Močové kamene u psa (urolitiáza) This article is verified by a vet

pes leží u veterinára

Na zistenie močových kameňov u psov veterinári používajú ultrazvuk.

Prestal váš štvornohý priateľ močiť? Potom by ste mali čo najskôr kontaktovať svojho veterinára! Vysvetlíme vám, prečo môžu byť močové kamene u psa nebezpečné a ako môžete svojho štvornohého kamaráta pred nimi chrániť.

Príčina: Aké sú spúšťače vzniku močových kameňov u psov?

Močové kamene u psa (urolity) sa nachádzajú v močovom mechúre. U samcov sa močové kamene častejšie hromadia v močovej trubici a môžu ju upchať (obštrukcia).

Močové kamene vznikajú, keď sa v moči psa nachádza príliš veľa rozpustených solí. Tie sa postupne hromadia, takže najprv sú vo forme piesku, potom kryštálikov a nakoniec kameňov veľkých až niekoľko centimetrov (nazývaných aj konkrementy).

Riziko vzniku močových kameňov u psa zvyšujú nasledovné faktory:

  • Bakteriálne infekcie močových ciest
  • Podávanie krmiva, ktoré podporuje tvorbu močových kameňov
  • Genetické faktory (dedičné)
  • Iné základné ochorenia, ktoré zužujú močové cesty
  • Príliš malý príjem tekutín

5 typov močových kameňov u psov

Veterinári rozlišujú 5 rôznych typov močových kameňov:

Struvitové kamene

Struvity (tiež fosforečnan horečnato-amónny hexahydrát) sú najčastejšie sa vyskytujúce urolity u psov. Je známe, že najmä infekcie močových ciest podporujú tvorbu struvitových kameňov u psov.

Dôvod: baktérie produkujú tzv. ureázu. Ide o enzým, ktorý alkalizuje hodnotu pH (hodnota kyslého alebo zásaditého prostredia) moču a vedie k zvýšeniu koncentrácie amoniaku a oxidu uhličitého v moči. Pri ďalšej reakcii amoniak reaguje a vytvára amónium. Spolu s horčíkom a fosfátmi vytvára v moči struvitové kryštály.

Oxalátové kamene

Oxalátové kamene sú druhým najčastejším typom močových kameňov u psov. Ak pes prijme potravou príliš veľa vápnika, obličky ho vylúčia močom.

Koncentrácia vápnika v krvi sa však môže zvýšiť aj vtedy, ak má pes napríklad hyperfunkciu prištítnych teliesok (primárny hyperparatyreoidizmus) alebo prijal príliš veľa vitamínu D. Príčinou vzniku oxalátových kameňov môžu byť aj nádorové ochorenia, napríklad lymfóm.

Urátové kamene

Táto forma sa často vyskytuje u dalmatíncov. Toto plemeno vylučuje v porovnaní s inými plemenami veľa kyseliny močovej (urátov), preto sa hromadí v konkrementoch.

Tieto močové kamene u psa sa však môžu vytvoriť aj u psov iných plemien, ak majú napríklad skrat v pečeni (portosystémový skrat). Ide o chybne vytvorenú pečeňovú cievu, ktorá vedie k hromadeniu toxických látok v tele.

Cystínové kamene

Ak je v moči psa príliš veľa vo vode zle rozpustnej aminokyseliny cystínu, hromadí sa vo forme cystínových kryštálov. Riziko sa zvyšuje, ak svojho psa kŕmite príliš veľkým množstvom bielkovín, ktoré silne okysľujú moč.

Plemená ako čivavy, münsterländské stavače, anglické buldogy a novofunlandské psy ochorejú častejšie.

Silikátové kamene

Silikátové kamene v močovom mechúre sú u psov veľmi zriedkavé. V močových cestách sa môžu tvoriť len vtedy, keď pes prijíma veľa potravy bohatej na kremičitany.

Vo všeobecnosti sa však môžu vyskytnúť aj zmiešané formy. V takom prípade je vhodné dať kamene vyšetriť v špeciálnom laboratóriu.

Príznaky: Aké sú príznaky močových kameňov u psa?

Klinický obraz závisí od toho, o aký močový kameň ide, aký je veľký, a kde sa kameň v močových cestách nachádza. Medzi najčastejšie príznaky však patria:

  • Časté močenie malých množstiev (polakizúria)
  • Krv v moči (hematúria)
  • Bolesti pri močení (strangúria)
  • Ak pes nevylučuje dostatočné množstvo moču – vrátane toxických látok v moči – môže vykazovať príznaky otravy, napr. zvracanie, hnačka, strata chuti do jedla)

Kedy je potrebné vyhľadať veterinára?

Ak váš pes už nemôže močiť, je to naliehavý zdravotný problém! Nechajte svojho štvornohého priateľa čo najskôr vyšetriť veterinárom, aby mohol včasne rozpoznať a liečiť nebezpečné upchatie močovej trubice.

Aby moč mohol opäť odtekať, zavedie psovi močový katéter. Okrem toho, ak je jeho obehový systém v nerovnováhe, infúziou mu podá tekutiny a elektrolyty.

struvitové kryštály pod mikroskopom
Takto pod mikroskopom vyzerajú typické struvitové kryštály v tvare rakvy. Sú najbežnejším typom močových kameňov.

Diagnostika: Ako sa dajú zistiť močové kamene u psa?

Veterinár starostlivo prehmatá močový mechúr psa, aby vylúčil akékoľvek hmatateľné zmeny. Môže posúdiť, či pes počas palpácie pociťuje bolesť.

Pomocou zobrazovacích techník (napr. ultrazvuk alebo röntgen) môže veterinár odhaliť kamene v močovom mechúre. Zatiaľ čo oxalátové a struvitové kamene sú na röntgenovom snímku viditeľné, cystínové a urátové kamene sa ukážu až pri ultrazvukovom vyšetrení. Odborníci môžu pomocou týchto postupov vylúčiť aj iné zmeny, ako je piesok, vyklenutý močový mechúr alebo preplnené obličkové panvičky.
Aby bolo možné spoľahlivo odhaliť kryštály v moči, veterinár odoberie aj vzorku moču. Následne ju skúma pod mikroskopom. Na základe typických vlastností dokáže spoľahlivo identifikovať kryštály v moči.

Liečba: Aká je liečba močových kameňov

V závislosti od typu kameňov v močovom mechúre existujú rôzne možnosti liečby. Ak je možné kamene z močového mechúra odstrániť chirurgicky vzhľadom na ich veľkosť a lokalizáciu, veterinár v prvom rade odporučí operáciu (cystotómiu).
Ak operácia nie je možná alebo veterinár odporučí ďalšiu liečbu, niektoré lieky môžu kamene v močovom mechúre rozpustiť.
Napríklad lieky okysľujúce moč pomáhajú odstraňovať struvity z močových ciest. Iné účinné látky sú schopné rozpúšťať urátové močové kamene. Súčasťou liečby môže byť aj dlhodobá zmena stravy na špeciálne diétne krmivo.

Ak veterinár diagnostikuje infekciu močových ciest, bojuje proti choroboplodným zárodkom aj pomocou antibiotík. Aby sa infekcia liečila cielene a predišlo sa rezistencii, nechá zárodok v laboratóriu otestovať na určité antimikrobiálne látky.

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené funkcie organizmu vášho psa. Upozorňujeme však, že diétne krmivo nedokáže liečiť ani predchádzať vzniku ochorení. O vhodnom krmive pre vášho psa by ste sa mali vždy poradiť s veterinárom. Špeciálne diétne krmivá nájdete v internetovom obchode zoohit.

veterinár drží v ruke močové kamene psa
Pri zákroku veterinár odoberie močové kamene a analyzuje ich v laboratóriu.

Prognóza urolitov u psa

Približne štvrtine všetkých operovaných pacientov sa neskôr močové kamene opäť vytvoria (recidíva). Preto je dôležité, aby ste po konzultácii so svojím veterinárom dodržiavali všetky opatrenia na zabránenie recidíve.

Prevencia: Ako ochrániť svojho psa pred močovými kameňmi

Prvým bodom je správna strava. Dbajte na to, aby ste svojmu psovi vždy podávali vyváženú stravu. Ak váš pes už niekedy trpel struvitovými alebo oxalátovými kameňmi, môže byť vhodné – po konzultácii s veterinárom – prejsť na diétne krmivo. Váš veterinár vám vysvetlí, na čo by ste sa mali pri výbere krmiva zamerať.

Okrem toho je dôležité, aby mal pes neustále prístup k čerstvej pitnej vode. Ak moč zostáva v močovom mechúre príliš dlho, podporuje to tvorbu močových kameňov. Preto by ste mali svojho psa venčiť niekoľkokrát denne.


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.