Suché krmivo alebo mokré krmivo pre psy

Mokré a suché krmivo pre domáce zvieratá

Dnešná ponuka psieho krmiva je širšia ako kedykoľvek predtým. Hoci množstvo produktov by malo ponúknuť niečo pre každý psí vkus, kupujúci sa musí rozhodovať: Ktoré krmivo je vlastne to správne? Je suché krmivo pre psov lepšie ako mokré, alebo je to presne naopak?

Čo je pre psa lepšie?

Ponuka krmív pre psy je v dnešnej dobe naozaj veľká. Čo sa týka príchutí, nájdete na trhu obrovské množstvo rôznych produktov. Zákazník si však kladie zásadnú otázku: Aké krmivo je správne? Je lepšie suché krmivo ako vlhké alebo je to naopak?  

Po prvé: Dôležitá nie je forma, ale obsah krmiva. To znamená, že suché a aj vlhké, šťavnaté krmivá môžu poskytnúť Vášmu psovi všetky dôležité živiny, vitamíny a minerálne látky, ak sú použité kvalitné suroviny a receptúra krmiva je správna.

Obe formy krmív pre psy majú svoje klady a zápory a preto otázka nie je to, či je zlé alebo dobré, ale skôr záleží na osobných možnostiach a preferenciách. Aby sme Vám výber trochu uľahčili, chceme Vás previesť džungľou psích krmív a upozorniť na výhody a nevýhody rôznych foriem. 

A rozdiely medzi suchým a vlhkým krmivom?

Hlavný rozdiel medzi suchým a vlhkým krmivom spočíva hlavne v odlišnom obsahu vody. Zatiaľ čo obsah vlhkosti v suchých krmivách je okolo 12 percent, obsah vody vo vlhkých krmivách je 60 – 84 percent. Tento obrovský rozdiel tiež ovplyvňuje trvanlivosť krmiva. Suché krmivá tak majú oveľa dlhšiu trvanlivosť ako vlhké, ktoré sa rýchlejšie kazia.

Významné rozdiely medzi suchým a vlhkým krmivom sa dajú tiež nájsť v energetickej hodnote. Konzumáciou malého množstva suchého krmiva pes prijíma veľké množstvo energie. K dosiahnutiu rovnakého energetického obsahu by pes musel konzumovať dvakrát alebo dokonca trikrát väčšie množstvo vlhkého krmiva. Sporná je aj otázka, ktoré krmivo je lepšie pre chrup psa. Na jednej strane stojí argument, že tvrdá konzistencia granúl napomáha čisteniu chrupu, na druhej strane potom tvrdenie, že sa granule lepia na zuby a spôsobujú tak dentálne problémy.

Aké výhody má suché krmivo?

Vzhľadom k vysokej energetickej hodnote potrebujú majitelia psov menšie množstvo suchého krmiva, aby svojho štvornohého miláčika dostatočne nasýtili. Suché krmivo je považované za lacnejšiu variantu. Priaznivci granúl zdôrazňujú, že je tento variant šetrnejší k životnému prostrediu, pretože sa spotrebuje menej obalových materiálov.

Ďalším argumentom pre suché krmivo je čistota a manipulácia s krmivom. Pri konzumácii granúl sa netvoria žiadne mokré škvrny a ak sa stane, že jedna alebo dve granule skončia na zemi vedľa misky, ľahko ich odstránite metličkou alebo vysávačom. Suché krmivo s menej intenzívnou vôňou je tiež praktickejším variantom na cesty, pretože potrebujete menšie množstvo a v prípade potreby ho jednoducho dokúpite.

Aké výhody má vlhké krmivo?

Zatiaľ čo suché krmivo je výhodnejšie pre majiteľov psov, keď ide o cenu, čistotu a manipuláciu, pre psy je lepšie vlhké krmivo. Väčšina štvornohých miláčikov by pravdepodobne dala prednosť vlhkému krmivu – keby sa samozrejme mohli rozhodnúť podľa seba. Pretože vlhké krmivo s intenzívnejšou chuťou a vôňou psom chutí oveľa viac. Pozitívom je hlavne vysoký obsah vody: Je tak jednoduchšie pokryť dennú potrebu tekutín ako v prípade suchého krmiva. Obzvlášť v prípade psov, ktoré počas dňa málo pijú, odporúčame vlhké krmivo.

Ale aj pre psy, ktoré sú náchylné k obezite, môže byť vlhké krmivo lepšou voľbou. Avšak za predpokladu, že je nadváha zapríčinená prílišným apetítom psa. U psov, ktoré jedia s veľkou chuťou, je udržanie optimálnej hmotnosti s vlhkým krmivom ľahšie. Vďaka nižšiemu obsahu energie v jednej porcii môžu zjesť veľké množstvo krmiva, bez toho aby prekročili kalorickú potrebu. 

Je možné kombinovať suché krmivo s vlhkým?

Vzhľadom k tomu, že ako suché, tak vlhké krmivá majú rôzne prínosy, zdá sa byť najlepšie  obe tieto formy kombinovať. V podstate tomu nič nebráni, ale nemali by ste tieto dve formy miešať spolu, ale podávať ich zvlášť v inú dobu. Vzhľadom k vysokému obsahu energie vo vlhkom krmive by ste tiež mali dbať na to, aby ste neprekročili dennú energetickú potrebu. 

U psov, ktoré sú náchylné na tráviace ťažkosti, by sa ich majitelia mali rozhodnúť len pre jednu z variant. Prechod zo suchého krmiva na mokré a naopak, môže spôsobovať hnačku alebo zápchu. Všeobecne platí, že kombinácia oboch variant krmív nemá pre zdravie psa žiadny zvláštny prínos, pretože organizmus psa získava živiny tak zo suchého, ako aj z vlhkého krmiva. Ak teda prídete na to, ktoré krmivo má Váš pes radšej, pokojne mu ho doprajte!

Kompromis: Polovlhké krmivo

Polovlhké krmivo (nazývané tiež semi-moist) je kombináciou suchého a vlhkého krmiva. Obsah vlhkosti je 15 – 25%, takže je vyššia ako v suchom krmive, ale podstatne nižšia ako vo  vlhkom krmive. Vďaka šetrnému procesu spracovania obsahuje semi-moist krmivo veľké množstvo mäsa a prírodných živín. Vďaka zvýšenému obsahu vlhkosti sú granule mäkké a šťavnaté a zostáva zachovaná prirodzená chuť. Polovlhké krmivo býva vďaka zvýšenému obsahu mäsa a vlhkosti veľmi dobre znášané a je ľahko stráviteľné.

Táto výživná metóda je vhodná okrem iného pre psích seniorov: Granule môže pes dobre rozžuť a zožrať aj v prípade, že už chrup nie je v ideálnom stave. Čo sa týka arómy, má polovlhké krmivo intenzívnejšiu vôňu ako suché krmivo. Pri výbere krmiva si dávajte pozor na to, či sa jedná o kompletné krmivo alebo len o doplnkové ako napríklad maškrty. Tie neobsahujú všetky živiny, ktoré pes pre vyváženú výživu potrebuje. Aj napriek tomu, že polovlhké krmivo obsahuje zvýšené množstvo vlhkosti, nezabúdajte dávať svojmu miláčikovi každý deň dostatok čerstvej vody.

Nezáleží len na forme, ale aj na obsahu

Rozhodujúcim faktorom pre výber správneho krmiva by nemala b forma, ale zoznam surovín na obale. Napokon, výživa hrá významnú rolu pre zdravie Vášho miláčika. Pes potrebuje dostatok kvalitnej stravy, ktorá jeho organizmu dodá všetko potrebné pre zdravý vývoj. Ktoré suroviny to presne sú, sa nedá všeobecne povedať. Napokon, každý pes je iný a potrebuje inú stravu.

Pri výbere vhodného krmiva je potreba zohľadniť jednotlivé faktory, ako je vek, hmotnosť, fyzická aktivita a zdravotný stav. V zásade sa pre zdravé dospelé psy odporúča podiel cca. 70 percent vysoko kvalitného mäsa a cca. 30 percent zeleniny aveľmi kvalitných tukov a olejov, hlavne rybieho oleja. Nadmerné množstvo obilnín, konzervačných látok, dochucovadiel alebo dokonca sladidiel ako je cukor, nemá v krmivách pre psy čo robiť. Predtým ako sa rozhodnete pre niektorú z vyššie uvedených foriem, preštudujte si najprv dôkladne etiketu.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.