Starostlivosť o srsť psa

Pes s kefou

Pri udržiavanej srsti bude Váš pes žiariť.

Udržiavané od hlavy po labku – psy tak vyzerajú nielen dobre, ale vo svojej koži sa cítia celkove dobre. Ponúkame tipy na starostlivosť o srsť u psov.

Starostlivosť o srsť u psov: Závisí od typu

Pri vyše 300 rôznych psích plemenách existuje tiež veľa rôznych typov srstí. Pretože v priebehu storočí sa srsť psov prispôsobovala rôznym požiadavkám. Pri mnohých psoch pozostáva srsť z krycej srsti a izolačnej podsady (srsti).

Podsada môže byť veľmi bujná, napríklad pri psích plemenách, ako je samojed. Iné psy ako napríklad dalmatín majú podsady málo alebo žiadnu. Podľa štruktúry srsti môže byť rôzne veľká potreba starostlivosti o srsť.

Psy s podsadou – prototyp

Dvojitá srsť sa považuje za prototyp psej srsti – podsadu má aj vlk. Príznačné je to, že okrem krycej srsti je k dispozícii aj veľa podsady.

Na jar pes stratí jej veľkú časť a pĺzne adekvátne intenzívne. Aj na jeseň nastane výmena srsti za hrubšiu zimnú srsť. V tomto čase potrebujú psy obzvlášť veľkú starostlivosť o srsť.

Typickým príkladom psov s podsadou je nemecký ovčiak. Podsadu však majú aj plemená labradorský retriever, rotvajler, špic a všetky saňové psy. „Krátka srsť“ má dĺžku najviac do štyroch centimetrov. „Dlhá srsť“ môže byť dlhá až desať centimetrov. Podsada môže dosahovať rovnakú dĺžku.

Krátkosrsté psy znamenajú nenáročnú starostlivosť

Pod pojmom hladká srsť – tiež „krátka srsť“ – rozumieme krátku, hladkú srsť so žiadnou alebo veľmi malou podsadou. Keďže srsť pozostáva takmer výlučne z krycej srsti, výmena srsti odpadá len mierne. Pes stráca chlpy celoročne, ale pomerne menej. K hladkosrstým psom patria napríklad boxer alebo pinč.

Dlhá srsť – naplánujte si viac času na starostlivosť o srsť u psa

Je to celkom samozrejmé: dlhosrsté psy rozoznávame podľa ich dlhej srsti. Rozlišujeme však medzi dlhosrstými psami s veľkou a malou podsadou.

Málo podsady má väčšina dlhosrstých loveckých psov, ako je napríklad írsky seter. Toto si vyžaduje pravidelné kefovanie, čo však nie je veľmi časovo náročné.

Ak majú psy s dlhou srsťou navyše veľa podsady, mali by ste si na starostlivosť o srsť naplánovať veľa času! Tento typ srsti má sklon k splsťovaniu. Patria sem psy ako bobtail alebo tibetský teriér.

Kučeravá srsť

Najznámejším zástupcom „vlnosrstých“ je pudel, ktorého kučerky sa rozprestierajú po celom tele. Patria k nim aj vodné psy ako barbet. Kučeravé psy sú vždy dlhosrsté, srsť pozostáva takmer výlučne z mäkkej podsady, ktorá však takmer vôbec nevypadáva.

Nedochádza k žiadnej výmene srsti. Tieto psy teda potrebujú pravidelné strihanie. Dôležitá je tiež starostlivosť o uši: Pri niektorých kučeravých psoch je potrebné srsť pravidelne odstraňovať zo sluchovodov.

Drôtová srsť – robustná srsť do lesa aj na prechádzky

Srsť drôto- alebo hrubosrstých psov je tvrdá, hydrofóbna a často ide ruka v ruke s bujnou podsadou. Nemecký drôtosrstý stavač má vlastnosť srsti zakotvenú dokonca v názve plemena. Hrubú srsť však nosia aj bradáči, border teriéry a mnohé ďalšie teriéry. Krycia srsť týchto psov nevypadáva sama od seba a z tohto dôvodu je potrebné trimovanie.

Zriedkavé „špeciálne srsti“

Holosrsté psy ako čínsky chocholatý pes majú málo srsti, čomu zodpovedá ľahká starostlivosť o tieto psy. Cez slnečné dni však môže byť potrebná ochrana pred slnkom.

Pravú „špeciálnu srsť“ majú okrem toho tiež psy s plstenou srsťou, napríklad puli. Ich srsť pozostáva tak ako pri kučeravej srsti takisto predovšetkým z podsady. Vďaka hrubej, mäkkej štruktúre splsťuje po niekoľkocentimetrovom raste a ponúka tak optimálnu izoláciu bez poškodenia kože. Majitelia psov s plstenou srsťou by sa mali informovať o optimálnej starostlivosti o srsť psa u chovateľa alebo psieho kaderníka.

Starostlivosť o srsť dalmatína © Osterland / stock.adobe.com
Väčšina psov si starostlivosť o srsť užíva plnými dúškami.

Česanie a kefovanie podporujú u psa starostlivosť o srsť

Nezáleží, či je to kučeravá hlava, drôtená, alebo krátka srsť: starostlivosť o srsť robí dobre každému psovi. Česanie a kefovanie uvoľňuje z kože odumreté chlpy a predchádza splsťovaniu. Zároveň je to niečo ako malá masáž, ktorá posilňuje prekrvenie. Okrem toho starostlivosťou o srsť posilňujete väzbu na svojho psa.

No ako často sa musí pes kefovať? Psy s dlhou, hodvábnou srsťou ako havanský psík potrebujú starostlivosť o srsť každé jeden až dva dni. Dôkladné kefovanie bobtaila môže zabrať okolo jednej hodiny a malo by sa vykonávať raz do týždňa. Pri príležitosti pravidelnej starostlivosti o srsť kontrolujte uši a pazúry.

Čo je pri starostlivosti o srsť psa najdôležitejšie: navyknúť ho na kefovanie

Najľahšie je navyknúť na pravidelnú starostlivosť o srsť už šteniatko. Dobrý čas na trénovanie kefovania je vtedy, keď je šteňa unavené z hrania sa alebo z prechádzky. Zvoľte nejaké pokojné miesto a čas, ako aj mäkkú kefu pre šteniatka alebo kefu s prírodnými štetinami. Spočiatku obmedzte ošetrovanie na jednu až dve minúty a následne štvornožca pochváľte.

Je dôležité, aby sa pes naučil dve veci: Starostlivosť o srsť je príjemný rituál a dvojnožec určuje, kedy je koniec. Malú wellness seansu vždy zakončite poriadnou pochvalou a nejakou maškrtou, keď sa štvornožec zastaví.

Aká kefa pre akú psiu srsť?

Klasickú krátku a dvojitú srsť môžete ošetrovať hrebeňmi alebo masážnymi kefami. Kto si myslí, že pudle a spol. potrebujú malú starostlivosť o srsť, ten sa mýli: Aj títo štvornožci môžu splsťovať! Napríklad pod pazuchami alebo v oblasti zadku. Okrem hrebeňa pomáha kefa na odstraňovanie chlpov. Okrem toho pravidelne potrebujú strihanie. Pre hrubosrstých psov sa hodia predovšetkým kefy na odstraňovanie chlpov, ktoré uvoľňujú odumreté chlpy.

Pre všetky typy srstí platí: Ak vznikajú malé splstenia, pomôcť môže odplsťovací nôž. Pri väčších plstených plochách je potrebné strihanie.

Mnohí majitelia psov si obľúbili FURminator. Je ideálny na zbavenie psa voľnej podsady. Dostanete ho pre dlho- a krátkosrsté psy. Nejde však o náhradu za trimovanie a nehodí sa pre psy bez podsady.

FURminator dvojitá kefa

  • Rozmotáva srsť, odstraňuje uzly, ako aj splstenia
  • Protišmyková, ergonomická rukoväť
  • Možno ju použiť na mokrú a suchú srsť

Špeciálne potreby týkajúce sa starostlivosti o srsť psa

Česanie alebo kefovanie tvorí základ každého pravidelného ošetrovania srsti, a predsa majú mnohé plemená vyššie nároky: Pri nich je potrebné pravidelné trimovanie a strihanie.

Trimovanie psa

Pojmom „trimovanie“ označujeme vytrhávanie odumretých chlpov prstami. Sú naň odkázané predovšetkým hrubosrsté psy, pretože ich srsť neodpadáva sama od seba. Trimovanie je dôležité, aby sa zabránilo podráždeniam kože a zápalom. Tieto môžu rýchlo vznikať pod odumretou srsťou.

Tento špeciálny typ starostlivosti o srsť by mal prebiehať každých osem až dvanásť týždňov. Kto kladie dôraz na vzhľad typický pre plemeno, ten potrebuje veľa cviku – alebo odborníka na svojej strane.

Strihanie psa

Pes nestráca žiadne chlpy – je teda starostlivosť oň ľahká? Väčšinou nie, pretože títo štvornožci potrebujú strihanie každé dva až tri mesiace. Inak nadobudne srsť príliš veľkú dĺžku, čo môže viesť k splsťovaniu a zápalom kože.

Psy si musia najskôr zvyknúť na strihací strojček – začnite s tým najlepšie už vo veku šteniatka a s veľa pozitívnym motivovaním! Na hlave a labkách často treba dostrihávať ručne. V prípade pochybností by ste mali strihanie zveriť psiemu kaderníkovi.

Mimochodom: Čo je pri kučeravých psoch povinnosťou, môže iným škodiť. Nemali by sa strihať. Predovšetkým pri dvoj- a hrubosrstých psoch sa mení štruktúra srsti po strihaní v ich neprospech. Podsada sa stáva hustejšou, krycia srsť sa zasa zmenšuje. Ak by ste chceli česať psy s veľkým množstvom srsti „vzdušnejšie“, môžete to dosiahnuť napríklad vyčesaním podsady.

Prechádzka k psiemu kaderníkovi

Aj keby ste chceli trimovať a strihať sami, mali by ste si to nechať raz ukázať od odborníka. V súvislosti s tým je najlepšie osloviť chovateľa Vášho psa – mnohí chovatelia dávajú svojim zákazníkom tipy na starostlivosť o psa.

Kto by nechcel trimovať a strihať sám, ten vyhľadá psieho kaderníka. Aj tu sa odporúča trénovať to už s mladým psom. Mnohí psí kaderníci ponúkajú pre šteniatka „oňuchávaciu“ hodinu, pri ktorej ide hlavne o pozitívne vnemy a prvé malé korekcie srsti.

Kedy by sa mal pes kúpať?

V súvislosti s kúpaním u psov platí zásada: Tak často ako treba, tak málo, ako sa dá. Často sa dajú nečistoty vykefovať zo psej srsti, keď je suchá. Zriedkavejšie kúpanie chráni kožu psa pred podráždeniami. V každom prípade používajte šampón pre psy, pretože tento je prispôsobený hodnote pH kože psa. Kúpanie psa je potrebné napríklad pri:

  • silných nečistotách,
  • keď sa pes vyváľal v mršine alebo výkaloch,
  • pred strihaním.

Zdravá srsť vďaka vyváženej strave

Dôležitým predpokladom pre lesknúcu sa srsť je vyvážená strava. Dbajte pritom na kvalitné bielkoviny, teda na vysoký podiel mäsa a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Ak psia srsť pôsobí bez lesku alebo vypadáva vo zvýšenej miere, mali by ste so štvornožcom vyhľadať zverolekára.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.