Môj pes sa bojí ohňostroja: Silvester so psom

pes sa bojí

Na Silvestra, počas štátnych sviatkov alebo pri iných udalostiach: ohňostroj žiariaci na nočnej oblohe poskytuje zakaždým fascinujúci pohľad. Bohužiaľ väčšina psov to vidí inak. Kňučia, nekľudne pobehávajú, trasú sa a sú z nich doslova uzlíčky nervov. Prečítajte si ako prežiť kľudný Silvester so psom, ako svojho psa na ohňostroj pripraviť a ukľudniť ho.

Prelom roku je pre niektorých majiteľov psov skutočne výzvou. Hlasné rachetle, farebné ohňostroje a vybuchujúce petardy môžu rýchlo vyviesť z kľudu aj odvážnych psov. Niektorí štvornohí miláčikovia reagujú útekom alebo hľadaním útočiska u svojho pána, iní doslova spanikária. Nejedia, nereagujú, trasú sa alebo panicky utekajú. Ak vykazuje pes tieto príznaky, mali by ste zasiahnuť a pomôcť mu prekonať strach a úzkosť. Ale akým spôsobom ukľudniť psa? Ohňostroj vonku sa bohužiaľ nedá vypnúť stlačením tlačítka.

Núdzové opatrenia proti strachu z ohňostroja

Doliehajú k Vám zvuky prvých ohňostrojov a hodiny za malý moment odbijú polnoc? Potom je už príliš neskoro na dlhodobé terapie proti strachu z hlasných zvukov. Avšak aj v tejto situácii môžete urobiť niektoré opatrenia:

  • Psa pripútajte na vodítko

Aj na Silvestra potrebujú psi svoju každodennú dávku pohybu na čerstvom vzduchu. Zostať celý deň doma nie je riešenie. Aby prechádzka so psom prebehla v kľude a bez stresu, mali by ste vyraziť počas dňa na kľudnejšie miesta. Zájdite si napríklad do lesa a vyhnite sa veľkým mestám, kde sa búchanie petárd ozýva už od ranných hodín. Avšak majte psa stále na vodítku. Nikdy neviete, kedy sa vo Vašej blízkosti ozve hlasný „výbuch“. Nikdy nepodceňujte riziko, že pes sa zľakne, utečie a už sa nevráti alebo vbehne na rušnú cestu.

  • Je čas ísť domov

Akonáhle sa zotmie, zvuky vybuchujúcich rachetlí sa ozývajú stále častejšie a intenzívnejšie. Je najvyšší čas vziať psa domov. Ak chcete osláviť príchod Nového roku vonku, zostaňte so svojim psom a nenechávajte ho samého v takto rozrušenom stave. Obzvlášť úzkostliví psi, ktorí sa v strachu odplazia do kľudného kútika, potrebujú Vašu blízkosť a ochranu.

  • Zavrite okná, dvere a zatiahnite rolety

Hlasné zvuky petárd preniknú aj hrubými domovými stenami. Zavreté dvere a okná, zatiahnuté rolety pomôžu stlmiť zvuky, ktoré sú pre psov neznáme a stresujú ich. Mnohí psi sa takto ukľudnia. Niektorí psi reagujú podráždene aj na záblesky na nočnej oblohe. Ak nemáte na oknách rolety alebo žalúzie, zatiahnite aspoň závesy.

  • Zapnite rádio alebo hudbu

Zavrite okná a zvuky petárd a ohňostrojov sa pokúste prehlušiť inými, pre psa známymi zvukmi. Pusťte si svoju obľúbenú hudbu alebo zapnite rádio. Tiež zvuky televízie, práčky alebo umývačky riadu môžu psa ukľudniť. Ale nepreháňajte to s hlasitosťou, lebo psa rozrušíte ešte viac.

  • Odpútajte pozornosť psa neobvyklými maškrtami

Psov, ktorí ešte nepodľahli stresu, môžete rozptýliť priťažlivými vôňami alebo obľúbenými maškrtami. Pes sa bude koncentrovať na pachové a chuťové zmysly a odpúta pozornosť od sluchového vnemu. Môžete napríklad v byte vytvoriť pachovú stopu, ktorú bude pes sledovať. Psi, ktorí nemajú v takej situácii chuť do jedla, uvítajú neobvyklé maškrty, ktoré bežne nedostávajú a vďaka ktorým na rušivé zvuky petárd zabudnú.

  • Vyžarujte kľud

To najdôležitejšie zo všetkých opatrení ale je: Buďte stále v kľude. Signalizujte svojmu psovi „všetko je v poriadku“. Ukážte mu, že zvuky vonku sú úplne normálne. Pokiaľ budete na reakcie Vášho psa sami reagovať hekticky a podráždene, budú všetky opatrenia zbytočné.

labrador pod dekou

Hladenie zakázané!

Podobne fatálne, ako je prepadnúť panike, je psa hladiť a hovoriť na neho ukľudňujúcim spôsobom. Slovám poľutovania ako „Ty môj chudáčik“ „ Hluk skoro skončí“ pes nerozumie. Skôr sa hladením a zvýšenou pozornosťou prehĺbi jeho úzkosť. Aj keď je to ťažké: Pokúste sa strach psa ignorovať a správať sa pokiaľ možno „normálne“. Samozrejme sa o svojho psa starajte, ale nepreháňajte to s hladením. Urobte si pohodlie so svojim psom na pohovke, rozprávajte sa s rodinou, čítajte si knihu, počúvajte obľúbenú hudbu alebo si dajte pohár dobrého vína. Vaša blízkosť a kľudné správanie dodajú Vášmu psovi istotu ďaleko viac, než keď budete zmätene pobehovať a hovoriť na neho nervózne. Ukážte mu, že hluk nie je nič, čo by Vás vyviedlo z miery.

Môžem psovi podať ukľudňujúce lieky?

Ak všetky tieto opatrenia zlyhajú, siahne celá rada majiteľov psov po ukľudňujúcich liekoch. Je to pochopiteľné, ale takéto prostriedky by mali byť naozaj až tou poslednou možnosťou. Väčšina sedatív psa len znehybnia bez toho, aby eliminovali stres alebo jeho príčiny. Stav, kedy sa psi nemôžu hýbať a utiecť pred hlasnými zvukmi, ich ešte viac vydesí. Poraďte sa najskôr s Vaším veterinárom, či takéto lieky Vášmu psovi naozaj pomôžu. Aj rastlinné prípravky s ukľudňujúcimi účinkami, ako sú Bachove kvety alebo homeopatiká (globulis), by ste mali podávať len po konzultácii s veterinárom.

Dá sa vyliečiť strach z ohňostrojov pomocou terapie?

Úzkostlivé stavy u psov možno liečiť pomocou terapie – či už sa jedná o strach zo samoty, strach z cudzích ľudí či zvierat alebo strach z hlasných, cudzích zvukov. Psi, ktorí sa do stavu úzkosti dostanú pri zvukoch ohňostroja, reagujú väčšinou úzkostlivo aj na iné zvuky, ako je napr. búrka, sirény apod. Je dobré zistiť, prečo tieto zvuky psa znekľudňujú. Terapia pod vedením odborníka pomôže odhaliť príčiny úzkostí a cielene proti nim bojovať. Napríklad narušený vzťah v rodine môže byť spúšťačom fóbie z hlasných zvukov, ak si pes myslí, že musí prevziať rolu šéfa a ochrancu, pretože jeho pánovi chýba autorita a istota.

Zníženie citlivosti stiskom tlačítka

Ďalšou formou terapie môže byť zníženie citlivosti pomocou CD so zvukmi alebo zodpovedajúcimi zvukovými súbormi z internetu. Pri tejto terapii sa psovi púšťajú zvuky ohňostroja najprv potichu a postupne sa hlasitosť zvyšuje. Ak pes zostane v tejto situácii kľudný, pozitívne ho v tomto správaní povzbudzujte. Ak reaguje podráždene a úzkostlivo, ignorujte ho. Týmto spôsobom môžete postupne znížiť citlivosť psa na hlasné zvuky. Táto metóda vyžaduje čas a preto by ste mali s terapiou začať už niekoľko týždňov pred oslavami Silvestra.

Ďalšie opatrenia proti strachu

Okrem vyššie uvedených možností existuje ešte celá rada ďalších metód, ktoré pomôžu psovi prekonať strach z ohňostrojov. Aj napriek tomu, že sú niektoré metódy kontroverzné a úspech nie je vždy zaručený, stojí za to, sa na niektoré z týchto alternatívnych metód pozrieť. Existujú napríklad rozprašovače, spreje alebo obojky, ktoré rozprašujú umelo vyrobený ukľudňujúci feromón, ktorý vylučujú fenky a ktorý psov ukľudňuje. Niektorí trenéri zasa pracujú s TTouch-metódou, ktorú vyvinula kanaďanka Linda Tellington-Jones. Špeciálnymi dotykmi rukou uvoľníte napätie zvieraťa a spustíte procesy na samouzdravenie. Čiastočne sa využívajú tiež obväzy, ktoré dodávajú psovi pocit bezpečia a stability. Na podobnom princípe je založený tiež tzv. „Thundershirt“. Pevná látka sa omotá okolo tela psa. Jemný, kontinuálny tlak pôsobí na niektorých psov ukľudňujúcim spôsobom. Niektorí majitelia psov siahnu v najväčšej núdzi po alkohole – nie pre seba, ale pre psa!  Napríklad jedna až dve lyžice vaječného likéru urobia u stredne veľkého psa zázraky. Ale pozor – príliš veľa alkoholu spôsobí viac škody ako úžitku.

A ďalší prelom roku?

Aj napriek všetkým opatreniam čakajú mnohí majitelia psov na príchod Nového roku s napätím. Hoci bol ich miláčik pri oslavách v kľude, iste si príchod Nového roku veľmi neužíval. Hlasné petardy, zhon celej rodiny a vypätá atmosféra nerobia žiadnemu psovi dobre. Trebárs sa rozhodnete nasledujúce oslavy Nového roka stráviť na mieste, kde je z dôvodu ochrany prírody zakázané búchanie petárd a ohňostrojov. Koniec koncov ticho lieči!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.
10 min

Dominancia u psov: ako dostať pod kontrolu „alfasamca“

Ak pes neposlúcha, chová sa agresívne voči svojim súrodencom, vykazuje prehnanú potrebu chrániť si „to svoje“ alebo ak nepustí nikoho do blízkosti svojej misky s krmivom, potom je toto správanie vysvetľované ako dominantné a je nutné ho podchytiť. Sú dominantní len alfasamci a máte problém s dominanciou aj v prípade, že pes proste „len“ neposlúcha?