Chápanie agresívnych psov a ich výcvik

Agresívni psi

Keď pes vrčí a šteká, škrípe zubami alebo dokonca kuše je to ťažká skúška pre spolužitie ľudí a psov. Ale prečo sú niektorí psi agresívni a iní nie? A čo sa dá urobiť, aby sa zabránilo agresívnemu správaniu?

Sú niektoré plemená psov nebezpečnejšie ako iné?

Isté je, že pes sa nerodí agresívny. Je pravda, že niektoré plemená psov majú vrodený väčší ochranný inštinkt a nižšiu prahovú stimulačnú hodnotu než ostatní psi. Ale sotva ktokoľvek z nich kusne bez rozmyslu. Odborníci vo výchove psov sa zhodujú, že každý pes (bez ohľadu na plemeno) sa môže naučiť správať spôsobom odpovedajúcim situácii. Pitbull, rotvajler alebo doberman nie je sám o sebe nebezpečnejší ako zlatý retríver alebo labrador. Príčiny agresívneho správania preto nájdeme skôr v správaní majiteľa než v dedičnosti.

Správanie Vašeho psa je Vašou zodpovednosťou

Pes nie je zodpovedný za svoje správanie, ale je na majiteľovi, aby mu vysvetlil, čo sa od neho očakáva a ako sa má správať k ostatným zvieratám a ľuďom. To neznamená, že by ste sa mali utápať v sebaobviňovaní. Väčšina majiteľov psov sa nespráva zle zámerne, ale z neistoty, nevedomosti alebo nerozumejú zvieraciemu správaniu. Niekedy za agresívne správanie svojho psa nie ste zodpovední sami, ale niekedy sa pes správa agresívne po traumatických zážitkoch napr. dospelý pes z útulku.

Potrebujem pomoc?

Je dôležité, aby ste poznali problém a snažili sa znížiť agresivitu svojho psa. Keď pes ohrozuje okolie alebo dokonca hrozí pokusaním ľudí alebo zvierat, musíte jednať! Existuje veľa odborníkov, ktorí Vás podporia, napr. trénery psov, psí psychológovia alebo terapeuti problémových psov. Nebojte sa túto pomoc využiť. Využiť pomoc nie je zlyhanie alebo známkou slabosti, ale skôr ukazuje na Vašu odvahu a silu prevziať zodpovednosť za svojho psa.

Prvý krok: Zistenie príčin

Na vedomí, že agresivita psa je ovplyvnená ľudským správaním, je tiež niečo ukľudňujúceho: rovnako ako nedostatočná alebo chybná výchova podporuje agresívne správanie, tak správny výcvik môže toto nežiadúce správanie odstrániť a pes sa stane priateľským partnerom. Ale čo musíme začať robiť inak, aby sa Váš pes stal rodinným psom? Mali by ste preskúmať príčiny jeho agresívneho správania. Tým sa mu lepšie vyhnete a upravíte zachádzanie s Vaším psom.

Prečo sú psi agresívni?

Psi nie sú agresívni z ničoho nič. Agresivita je vždy vyvolávaná trvalými alebo opakujúcimi sa negatívnymi pocitmi, obvykle hnevom alebo úzkosťou. Ale tiež bolesť, spôsobená chorobou, môže spôsobiť, že pes je citlivý alebo agresívny. Psi sa nestávajú kusajúcou beštiou, pretože sú nahnevaní alebo že cítia potešenie zo zastrašovania ostatných zvierat alebo ľudí. Agresívni psi, sú neistí psi, ktorí sa v určitej situácii cítia v nebezpečí.

Príčiny a formy agresie

Príčiny tejto neistoty a neschopnosti zachovať sa podľa situácie, ako už bolo povedané, sú v ľudskom správaní k psovi. Izolovaný chov, nedostatočná socializácia a výcvik rovnako ako nevhodné správanie sú hlavné dôvody agresie psov. Zlé skúsenosti v minulosti, traumatické zážitky alebo chronická bolesť môžu tiež vyvolať hnev alebo strach a tak aj agresiu.

V skutočnosti nie je ľahké popísať presné príčiny. Preto je nutné sledovať, kedy pes jedná agresívne. Takže v akých situáciach vrčí a kuše? Pokiaľ nervózne reaguje na prítomnosť blízkeho človeka, môže to znamenať, že má pocit, že ho musí brániť, pretože sa bojí, že by niekto mohol napadnúť jeho kamaráta. V závislosti na príčine sa u psa odlišujú rôzne formy agresie. Sú to:

  • Sebaobrana: pes sa vonku cíti nepríjemne alebo nepohodlne.
  • Ochrana pred agresiou: chráni členov rodiny pred nepriateľom.
  • Konkurenčná agresia: napríklad keď má silnú väzbu na predmet, ako je miska na krmivo alebo hračka, pes má pocit, že ho musí brániť

Rozhodujúcu rolu hraje skúsenosť z tréningu, ktorú si dosiaľ pes so svojím agresívnym správaním urobil. Mohol majiteľ psa pochváliť za jeho agresiu? Samozrejme, len málo majiteľov by vedome odmeňovali svojho psa, keď vrčí alebo dokonca kuše. Ale väčšina majiteľov by sa snažila zadržať svojho psa tým, že ho ukľudní: „Všetko je dobré, zostaň v kľude“, alebo ho pohladí.

Agresívni pes

Vzhľadom k tomu, že psi nepochopia slová, ale len tón svojho pána a pes si pomyslí, že keď bude vrčať alebo štekať, dostane od pána pochvalu.

Druhý krok: Vyhnite sa situáciam vyvolávajúce agresiu

Pokiaľ ste zistili, ktoré podnety vyvolávajú agresívne správanie Vašeho psa, mali by ste sa im vyhnúť. Agresívne správanie Vašeho psa neberte na ľahkú váhu, pretože v závislosti na jeho sile a veľkosti môže byť pre Vás a Vaše okolie nebezpečné. Pokiaľ je Váš pes v prítomnosti iného psa alebo v nejakom prostredí veľmi rozrušený, snažte sa týmto situáciam vyhnúť. Až vtedy, keď si pes osvojí najdôležitejšie pravidlá poslušnosti, na ktoré sa môžete spoľahnúť, ho môžete postupne pri cielenom tréningu na situácie vyvolávajúce agresiu učiť zvykať si.

Istota je istota

Pokiaľ je Váš pes veľmi agresívny a pokiaľ sa bojíte alebo si nie ste istí, či Váš pes bude poslúchať Vaše príkazy, mali by ste mu dať náhubok. Nebojte sa, je to len kvôli bezpečnosti a nebude to nastálo. Pokiaľ ste svojho psa úspešne vycvičili, môžete chodiť bez náhubku. Aby ste zabránili, že sa Váš pes bude s náhubkom trápiť, je vhodné ho naňho postupne navykať. Do náhubku položte maškrtu, Váš pes si ju bude môcť vziať len pokiaľ dá sám do náhubku hlavu. Po niekoľkých minútach mu náhubok zasa zložte. Opakujte tento postup znova a znova, a zakaždým nechajte náhubok o niečo dlhšie. Za krátku dobu budete môcť s náhubkom chodiť aj na prechádzky. Nemusíte dávať pozor na ostatných ľudí a užijete si kľudnú prechádzku. Tak si budete istí, že Váš pes nikomu neublíži.

Vyžarujte kľud

Istota a sebavedomie, to sú vlastnosti, ktoré pri jednaní so svojim psom a Vašim prostredím musíte prejaviť. Psi úžasne vycítia rozpoloženie svojich pánov. Pokiaľ pes vycíti, že ste neistí a nervózni, prenesú sa tieto pocity aj na neho. V určitých situáciach sa stane neistý a dostane sa do „poplachovej pohotovosti“. Dôsledkom tejto neistoty je, že pes verí, že sa musí brániť – pre emocionálne zviera obrana znamená útok.

Takže keď ste so svojim psom, buďte istí! Snažte sa zbaviť nervozity v situáciach, keď sa Váš pes môže stať agresívnym, v prípade potreby to hrajte. Postupne Váš pes znovu získa dôveru vo Vaše schopnosti a naučí sa, že sa môže spoľahnúť na Váš názor

Krok tretí: Prevychovanie v psej škole

V krokoch jedna a dva ste učinili „opatrenie prvej pomoci“, keď ste sa venovali svojmu agresívnemu psovi. Zistili ste, kde sú príčiny agresívneho správania. Zaistili ste, že od Vašeho psa už nehrozí žiadne nebezpečie napríklad tým, že pes nosí náhubok alebo sa vyhýbate spúšťacím podnetom.

V nasledujúcom a poslednom kroku sa bližšie pozrieme na kritické situácie. Konieckoncov nemôžeme sa im vždy vyhnúť. Váš neistý a agresívny pes musí byť prevychovaný. Najneskôr v tomto kroku sa odporúča vyhľadať odbornú pomoc. Navštívte so svojim psom psiu školu alebo cielený tréning proti agresii.

Agresívni pes

Poslušnosť a kontrola správania

Pri tréningu najskôr cvičte najdôležitejšie správanie. Pri cvičení poslušnosti sa pes naučí základné zvukové a vizuálne príkazy, ako „sadni“, „miesto“, „k nohe“, „pusť“, „stop“. Až po úspešnom zvládnutí týchto príkazov, môžete začať svojho psa desenzibilizovať na spúšťacie situácie. Psí trenér umelo vytvára situácie, pri ktorých pes reaguje agresívne a nacvičuje alternatívne správanie s Vami a Vašim psom. S opakujúcimi sa obmenami špecificky riadiť správanie Vašeho psa a nasmerovať ho do požadovaného smeru.

Preberte vedenie!

Návšteva psej školy alebo tréningu proti agresii nebude mať len pozitívny vplyv na správanie Vašeho psa, ale aj na váš vzťah. Lepšie spoznáte svojho psa a naučíte sa ako sa správať v krízových situáciach. V neposlednom rade sa zvýši Vaše sebavedomie, čo Vám pomôže lepšie zvládnuť svojho agresívneho psa. Jasne psovi ukážte, kto má teraz hlavné slovo – nie je nutný krik alebo dokonca násilie, stačí sebaistota, stálosť a pozitívna charizma. Týmto spôsobom sa Váš pes naučí dodržiavať pravidlá. To zjednoduší Váš každodenný život, ale tiež budete so svojim psom viac spokojní. Pretože každý pes túži po vedení od svojho pána.

Prajeme Vám aj Vašemu psovi veľa úspechov na společnej ceste!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.
10 min

Dominancia u psov: ako dostať pod kontrolu „alfasamca“

Ak pes neposlúcha, chová sa agresívne voči svojim súrodencom, vykazuje prehnanú potrebu chrániť si „to svoje“ alebo ak nepustí nikoho do blízkosti svojej misky s krmivom, potom je toto správanie vysvetľované ako dominantné a je nutné ho podchytiť. Sú dominantní len alfasamci a máte problém s dominanciou aj v prípade, že pes proste „len“ neposlúcha?