Nervové ochorenia u psov

Pes u veterinára

Poruchy nervového systému môžu mať mnoho príčin – ak sa jedná o infekciu, kráča s ňou ruka v ruke horúčka. Ďalej sa nervové choroby psov prejavujú poruchami zmyslov (čuchu, sluchu, zraku), neurologickými prejavmi ako je trasenie sa, apatia, kŕče, krívanie, hlava ovisnutá bokom, nekontrolovateľné močenie a vyprázdňovanie sa alebo poruchy v správaní zvieraťa. V nasledujúcom článku Vám predostrieme najznámejšie choroby nervového systému – dôležité je, aby ste pri podozrení na niektorú z nich neodkladne vyhľadali veterinára.

Choroby psov – epilepsia u psov a epileptické ataky

Nie za každou epileptickou príhodou sa ukrýva naozajstná epilepsia. Naozajstnú epilepsiu nesprevádzajú žiadne očividné zmeny na mozgu, oproti tomu ataky, ktoré nie sú vyvolané epilepsiou, poukazujú na mozgovú poruchu, ktorá je podmienená infekciou, otravou alebo tumorom. V oboch prípadoch sú psi najskôr nekľudní, samotný atak je väčšinou sprevádzaný krátkodobu stratou vedomia a rôznymi kŕčami, pri ktorých pes leží na zemi. V takýchto prípadoch môže dôjsť k úniku moču alebo výkalov, tiež k zastaveniu dychu. Ak príznaky prichádzajú bez prerušenia, jedná sa už o životu nebezpečný stav, a v takom prípade musíte neodkladne vyhľadať lekára špecialistu, najčastejšie neurológa, prípadne minimálne veterinára. Špecialista postupne overí všetky možné príčiny záchvatu a vylúči tie nesprávne. Ďalšia diagnostika bude prebiehať na základe počítačovej expertízy alebo magnetickej rezonancie, aby mohla byť vylúčená prítomnosť nádoru. Ak neprichádzajú do úvahy žiadne ďalšie príčiny nástupu záchvatu, potom hovoríme o „naozajstnej“ epilepsii, ktorá je liečená antiepileptikami, tie sú väčšinou podávané celý život. Pravidelné kontroly u lekára sú nevyhnutné.

Ako jednať pri záchvate

Ak má Váš psík epileptický záchvat a do toho kŕče, môže na Vás celá situácia pôsobiť desivo. Myslite celú dobu na to, že počas záchvatu sa Váš miláčik nemôže kontrolovať a dávajte pozor na to, aby Vás nepohrýzol – psa nedržte a neskúšajte mu ani orálne podávať lieky! Nechajte ho v kľude, zatemnite miestnosť, ak pes ešte s týmto problémom nebol v starostlivosti veterinára, tak ho kontaktujte alebo oslovte veterinárnu kliniku. Hneď po záchvate si urobte poznámky o tom, ako dlho trval, aké boli prejavy a symptómy, to všetko sú veci, ktoré budú Vašemu veterinárovi pri diagnostike nápomocné.

Traumatické poranenie mozgu

Ak je mozog poškodený vplyvom nehody, môže sa táto skutočnosť prejaviť poruchami vedomia, pohybov, zmenami v reakciach zorníc, pomalou tepovou frekvenciou alebo všeobecne otupelosťou. Ak podobné prejavy registrujete, vezmite psíka čo najkratšou cestou k veterinárovi a dbajte na kľudný prevoz psíka na miesto ošetrenia.

Infekcie

Najznámejším druhom infekcie je pravdepodobne besnota, ktorá je prenosná aj na človeka a patrí k ochoreniam, proti ktorým je povinné zviera nechať zaočkovať. Vírus napadne behom 14-30 dní mozog a dôjde k výrazným zmenám v správaní: napríklad divoké zvieratá sa znenazdania vyskytnú v blízkosti človeka. Ďalšia fáza choroby sa prejavuje nekľudom, ktorý so sebou prináša agresivitu. Mnohí jedinci nemôžu vplyvom ochrnutia zadných mozgových nervov prehĺtať, kvôli čomu pes slintá alebo chrapľavo šteká. Nakoniec vedie besnota k celkovému ochromeniu zvieraťa a po zhruba dvoch týždňoch spôsobuje smrť. Pri podozrení na besnotu sú zvieratá bez výnimky z úradného poverenia odsúdené k usmrteniu – neexistuje žiadna terapia alebo injekcia, ktorá by mohla zviera po nakazení zachrániť. Potom, čo zviera získa v šteňacom veku základnú imunitu, stačí jedinca podľa typu vakcíny preočkovať zhruba raz za 3 roky.

Hoci je známych len málo prípadov, môžu psy ochorieť aj na kliešťovú encefalitídu. Jedná sa o infekciu, ktorá je prenášaná kliešťami, napadá najskôr mozgové blany a následne mozog samotný. Prejavuje sa kŕčami, ochrnutím, triaškou a bolesťami. Symptómy sa čiastočne podobajú besnote. Len vo vzácnych prípadoch je zviera uzdravené prostredníctvom včasnej terapie a kľudového režimu. V oblastiach, kde je zvýšené množstvo kliešťov je preto vhodné zvieraťu aplikovať preparáty, ktoré odpudzujú kliešte.

Ďalším ochorením, ktoré je treba zahrnúť do tejto škály ochorení nervového systému, je Aujeszkyho choroba. Jedná sa o vírusové ochorenie, ktoré napáda nervový systém a spôsobuje kŕče, svrbenie a ochrnutie. Ochorenie je vždy smrteľné, avšak v posledných rokoch sa vyskytuje veľmi zriedkavo. Napriek tomu by sme Vás chceli varovať pred podávaním surového bravčového mäsa Vašemu štvornohému kamarátovi, pretože týmto spôsobom sa vírus prenáša.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.