Môžu psy snívať?

Snívajúci pes

Vedci predpokladajú, že aj psy môžu snívať.

Tento jav ste už pravdepodobne spozorovali: Psy v spánku mykajú labkami, vrtia chvostom a ticho kňučia. Tu sa vynára otázka: Môžu psy snívať? 

Zaujímavé správanie počas spánku 

Každý, kto niekedy pozoroval svojho spiaceho psa, to pravdepodobne pozná: Zvieratá môžu v spánku kňučať, vrčať či dokonca štekať. 

Niektoré z nich tiež ceria alebo cvakajú zubami. Pod zatvorenými viečkami sa ich oči divoko pohybujú sem a tam, šklbanie labkami či chvostom je zreteľne viditeľné. 

Je teda možné predpokladať, že aj naši štvornohí priatelia zažívajú v hlave „nočné kino“. Túlajú sa vo svojich snoch po lúkach a poliach? Bežia za svojou obľúbenou hračkou alebo v duchu vidia neodolateľnú maškrtu? Alebo je všetko úplne inak a my len prenášame naše ľudské skúsenosti do správania psa? 

Naša intuícia nás neklame. Vedci skúmali správanie psov počas spánku a dospeli k záveru, že psy tiež dokážu snívať. 

Merali mozgové vlny spiacich chlpáčov a zistili, že psy počas spánku prechádzajú niekoľkými cyklami ľahkého spánku, hlbokého spánku a REM – rovnako ako my ľudia. 

Keď psy snívajú: Rýchle pohyby očí 

REM je skratka pre Rapid Eye Movement (rýchle pohyby očí). Tento termín sa používa pre fázu, v ktorej sa oči spiaceho rýchlo pohybujú. 

Z rozhovorov s ľuďmi, ktorí sa zúčastnili štúdií vieme, že najintenzívnejšie, najemocionálnejšie a najzamotanejšie zážitky zo snov sa vyskytujú počas fázy spánku REM. A keďže mozog všetkých cicavcov má podobnú štruktúru, môžeme predpokladať, že je to tak aj u psov.

Spiace šteniatko
Čo sa asi sníva tomuto malému bíglovi, keď drieme v košíku vedľa svojej hračky?

Rovnako ako my ľudia, aj psy sa počas spánku mykajú, pretože sa im uvoľňujú svaly. Mimochodom, šteňatá obzvlášť veľa snívajú. Podobne ako deti spracúvajú počas spánku to, čo zažili, čo im pomáha upevňovať to, čo sa naučili.

Ale aj dospelé psy potrebujú spánok (a sny), aby sa zregenerovali po vzrušujúcich zážitkoch z prechádzok, po potýčke so susedovým psom alebo po náročnom tréningu agility. Preto by ste sa mali držať známeho pravidla: “Nebuď psa zo sna.“ 

Otázkou zostáva, čo sa našim psom sníva? Pravdepodobne ich nočné zážitky vychádzajú z toho, čo poznajú z každodenného života. Anglickému pointerovisa môže snívať, že naháňa zajaca alebo bažanta, a naznačuje to ohýbaním prednej labky. 

Strážny pes, ako je dobermannmôže v sne vyháňať zlodejov z dvora, zatiaľ čo spoločenský pes, ako napr. francúzsky buldočekmôže snívať o dobrodružstvách so svojím pánom či pani. 

Čivavy snívajú inak než nemecké dogy 

Čítate správne: Je celkom možné, že váš pes sníva o vás. Vedci predpokladajú, že úzke puto medzi psom a jeho majiteľom vedie k tomu, že sa “jeho” človek objavuje v snoch psa. 

Zdá sa, že v snoch zohráva úlohu aj veľkosť zvieraťa: Podľa emeritného profesora psychológie Stanleyho Coreena sa malým psom, ako sú čivavy,sníva častejšie než väčším psom, ako napr. nemeckým dogám. Trvanie snov je u veľkých plemien psov však dlhšie.  

Môže mať pes nočné mory? 

Psy môžu mať tiež nočné mory. Ak máte pocit, že sa vášmu domácemu miláčikovi sníva o poslednej návšteve veterinára alebo o inej nepríjemnej udalosti, môžete ho jemne pohladiť. 

Prečo by ste psa zo spánku nemali budiť? 

Hovorte na neho tichým hlasom a sledujte, či sa upokojí. Ako už bolo spomenuté, radšej by ste ho nemali budiť. Pretože aj negatívny zážitok by sa počas spánku mal spracovať.  

Ak chcete svojmu psovi dopriať sladké sny, mali by ste mu zabezpečiť pokojné miesto na spanie. Vyberte mu doma pre jeho pelechalebodekutaké miesto na spanie, kde môže každý deň niekoľko hodín nerušene snívať. 

Ak ho chcete pri spaní pozorovať, priblížte sa k nemu potichu po špičkách a sledujte, ako sa jeho srsť pomaly dvíha a klesá v rytme jeho dýchania. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.
4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.
7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?