Základný výcvik šteniatok

výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

Psi potrebujú pravidlá

Laskavý a konzistentný tréning je základom kľudného a bezproblémového spolužitia psa a človeka. Pokiaľ psa cvičíme už od začiatku, tak pes pozná svoje miesto v rodine a naučí sa, čo smie. To má priaznivý vplyv nielen na spolužitie s rodinou, ale aj na zdravý vývoj psa. Pre psychickú pohodu šteniatok je dôležitý poriadok a jasné pravidlá. Nedbalý, neistý alebo nestály majiteľ, ktorý necháva šteniatkam príliš veľkú voľnosť, môže spôsobiť, že sa u psa objavia nežiadúce vlastnosti alebo bude dokonca nebezpečný. V dospelosti sa pes toto správanie ťažko odnaučuje.

Čo sa musí šteňa naučiť?

Čo všetko sa musí šteňa naučiť, aby bolo jeho spolužitie s rodinou bezproblémové? A kedy je správny čas začať s výcvikom šteniatka? Tieto otázky Vás iste budú zaujímať, keď sa k Vám šteniatko prisťahuje, alebo keď už u Vás býva. Nie je pochýb, že nevychované šteňa môže narušiť chod celej rodiny. Preto je dôležité, aby sa šteňa dozvedelo hneď, čo smie a čo nesmie robiť.

Hneď od začiatku jasný smer

Pre majiteľa je veľmi ťažké zostať vytrvalý a stály, keď na neho jeho nový spolubývajúci spraví psie oči. Kto odolá, keď roztomilé šteniatko prosí o kúsok klobásky alebo sa chce pomaznať v posteli? Ale ako dospelý pes potom pochopí, že už tieto veci nesmie robiť? Z tohto dôvodu si hneď od začiatku musíme ujasniť akým smerom sa bude naša výchova uberať a čo všetko šteňaťu dovolíme a čo už nie. Pokiaľ sa svojho vybraného smeru budeme držať, šteňa rýchlo zistí, kde je jeho miesto a v dospelosti s ním nebudú žiadne problémy.

Kto je tu šéf?

Psi, ktorí sa už v mladosti naučili, kto je doma šéf, to potom akceptujú na celý život, ale len pokiaľ budete vždy „vodcom svorky“. V dnešnej dobe už nie je v móde autoritatívny štýl vedenia vo firmách, ale ani vo výchove detí, ale je stále vhodný pri výcviku psov. Psi sa chcú spoľahnúť na svojho majiteľa. Aby sa riadili jeho príkazmi, musia dôverovať jemu a jeho úsudku. Jasné a kľudné príkazy dané odhodlaným tónom a jasná reč tela dodajú Vašemu psovi pocit bezpečia.

Biele šteniatko sedí na deke
Aj keď sa na vás vaše šteniatko takto milo pozerá: Pri tréningu zostaňte vždy dôsledný.

Jasné príkazy a jednoznačné signály

Psi sú majstri v čítaní reči tela, preto často reagujú rýchlejšie na jednoduchý pohyb ako na zložité vety, ktorých význam môžu pochopiť len z tónu. Starostlivo si premyslíte, ako pomenujete príkazy „sadni“, „ku mne“, „k nohe“ a aké k ním zvolíte vhodné gesto. Používajte vždy rovnaké príkazy a gestá. Aby nedošlo k nedorozumeniu, nie je vhodné používať dlhé vety ako napríklad: „Bello, musíš počkať pred supermarketom, pretože pán musí ísť nakupovať.“ Pre tréning základnej poslušnosti sú nepostrádateľné krátke vety a jednoznačné pokyny, vždy spojené s rovnakou rečou tela.

Chválenie a maškrty? Motivácia učenia prostredníctvom pozitívneho posilňovania

Kto má hlavné slovo vo Vašej „svorke“? Váš pes sa učí hlavne vďaka stálosti a jasnosti príkazov. Prehnaná prísnosť alebo „tvrdá ruka“ nie sú nutné, naopak by skôr Vašich citlivých štvornohých priateľov vydesili. Nakoniec nechceme, aby nás pes poslúchal zo strachu, ale chceme, aby mal z tréningu radosť. Ale ako u šteňaťa zaručíme radosť z výcviku?

Šteniatko border collie dostane maškrtu
Pochvala je obzvlášť dôležitá: Keď šteňa urobí niečo správne, dajte mu odmenu.

Chvála a odmeny pri motivácii mladých psov hrajú dôležitú rolu. V tomto ohľade sa od ľudí nelíšia. Vyberajú si cestu, ktorá im sľubuje najväčší úspech. Výčitky a tresty ich demotivujú a odvádzajú ich od požadovaného smeru.

Aby psi pochopili, čo bolo správne a čo im teda prinesie pochvalu alebo odmenu, musia ju okamžite dostať. Psi žijú v prítomnosti a vždy si našu reakciu vztiahnu k momentálnej situácii. Tiež pokarhanie pes pochopí len okamžite po čine. Pokiaľ šteňa nechá darček uprostred Vašeho gauča a vy si to všimnete až večer, nemá cenu už Vašeho psa kárať. Chváľte ho, pokiaľ sa mu to podarilo udržať, než ho pustíte von. Svoje šteniatko odmeňujte maškrtami (opatrne – nie príliš!), pochvalou, pohladením, alebo hračkou. Za odmenu bude Váš pes považovať aj malé slobody, ako sú napríklad krátke prenasledovanie vodítka, hra s inými psami alebo hra s loptou.

Kedy je čas na výcvik šteniatok?

Všeobecne platí, že správne načasovanie tréningu je kľúčové pre úspech. K tréningu alebo ku krátkemu nácviku poslušnosti by Vaše šteňa malo byť pripravené. Keď šteňa vyvádza na záhrade, skúma novú hračku, je unavené alebo má hlad, nie je to rozhodne správny čas začať s tréningom. Šteniatka sa veľmi radi učia, ale nie jednu vec príliš dlho. Cvičenia, ktoré vyžadujú dlhú dobu koncentrácie, nie sú na začiatok vhodné. Je prínosnejšie začleniť výcvik šteniatka do každodenného života a nechať ho zvyknúť si na určité pravidlá a rituály. Skúste „mimochodom“ vychovať svojho psa tým, že čaká poslušne než mu dáte jedlo, pochváliť ho keď zostane v kľude pri príchode návštevy alebo zostane sám pred dverami kúpeľne a nekňučí.

Čo musíte Vaše šteňa naučiť?

Na začiatku nie je ľahké zistiť, čo všetko by sa šteňa malo naučiť a čo všetko sa s jeho príchodom do rodiny zmení vo Vašom živote. Tréningové tipy od priateľov, poradcov a na internete je veľmi veľa a nie je jednoduché si správne vybrať z tohto množstva. Je preto dôležité pamätať si hlavné pravidlá, ktoré chcete naučiť svojho štvornohého kamaráta tak, aby sa stali každodennou rutinou. Na začiatku je to samozrejme výzva, ale do budúcna sa to vyplatí. Možno Vám pomôže napísať si základy, ktoré chcete šteniatko naučiť. Ďalším krokom môže byť vytvorenie tréningového denníku, kam si zapíšete, čo sa Vám osvedčilo a čo nie.

Najdôležitejší je základ

Dôležitý nie je len praktický výcvik šteniatok. Šteniatka sú oddelené od svojej matky vo veku ôsmich týždňov a presťahované do neznámeho prostredia. Najprv je teda dôležité, aby si zvykli na nové prostredie a na nových ľudí. Musia získať dôveru vo svojich nových ľudí, porozumieť novým pravidlám a musia sa naučiť, ako vychádzať s návštevami a ostatnými zvieratami.

Šteniatko corgie dáva labku
Najlepšie je začleniť tréningy so šteniatkom do každodenného života.

Pre prvé dni odporúčame, aby ste šteniatkam poskytli potrebný kľud a pocit bezpečia. Volajte na šteniatko často jeho menom, hrajte sa s ním, maznajte sa spolu a nechajte ho jesť z Vašej ruky. Získate tak jeho dôveru a psík sa s Vami bude cítiť pohodlne. To je ten najlepší základ pre ďalší výcvik šteniatok.

Čistotnosť

Výcvik šteniatok zahrňuje aj trénovanie čistotnosti. Počas prvých dní môžete pomaly začať trénovať čistotnosť – je to určite jedna z najdôležitejších podmienok pre budúce bezproblémové spolužitie. So šteniatkom choďte každé dve až tri hodiny von a pokiaľ sa mu podarí vyvenčiť, tak ho pochváľte. Pozorujte šteňa každú dennú dobu, hneď po prebudení, na poludnie a pred spaním. Je dôležité pozorovať ho pozorne. Pokiaľ nervózne poskakuje, môže to znamenať, že potrebuje vyvenčiť. Pokiaľ sa na začiatku učenia stane nejaká nehoda a šteniatko si uľaví priamo na koberec, nekričte na neho. Pokiaľ ho chytíte priamo pri vykonávaní potreby, stačí dôrazný ostrý povel, aby pochopilo, že toto nesmie. Šteniatka sa čistote nenaučia  za deň. Tréning si vyžaduje trpezlivosť.

Nastavte hranice štekania, kusania a škrabania

Šteniatka radi preskúmavajú svet svojou papuľou. Nevedia, že nábytok je cenný a nemal by sa okusávať, nerozumejú tomu, prečo sú ľudia citlivejší na kusanie než jeho súrodenci. Preto rýchlo ukážte svojmu psovi hranice a dôsledne ich dodržujte. Za nechcené správanie psíka pokárajte a za žiadané správanie ho pochváľte. Psík potom rýchlo zistí, aké správanie mu zaistí odmenu.

Prílišné vrčanie, štekanie a žobranie pri stole je najlepšie ignorovať. Týmto správaním si pes snaží vynútiť Vašu pozornosť – či už sa chce hrať alebo chce nejakú pochúťku. Pokiaľ mu túto pozornosť nedáte, psík rýchlo zistí, že takéto správanie nevedie k cieľu.

Chôdza na vodítku

Dospelí psi, ktorí ťahajú na vodítku môžu byť problémom. Konieckoncov už to nie sú malé šteniatka a je ťažšie ich udržať. Chodenie na vodítku s voľnou šnúrou by sa malo stať hneď od začiatku povinný bod výcviku. Roztomilé ťapajúce šteniatko je na prieskume a vy ho chcete nasledovať – nerobte to! Ukážte mu hneď na začiatku, že vedenie je vo Vašich rukách a nie naopak. Vy určujete smer a nie Váš pes. Pri chôdzi pri nohách sa psík musí prispôsobiť Vašemu tempu a zmene smeru. Vždy sa uistite, že je vodítko voľné. Pokiaľ šteňa vodítko napne, ihneď zastavte. Až potom, keď sa k Vám šteňa vráti a vodítko sa uvoľní, môžete zase pokračovať v chôdzi.

Cvičenie pre chôdzu na vodítku: Na veľkú lúku dajte maškrtu alebo obľúbené hračku. Vaše šteňa bude chcieť pravdepodobne ísť hneď k nej. Držte ho späť alebo dokonca cúvnite. Až potom, keď sa ukľudní, môžete ísť svojím tempom ku hračke. Odmenu získa len vtedy, keď sa naučí sebakontrole.

Hnedé šteniatko s postrojom na vodítku

Ku mne

Ušetríte si veľa starostí, keď naučíte svoje šteňa prísť na zavolanie, povel počkaj a keď ho pripravíte na situáciu, keď budete musieť z domu odísť bez neho. K takému výcviku sa dá využiť mnoho rôznych metód. Musíte vyskúšať, ktorá je pre Vašeho psa najlepšia. Je dôležité psíka odmeniť zakaždým, keď prejaví správne správanie. Pribehnutie na zavolanie (napr. „Ku mne“, „Sem“ alebo na zapískanie píšťalky) je najlepšie nacvičovať, keď k Vám šteňa beží. V tú chvíľu na neho zavolajte alebo pískajte a potom mu dajte odmenu. Váš pes sa tak dozvie, že je dobré, aby rýchlo pribehol na Vaše zavolanie.

Čakanie

To isté platí pre nácvik čakania. Váš pes sa musí naučiť, že nemôže vyskočiť z auta hneď ako otvoríte dvere, že nemôže vybehnúť z dverí len čo ich otvoríte a že nedostane jedlo len čo otvoríte skrinku s krmivom. Pokiaľ prejavuje toto správanie, netrestajte ho.

Len zavrite dvere hneď ako zistíte, že sa šteňa pokúša dostať von. Až keď sa ukľudní a bude čakať, pusťte ho von. Tento postup opakujte, dokiaľ pes nebude kľudne sedieť alebo stáť pri otvorených dverách.

Odmena je to, že mu dovolíte vystúpiť. Môžete ho odmeniť aj maškrtou. Misku naplňte, až keď bude šteňa kľudné a tiché. Ak sa Váš pes ihneď pustí do jedla, bez dovolenia, tak mu ju zasa zoberte. Až keď bude ticho čakať a dáte mu povel, tak sa môže pustiť do jedla.

Sám doma

Od 12. do 18. týždňa môžete začať navykať šteňa na samotu. Samozrejme, že by ste nemali ani dospelého psa nechávať dlho samotného, ale existujú situácie a schôdzky, na ktorých by pes rušil. Najlepšie teda bude, keď sa Vaše šteňa naučí čo najskôr, že nemôže ísť vždy s Vami a musí zostať samé. Najlepší spôsob ako to urobiť je integrovať cvičenie samoty neumýselne do každodenného života a neprikladať tomu veľký dôraz. Najprv nechajte psíka samého v miestnosti na pár minút. Opustite miestnosť bez rozlúčenia. Vráťte sa a robte ako by sa nič nestalo. Postupne dobu predlžujte, než sa pes naučí byť sám. Až potom, čo ste si istí, že Váš pes bude kľudný a nebude robiť divadlo, môžete odísť z domu. Pokiaľ je na Vás pes silne fixovaný a okamžite začne štekať alebo kňučať akonáhle odídete z izby, môžete nacvičovať trochu inak: vrátite sa do miestnosti, až keď sa pes ukľudní. Pokiaľ ho nechcete nechať takto rozrušeného dlhšiu dobu, vráťte sa do miestnosti, ale ignorujte ho. Až potom, keď sa ukľudní, dostane odmenu.

Starostlivosť

Šteniatko beagle

Kondícia u psov nie je len o jedle, pohybe alebo výchove, ale tiež o starostlivosti. Srsť je nutné pravidlene kartáčovať, musia sa čistiť a kontrolovať labky, uši a zuby. Musíme strihať pazúry. Navykajte svojho nového maznáčika na túto starostlivosť postupne a robte to stále rovnako.

Pokiaľ chcete návštevy u veterinára Vašemu psovi uľahčiť, je dobré si natrénovať toto: večer na gauči psovi prechádzať po bruchu, dotýkať sa jeho uší, niekoľko minút držať labku a skúsiť otvoriť jeho papuľu. Časom bude psovi táto starostlivosť pripadať prirodzená a dokonca sa na ňu bude tešiť.

Spánok

Behom všetkého toho tréningu, zabúdame na tú najdôležitejšiu vec a to je spánok. Doprajte svojmu šteniatku dostatok spánku, aby si mohol odpočinúť po tých všetkých nových objavoch. Ak sa po prechádzke vráti do košíku a chce si odpočinúť, tak ho nechajte. Nerobte príliš dlhé tréningy. Nemusíte Vaše šteniatko udržiavať v pozore celý deň. Konieckoncov to nemôžete každodenne ani s dospelým psom. Nechajte ho hrať si samého alebo choďte na „objavovací výlet“. Určite sa unaví aj ten najväčší divoch.

Socializácia

Čím viac sa šteňa behom prvých mesiacov naučí, tým menej ho potom niečo vydesí alebo vyvedie z miery. Na malé šteniatko je toho veľa: výkonný vysavač, práčka, televízia, hlasné deti, rýchle jazdné bicykle, hlučné motocykle, ľudia so slnečnými okuliarmi, ľudia na invalidných vozíkoch, hlučná pouličná doprava a zvláštne eskalátory. Každý deň mu ukážte niečo nového.

Pri každodenných prechádzkach mu môžete ukázať cudzie miesta, rôzne zvuky, ľudí alebo zvieratá. Na začiatku zakaždým len na pár minút. Napríklad, keď sa prvýkrát stretnete s cudzím psom alebo idete do obchodného domu, vždy sa snažte odísť skôr, než pes začne byť nekľudný.

Hračky pre šteniatka

Vyplatí sa navštevovať škôlku pre šteniatka?

Uvedomte si, že naučiť šteňa všetko dôležité pre život znamená veľa práce, trpezlivosti, stálosti a v neposlednom rade znalostí. Aby sa predišlo behom prvých mesiacov chybám, mali by hlavne začiatočníci byť informovaní o starostlivosti a výchove roztomilých šteniatok. Návšteva škôlky pre šteniatka vedená skúseným trénerom môže byť v tomto prípade veľmi užitočná. Nielen, že sa psík naučí základným pravidlám, ale vy sa naučíte, ako tieto pravidlá využiť v každodennom živote. So šteňaťom si medzi sebou hravo vytvoríte dôveru – tá najdôležitejšia podmienka pre spoločné spolužitie.

Prajeme Vám aj Vášmu šteniatku dobrý štart!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.