Chôdza na vodítku

Veselé šteniatko na vodítku sedí na asfalte

Chôdza na vodítku je jedným z aspektov výcviku psa.

Od malička na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.

Dve jednoduché pravidlá pre správnu chôdzu na vodítku

Základný princíp výcviku je veľmi jednoduchý, pretože existujú len dve pravidlá:

1. Pokiaľ je vodítko napnuté, nepokračujte.
2. Pokiaľ je vodítko uvolnené, pes a majiteľ pokračujú spoločne – potom aj šteniatko môže zvoliť smer. Pokiaľ sa vodítko zasa napne, vyčkajte.

Avšak je potrebné tieto dve pravidlá neustále dodržovať. U psa, ktorý ťahá za vodítko, je nutné hľadať príčinu nežiadúceho správania vždy na druhom konci vodítka. Obvykle majiteľ psa jednoducho nedodržuje jednoduché pravidlá a šteniatko sa naučí, že musí potiahnuť, pokiaľ sa chce dostať k určitému cieľu.  Či už šteniatko zaujme nejaký krík alebo iný pes, mnoho pánov nasleduje smer šteniatka a upevňuje tak návyky, ktoré sa dajú len veľmi ťažko odbúrať.

Výcvik šteniatka

Od začiatku by Vás šteniatko malo nasledovať. Začnite tréning vylákaním šteniatka na niekoľko-kilometrovú prechádzku bez vodítka. S týmto efektívnym výcvikom, a zároveň posilňovaním vzájomného puta, môžete začať už vo veku ôsmich týždňoch. Pokiaľ je v okolí mnoho podnetov, ktoré odputávajú pozornosť šteniatka, použite maškrty alebo hračku ako návnadu. Pokiaľ je tento niekoľko-denný výcvik úspešný, môžete začať s vodítkom. Dôležité: vodítko musí byť vždy uvoľnené! Pokiaľ všetko prebieha úspešne, predlžujte pri spoločných prechádzkach trasy.

Zároveň znižujte počet maškŕt a pri chôdzi na vodítku ich podávajte už len výnimočne. Pokiaľ všetko funguje bez problémov, položili ste dobré základy pre správnu chôdzu na vodítku – teraz môžete pristúpiť k ďalším výzvam. Napríklad cieľ, o ktorom viete, že sa tam Váš maznáčik chce bezpodmienečne dostať: psí kamarát alebo lákavá kostička. Pes vo vzrušení pravdepodobne zabudne na to, že má byť vodítko uvoľnené. Takže akonáhle vodítko napne, zastavte a počkajte. Pokračujte len vtedy, až na to pes zareaguje a vodítko bude opäť uvoľnené. Žiadna ďalšia odmena nie je nutná, keďže sa pes naučí pravidlo: „Keď bude vodítko uvoľnené, dosiahnem svoj vysnívaný cieľ.“ Tento výcvik môže u mladých psov trvať dlhú dobu, ale vyplatí sa! Trénujte v kľudnom prostredí, kde môžete dlho stáť alebo prechádzať sa bez nežiadúceho vyrušovania. Pokiaľ šteniatko tento výcvikový krok zvládlo, môžete mierne zvýšiť stupeň obtiažnosti: smerujte k objektu jeho túžby, ale urobte malú odbočku a vyskúšajte, či pes bude bez zaváhania udržovať vodítko neustále uvoľnené.

Prevencia je lepšia než odstraňovanie následkov

Zabráňte nebezpečným “výnimkám”, kedy sa pes odchýli od zavedených pravidiel, a ktoré môžu vyvolať nežiadúce správanie. Ponechajte psa radšej doma, pokiaľ sa ponáhľate a nemáte čas počkať, dokiaľ pes vodítko neuvoľní. Pokiaľ nie je Váš pes príliš veľký, môžete ho namiesto zastavenia poniesť. Niekedy môže tiež pomôcť vrátiť sa späť. Obvykle to nie je nutné pri šteniatkach, ale u niektorých psov to môže byť užitočné.

Hnedé šteniatko s postrojom na vodítku
Chôdzu na vodítku by ste mali trénovať čo najskôr. Najdôležitejšia je dôslednosť.

Tip: Pokiaľ o sebe viete, že nie vždy 100 % dodržujete pravidlá, trénujte s postrojom a obojkom v „rôznych roliach“: Napríklad pri chôdzi na obojku dodržujte vždy vyššie uvedené dve pravidlá; pokiaľ bude mať pes postroj, môžete si dovoliť malé odchylky. Tento kompromis je oveľa lepší než nekontrolované výnimky, pretože sa pes aspoň v spojení s obojkom učí správnu chôdzu na vodítku.

Na záver je treba upozorniť ešte na jednu vec, na ktorú majitelia psov často zabúdajú: Vodítko nie je nástroj k nasmerovaniu psa tam, kde ho chcete mať. Slúži výhradne ako puto v núdzových situáciach a na niektorých miestach je vyslovene podmienkou pre pobyt so psom. Najlepšie puto medzi Vami a Vašim spoločníkom je vždy neviditeľné.

Prajeme Vám mnoho pohodových výletov s Vaším malým objaviteľom!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.