Rodinné psy: Rady & populárne rodinné plemená psov

bígl na trávniku

Život so psom v rodine je neuveriteľne zábavný, ale vyžaduje si aj určité pravidlá.

Verný spoločník, spoluhráč a utešiteľ: Deti psy milujú a takmer každé dieťa túži po svojomchlpatom kamarátovi“. Aby však spolunažívanie dieťaťa a psa prebiehalo bez problémov, malo by sa dodržiavať niekoľko pravidiel. Tu sa dozviete, ktoré sú rodinné psy, a ktoré plemená psovobzvlášť vhodné ku deťom.

Psy deťom prospievajú 

V určitom okamihu takmer každé dieťa prejaví túžbu mať svojho vlastného psa. Mali by však rodičia svojmu dieťaťu vyhovieť? Psy môžu byť, skutočne, obohatením pre celú rodinu a majú veľmi pozitívny vplyv na vývoj detí. Početné štúdie ukazujú, že deti, ktoré vyrastajú so psami, sú porovnateľne vyváženejšie, spoločenskejšie a menej agresívne.

Pes poskytuje bezpečie a posilňuje sebavedomie, pretože vždy stojí po boku dieťaťa a poskytuje mu útechu v každej životnej situácii. Zároveň deti, ktoré majú psa, veľa vonku a zvyčajne sú otvorenejšie športovým aktivitám než deti bez psa. Naučia sa tiež ohľaduplne pristupovať k potrebám ostatných, rešpektovať hranice a brať na seba zodpovednosť. 

Malo by Vaše dieťa vyrastať so psom? 

Napriek týmto mnohým pozitívnym aspektom by ste nemali ísť rovno do najbližšieho útulku alebo k chovateľovi, aby ste si kúpili psa. Zadováženie si domáceho maznáčika, najmä psa, je potrebné si dôkladne premyslieť.

Pes sa nerozdáva ako nová hračka na narodeniny či na Vianoce. Rodičia by mali so svojím dieťaťom, prípadne deťmi, diskutovať o tom, aké zmeny do rodiny prinesie príchod psa. Pes potrebuje každodennú pozornosť, pohyb, dôslednú výchovu, potrebuje stravu adekvátnu svojim potrebám, musí pravidelne chodiť k veterinárovi a malo by mu byť vo Vašom byte poskytnuté útulné miesto (pelech, deka pre psa), kde sa môže stiahnuť a odpočinúť si.

Chov psa stojí čas a peniaze v pravom slova zmysle. Všetci vo Vašej rodine by si mali byť toho vedomí a s kúpou psa súhlasiť. Nikdy nekupujte psa len kvôli svojim deťom – Vy a Váš partner/ka musíte byť tiež presvedčení o výhodách mať zvierací rodinný prírastok!

Ako pripravím svoje deti na príchod psa?

Ak sú Vaše deti ešte malé, samozrejme, nemôžete celkom odhadnúť význam domáceho maznáčika. Zodpovednosť za psa spočíva predovšetkým na rodičoch. No napriek tomu už škôlkarovi môžete vysvetliť, že pes prinesie do každodenného rodinného života zmeny, a že pri chove zvieraťa je potrebné dodržiavať určité pravidlá.

Aj keď nadšenie pre nového psa pomaly upadne, pes potrebuje svoj každodenný výbeh bez ohľadu na to, či vonku prší alebo by ste radšej ležali na pohovke. Ani dovolenka alebo „spontánne výlety“ za priateľmi, príbuznými či do kempingu sa nedajú realizovať so psom bez určitého plánovania. Popremýšľajte, kto z Vašej rodiny bude primárne zodpovedný za starostlivosť o psa. Kto s ním pôjde na prechádzku? Kto zabezpečí dodržiavanie časov kŕmenia? Kto pôjde so psom k veterinárovi? Kto sa postará o jeho srsť? A kto sa postará o psa, keď budete niekedy chorý alebo budete chcieť cestovať.

Školákom môžu byť pridelené určité úlohy a možno môžete rozdeliť každodenné „venčenie psa“ medzi súrodencov. Čím presnejšie si povinnosti vopred ujasníte, tým menej sporov neskôr vznikne a spolužitie so štvornohým priateľom bude fungovať harmonickejšie. 

Spolunažívanie dieťaťa a psa: Čo robiť a čo naopak nerobiť 

Dobrá príprava na príchod psa do domácnosti zahŕňa aj vysvetlenie spôsobov správania sa Vašich detí pri zaobchádzaní so psom a dohodnutie si určitých pravidiel pre každodenný život so psom.

Vaše dieťa musí pochopiť, že pes nie je ako plyšové zvieratko, ktoré si môže podľa nálady vziať a zas odložiť. Pes má potreby, ktoré treba rešpektovať. Deti sa väčšinu „vzorcov správania“ samozrejme naučia v praxi, ale môžete svoje deti na určité témy vopred pripraviť. Niekedy pomôže, ak si s rodinou spíšete pravidlá a zavesíte ich v byte na viditeľné miesto. Maľované obrázky alebo malé symboly pomáhajú najmä malým deťom si osvojiť a dodržiavať pravidlá.

dievča so psom © melounix / stock.adobe.com

Nižšie sme zostavili zoznam najdôležitejších pravidiel pre spolunažívanie dieťaťa so psomsamozrejme, ak chcete, môžete pridať svoje vlastné „rodinné pravidlá“. 

 • Venuj pozornosť reči tela psa 

Psy, bohužiaľ, nemôžu rozprávať a povedať nám ako sa cítia alebo čo práve potrebujú. Ak ich však pozorne sledujeme, ich držanie tela prezrádza o ich pocitoch veľa. Samozrejme, Vaše dieťa sa nestane zo dňa na deň „znalcom psej duše“, ale nájdite si čas a dieťaťu sem tam vysvetlite, čo sa Váš pes snaží svojím postojom prejaviť.

Ak mierne vrtí chvostom a pozorne dieťa sleduje, vyžaduje si pozornosť a poteší sa, keď sa s ním dieťa pohrá. Ak sa naopak prikrčí a stiahne chvost medzi zadné nohy, znamená to, že je neistý a bojazlivý a že by ste ho mali nechať na pokoji. Opatrnosť sa tiež odporúča v prípade, že Váš pes vycerí zuby alebo vztýči chvost dohora. Potom by ste mali radšej zakročiť a oddeliť ho od dieťaťa.

 • Keď je pes vo svojom pelechu, nechaj ho na pokoji 

Rovnako ako Vy potrebujete svoju vlastnú posteľ, potrebuje aj Váš pes svoj vlastný priestor na odpočinok: pelech, útulný kútik alebo dokonca psiu búdu na dvore, ak trávi veľa času vonku.

Vysvetlite svojmu dieťaťu, že toto je „psie kráľovstvo“, kde ostatní členovia rodiny nemajú čo robiť. Ak sa pes stiahne a ľahne si na svoju deku alebo do pelechu, chce zostať sám, a nemal by byť Vím dieťaťom vyrušovaný.  

 • Nevyrušuj psa pri žraní

Tiež pri žraní potrebuje pes svoj kľud. Dajte Vášmu dieťaťu jasne najavo, že nesmie psa odťahovať od miesta, kde žerie, a nikdy mu nesmie brať jeho misku s krmivom. Ak sú psy počas žrania vyrušované, vnímajú to ako útok na ich prirodzené právo sa nažrať a budú – v závislosti od svojho temperamentu – toto právo brániť za každú cenu. 

Objavte náš výber krmív pre psov! 

 • Neťahaj psa za srsť, uši ani za chvost!

Dlhý chvost psa, obzvlášť na malé deti, pôsobí lákavo a majú veľké pokušenie ho zaň potiahnuť. Vysvetlite svojmu dieťaťu, že pes nie je plyšové zvieratko, a že ťahanie či šťuchanie ho bolí rovnako ako nás.

Keďže pes nemôže hovoriť, potrebuje svoju srsť, uši a chvost aj ako vyjadrovací prostriedok a na „útoky“ na tieto dôležité časti svojho tela môže agresívne reagovať.

Vysvetlite svojmu dieťaťu, že pes si rovnako ako ono želá, aby sa s ním dobre zaobchádzalo. Napokon, dieťa si tiež určite neželá, aby ho niekto ťahal za vlasy alebo do neho šťuchal. 

 • Nedívaj sa psovi uprene do očí 

Ak sa pes stretne s iným psom a tento sa mu pozrie priamo do očí bez toho, aby odvrátil hlavu, znamená to: „Nebojím sa ťa som ten silnejší!“

Ak sa dieťa uprene pozerá psovi do očí, pes by to mohol vnímať ako výzvu alebo dokonca ohrozenie jeho postavenia v rodine. Samozrejme, Vaše dieťa sa môže na psa pozerať, ale nemalo by sa k nemu postaviť čelom a pozerať mu uprene a „nehybne“ do očí. 

 • Pri hre sa vyhýbaj psím zubom 

Veľa nehôd spôsobeným pohryznutím sa stane počas hry: Napr. dieťa drží palicu a chce ju hodiť, pes sa do nej zakusne a náhodne pritom zachytí ruku dieťaťa. Je dôležité, aby sa pes naučil hranice hneď od začiatku a aby pochopil „nie“ alebo „prestaň/fuj“.

Deti sa tiež môžu naučiť zreteľne vyslovovať príslušné povely alebo dať psovi jasný signál rukou, čím mu naznačia, že musí byť trpezlivý. To je, samozrejme, obzvlášť pre šteňatá alebo mladé psy ťažké, takže bude bezpečnejšie, ak bude Vaše dieťa spočiatku opatrné, aby sa nedostalo príliš blízko k zubom psa. 

pes sa hrá s loptou na záhrade © Przemyslaw Iciak / stock.adobe.com
Psie hračky by mali byť pre deti tabu – to isté platí aj pre detské hračky pre psa.
 • Neber psovi hračku 

Rovnako ako deti, ani psy nemajú radi, keď im niekto vezme hračku. Hračka pre psa by mala byť pre Vaše dieťa tabu – rovnako ako hračky pre deti by mali byť tabu pre psa.

Ak pes napriek všetkému dieťaťu jeho obľúbenú bábiku alebo plyšáka vezme, dieťa by sa mu v žiadnom prípade nemalo snažiť hračku vytrhnúť. Dieťa alebo rodičia by mali dať psovi príkaz, aby hračku pustil. Niekedy pomôže, keď psovi ponúknete maškrtu ako odmenu za to, že pustí hračku.

Ak nič nepomôže a pes za žiadnych okolností nechce hračku pustiť, mali by ste dieťa upokojiť v inej miestnosti a psa nechať s hračkou samého. Ak ho necháte samého a budete ho ignorovať, psovi sa to nebude páčiť, takže, pravdepodobne, čoskoro príde na to, že sa musí hračky vzdať, aby si opäť získal požadovanú pozornosť od svojej rodiny. 

 • Hraj sa so psom len vtedy, ak je v blízkosti niekto dospelý 

Toto posledné pravidlo platí najmä pre malé deti. Aj keď je pes poslušný a trpezlivý, niekedy sa nemusí vedieť ovládať. To nemusí znamenať zlý úmysel, ale pri hre sa stáva, že pes aj deti sa bláznivo šantia. Je dôležité, aby bol prítomný dospelý človek, ktorý dá psovi jasne najavo, že musí byť opatrný, že ľudské dieťa nie je také robustné ako napríklad jeho súrodenecké šteniatko. Deti sú všeobecne psami hodnotené ako slabšie alebo prinajmenšom rovnocenné na základe ich veľkosti. Príkazy od detí teda nevyhnutne nepočúvajú. 

Bábätká by nikdy nemali zostať so psom samé – aj keď práve pokojne spia vo svojej postielke. Ako rodičia máte povinnosť dohľadu, aj keď si myslíte, že svojho psa dobre poznáte: Pes je a zostane zvieraťom a na nepredvídateľné udalosti alebo v určitých situáciách reaguje inak ako my ľudia. 

Ktoré psy majú obzvlášť radi deti? 

niektoré plemená psov vhodnejšie ako rodinné psy než iné? A majú sučky lepší vzťah k deťom než samci? Na tieto otázky je ťažké odpovedať všeobecne, pretože, napokon, každý pes – bez ohľadu na plemeno alebo pohlavie – je veľmi individuálny a má vo svojom živote odlišné skúsenosti.

Pri výbere rodinného psa, však, môžete venovať pozornosť určitým kritériám a povahovým vlastnostiam, ktoré Vám a Vašim deťom môžu život s Vím štvornohým priateľom uľahčiť. 

dievča spí s jack russell teriérom © ulkas / stock.adobe.com

Pes by mal mať pevné nervy a byť vyrovnaný

V domácnosti s deťmi je veľa zhonu a hluku. Je dôležité, aby Váš pes zostal pokojný a udržiaval si vnútorný pokoj – bez ohľadu na to, ako rušno môže doma byť. Okrem toho musí pes vydržať, ak mu popri domácich úlohách, výmene plienok a športových koníčkoch nie je vždy venovaná pozornosť.

Pes musí byť odolný voči rušivým podnetom

Nesmie byť bojazlivý alebo vykazovať známky agresie. Na rozdiel od bezdetnej domácnosti je pes v rodine s deťmi vystavený mnohým podnetom.

Dieťa často navštevujú rôzni kamaráti, sú hluční, hrajú sa, bláznia alebo sa naháňajú na korčulách. Na psa nesmú pôsobiť všetky tieto situácie azvuky rušivo a v žiadnom prípade nesmie na rôzne podnety reagovať ustráchane alebo dokonca agresívne.

Pes by nemal mať nadpriemernú potrebu pohybu

Každodenný život s deťmi je často veľmi dobre naplánovný: škola, škôlka, športové krúžky alebo hodiny hudby. Na dlhé prechádzky, výlety do lesa či návštevy psej športovej školy nezostáva veľa času. Mali by ste sa, samozrejme, pokúsiť spojiť rodinné aktivity s pohybom psa.

Možno si môžete ísť so psom zabehnúť, zatiaľ čo Váš syn hrá futbal? Alebo využijete cestu do škôlky, školy alebo hudobnej školy na prechádzku so svojím štvornohým priateľom.

Mali by ste naplánovať aj rodinné víkendové výlety, aby bol Váš pes čo najviac na čerstvom vzduchu a mal dostatok pohybu. Psy ako husky alebo chrty musia behať niekoľko hodín denne, aby boli fyzicky vyťažené a spokojné, takže ako rodinné psy sú skôr nevhodné. 

Starostlivosť o srsť psa by nemala byť príliš náročná

Každodenné čistenie srsti, odstraňovanie zachlpených častí hrebeňom alebo nožnicami, kúpanie psa a umývanie zvyškov jedla z dlhých fúzov si môže u niektorých plemien psov, ako sú napríklad bernardín alebo dlhosrstá kólia, vyžadovať veľa času.

Času, ktorého v rodinách s deťmi zvyčajne veľa nazvyš neostáva. Preto v niektorých rodinách môže byť lepšou voľbou krátkosrstý pes, pri ktorom je starostlivosť o srsť menej časovo náročná.

Plemená psov vhodné ku deťom

Plemená psov vhodné ku deťom 

Ktoré plemená psov spĺňajú vyššie uvedené kritériá „rodinného psa vhodného ku deťom“? Predstavujeme Vám 15 najobľúbenejších psov pre rodiny s deťmi: 

 • Labradorský retríver

Labradorisú priateľskí, dobromyseľní a otvorení. Sú veľmi trpezliví a robia veľa pre to, aby potešili svojich blízkych. Agresivita alebo nervozita sú predstaviteľom tohto plemena cudzie. Labradorský retríver miluje aportovanie a hry s deťmi si užíva naplno. 

 • Zlatý retríver

Rovnako ako labradori, aj zlatí retrívri sú veľmi populárne rodinné psy. Niet sa čomu čudovať, pretože sú inteligentní, pokojní a trpezliví. Ich pud strážiť a chrániť je veľmi nízky, sú hraví až do vysokého veku a milujú spoločnosť. Veľa detí, veľa návštev priateľov a veľa udalostí v dome nie sú pre týchto priateľských a dobromyseľných psov problémom.

 • Dalmatín

Psy s pekne škvrnitou srsťou sa ľahko trénujú, sú trpezliví, hraví a vďaka svojej krátkej srsti sú nenároční na starostlivosť. Takže nielen vo filme, ale aj v rodinách s deťmi sú tieto psy „hviezdami“. 

Prečítajte si tiež náš článok o plemeneDalmatína! 

 • Nemecký boxer

Aby boxer stratil trpezlivosť, musí byť toho na neho naozaj veľa. Napriek tomu, ako pôsobí jeho meno, sú tieto psy mimoriadne dobrosrdečné a vyrovnané. Radi sa hrajú, no vďaka svojej nekomplikovanej povahe tiež akceptujú, keď ich páni alebo deti na hranie nemajú čas.

 • Bígl

Nielen veľkosť tela, ale aj charakter bígla možno označiť ako veľmi vhodný ku deťom. Teší sa zo spoločnosti svojich ľudí a dobre vychádza aj s cudzincami či inými psami. Obzvlášť dobre sa cíti v aktívnych rodinách. 

 • Kólia

Najneskôr od čias Lassiesme sa dozvedeli, že kólie majú radi deti, sú lojálne a inteligentné. Všetky plemená kólie sa považujú za ľahko trénovateľné a oddané rodinné psy. Ako pastierske psy majú ale tiež veľké nutkanie pohybu a veľmi silný ochranársky inštinkt. Rodiny, ktoré ich potreby akceptujú, nájdu v kólii lojálneho a milého partnera, ktorý im bude verný aj v dobrých, aj v zlých časoch. 

 • Gavalieršpaniel Kráľ Karol

Deti milujú tohto psa s dôveryhodným pohľadom a hebkými ovisnutými ušami. A naozaj: Vďaka svojej hravej a priateľskej povahe je tento pes ideálnym rodinným psom. Miluje byť obklopený svojimi blízkymi a v domácnosti s viacerými deťmi sa cíti vynikajúco. 

Prečítajte si náš článok o plemeneGavalieršpaniel Kráľ Karol!

 • Anglický buldog 

Aj keď sa to mnohým ľuďom nezdá: Buldog je vynikajúci ako rodinný pes. Odhliadnuc od hlbokých vrások a niekedy zamračeného vzhľadu je buldog mimoriadne dobromyseľný apriateľský pes. Z rovnováhy ho nevyvedie ani hlasný detský krik alebo divoké šantenie. 

Bernský salašnícky pes © IVASHstudio / stock.adobe.com
 • Bernský salašnícky pes 

Bernský salašnícky pes má tiež závideniahodnývnútorný pokoj“. Tieto veľké, krásne psy sa nenechajú rozptýliť ani hlučnou skupinkou škôlkarov. Síce sa zvyčajne považujú za nie veľmi hravé, vyžadujú od svojej rodiny aj trochu zábavy – jednoducho sa cítia dobre, keď môžu vo veľkej záhrade ticho sledovať ruch rodiny. 

 • Írsky seter 

Írsky seter je len sotva vhodný ako strážny pes, pretože ku každému je otvorený a priateľský. Ale vďaka týmto vlastnostiam a svojej lojálnej a učenlivej povahe je veľmi vhodný ako rodinný pes – avšak ako pôvodný lovecký pes nevyhnutne potrebuje dostatok pohybu, a je preto vhodný iba pre aktívne rodiny, ktoré vedia svojho psa fyzicky a psychicky vyťažiť. 

 • Novofundlandský pes 

Je pravda, že tento psí medveď nespĺňa požiadavku „ľahkej starostlivosti“ o srsť. Ale v každom ohľade sú novofundlandské psy dokonalými psami pre rodiny s deťmi – za predpokladu, že majú dostatok priestoru. Títo dobromyseľní medvedíci by ani muche neublížili a radi sa maznajú a hrajú so svojimi blízkymi. Novofunlandské psy milujú vodu a majú obzvlášť blízky vzťah k deťom. 

 • Baset

Basety milujú ticho a pohodlie – to však neznamená, že by im detský ruch liezol na nervy. Naopak: Milujú spoločnosť detí a ľahko sa prispôsobia každodennému rodinnému životu – hlavné je, že nie sú sami. 

 • Borderský teriér 

Aktívne rodiny, ktoré trávia veľa času vonku v prírode, si s borderským teriérom užijú veľa zábavy. Ich vytrvalá radosť z hry, nadšenie a pevné nervy zapôsobia nielen na rodičov. Ako teriéri však niekedy majú svoj vlastný rozum. 

 • Pudel

Pudel je očarujúci, inteligentný, hravý a ľahko trénovateľný, a je považovaný za ideálneho rodinného psa. Je otvorený a priateľský k deťom a cení si ich ako aktívnych spoluhráčov. Srsť pudla je však niekedy dosť náročná na údržbu. 

 • Bobtail

Pre rodiny, ktoré sa neboja každodennej starostlivosti o srsť, by mohol byť dobrou voľbou aj bobtail. Tieto pekné psy s huňatou kožušinou majú deti nesmierne radi a sú veľmi prítulné. Potrebujú však rovnako veľa pohybu ako maznania sa. 

Čo by ste ešte mali brať do úvahy pri kúpe rodinného psa? 

Samozrejme, nemusí to byť vždy čistokrvný pes, ale ak si kúpite šteniatko od seriózneho chovateľa, ktorý kladie dôraz na silu charakteru a socializáciu svojich psov, je veľká šanca, že sa tento pes bez problémov začlení do rodiny a vyvinie sa z neho lojálny a priateľský rodinný pes.

Staršie psy z útulku alebo kríženci sú naopak „balíčkami prekvapení“. V takom prípade by ste sa mali čo najviac informovať o pôvode a minulosti psa. Je známe, kto boli jeho rodičia? Za akých okolností sa šteniatko narodilo a ako strávilo prvé týždne alebo roky svojho života? Existujú nejaké negatívne skúsenosti s deťmi? Prečo pes prišiel do útulku? Na tieto otázky nie je možné vždy jednoznačne odpovedať.

Ak si kupujete psa prvýkrát a máte málo praktických skúseností s ich výcvikom, mali by ste si kúpu psa, v tomto prípade, dobre premyslieť. Pri deťoch možno nebudete mať čas na prevýchovu potenciálne narušeného alebo traumatizovaného psa. Ako rodičia však nesiete zodpovednosť za svoje deti a mali by ste sa ubezpečiť, že pes a deti sa k sebe dobre hodia a môžu si spoločný čas užívať naplno. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.

4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.

7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?