Bojové plemená psov

Kampfhunde-768×576

Označenie „bojové plemeno“ je všeobecné označenie pre všetky plemená, ktoré boli vyhodnotené ako nebezpečné. Mnohí odborníci však zastávajú názor, že pojem „bojové plemená psov“, sám o sebe nesie diskriminačné zafarbenie. Žiadny pes sa nenarodí ako bojový, ale je tak vychovaný človekom. Aj z jazvečíka môžete vychovať „bojového“ psa. Ale samozrejme pokusanie jazvečíkom je vnímané ako menej nebezpečné než stisk čeľuste bojového psa.

Rovnako ako stafordšírsky teriér, tak aj napr. rotvajler patria svojou podstatou skôr medzi priateľské a mierumilovné jedince. V rukách skúseného jedinca pôsobí rotvajler skôr uvoľnene než útočne. Napriek tomu získalo toto plemeno zlú povesť kvôli útokom na ľudí a mimo iné aj na deti.

V 19. storočí bol však rotvajler veľmi obľúbený, predovšetkým u šľachty. Jeho úlohou bolo hlavne strážiť a hnať dobytok. Od roku 1910 sa však tento pes využíva skôr pre policajné a vojenské účely.

Povaha bojového psa

Podobne ako ľudia s vysoko muskulárnym vzhľadom môžu aj silní psi byť vo vnútri veľmi citliví a mierni – hlavne ak sú v tomto jednaní podporovaní. Podobne je tomu aj pri výchove ľudí. Ak rodičia synovi neustále podsúvajú, že je „padavka“ len preto, že je citlivý a ukazuje skôr svoju jemnú stránku než tvrdé jadro, tak dieťa túto stránku začne skôr potlačovať a nechá vystúpiť svoje tvrdšie ja. V tomto prípade tiež nemôžeme viniť dieťa, rovnako ako by sme nemali viniť psa.

U psa je treba trvať na tom, aby sa správal tak, ako je vo svorke dovolené. Vlci, žijúci vo svorke vedia, že ak nebudú rešpektovať pravidlá, budú zo svorky vylúčení. Pre psa platí prakticky to isté. Jeho svorkou je v tu chvíľu rodina s dieťaťom.

Útulky dbajú prísne na to, aby potenciálny majiteľ bojového psa bol schopný výchovu zvládnuť. Zároveň by malo byť preukázané, že sa pes správa príkladne a že nedošlo k útoku na iného psa alebo človeka – a pes tak príde do nového, pekného domova, kde dlhodobo zostane bez toho, aby sa musel vrátiť späť do útulku.

Strážni psi vs. bojoví psi

Pod pojmom “strážny pes” sa rozumie (na rozdiel od psa bojového) jedinec so silne vyvinutým ochranárskym citom a teritoriálnym správaním. K strážnym psom patrí napr. turecký kangal. Jeho pôvodnou úlohou bolo chrániť veľké stáda oviec pred vlkmi. Keď kangal už nezvládal túto úlohu vykonávať, musel si nájsť inú činnosť, v ktorej by svoje schopnosti využil. Vníma „svojich“ ľudí ako členov svorky a chráni ich, ak im hrozí nebezpečie. Ak sa dostane kangalovi  konzekventná výchova, telesná záťaž, zábava aj dôsledného jednania s ním, potom je milujúcim, neškodným členom domácnosti.

Kangal

Na čo dbáť pri chove bojového plemena

Bojové plemená psov rozdeľujeme do 2 kategórií. Kategória 1 je charakterizovaná ako „s najväčšou pravdepodobnosťou nebezpečná“, kategória 2 potom ako „zdanlivo nebezpečná”. Pre psov oboch kategórií platí v niektorých krajinách zvýšená daň. Potencionálni záujemcovia tu musia predložiť výpis z registra trestov, ak si chcú adoptovať bojového psa z útulku. Musia tiež predložiť osvedčenie o spôsobilosti, ktoré získajú po absolvovaní príslušného kurzu. Pes musí úspešne prejsť testom osobnosti. Ďalším možným testom je test uvoľnenia košíka z ňufáku.

Motivácia k zadováženiu si psa „bojového plemena“ býva rôzna. U osôb, ktoré si zviera berú z útulku, za tým stojí väčšinou proste láska k zvieratám. Hoci sa stáva, že bojové plemená psov bývajú objednávané na internete od pochybných dodavateľov a v tomto prípade väzí motivácia budúceho majiteľa pravdepodobne v niečom inom.

Aké plemená sú v niektorých krajinách zakázané

Ak sa spýtame vedcov, odborníkov alebo chovateľov, potom nie sú za jedno v tom, ktoré plemeno je najnebezpečnejšie na svete. Na základe častých útokov na ľudí sú mnohé bojové plemená psov v určitých krajinách zakázané. Nesmú tu teda byť chované ani predávané.

Medzi nebezpečné sa radia tieto plemená:

  • Americký buldog, ktorého chov je zakázaný v Dánsku či Singapure, pochádza z južnej Ameriky a pôvodne bol využívaný k lovu divokých prasiat. Toto plemeno je extrémne odolné voči bolesti.
Americký buldog
  • Termín “Bandog” označoval v stredoveku veľkého psa, ktorý v noci chránil osobný majetok obyvateľov. Dnes označuje „Bandog“ kríženca amerického pitbulského teriéra a mastiffa. Je zakázaný vo všetkých krajinách, v ktorých sa nesmú chovať psi, ktorých krížením toto plemeno vzniklo. Jedná sa o plemeno, ktoré zatiaľ FCI nebolo uznané.
Mastino Napoletano
  • Mastino Napoletano, alebo neapolitánský mastiff, bol pôvodne nasadzovaný do krvavých gladiátorskych zápasov, ktoré prebiehali v Koloseu v starom Ríme. Rímskymi légiami bol používaný aj ako vojnový pes. V dnešnej dobe je toto plemeno nasadzované hlavne tam, kde nájde svoje uplatnenie, teda napr. k ochrane domov. Mastiff nesmie byť chovaný doma v Singapure. V Rumunsku psa možno vlastniť, pokiaľ majiteľ získa špeciálnu výnimku (majiteľ sa musí preukázať špeciálnym certifikátom, v ktorom garantuje, že pes je psychicky v poriadku a neútočí). Na Bermudách, Ukrajine, v Bielorusku a Singapure je chov týchto plemien zakázaný.
  • Búrsky buldog, označovaný ako farmársky pes, pochádza z južnej Afriky, kde bol chovaný ako strážny pes. Túto funkciu plní vynikajúco a nie je agresívny, dokonca miluje deti. Napriek tomu je toto plemeno v Dánsku zakázané.
Búrsky buldog
Dogo Argentino

Dogo Argentino, alebo argentinská doga bola vyšľachtená z cordobského bojového psa a ďalších bojových plemien, ako je nemecká doga. Plemeno bolo využívané k lovu veľkých divokých zvierat, ako sú žirafy alebo pumy. Jeho chov je v najmenej 10 krajinách zakázaný, mimo iné v Austrálii, na Novom Zélande a v Portugalsku.

Dogo Canario, známa ako kanárska doga, pochádza ako napovie názov, z Kanárskych ostrovov. V roku 2001 došlo k smrteľnému zraneniu v dôsledku kusnutia tohto psa. Majiteľ zvieraťa bol odsúdený ako vrah a skončil vo výkone trestu za mrežami. Plemeno je na Novom Zélande a v Austrálii zakázané.

Dogo Canario

Výchova bojového psa

Pri výchove bojového psa Vás podporia miestne psie školky. Tamojší odborníci si dokážu poradiť aj s potenciálne nebezpečnými psami a ukážu Vám, ako by ste so psom mali zachádzať.

Ako vychovať napríklad  Pitbulského teriéra, aby zostala zachovaná jeho prirodzená povaha strážneho psa a zároveň sa správal ako rodinný miláčik?

Mnohí sú si vedomí, že bojoví psi disponujú obrovskou silou a výdržou a sú to vodci. Potrebujú výbeh aj dlhé prechádzky, tiež intenzívnu zábavu. Tým zabránite agresívnemu správaniu, ktoré môže vzniknúť aj vplyvom nedostatočného zaťaženia zvieraťa.

Pitbull

Ako veľmi užitočné sa ukazuje mimo iného aj trénovanie so psom vo voľnom priestore bez vodítka. Posilňuje to prepojenie a tiež možnosť kontroly. Celkovo to bude mať pozitívny efekt aj v prípade, že potom pes pôjde na vodítku. Rozhodne bude na psa mať dobrý vplyv, keď s ním budete pravidelne pracovať aj bez vodítka.

Pokiaľ zatiaľ nemáte so psami skúsenosti, potom by bolo lepšie nezačínať hneď s bojovým plemenom, ale zvoliť si iné zviera, napr. labradora alebo zlatého retrívera, prípadne kríženca z útulku. Majiteľ bez predošlých skúseností sa totiž môže potýkať s rizikom, že v prípade prvého neuposlúchnutia povelu alebo jeho nepochopenia bude jednať so zvieraťom príliš tvrdo. Veľmi skúsený chovateľ naopak situáciu pochopí a pokúsi sa psa priviesť k poslušnosti pomocou cielenej výchovy a láskyplného prístupu.

Veľmi dôležité puto je medzi (bojovým) psom a majiteľom. Platí, že si pes veľmi rýchlo musí zvyknúť na mnoho nových podnetov vrátane nových osôb v jeho okolí, nových zvierat apod. psychicky zdravý jedinec znamená pre svoje okolie nebezpečie! Pre bojové psy toto v obmedzenej miere platí tiež, podľa jeho rozpoloženia.

Kúzelné slovíčka pri výchove psa znejú: láskyplne a dôsledne. V ideálnom prípade si vezmite domov psíka už v šteňacom veku. Čím skôr výchovu prevezmete, tým lepšie sú Vaše šance na to, že psík bude milým, príjemným spoločníkom. Vyhýbajte sa trestom, drilu a tvrdému zachádzaniu. Pretože výchova zakládajúca sa na trestoch vyvoláva vo zvierati trvalý pocit strachu, čo môže agresívne správanie len priživiť.

Aj bojoví psi však potrebujú veľa lásky. To však neznamená, že ich máte rozmaznávať. Láskyplná výchova spočíva skôr v jasných pravidlách, precíznych poveloch a dôslednosti. Len tak sa u Vás bude pes cítiť bezpečne. Bezpečie je tým najlepším predpokladom pre to, aby zviera bolo dobre naladené, mierumilovné a poslušné.

V našom e-shope nájdete všetko potrebné pre výchovu psa.

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.
10 min

Dominancia u psov: ako dostať pod kontrolu „alfasamca“

Ak pes neposlúcha, chová sa agresívne voči svojim súrodencom, vykazuje prehnanú potrebu chrániť si „to svoje“ alebo ak nepustí nikoho do blízkosti svojej misky s krmivom, potom je toto správanie vysvetľované ako dominantné a je nutné ho podchytiť. Sú dominantní len alfasamci a máte problém s dominanciou aj v prípade, že pes proste „len“ neposlúcha?