Čivava

Čivavy

Najmenšie plemeno na svete má najslávnejších majiteľov na svete a najvyššiu životnú úroveň. Čivava je doma v kabelke Madony, Britney Spears alebo Paris Hilton. Pritom toto mexické plemeno je viac než len luxusný psí spoločník.

Rysy

V pomere k jeho výške je ego tohto malého mexičana obrovské. Čivava je rada stredom pozornosti a v prípade potreby vyžaduje pozornosť svojho pána štekaním alebo dokonca s falošným zranením. Sebavedomý a odvážny, postaví sa nepriateľovi, dokonca i omnoho väčším psom. Zriedkakedy má tendenciu sa nadhodnocovať. Ale nemali by ste podceňovať tohto inteligentného a temperamentného psího trpaslíka.

Čivava môže byť skutočne šťastná, že „ je rozmazľovaná“, ale mimo kabelky to sú plnohodnotní psi, ktorí ubehnú bez námahy veľké vzdialenosti a dokonca sú dobrí v psích športoch. Ich inteligencia, empatia a v neposlednom rade ich veľkost z nich činí – hlavne v USA – tiež terapeutického psíka. Dokonca aj ako strážni psi sú, vďaka svojej neustálej pozornosti, vhodní. A na rozdiel od ich obrazu skazeného gaučového psa, sú odolní voči chorobám, pokiaľ majú vhodnú starostlivosť.

Vek 16 rokov a viac nie je u týchto psov vzácny. Nemusíte ich nosiť po celú dobu, chcú si preskúmať svoje okolie sami. Dokonca, i keď za zlého počasia uprednostňujú pobyt v byte, nepotrebujú oblečenie okamžite, keď vyjdú von do snehu alebo v zime, aby sa vyvenčili. Čivava je veľmi hravá a má blízky kontakt so svojimi ľuďmi. V ohrození svojho pána bráni aj za cenu vlastného ohrozenia. S ľuďmi a inými psami sa znáša obvykle dobre.V rodine, kde sú malé deti, ktoré vyžadujú veľkú pozornosť, se im až tak nepáči. V rodine so staršími deťmi od 6 rokov sa cítia celkom dobre.

Pre harmonické spolužitie s touto malou loptičkou energie je v každom prípade dôležitá profesionálna socializácia a konzistentný výcvik. Týmto spôsobom je možné od začiatku zabrániť nepríjemnému “štekaniu” alebo príliš veľkej tvrdohlavosti.

Vzhľad

Charakteristické pre temperamentnú čivavu je nielen jej malá veľkosť, ale tiež jej veľké netopierie uši a neprimerané oči. Typická je tiež hlava jabĺčkovitého tvaru a krátky, špičatý ňufák.

Pokiaľ ide o farbu, psí trpaslík je tak rôznorodý ako je jeho charakter. Podľa štandardu plemena FCI, kde je čivava zaradená pod číslom 218, skupina 9 (Spoločenské plemená), sú povolené všetky farby, kombinácie a odtiene.

V závislosti na dĺžke srsti sú rozlíšené následujúce dva druhy čivavy:

  1. dlhosrstá čivava: dlhé chlpy sú buď hladké, alebo ľahko zvlnené. Typické sú tiež osrstené uši, výrazný golier a úplne zarastený chvost.
  2. Krátkosrstá čivava: Krátke, husté chlpy s jemným leskom na hlave a tele.

Je zaujímavé, že štandard plemena neudáva presné veľkosti pre najmenšieho psa na svete. Malá veľkosť je skôr daná hmotnostnými parametrami. Takže ideálna váha čivavy je medzi 1,5 kg a 3 kg. Ale aj váha v rozmädzí od 500 g do 1,5 kg je akceptovaná. V podstate sú preferované menšie čivavy. Jedinci nad 3 kg sú z väčšiny klubov vylúčení. Preferencie menších psov vyústila v plemene do extrémne ľahkých psov, ktorí vážia len 500 g.

Aktivisti na ochranu zvierat kritizujú cieľ chovať stále menšie čivavy, pretože extrémne malí a krehkí psi trpia vo väčšej miere zdravotnými problémami.

Čivava Čierna

Chov a zdravie

Zvláštny vzhľad čivavy, jej malá veľkosť a zaujímavá hlava, ju robí slavnou po celom svete, ale pri chove prináša tiež zdravotné problémy. Zlý chov, ktorý postavil vonkajšie znaky nad zdravie, viedol ku zdravotným problémom.  Ideál nadmerných očí a krátkeho ňufáka viedol k veľmi citlivým očiam, rovnako ako k dýchacím a zubným problémom. Ďalšie zdravotné postihnutie vzišlo z cieľa chovať stále menšie čivavy.

Psi, z ktorých niektorí vážia len 500 g, sa sotva môžu postaviť proti infekciám a iným chorobám. Sú to príliš malé zvieratá, sú často nemocné a umierajú predčasne. Pri normálnej veľkosti sú čivavy zo svojej podstaty robustné a veľmi odolné. Dokazuje to ich prežitie v uliciach Mexika. Dokonca zdánlivo neškodné vírové ochorenie, ktoré vedie k hnačke a zvracaniu môže pre malé drobné psy byť rýchlo ohrozujúce na živote. Rýchla návšteva veterinára je v tomto prípade nutná.

Vzhľadom k tomu, že je čivava stále považovaná za módneho psa, ktorý sa nachádza v kabelke slávnych hviezd, je bohužiaľ stále mnoho nepoctivých chovateľov, ktorí dúfajú, že s malými psami zarobia rýchle peniaze. Nedodržanie odporúčaní chovu a absencia podrobných zdravotných kontrol vhodnosti chovných zvierat viedli ku zvýšeniu počtu dedičných chorôb u chovu čivav. Patria medzi ne predkus, podkus alebo predčasná stráta zubov, luxácia pately, epilepsia, hydrocefália, srdcová nedostatočnosť alebo hypoglykémia.

Aby riziko týchto ochorení bolo čo najmenšie, kupujúci, ktorí majú záujem o čistokrvného psa, by mali nakupovať len od renomovaných chovateľov. Chovatelia majú mať potrebné doklady, rodokmene a potvrdenie o vykonaní všetkých odporúčaných vyšetrení a očkovaní. Väčšina chovateľov, ktorí podliehajú týmto požiadavkám, sú členovia registrovaného klubu čivav, ktorý dodržuje chovný štandard FCI. Hlavne fanúšici, ktorí chcú napodobniť svoje vzory ako Paris Hilton alebo Britney Spears a chcú si kúpiť čivavu ako sladký „doplnok“ môžu byť prekvapení, relativne vysokou cenou šteňaťa.

Cena šteňaťa  je asi 1000 EUR. Seriózny selektívny chov stojí veľa peňazí, preto nezáleží na tom, či sa jedná o veľkého alebo malého psa. Vo väčšine prípadov sa investícia do zdravého psa vyplatí. Nielenže ušetríte vysoké veterinárne náklady, ale obvykle strávite mnoho rokov s malým spoločníkom. Profesionálny a seriózny chovateľ, ktorý má mnoho skúseností s chovom čivav, bude ochotný pomôcť a poradiť aj po zakúpení.

šteniatka čivavy © suwatwongkham

Výživa

Hlavne veľmi užitočné sú rady od chovateľa pre správnu výživu malých psov. Extrémne veľká škála krmív je pro mnohých majiteľov psov mätúca.

Okrem mnohých rôznych dodávateľov sa krmivo tiež líši v mokrej a suchej forme. Sú pre šteňatá, dospelých a seniorov. Sú v bio kvalite a klasické. Hľadanie správneho krmiva v tejto džungli krmív nie je ľahké. A aby to bolo ešte horšie, nemôže byť otázka správneho jedla pre čivavu zodpovedaná jednotne. Konieckoncov, správna strava závisí na rôznych individuálnych faktoroch. Vo výbere krmiva je teda treba vziať do úvahy vek, váhu, aktivitu a zdravotný stav psa.

BARF

Prvý znak veľmi kvalitného krmiva je, že má uvedené všetky zložky na obale. Dobré krmivo obsahuje vysoký obsah bielkovín živočíšneho pôvodu. Najdôležitejším zdrojom bielkovín pre čivavu je stále mäso. Dokonca aj malý pes ako čivava je primárne mäsožravec. Jeho tráviaci systém je zameraný na mäso a kosti. Dokonca i surové mäso, ktoré mu je podávané novým spôsobom kŕmenia tzv. BARFu, vďaka svojej silnej žalúdočnej kyseline, strávi čivava rovnako ľahko ako kosť a chrupavky.

Obilniny, na druhej strane, nie sú u psov žiadúce, hlavne preto, že pšenica často spôsobuje alergiu. Dokonca i cukor nemá nič spoločného so zdravým krmivom pre psov. Významné množstvo zeleniny v strave sa však odporúča a zaisťuje dostatečnú zásobu vitamínov. Aj tak venujte pozornosť presným údajom o vitamínoch a živinách. Mnoho výrobcov krmív pridáva vitamíny, ktoré sú v tomto prípade často predávkované. Majte na pamäti, že príliš mnoho živín môže byť rovnako škodlivé ako príliš málo.

Pokiaľ sa snažíte rozhodnúť medzi granulami alebo mokrým krmivom, mali by ste vziať do úvahy, že suché krmivo je v skutočnosti často lacnejšie a menej tučné než mokré krmivo a často obsahuje viac ochranných látok. Zatiaľčo podiel vody v mokrom krmive je už vysoký. Pri podávaní suchého krmiva je nutný dostatočný prísun vody. Je tiež možné kŕmiť kombináciou granulí a vlhkého krmiva, ktoré však nesmiete miešať v jednej kŕmnej dávke.

Pretože organizmus psov trávi suchú a mokrú potravu rôznou rýchlosťou, môže byť výsledkom problém s trávením. Ako alternatíva k hotovému krmivu je druhovo odpovedajúce surové kŕmenie (BARF), kde pes dostane len čerstvé surové potraviny ako surové mäso, tak surovú zeleninu. Výhodou surovej stravy sú prírodné vitamíny, ktoré sú často zničené v konvenčnom spracovaní krmív.

Či sa rozhodnete pre metódu BARF alebo pre hotové mokré alebo suché krmivo, závisí nakoniec na tom, ktorý spôsob kŕmenia vám najlepšie vyhovuje. Všeobecné pravidlo znie: Môžete kŕmiť svojho psa ako BARFEom tak pripraveným krmivom, pokiaľ je prispôsobené nutričným potrebám Vašej čivavy. Pokiaľ máte pochybnosti, je najlepšie kontaktovať svojho chovateľa alebo veterinára.

Výcvik a starostlivosť

Rovnako ako u všetkých psov, tak aj u čivav správna výživa, láska a náklonnossť, rovnako ako riadna starostlivosť a cvičenie, prispievajú ku zdravému a dlhotrvajúcemu životu Vašeho zvieraťa.

Správna starostlivosť o čivavu zahrňuje pravidelné kefovanie jej kožúška – hlavne u dlhosrstého psa. Uši a oči by mali byť tiež skontrolované, aby sa prípadne v rannej fáze zistili a liečili možné choroby. Malý pes, je spokojný s malým priestorom. Pre život v malom byte je rozhodne ideálnym psom.

Avšak, navzdory jeho veľkosti, nemali by ste podceňovať jeho potrebu hrať si a byť so svojím milovaným pánom. Čivavy sú veľmi orientované na ľudí a potrebujú veľa lásky a pozornosti svojich pánov. Keď je pekné počasie, milujú dlhé prechádzky, ale za nepriaznivého počasia sú radi doma. V tomto prípade si môžu ľahko uľaviť na staré noviny, je ideálne ich to naučiť už v šteniacom období.

Dobrý výcvik už od šteňaťa a komplexná socializácia výrazne zjednodušia Vaše spolužitie s čivavou. Dokonca i tvrdohlavý trpasličí pes a jeho štekanie môže byť nasmerované žiadaným smerom. Harmonickému životu s čivavou, dokonca i mimo kabelku, nestojí nič v ceste.

História

Napriek rôznym teóriám o vzniku čivavy je relativne isté, že pochádza z Mexika. V provincii Chihuahua na severu Mexika je stále mnoho malých divokých psov, ktorí vyzerajú veľmi podobne ako čistokrvní psi. Podľa tejto teórie sa čivavy využívali k obetiam v starom Mexiku (Techichis). Podľa náboženstva čivava prevzala v posmrtnom živote rolu sprievodcu mrtvých duší. Táto rola viedla k mnohým obetiam čivavy na pohreboch.

Ďalšia teória hovorí, že čivava slúžila už Aztékom ako obetný pes pre rituály. Niektorí idú ešte ďalej a veria, že predkovia čivav žili už s Toltékmi. Plemeno čivava by teda malo byť už viac než 1000 let staré. Podľa inej tradície priviezli zvieratá do zeme Španieli pri dobytí Mexika v 15. storočí. Dodnes žiadna z vyššie uvedených teórií nemohla byť dokázaná alebo vyvrátená.

Preto je história čivavy istá najskôr od polovice 19. storočia. V tejto dobe poľnohospodári z provincie Chihuahua v Mexiku začali predávať malých psov návštevníkom zo Spojených štátov. Turisti boli tak nadšení najmenšími psami na svete a ich veľkými očima a veľkými ušami, že sa rýchlo rozšírili po celej Amerike a odtiaľ našli cestu do Európy.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.