Strihanie pazúrov psovi: Ako to robiť správne

Strihanie pazúrov psovi

Strihanie pazúrov nožnicami na pazúry.

Väčšina psov strihanie pazúrov neobľubuje. Mnoho z nich sa ide skryť, a reaguje panicky, len čo zahliadnu nožnice. Aby sa tak nestalo, a Váš štvornohý kamarát sa vedel pri strihaní pazúrov uvoľniť, prezradíme Vám tie najdôležitejšie tipy a triky na s trihanie pazúrov psovi. 

Čo sa stane, ak sú pazúry príliš dlhé? 

Pazúry Vášho psa je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať a strihať. Ak sa na to zabudne, môžu nastať nasledujúce komplikácie: 

  • Príliš dlhé pazúry sa môžu pri hraní zlomiť a silno krvácať. Ak sa pes pazúrom zachytí o nejaký predmet, môže si ho tiež úplne odtrhnúť. Navyše pri škriabaní sa napr. na krku si môže spôsobiť hlboké rany. 
  • Ďalší dôvod pre pravidelnú starostlivosť o pazúry: spolu s pazúrom rastú aj krvné cievy v ňom! Čím dlhšie sú pazúry, tým pravdepodobnejšie je, že pri strihaní krvácajú. Od určitej dĺžky je preto náročné pazúriky psovi bez komplikácií ostrihať. 
  • Pre mnoho psov sú dlhé pazúry nepohodlné. Pri behu častejšie dvíhajú labky a vykazujú odlišný vzor chôdze. Môžu natrvalo poškodzovať kĺby, a viesť k opotrebovaniu kĺbov (artróze) prstov na nohách, čo je pre psov veľmi bolestivé. 
  • Ak pazúr prerastie do susedného prsta na nohe, pokožka sa môže silno zapáliť. Labka opuchne a zahreje sa. Pritom bolí každý pohyb a napadnutie baktériami môže viesť k hnisavým opuchom (abscesom). 

Aké dlhé môžu byť psie pazúry? 

Pazúry Vášho psa by sa v stoji nemali dotýkať zeme, alebo by sa jej mali dotýkať iba zľahka. Ak Váš pes kráča po tvrdej zemi a počujete hlasné klopkanie, je to znak toho, že pazúry pri chôdzi narážajú na podlahu. To znamená, že by ste mali psíkovi pazúry čo najskôr ostrihať.

Čo na strihanie pazúrov potrebujete? 

Aby ste svojmu chlpatému kamarátovi mohli ostrihať pazúry, potrebujete jednu z nasledovných pomôcok: nožnice na pazúryalebobatériový pilník na pazúriky. 

Nožnice na pazúry sú pre začiatočníkov ťažšie použiteľné než pilník, pretože existuje riziko, že pazúr príliš skrátite. 

S pilníkom na pazúriky, naopak, môžete skracovať pazúr po milimetroch. 

Brúsenie psích pazúrov pilníkom © Willee Cole / stock.adobe.com
Brúsenie pazúrov pilníkom na pazúry.

Na odstránenie tvrdých hrán môžete použiť tiež klasický pilník. Pre prípad, že Váš pes pri strihaní pazúrov na labke začne trochu krvácať, si pripravte čistú vreckovku a dezinfekčný prostriedok na rany. 

Vhodnéprodukty na starostlivosť o labkynájdete v našom online obchode zoohit. 

Strihanie pazúrov psovi: Ako správne ostrihať psovi pazúry 

Strihanie psích pazúrov nepodceňujte. Ak pazúry nestriháte, alebo ich striháte nesprávne, môže Váš pes na to reagovať bolestivo a vystresovane. Pazúry psovi, prirodzene, môžete nechať ostrihať u veterinára alebo v psom salóne. Pomocou nasledovných pokynov ich môžete ostrihať aj v pohodlí svojho domova: 

  1. Pred strihaním psích pazúrov sa uistite, že máte dobrú náladu. Váš pes dokáže rýchlo vycítiť, keď ste nervózni. Aby počas strihania zostal pes uvoľnený, mali by ste sa mu pokojne prihovárať, a uviesť ho do pohodlnej polohy. Pochúťky môžu pomôcť na povzbudenie psa. 
  2. Aby sa pes na strihanie pripravil, môžete mu dať povel „daj labku“. Takto vie, že ošetrujete jeho labky a bude sa menej báť, ak pocíti ťahanie alebo pichnutie. 
  3. Labky a pazúry vrátane medzier medzi prstami si poriadne prezrite. Ak pazúry nie sú pigmentované, môžete vidieť vo vnútri cievy. Užitočná je aj baterka, pomocou ktorej môžete pazúr presvietiť. Ak cievy stále nevidíte, tiež to nie je problém. 
  4. Pazúr skráťte asi dva až tri milimetre od konca žily. Nezabudnite ani na vlčí pazúr. Ak náhodou narazíte na cievu, môžete krvácanie zastaviť pomocou handričky. Pritom miesto krvácania handričkou pritlačte a držte ho pevne stlačené niekoľko sekúnd až minút. Následne by ste mali ranu vydezinfikovať a nasledujúcich pár dní sledovať, či sa nezapáli. 
  5. Po ostrihaní pazúrov psa pochváľte. Váš pes sa naučí, že strihanie pazúrov je niečo pozitívne, a nabudúce bude viac uvoľnený.
Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.