Bezpečne šteniatkovským obdobím

šteniatko

Váš malý zvedavý miláčik každý deň objavuje svet. Ale zatiaľčo podniká dobrodružné výpravy na ešte vratkých labkách, číha na neho veľa nebezpečia, voči ktorým je tento malý a bezstarostný tvor bezmocný. Vďaka nasledujúcim tipom vytvoríte pre vaše šteniatko bezpečné prostredie.

Byt bezpečný pre šteniatko

Dokonce aj byt je pre šteniatko miestom plným nových objavov. Uistite sa, že v okolí nie je nič, čo by mohol malý nezbedník rozhryzať. Nezabudnite ani na plochy, kam by šteniatko mohlo dosiahnuť alebo vyskočiť: konferenčné stolíky, pohovky, odkládacie stolíky ... Zvedavé šteniatka neodradí ani popolník s jedovatými zvyškami tabáku alebo šitie s ihlami a nožnicami. Vlnené nite sa môžu v žalúdku psa zapliesť a ohroziť tak jeho život. Tiež špicaté predmety, ako sú šrúby, môžu být nebezpečné. Voľne stojaci pohár šampanského môže zvedavý ňufáčik prevrhnúť – rozbité sklo a alkohol sú pre šteniatko tiež veľmi nebezpečné. Veci, ktoré chcete uchrániť pred ostrými šteniatkovskými zúbkami, ako napr. drahé topánky, upracte radšej do skrine, dokiaľ si nebudete istí, že si ich váš dobre vychovaný miláčik nebude všímať. Keď hovoríme o skrini: šikovní „prieskumníci“ sa rýchlo naučia otvárať dvere skrine. V takom prípade radšej umiestnite nebezpečné predmety na horné poličky alebo skriňu zamknite.

Elektrické káble by mali byť pred šteniatkom dobre chránené, aby neboli v pokušení ich požuť. Pokiaľ beriete lieky, buďte opatrní: niektorí psi „vyluxujú“ na zemi spadnutú tabletku rýchlejšie než 1000-wattový vysávač. Vo väčšine domácností uľahčuje každodenný život umývačka riadu – a psov fascinuje lákavými vôňami jedla. Uistite sa, že šteniatko nemá k umývačke riadu prístup. Pretože pokiaľ sa malému zvedavcovi podarí otvoriť dvere umývačky, môže oblizovať nože apod. Nielenže je to nehygienické, ale môže tiež dôjsť ku zraneniu psíka.

Niektoré šteniatka milujú – hlavne v období prezubovania – okusovanie dreva – v byte i vonku. Ak máte takého „malého hlodavca“ doma, odstráňte všetky „okusovacie drievka“, ktoré môžu byť vonku ošetrené jedovatými prostriedkami na ochranu dreva. Zadovážte šteniatku robustné, kvalitné hračky a pri hre ho majte vždy pod dohľadom.

Pokiaľ žijete na vyššom poschodí, nemalo by šteniatko neustále chodiť po schodoch hore a dole. Mnohí odborníci radia v prvom roku života šteniatka po schodoch radšej nosiť a počkať, až sa pohybový aparát vyvine. V každom prípade sa vyhnite hladkému a otvorenému schodišťu, na ktorom sa môže malé šteniatko pošmyknúť a spadnúť. Schodište je možné zabezpečiť, v závislosti na pôdoryse bytu, napríklad zábranou. Pokiaľ nemáte šteniatko malého plemena, postačí zábrana pre deti. Pokiaľ máte viac miestností, sprístupnite šteniatku len niektoré. Pokiaľ bývajú všetky dvere otvorené, zarážka dverí zabráni, aby sa v dôsledku prievanu dvere prudko zavreli a privreli šteniatku labku.

Bezstarostne na záhrade

Pokiaľ má šteniatko prístup do záhrady, skontrolujte plot, či nie je v niektorých miestach deravý – dívajte sa „šteniatkovskými očami“ a premýšľajte, čo by mohlo pritiahnuť pozornosť malého zvedavca. Skontrolujte, či nehrozí žiadne nebezpečie v podobe uvoľnených povrázkov, ostnatého drôtu či naskládaného dreva.

Overte si, aké rastliny sú pre psov jedovaté, a prípadne ich zo záhrady odstráňte. Medzi jedovaté rastliny patria: cyklamén, azalka, begónia, kristova koruna, difenbachia, brečtan a šplhavnica, tis, lopatkovec, tulitka, kolopejka, pelargónia, fikovník pryžodárny, clivia, koralník, krokusy, tulipány, narcisy a konvalinky, oleander a zimná vianočná hviezda. To je len malý zlomok – overte si pri každej jednotlivej rastline, ku ktorej má šteniatko prístup, či pre neho nie je jedovatá. Pokiaľ nechcete jedovaté rastliny zo záhrady alebo z bytu odstrániť, majte šteniatko neustále pod dohľadom, aby ste mohli včas zasiahnuť.
V čerstvej zeleni môže číhať nebezpečie aj v podobe prípravku na hubenie buriny, pesticídov alebo niektorých rastlinných hnojív. Vždy si pozorne prečítajte pokyny na obale prípravku pred jeho použitím a nenechávajte šteniatko v blízkosti prípravku osamote. Väčšina chemikálií, napríklad v záhrade rozsypaný granulát proti slimákom alebo pesticídy na rastlinách, nepredstavujú pri správnom používaní pre psa akútne ohrozenie, pretože ich neskonzumuje vo veľkom množstve.

Ďalšie riziká v podobe jedov

Kto odolá prosebnému pohľadu psích očí? Vy! Nedávajte šteniatku ani malé kúsky jedla z vašeho taniera – obvykle sú pre neho príliš korenisté a z dlhodobého hľadiska nezdravé. Niektoré naše obľúbené pokrmy môžu mať neblahý vplyv na žalúdok psa – alebo v horšom prípade aj na nervový systém a srdcový obeh. Nezahrávajte sa teda so zdravím psa a okamžite takéto jedlá odstráňte. Šteniatko aj tak ochutná všetko, čo je v jeho dosahu a vyzerá lákavo. Čokoláda ležiaca na konferenčnom stolíku, môže mať fatálne následky. Okrem čokolády a kakaa, ktoré obsahujú pre psov a mačky jedovatý teobromín, môžu byť nebezpečné aj kôstky napr. zo slivky, pretože by sa mohlo šteniatko kôstkou dusiť, ďalej avokádo, cibuľa a väčšie množstvo hrozienok alebo hrozna a ďalšie potraviny. Alkohol a káva, rovnako tak zelený alebo čierny čaj môžu vážne poškodiť nervový systém psíka.

Že chemikálie sú ako čistiace prostriedky jedovaté, vie snáď každý majiteľ psa. Ale neustále dochádza k situáciam, kedy sa zvedavé šteniatko dostane k otvorenej nádobe s prostriedkom. Obzvlášť problematická je nemrznúca zmes, ktorá je nielen veľmi jedovatá, ale bohužiaľ tiež celkom chutná. Len pár zliznutých kvapiek z podlahy môže byť smrtiace. Príznaky sa objavia približne o 30 minút neskôr – pes je nervózny, nekľudný a apatický. Pri každom kontakte psa s jedovatou látkou platí táto zásada: udržujte chladnú hlavu a postupujte obozretne. Pri zhltnutí nemrznúcej zmesi aj v malom množstve je veľmi dôležitá rýchla reakcia. Nestrácajte čas, čím skôr vyhľadáte pomoc veterinára, tým väčšia bude šanca na prežitie. Ak váš maznáčik ukradol malý kúsok čokolády, pozorne ho sledujte a ak je to nutné, zavolajte na veterinárnu kliniku a oznámte im pravdepodobné množstvo zjedenej čokolády a váhu šteniatka. Biela čokoláda je síce nezdravá, ale nie je pre psa jedovatá.

Minimalizácia rizík na cestách

Nespoliehajte sa pri stretnutí s inými psami na údajnu „ochranu šteniatok“, pretože nič takéto medzi psami neexistuje. Pokiaľ stretnete iného psa, spýtajte sa z bezpečnej vzdialenosti majiteľa, či jeho pes vychádza so šteniatkami bez problémov. Pri sebemenšej pochybnosti neriskujte a radšej odíďte. Naučte šteniatko už v rannom veku, že nesmie pri prechádzke konzumovať nič z toho, čo nájde na ceste. Minimalizujete tak riziko, že pes zhĺtne niečo nebezpečné, napr. jed na krysy.

V horúcich dňoch nezabudnite, že sa pes – na rozdiel od nás ľudí – nepotí na hlave. Úpal môže nastať aj pri príjemnej teplote, napríklad v aute pri spustenej klimatizácii, pokiaľ je hlava psa vystavena priamemu slnku. Ako zodpovedný majiteľ sa uistite, že je váš pes dobre chránený a nepodnikajte vychádzky na priamom slnku. Úpal môže spôsobiť vážne až smrteľné poškodenie mozgu psa. Rovnako nebezpečný je aj úpal pri nadmerných teplotách, napr. po krátkom čase v zaparkovanom aute.

Dokonca aj v zime na našich miláčikov číhajú rôzne nebezpečenstvá, ktorým však pri potrebných znalostiach môžeme ľahko predísť. Napríklad posypaná soľ môže citlivé labky psa poraniť a spoločnú prechádzku tak riadne znepríjemniť. Pokiaľ je to možné, vyvarujte sa ciest po takto ošetrených cestách. Ošetrite labky psa ochranným krémom alebo zaobstarajte svojmu miláčikovi špeciálne psie topánky. Bezpečnosť pri prechádzkach počas temných zimných večerov zvýšite používaním reflexných obojkov, vodítok a blikátiek. Psa tak ľahšie uvidíte nielen vy, ale z veľkej vzdialenosti tiež cyklisti a vodiči.

Väčšinu opatrení je možné urobiť už pred príchodom šteniatka, aby ste se potom mohli svojmu miláčikovi plne venovať. Prajeme vám príjemne strávený čas s vaším malým štvornohým priateľom!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.