Starostlivosť o srsť psa

pes s kefou

Pravidelná starostlivosť o srsť je veľmi dôležitá z niekoľkých dôvodov:

  • Pestovaný a upravený pes sa cíti oveľa lepšie. Neobťažuje ho každý deň nepríjemné svrbenie a ťahanie.
  • Kefovanie prekrvuje pokožku a stimuluje rast srsti.
  • Kefovaním odstránite staré, odumreté chlpy a srsť môže rovnomerne rásť a dýchať. Zauzlená, plstnatá srsť je ideálnym priestorom pre kliešťov, roztoče a blchy a môže viesť k nebezpečnému ekzému.

U niektorých plemien psov dochádza na jeseň a na jar k masívnejšej výmene srsti, preto by ste v tomto období mali používať iné kefy a srsť kefovať častejšie.

Starostlivosť o krátku srsť

Starať sa o tento typ srsti je veľmi jednoduché, ale napriek tomu je pravidelná starostlivosť nevyhnutná, aby nedochádzalo k zauzľovaniu srsti. Väčšinou si vystačíte s jednoduchou kefou a hrebeňom. Kefujte proti smeru rastu srsti, aby ste odstránili odumreté chlpy. Psov s týmto typom srsti nekúpte príliš často, pretože obnova prirodzenej tukovej vrstvy trvá najmenej 6 týždňov.

Starostlivosť o dlhú srsť

Psy s dlhou srsťou potrebujú každodennú starostlivosť. Srsť najprv vykefujte s kefou, aby ste odstránili odumreté chlpy. Potom opakovane prejdite srsť s hrebeňom s veľkými zubami. V období výmeny srsti by ste mali túto procedúru opakovať častejšie. Ostrihajte všetky miesta, ktoré vyzerajú kvôli dlhej srsti zanedbane.

Starostlivosť o hebkú srsť

Psy s hebkou srsťou vyžadujú dôkladnú starostlivosť. Psov s týmto typom srsti kúpte minimálne jedenkrát za tri mesiace a srsť pravidelne trimujte. Najprv použite úzku kefu, aby ste odstránili uzlíky. Na záver môžete srsť vykefovať štetinovou kefou, aby ste dodali srsti lesk.

Starostlivosť o hladkú srsť

Psy s hladkou srsťou nepotrebujú toľko starostlivosti. Psa vykefujte raz týždenne, aby ste odstránili odumreté chlpy. Použite jednoduchú kefu a v prípade potreby gumovú rukavicu.

Starostlivosť o hrubú a dlhú srsť

Tento typ srsti má veľmi hustú podsadu, ktorá si vyžaduje dôkladnú starostlivosť. Tento typ srsti vyžaduje pravidelné kefovanie s tlakom. Najprv kefujte proti smeru rastu srsti a potom v smere. Okrem pravidelnej starostlivosti v podobe česania a kefovania psa, ho každých šesť mesiacov okúpte a ostrihajte.

Starostlivosť o špeciálne partie

Odporúčame pravidelne strihať srsť okolo očí, aby nedošlo k poškodeniu zraku a zraneniu očných spojoviek a rohovky. Opatrne skráťte srsť zaoblenými nožničkami. V oblasti ucha opatrne vytrhajte dlhé chlpy, pretože nožničkami môžete psa poraniť. Dlhé chlpy medzi vankúšikmi na labkách sa môžu zauzľovať a je preto vhodné ich tiež odstrániť.

Buďte opatrní, aby ste neostrihali chlpy okolo ňufáka s hmatovou funkciou!

Aj naši štvornohí miláčikovia potrebujú pravidelnú starostlivosť, aby sa cítili dobre. V našom obchode nájdete všetko, čo potrebujete ku starostlivosti o srsť.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie, ktoré sa u psov vyskytuje, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.
15 min

O narodení šteniatok a kojení

Aj pre skúsaného chovateľa je narodenie šteniatok neobyčajným zážitkom. Avšak ako presne pôrod prebieha? Aké problémy môžu nastať pri kojení a ako môžete Vy ako človek fenke v celom procese pomôcť?