Nechanie šteniatka (psa) samého doma

pes doma

roztomilý malý pes stojaci na dvoch nohách a pozerajúci sa oknom preč alebo hľadá alebo čaká na svojho majiteľa.

Ako sociálne zvieratá žijú psy v spoločnosti svorky. Avšak každý dospelý pes by mal byť schopný zostať zopár hodín sám doma. Toto by ste mali začať včasne trénovať. Pretože dospelý pes, ktorý nikdy nebol sám doma, si bude len ťažko vedieť na to zvyknúť. Než necháte psa doma samého, musíte ho nejaký čas na to privykať. Tu sa dozviete, ako najlepšie pri tom postupovať.

Odkedy môžem nechať šteniatko samé doma?

Keď si zadovážite šteniatko, spravidla ešte nikdy nebolo samé. Minimálne jeho súrodenci mu robili počas prvých týždňov života spoločnosť po celé dni. Hneď po prinesení šteniatka domov, by ste však s tréningom nemali začínať, pretože Váš nový štvornohý spolubývajúci si musí najprv na mnohé zvyknúť a tak by bol pre neho pobyt doma osamote stresom navyše. Okrem toho je dôležité nechať si dostatok času na vytvorenie puta medzi Vami a Vaším psom – dôležitý predpoklad na uvoľnené spolunažívanie. Keď je Váš psík po pár dňoch už zabývaný, môžete opatrne začať s krátkymi každodennými tréningami.

Ako prebieha tréning?

Začínajte pomaly. Keď je Vaše šteniatko zamestnané, napr. hračkou pre psy  alebo chutnou žuvacou kosťou, nechajte ho opakovane na minútku samé a opustite miestnosť – nie však na dlhšie, pretože šteniatku nemáte ešte chýbať. Tak sa učí, že keď odídete sa vždy aj vrátite, a tak Váš krátky odchod začne pociťovať normálne.

V ďalsom kroku trochu zvýšime stupeň obtiažnosti. Teraz opustite nachvíľu miestnosť, kde sa Vaše šteniatko nachádza, keď práve nie je zamestnané inou činnosťou. Tu ponechajte časový interval tiež krátky – nanajvýš po dvoch minútach sa vráťte do miestnosti. Buďte pri tom kľudní a správajte sa ako zvyčajne – Váš pes sa tak učí, že to je tá najbežnejšia vec, keď ste chvíľu preč.

V prípade, že Váš psík počas Vašej neprítomnosti kňučí, ignorujte to, a pri ďalšom cvičení skráťte interval Vašej neprítomnosti. Keď sa psík správa pokojne, pochváľte ho.

šteniatko

Nechanie šteniatka osamote: opustenie domu

Ak sa Vám 2-minútové cvičenie podarilo, vyskúšajte následne odísť z bytu alebo domu na asi tri minúty. Spiace šteniatko by ste nemali nechať samé. Keď odchádzate, nelúčte sa, majte na pamäti, že trénujete bežnú vec. Ak vyžarujete pokoj, ostane aj Váš pes pokojný. Krátke odchody precvičujte viackrát a rôznym spôsobom. Raz opustite dom bez bundy, druhý raz vo vonkajšom outfite. Pes by si mal zvyknúť na všetky možné „vonkajšie varianty“. Ak Váš pes aj toto cvičenie bez problémov zvládol, postupne dobu Vašej neprítomnosti predlžujte. Raz choďte k pekárovi alebo do schránky, nepredlžujte však čas Vašej neprítomnosti príliš veľkými skokmi a vracajte sa nepredvídateľne.

Raz po 10-tich minútach, potom po 5-tich minútach, následne po 15-tich. Tak si Váš psík zvykne na rôzne časové intervaly a nevyčkáva Váš príchod po X minútach. Kľudne mu dajte niečo, čo ho zamestná, ako napr. hračku pre šteniatka, či žuvaciu kosť. V tomto štádiu je dobré sa zdržiavať zopár minút v dostatočnej blízkosti bytu, aby ste započuli, ak by šteniatko kňučalo alebo zavýjalo. V žiadnom prípade však zvonku „neodpovedajte“, nakoľko toto by len povzbudilo neželané správanie Vášho psa. Ak aj toto cvičenie prebehne bez problémov, môžete časy stále viac naťahovať. Myslite však na to, že šteniatko vo veku do štyroch mesiacov by ste nemali nechať samé dlhšie než dve hodiny.

Chceli by ste vedieť, čo Vaše šteniatko doma robí počas Vašej neprítomnosti? Kamera pre zvieratá Vám umožňuje pohľad do sveta Vášho štvornohého priateľa.

šteniatko doma

Možné prekážky

Ak sa Váš psík napriek svedomitému tréningu nevie uvoľniť, keď opustíte miestnosť či byť, môže byť za tým mnoho príčin, ako sú napríklad:

  • Príliš rýchlo ste natiahli čas Vašej neprítomnosti. V tomto prípade sa vráťte pár krokov späť a vykonávajte cvičenia ako na začiatku tréningu veľmi krátko, dokiaľ sa Vaše šteniatko nebude cítiť bezpečne. Až následne začnite časové úseky Vašej neprítomnosti pomaly opäť predlžovať.
  • Väzba medzi psom a majiteľom je ešte neistá – tu sa odporúča výdatne pracovať na posilnení Vášho vzťahu.
  • Nechanie šteniatka osamote: Psy do veku 4 mesiacov by nemali byť ponechaní osamote dlhšie ako 2 hodiny
  • Búrka, silné zabuchnutie dverí alebo hromy: Ak sa Váš psík počas Vašej neprítomnosti zľakne, môže to v tréningu viesť o krok späť. Netrénujte, keď vonku zúri búrka.
  • Tiež keď nemáte vyjasnené, kto je doma pánom, môže to spôsobiť problémy, ak ponecháte psíka doma samého: ak sa Váš pes vidí ako „vodca svorky“, prirodzene, chce ísť s Vami.
  • Skôr než necháte Vaše šteniatko samé, malo by sa vyblázniť a vyvenčiť – len vybláznený pes môže zostať sám doma.

Majte na pamäti: Cvičenie robí majstra! I keď si s Vaším psom užívate každú minútu, budete musieť sem tam nechať šteniatko samé doma, či už to bude návšteva vianočných trhov alebo kina. Pri každej časti tréningu postupujte pomaly a myslite pozitívne, pretože keď budete vyžarovať pohodu, prenesie sa to aj na Vášho psa.

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.