Pes v zime: Starostlivosť o psa v zimnom období

pes v zimnom období

Nechcete sa v zime vzdať akýchkoľvek aktivít so svojím psom? Ani to nie je nutné, ak sa budete riadiť niekoľkými tipmi a trikmi pre starostlivosť v chladnom ročnom období.

Aké dlhé by mali byť prechádzky pri veľkom chlade?

Ozajstní fanúšikovia čerstvého vzduchu nepoznajú zlé počasie. Či je to blato, sneženie, alebo soľ na chodníkoch – pes a pán, resp. panička pokračujú v prechádzkach a užívajú si zimné obdobie.

No keď teploty klesnú výrazne pod nulu, dbajte na to, aby Váš pes zostal vonku v pohybe. Inak môže rýchlo umrznúť. Čo sa týka trvania, neplatia žiadne obmedzenia, keď Váš štvornožec rád dovádza v snehu.

Existujú však aj plemená, ktoré by v chladnom ročnom období nerady trávili vonku viac času ako treba. To sa týka predovšetkým psov s krátkou srsťou a malou podsadou. V porovnaní s inými psami sa jednoducho začnú ochladzovať rýchlejšie aj pri pohybe.

Podľa čoho rozpoznám, že môj pes v zime mrzne?

Ak sa Váš pes začne vonku v zime triasť, je to jasný znak toho, že mrzne. Ďalším znakom je kŕčovito zovreté držanie tela, pri ktorom Váš pes zdvíha chrbát a zviera chvost. Nepokoj a neustále pobehovanie sú takisto príznakmi toho, že Váš pes v zime mrzne.

Keď u svojho štvornožca rozpoznáte tieto príznaky, je čas ísť rýchlo domov do tepla. Tam svojho miláčika dôkladne vysušte uterákom a podľa potreby ho zabaľte v jeho psom pelechu do deky.

jarne_dobrodruzstva_pes

Kedy by mal pes v zime nosiť kabát?

U väčšiny psov nie je potrebné nosiť pri prechádzkach v zime kabát.

Napriek tomu existujú aj výnimky: Pri starých alebo chorých psoch môže dávať celkom zmysel obliecť mu kabát pre psa. Plemená s krátkou srsťou a malou podsadou nie sú od prírody v zime dobre chránené pred chladom. Oblečenie pre psov na zimu im môže poskytnúť ochranu pred chladom.

Pri výbere kabátu pre psa dbajte na to, aby Vášmu psovi ponúkal dostatočnú voľnosť pohybu a hlavne aby bol priedušný. Pes sa musí v zime dobre cítiť aj v oblečenom kabáte a musí mať možnosť poriadne sa vyblázniť.

Sneh, chlad a posypová soľ: Starostlivosť o labky musí byť!

Nemali by ste zabúdať na to, že poveternostné podmienky výrazne zaťažujú labky Vášho psa. Preto musíte v zime obzvlášť dbať na starostlivosť o labky svojho psa.

Vzácnosťou nie sú trhliny vo vankúšikoch labiek ani zlepené prsty, ktoré sťažujú behanie a môžu spôsobovať zranenia. Pomôcť vám môže zopár jednoduchých trikov.

Starostlivosť o labky psa v zime

Umývanie labiek

Po každej prechádzke v zime by ste mali vlažnou vodou krátko umyť labky svojho psa. K tomu stačí zobrať nejakú misku a labky krátko namočiť a umyť.

Proces je tým rýchlo hotový a psa nemusíte dodatočne dávať do vane ani sprchy.

Navyše tak zabránite tomu, aby si Váš pes čistil labky olizovaním, čím by zachytával špinu a soľ.

Skracovanie srsti na labkách

Dlhé chlpy na labkách prospievajú v zime tvorbe snehových chuchvalcov. Dlhú srsť medzi prstami preto opatrne zastrihávajte nožnicami.

Špeciálne masti na labky

Existujú dva varianty produktov na ošetrovanie labiek: Na jednej strane existuje vosk na labky pre psy, ktorý chráni pred vnikaním špiny a nečistôt medzi vankúšiky na labkách. Ak Váš pes nemá v zime obzvlášť podráždené labky, ako prostriedok na starostlivosť to plne postačuje.

Potom tu sú ošetrujúce masti. Tieto by ste mali následne dodatočne nanášať po prechádzke po umytí labiek. Obzvlášť to dáva zmysel pri psoch, ktoré trpia na suché a popraskané vankúšiky labiek.

Dáva v zime zmysel obuv pre psov?

Ak Vášho psa v zime veľmi trápi podráždená pokožka medzi prstami alebo má na labkách dokonca poranenia, odporúča sa obuv pre psy. Pretože tak sú labky úplne chránené pred posypovou soľou, štrkom alebo ľadovými chuchvalcami.

No ak Váš pes nemá v zime veľké problémy s poraneniami na labkách, obuv pre psy nie je potrebná.

V obchode zoohit nájdete veľa produktov pre optimálnu starostlivosť o labky svojho miláčika. Výdatným zimným prechádzkam tak už nič nestojí v ceste!

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.