Pes neposlúcha: Čo robiť?

Pes neposluchá

Aby pes porozumel svojmu majiteľovi, je dôležitá jasná komunikácia.

Ak pes neposlúcha, je to nielen únavné, ale niekedy aj nebezpečné. Pretože zastaviť pudom hnaného psa, ktorý ignoruje povely svojho pána, je takmer beznádejná snaha. Prečo však niektoré psy odmietajú poslúchať? Ako sa dá predísť chybám pri výcviku a ako prinútiť psa, aby vás poslúchol na slovo? 

Psy túžia po jasných pravidlách 

Ak váš pes neposlúcha, nemá to nič spoločné s výraznou túžbou po slobode. Samozrejme, psy si užívajú slobodu aj vtedy, keď sa bez vôdzkypreháňajú po lúke, keď môžu šantiť s inými štvornohými kamarátmi alebo keď sa môžu voľne pohybovať v piesku napsej pláži. 

Psy sú však svorkové zvieratá, ktoré túžia po pravidlách a určitom poriadku v každodennom živote. Chcú sa orientovať na svojho vodcu svorky a dôverovať mu. 

Neposlušnosť vedie k stresu 

Ak váš štvornohý priateľ na prechádzke šteká, vrčí a cerí zuby, len čo mu cestu skríži iný pes, zvyčajne to nerobí preto, že by chcel svojho protivníka zastrašiť. 

Skôr sa cíti povinný vás chrániť. A to preto, lebo verí, že bez neho by ste situáciu nezvládli. To vystavuje obrovskému stresu nielen vás, ale aj vášho psa. 

Psy potrebujú suverénneho vodcu, ktorý im s láskou, ale dôsledne ukazuje cestu a na ktorého úsudok sa môžu vždy spoľahnúť. Dokonca aj plemená psov, ktoré sa považujú za ťažké na výcvik, ochotne poslúchnu kompetentného majiteľa, keď si uvedomia, že je to pre nich tá jednoduchšia cesta.

Vždy pripravený na odmenu 

Psy sú oportunisti. Častejšie prejavujú správanie, ktoré sa im oplatí, napríklad preto, že znamená menej stresu a dokonca sľubuje odmenu. Správanie, ktoré im neprináša cieľ a ktoré má prípadne negatívne dôsledky, má preto vždy dôvod.

Prečo ma môj pes neposlúcha?

Ak váš pes ignoruje každé “Sadni!“, “Miesto!” a “K nohe!“, nie je to preto, že by bol jednoducho tvrdohlavý. Aj keď to znie kruto, príčinou neposlušnosti psov je výlučne majiteľ a nedostatočná alebo nesprávna výchova.

Neprepadajte však sebaobviňovaniu. Určite ste vždy chceli pre svojho psa len to najlepšie a chyby ste urobili kvôli nedostatku skúseností, času či nevedomosti. Teraz je čas chyby napraviť a pracovať na lepšom vzťahu medzi vami a vaším psom.

Pes neposlúcha: Toto je najdôležitejší dôvod 

Aby sme sa vyhli chybám vo výchove, je samozrejme dôležité vedieť, kde sa vyskytli v minulosti. Jedným z najčastejších dôvodov, prečo psy neplnia povely svojho pána, je komunikácia. To, žepes na povely nereaguje, je spôsobené tým, že ich nevníma ako požiadavku.

Čo robiť, ak pes nepríde na zavolanie? 

Pri komunikácii so psom sa treba za každú cenu vyhnúť nejasným, rozpačitým alebo protirečivým povelom. To zahŕňa aj to, že reč vášho tela sa nezhoduje s tónom vášho hlasu. 

Psy sú odborníci na čítanie výrazov tváre a dokážu v okamihu zistiť, akú náladu má ich majiteľ. “K nohe!” môžete volať tak priateľsky, ako len chcete. Ak si váš pes všimne, že ste nahnevaní, napríklad keď netrpezlivo dupete nohou alebo mávate vodítkom, pravdepodobne sa bude mať na pozore a nepríde k vám. Kto by sa chcel dobrovoľne nechať hrešiť? 

Čo robiť, keď pes neposlúcha?

Rovnako problematické ako nejasné príkazy sú aj tie, ktoré sa neustále opakujú. Je dôležité, aby pes počúvol už na prvý povel! Nielen pre vás, ale aj pre vášho psa je únavné, ak musíte všetko niekoľkokrát opakovať. Preto sa vyhýbajte vyčerpávajúcemu opakovaniu povelov.

Pes neposlúcha: Na vine je nedostatok autority

Ak musíte psovi šesťkrát povedať “Sadni!“, kým si konečne sadne, a potom ho pochválite, podkopávate tým svoju autoritu. Psovi tak dávate najavo, že nemusí hneď počúvať na každé vaše slovo.

Ďalší príklad: Chcete, aby vás pes čakal pred supermarketom a hovoríte mu “Zostaň!” toľkokrát, že si nakoniec myslí, že musí zostať na mieste len dovtedy, kým mu povel opakovane hovoríte. Len čo zmiznete v supermarkete a nemôžete naňho zavolať desiate “Zostaň!“, pes sa rozbehne a pokúsi sa ísť za vami.

Pes neposlúcha? Nevyhnutné je správne načasovanie povelu

Pre psa je tiež ťažké poslúchnuť, ak povely prichádzajú v nevhodnom čase. Psy, ktoré právevykonávajú svoju potrebua potom sú vyzvané “K nohe!“, nemôžu povel vykonať. Takisto je neúčinné povedať psovi “Zostaň!“, keď to má urobiť až po 50 metroch, keď prídete k dverám supermarketu.

Vykonanie príkazu by malo vždy nasledovať bezprostredne po jeho vyslovení. Nemýľte svojho psa tým, že mu budete veci vopred vysvetľovať. Psy nie sú ako ľudia: našim slovám rozumejú len v súvislosti s činmi.

Pes neposlúcha: Príčinou môže byť nesprávne odmeňovanie

Rovnako dôležité ako načasovanie povelu je aj správne načasovanie odmeny pre psa. Psy si spájajú pochvalu a pokarhanie len s ich bezprostredným správaním.

Ak vášpes štekáa vrčí, keď zazvoní zvonček pri dverách, a vy ho hladíte po hlave, aby ste ho upokojili, pes to pochopí takto: “Čím hlasnejšie štekám, keď zazvoní zvonček, tým viac ma hladkáte!“

Alebo chcete dať psovi odmenu za to, že prišielk nohe” a tak dlho sa prehrabávate vo vrecku a hľadáte snack, že váš pes už je nepokojný a začne kňučať. Takto váš pes už nebude chápať, že dostal odmenu za splnenie pokynuk nohe“, ale za kňučanie.

Najdôležitejšie pravidlo: Zostaňte dôslední

Trvá určitý čas, kým sa pes naučí povel a počúva na slovo. Aj tie najlepšie cviky zo psej školy pes po určitom čase zabudne, ak ste doma nedôslední alebo jednoducho nedbalí. 

Príkazy a povely treba cvičiť stále dokola – a na najrôznejších miestach. Ak všetky motivačné podnety, ako sú maškrty, hračkyalebo pohladenie, zrazu zmiznú, váš pes sa v určitom momente začne čudovať, prečo by vás mal poslúch.

Pochvala za správne správanie

Majitelia často očakávajú, že psy, ktoré sa naučili reagovať na určité povely v psej škole, si ich zachovajú počas celého života. Nie je to tak. 

Predpokladom je, že budete dôslední aj mimo psej školy, budete sa držať zvolených povelov a svojho psa naďalej chváliť za jeho správne správanie.

Dá sa poslušnosť natrénovať?

 Váš pes neposlúcha a vy si kladiete otázku, či sa dá pes poslušnosti naučiť aj neskôr? Dobrou správou je, že každý pes sa môže naučiť poslúchať.

Samozrejme, najlepšie je, ak sa pes naučí najdôležitejšie základné povely ešte ako šteňa. Bez pochýb je jednoduchšie naučiť mladého psa správnemu správaniu než dospelého psa, ktorý už získal niektoré zlé návyky.

Okrem toho existujú aj rozdiely medzi plemenami. Napríklad výcvik afgánskeho chrta, bloodhoundaalebovlčiaka, ktorí sú známi svojou tvrdohlavosťou, si určite vyžaduje viac znalostí a trpezlivosti než napríklad výcviklabradoraalebozlatého retrívera. Napriek tomu sa aj údajne ťažko cvičiteľní štvornohí priatelia dajú nasmerovať na správnu cestu.

Tipy na čítanie: Základný výcvik šteniatok

Ako naučiť psa poslušnosti?

Existuje mnoho výcvikových metód, ako psa naučiť základné povely, ktoré ľuďom uľahčujú spolunažívanie so psom. Ktorá z nich je tá správna, závisí od vášho psa. Rovnako ako ľudia, aj psy sú individuálne bytosti, ktoré reagujú na rôzne podnety. 

V každom prípade je vhodné navštíviť školu pre psov. Skúsený cvičiteľ bude vášho psa pozorne sledovať a rýchlo zistí, ktorá metóda u psa pravdepodobne povedie k najrýchlejšiemu úspechu. 

Váš pes si nielen precvičí požadované povely, ale aj vy sa naučíte, ako sa správať, aby vás pes počúval.

Ako trénovať poslušnosť?

To, či vás pes počúva alebo nie, závisí od jeho vnútorných pohnútok. Poslušnosť sa mu musí vyplatiť. Aby ste mohli poslušnosť trénovať, tréning poslušnosti by mal byť pre psa predovšetkým zábavou.

Zábavou a pozitívnou motiváciou sa psy učia oveľa rýchlejšie a spoľahlivejšie ako prílišnou prísnosťou alebo “tvrdou rukou”. Jednoducho povedané, ak po správnom vykonaní povelov “Sadni!”, “Zostaň!” alebo “K nohe!” nasleduje odmena, pes sa takto zachová aj nabudúce.

Odmeny môžu byť rôzne: Môže to byť maškrta alebo obľúbená hračka, ale aj láskavé “potľapkanie po hlave” alebo nežné slová.

Za odmenu trošku voľnosti

V závislosti od situácie môže byť odmenou aj behanie na voľno. Napríklad, ak je psovi dovolené prebehnúť sa bez vodítka po tom, ako predtým poslúchol na povel “Zostaň!”, alebo ak sa pes môže hrať s inými psami po tom, ako poslušne chodil pri nohe a pokojne počkal, keď ste to od neho očakávali.

Je dôležité, aby si pes skutočne spojil odmenu s požadovanou činnosťou!

Poslušnosť na vodítku

Okrem zvládnutia základných povelov patrí k poslušnosti aj správna chôdza na vodítku. Nie váš pes by mal určovať smer, ale vy. 

Ukážte svojmu psovi, že chôdza na vodítku môže byť aj zábavná, a naučte ho niekoľko rôznych cvikov na vodítku na veľkej lúke. Slalomový beh, rýchly beh, prudké zastavenie, chôdza dozadu alebo rýchle zmeny smeru budú pre vášho psa určite veľmi vzrušujúce a bude vás pozorne sledovať.

Vodítko by malo byť vždy voľné. Nepoužíva sa na to, aby psa “nútilo” ísť určitým smerom.

Odolanie akémukoľvek pokušeniu

Okrem toho, aby ste ho naučili, že zostane poslušne vedľa vás aj napriek vonkajším podnetom a pokušeniam, je dobré umiestniť hračky alebo krmivo do určitej vzdialenosti. 

Ak pes na vodítku ťahá a ponáhľa sa k objektu, bez komentára sa s ním vzďaľujte a zväčšujte tak vzdialenosť od hračky či maškrty. Až keď sa mu podarí zostať pokojný a dostať sa k objektu s voľným vodítkom, dostane ho od vás.

Psia škola © elen31 / stock.adobe.com
Ak pes nepočúva, môže pomôcť návšteva psej školy.

Záver: Úspech závisí od vás

Vyskúšajte, ktorá metóda výcviku vám a vášmu psovi najviac vyhovuje. Cvičiteľ psov vám poskytne mnoho ďalších tipov a ukáže vám triky na zlepšenie poslušnosti vášho psa. 

Nikdy nie je neskoro naučiť svojho psa poslúchať. Úspech závisí však od vás. Na vašej trpezlivosti, dôslednosti a v neposlednom rade na čase, ktorý môžete svojmu psovi a spoločnému výcviku venovať. 

Prajeme vám a vášmu psovi na spoločnej ceste veľa úspechov.

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.

10 min

Dominancia u psov: ako dostať pod kontrolu „alfasamca“

Ak pes neposlúcha, chová sa agresívne voči svojim súrodencom, vykazuje prehnanú potrebu chrániť si „to svoje“ alebo ak nepustí nikoho do blízkosti svojej misky s krmivom, potom je toto správanie vysvetľované ako dominantné a je nutné ho podchytiť. Sú dominantní len alfasamci a máte problém s dominanciou aj v prípade, že pes proste „len“ neposlúcha?