrécie
 • Absces prostaty u samcov: bakteriálna infekcia, napríklad prostredníctvom močovodu alebo krvného riečiska
 • Čeľustný absces v dôsledku zápalových procesov v oblasti zubov
 • Pľúcny absces: vdýchnuté cudzie telesá, pľúcne červy alebo nádory môžu viesť k hromadeniu hnisu v pľúcach. Avšak, tento druh abscesu je u psov pomerne zriedkavý
 • Absces pankreasu (absces podžalúdkovej žľazy): tieto abscesy sú často výsledkom zápalu pobrušnice a sú zvyčajne sterilné
 • Absces pečene: baktérie sa dostávajú do pečene cez zranenia, zápaly orgánov alebo u šteniat prostredníctvom zápalu pupku.
 • Kožné abscesy: často spôsobené poranením cudzím telesom alebo uhryznutím

Ako sa prejavuje absces u psa?

Absces je rozpoznateľný svojím typickým vzhľadom a sprievodnými príznakmi:

 • Opuch tkaniva
 • Bolesti: Psy môžu vykazovať zmeny správania, ako je nevôľa pohybovať sa alebo nedostatok chuti do jedla kvôli ich pocitu bolesti. Okrem toho môžu psy pri abscesoch, ktoré zvonku nie sú viditeľné, citlivo reagovať na dotyk, alebo vykazovať bolesti pri vykonávaní veľkej potreby, či močení.
 • Začervenanie okolitého tkaniva
 • Akumulácia hnisu vo vnútri abscesu (možná tekutá až voskovitá, mrvivá konzistencia)
 • V prípade otravy krvi: Horúčka, zhoršený celkový stav, znížená chuť do jedla, úbytok telesnej hmotnosti

Absces u psov: Aké sú diagnostické možnosti?

Ak váš pes vykazuje zhoršený celkový stav, bolestivý opuch alebo iné bolesti a zmeny správania, je namieste včasná návšteva veterinárneho lekára. V rámci anamnézy (rozhovor s majiteľom psa), môže veterinárny lekár stanoviť možné diferenciálne diagnózy a plánovať následnú diagnostiku. Dôležité sú napríklad stav očkovania, doterajší zdravotný stav, ako aj možné nehody alebo zmeny v prostredí psa.

Zároveň sa zvyčajne začína všeobecným klinickým vyšetrením, aby sa zistil súčasný zdravotný stav psa. Stabilný krvný obeh je veľmi dôležitý pre následné vyšetrenie.

Ak je opuch viditeľný už zvonku, môže sa veterinárny lekár počas prehliadky zvieraťa bližšie pozrieť na zmeny okolitého tkaniva a venovať pozornosť znakom, ako sú začervenanie, stopy uhryznutia alebo iné zranenia. Vzhľadom na pomerne typický vzhľad možno absces u psa pomerne rýchlo odlíšiť od nádorových zmien, pretože na rozdiel od nádoru sa miesto abscesu vyznačuje vyššou teplotou a vykazuje hnis. Ten môže byť odobratý punkciou. Ak však veterinárny lekár má podozrenie, že absces sa vytvoril vo vnútri tela psa, môže byť tento viditeľný zobrazovacími postupmi. V závislosti od lokalizácie sú na tento účel najlepšie ultrazvuk a röntgen (rtg).

Ako sa lieči absces u psov?

Pri liečbe abscesu u psov rozlišujeme chirurgickú liečbu a medikamentóznu liečbu.

 • Pred akýmkoľvek chirurgickým zákrokom: Holenie a hygiena rany
 • Otvorenie abscesu za aseptických podmienok (napr. punkciou) pri súčasnej ultrazvukovej kontrole, a to pod narkózou alebo v lokálnej anestézii
 • Vyprázdnenie a čistenie dutiny rany
 • Oplachovanie dezinfekčným, prípadne antibiotickým roztokom
 • Je možná omentalizácia (napr. pri abscese prostaty): Do dutiny abscesu je na drenáž vložené omentum (väzivová blana), čo napomáha liečeniu rán
 • Lieky proti bolesti, prípadne systémové podávanie antibiotík

Aká je prognóza?

Prognóza abscesu u psov závisí od lokalizácie a stavu abscesu. Ak je absces pomerne malý a neporušený, je prognóza priaznivejšia, než pri prasknutom abscese, ktorý môže viesť k život ohrozujúcej otrave krvi, ak sa nelieči.

Je možné zabrániť vzniku abscesu u psov?

Ak sa Váš pes poraní, niečo ho pohryzie, alebo sa mu niečo zapichne do kože, mali by ste dbať na dobré ošetrenie rany. Môžete postupovať nasledovne:

 • Dôkladné prezretie psa: Pri uhryznutiach bývajú často prehliadané menšie stopy uhryznutia, ktoré sa následne môžu v prípade infekcie ťažko zapáliť.
 • Umyte si ruky a použite dezinfekciu, ak je to možné, použite sterilné rukavice
 • Oholenie okolia rany je užitočné pri jej ošetrení
 • Hrubé čistenie rany (napr. soľným roztokom)
 • Čistenie antiseptickými roztokmi
 • Pravidelná kontrola hojenia rán

 

Objavte náš výber produktov starostlivosti o psov!


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.