Starostlivosť o psa v zimnom období

pes v zimnom období

Sneh, mráz a posypaná soľ – žiadny problém! Ale len pri správnej starostlivosti...

Toho, kto miluje prechádzky na čerstvom vzduchu, zlé počasie neodradí. Či už je na chodníkoch blato, sneh alebo soľ – psi a ich páni, resp. panie si užívajú spoločné prechádzky aj v zimnom období. Ale nezabúdajte, že práve tieto poveternostné podmienky veľmi namáhajú labky štvornohých miláčikov. Ničím neobvyklým nie sú ani popraskané vankúšiky na labkách, ktoré môžu sťažiť chôdzu a spôsobiť nepríjemné zranenia. Pomôcť môže niekoľko jednoduchých trikov:

Prevencia

 • Skrátenie srsti
  Na dlhej srsti na labkách sa v zime tvoria snehové hrudky. Opatrne nožničkami prestrihajte dlhú srsť medzi vankúšikmi!
 • Ochrana
  Tenká vrstva ochrannej masti alebo jelenieho loja ochráni vankúšiky na labkách a citlivú oblasť medzi nimi pred posypanou soľou a praskaním pokožky!

Während dem Spaziergang

 • Kontrolle

Inspizieren Sie auf längeren Winterspaziergängen regelmäßig die Hundepfoten. Verklebter Schnee zwischen den Zehen reizt die Haut und kann zu Scheuerstellen und Verletzungen führen! Entfernen Sie diesen vorsichtig.

Po každej prechádzke

 • Čistenie labiek
  Psi si v zime s obľubou olizujú labky. Agresívna posypaná soľ sa tak môže dostať do žalúdku. V najhoršom prípade môže spôsobiť hnačku! Preto ihneď po návrate z prechádzky očistite labky vlhkou handričkou alebo vlažnou vodou.
 • Drobné poranenia
  Praskliny na labkách ošetrite odvarom z harmančeka a hojivou masťou. Vašemu miláčikovi to urobí dobre a urýchli to proces hojenia.

V obchode zoohit nájdete veľa produktov na starostlivosť o labky Vašeho miláčika. Vašim spoločným prechádzkam už nestojí nič v ceste! Ďalšie  užitočné informácie sa dozviete v našom magazíne v článku Kabáty a bundy pre psov.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie, ktoré sa u psov vyskytuje, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.
15 min

O narodení šteniatok a kojení

Aj pre skúsaného chovateľa je narodenie šteniatok neobyčajným zážitkom. Avšak ako presne pôrod prebieha? Aké problémy môžu nastať pri kojení a ako môžete Vy ako človek fenke v celom procese pomôcť?