Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

pes zelenina

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika.

Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať.

V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu.

Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.

Buďte neoblomní, aj keď Vás pes bude prosiť očami

Zostaňte silní, aj keď Vás pes prosí pohľadom o zvyšky z taniera, vyvarujte sa tiež myšlienok typu: „Veď mu to bude chutiť rovnako dobre ako mne,“ alebo hlasitých prejavov: „Pozri, ako sa na nás pozerá“. Veci, ktoré jedia ľudia, neprinášejú psíkovi nič dobrého, sú pre neho naopak škodlivé alebo v extrémnych prípadoch môžu ohroziť jeho zdravie.

Následujúci výčet predstaví potraviny, ktoré by pes od svojho pána nikdy nemal dostať. Nejedná sa však o kompletný zoznam nebezpečných potravín!  Existujú aj ďalšie produkty, ktoré psovi škodia:

Týmito potravinami by ste psa v žiadnom prípade nemali kŕmiť

Príliš tučné, korenené alebo slané jedlá nie sú pre psa dobre stráviteľné, pretože proces látkovej výmeny u neho funguje inak než u ľudí a môžu u neho vyvolať hnačku alebo zvracanie.

Jedlá, ktoré nafukujú, ako je kapusta a cibuľové plodiny ako je cibuľa, cesnak, pór alebo divoký cesnak sú pre psa dokonca jedovaté. Avšak u mnohých chovateľov presadzujúcich zdravú výživu sa objavil trend dávať psíkovi každé ráno MALÉ množstvo zeleného smoothie. Správy sú také, že psi majú vďaka tejto „zdravej strave“ krajšiu srsť a viac energie.

Aj hrozno a s tým súvisiace hrozienka alebo sultánky sú pre našich psích priateľov nebezpečné. Aj keď táto skutočnosť neplatí pre všetkých jedincov. Všeobecne však pri prijatí viac než 10g hrozna na 1kg hmotnosti psa, tj. menej než 2,8g hrozienok na kg/zvieraťa môžu spôsobiť otravu. Na druhú stranu vo vinárstvach dochádza k tomu, že psi sami jedia hrozno bez akýchkoľvek následkov. Otrava hroznom sa prejavuje zvracaním alebo hnačkou, ťažkosťami s tráviacim traktom všeobecne, apatiou, nechutenstvom, zmenenými hodnotami krvného obrazu, dehydratáciou, oliguou, anuriou alebo zlyhaním obličiek, čo môže viesť až k smrti.

Avokádo zasa zažíva v ľudskom svete veľký boom pre svoje pozitívne účinky na zdravie, avšak pre psa je škodlivé. Obsahuje derivát mastných kyselín – persín, ktorý človeku neškodí, ale pre všetky ostatné domáce zvieratá je jedovatý. Symptómy otravy persínom sú dušnosť, brušná vodnateľnosť (ascites), hnačka, zvracanie a kašeľ.

Ani orechy – hlavne makadamové, arašidy, nezrelé vlašské a čierne vlašské orechy – by nemali prísť psovi do misky. Môžu spôsobiť epileptickú príhodu, vyvolať zvracanie, triašku, kŕče alebo nervové kŕče.

Ani čipsy nie sú stravou, ktorá by sa psovi mala podávať. Už malé množstvo zemiakových lupienkov môže psovi spôsobiť žalúdočné ťažkosti.

U baklažánových produktov ako sú paradajky, baklažán alebo paprika je tiež potrebné mať sa na pozore. Obsahujú solanín. Predovšetkým zelené paradajky a klíčiace zemiaky v sebe majú vysokú koncentráciu tejto látky, ktorá je prírodným toxínom. Zemiaky by teda mali byť podávané len v uvarenom stave a bez šupky, pretože práve šupka vykazuje vysokú toxicitu. Symptómy otravy sú hnačka, zvracanie a podráždenie sliznice.

Ak dávate psovi rybu, dbajte na to, aby sa v danom kúsku nenachádzali žiadne kosti. Aj živočíšna bielkovina predstavuje riziko. Maškrty sú naopak v poriadku, ak sa bude jednať napr. o dusenú rybu.

Citrusové plody tiež nie sú určené pre psov, pretože môžu vyvolať alergiu. Prekyslenie organizmu môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti.

U ovocia by sme zase mali dávať pozor na vysoký obsah cukru. Malý kúsok jablka alebo banánu je však v poriadku, za predpokladu, že psovi chutia.

Redkvičky aj redkve spôsobujú u psov nafúknutie a môžu spôsobiť aj pálenie v oblasti žalúdka.

Čokoláda je pre psov zo zásady jedovatá, pretože obsahuje theobromín. Podľa daného druhu čokolády sa vyskytuje v rôznom množstve. Biela čokoláda obsahuje 0,009mg/g, horká čokoláda až 26mg/g. Tabuľka horkej čokolády teda obsahuje až 1.600mg (teda 1,6g) theobromínu. Príznaky otravy sú: ťažkosti s dychom, hnačka, zvracanie, horúčka, kŕče a srdcová arytmia.

Cibuľa je pre psov prísne zakázaná. Zjedenie cibule spôsobuje u psov poruchu červených krviniek. Aj veľmi malé množstvo, 5g na kg zvieraťa môže pôsobiť extrémne toxicky. Nezáleží na spôsobe úpravy, môže byť čerstvá, pečená, varená alebo sušená, účinky sú rovnaké.

Prajeme Vám aj Vašemu psovi, aby sa tešil tomu najlepšiemu zdraviu. Kvalitné krmivo pre psov hraje tiež dôležitú rolu.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.

4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika.

3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.