Krmivo pre psov lisované za studena: Výhody a nevýhody

Hladný labrador

Lisované za studena“ – väčšine ľuďom sa táto fráza spája s olivovým olejom. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, čo sa skrýva pod pojmom “krmivo pre psov lisované za studena”? Vysvetlíme vám rozdiely v porovnaní s bežným krmivom pre psov a poskytneme tipy na výber správneho suchého krmiva pre psov.

Široko používané: extrudované suché krmivo

určite tušíte: “lisované za studena” nehovorí nič o zložení, ale o výrobnom procese. Na porovnanie sa najprv pozrime na výrobu extrudovaných suchých krmív, ktorá je najrozšírenejšia: Podobne, ako pri lisovaní za studena, sa suroviny mäso, zemiaky a mnohé ďalšie najprv vysušia a pomelú. V takzvanom extrudéri sa potravinová hmota z rôznych zložiek pretláča cez malé trysky. Para zohreje zmes na približne 120 stupňov Celzia. Potom výrobcovia na granuly nastriekajú tuky, vitamíny a konzervačné látky. Mimochodom: Hoci je dnes extrudované suché krmivo najznámejšie, prvé komerčne dostupné krmivo v podobe granúl nebolo extrudované, ale pečené.

Šetrná príprava: suché krmivo lisované za studena

Pri granulách lisovaných za studena výrobca zmieša zložky v mletej forme a potom ich podáva do lisu, ktorý vytvaruje kašu na kusy veľkosti psa: valec pretláča potravinovú kašu pod veľkým tlakom cez otvory s priemerom budúcich granúl. Aj pri lisovaní za studena sa hmota vďaka tlaku zahrieva. Teploty sú však obmedzené na 45 až 80 stupňov Celzia a nepoužíva sa para. Odlišný postup je viditeľný na prvý pohľad: granuly vizuálne viac pripomínajú pôvodné zložky. Ľudia, ktorí chcú kŕmiť svojho psa prírodnou formou, preto častejšie siahajú po suchom krmive lisovanom za studena. Keďže granuly obsahujú menej tuku, musia mať určitú minimálnu veľkosť, aby sa nerozpadli.

Výhody a nevýhody krmiva pre psov lisovaného za studena

Ako to už v prípade krmív býva, názory na rôzne druhy suchého krmiva sa líšia. Extrudované suché krmivo spoľahlivo ničí všetky choroboplodné zárodky a podľa jeho zástancov je pre mnohé psy stráviteľnejšie. Pretože zložky sú tu ďalej rozčlenené. 

Zástancovia lisovania za studena argumentujú prínosom živín. Najmä sekundárne rastlinné látky z bylín a bobúľ môže psí organizmus vo väčšej miere zužitkovať vďaka šetrnejšiemu spracovaniu. Pes má väčší úžitok z obsiahnutých antioxidantov. Keďže sú ingrediencie menej husto lisované, zachováva sa v nich viac “surového charakteru” –  čo by malo psovi chutiť.

Priaznivci krmiva pre psov lisovaného za studena predpokladajú, že takto sa lepšie zachová chuť prírodných zložiek. Nemôžeme to overiť, ale lisovanie za studena je v každom prípade šetrnejšie k surovinám kvôli nižším teplotám – a jeho výroba je často lacnejšia. Hoci výrobcovia konzervujú za studena lisované granuly chladením, ich trvanlivosť môže byť v priemere nižšia než je pri extrudovanom suchom krmive. 

Náš záver:Obidva spôsoby výroby majú svoje výhody aj nevýhody. Kontaminácia baktériami je však skôr teoretickým nebezpečenstvom. Ak vášmu štvornohému priateľovi suché krmivo lisované za studena chutí a dobre ho znáša, nie je dôvod, prečo mu ho nepodávať. Lisovanie za studena má zmysel predovšetkým vtedy, ak krmivo obsahuje vysokokvalitné oleje lisované za studena, ako aj zeleninu, bylinky alebo ovocie, ktorým výrobný proces zachovania vitamínov obzvlášť prospieva. Keďže výrobný proces nie je rozhodujúci, majitelia psov sa môžu sústrediť na to, čo je dôležité: krmivo pre psov s vysokým obsahom mäsa.

Za studena lisované krmivo pre psovvýber

Výrobcovia, ktorí ponúkajú suché krmivo lisované za studena, kladú veľký dôraz na prirodzenú výživu. Lisovanie za studena je však len jedným z mnohých aspektov, ktoré treba zohľadniť pri výbere správneho krmiva pre vášho domáceho miláčika. Predstavíme vám tri suché krmivá pre psov lisované za studena. Všetky majú spoločný vysoký obsah mäsa, používanie za studena lisovaných olejov a zdravých doplnkov, ako sú bylinky, ovocie alebo riasy, ktoré dopĺňajú príslušné granuly. Čo vášmu psovi najviac chutí?

Lukullus suché krmivo je prírodné krmivo lisované za studena s ovocím a cennými olejmi, ktorým prospieva šetrný proces lisovania za studena. Kompletné krmivo pre psy všetkých plemien a veľkostí je k dispozícii v exkluzívnych variantoch, ako napríklad “barbarie-kačacie a jahňacie mäso” alebo “kuracie mäso a severomorský losos”, a vďaka vysokému obsahu mäsa poskytuje vášmu psovi množstvo vysokokvalitných bielkovín. 

Markus Mühle patrí ku klasike medzi krmivami pre psov lisovanými za studena: rodinný podnik z Westerwaldu sa môže pochváliť výrobou “koristi vo vrecku”, a preto sa už viac ako 50 rokov spolieha výlučne na proces lisovania za studena. Okrem osvedčeného prírodného krmiva pre psov od výrobcu Markus Mühle v dvoch rôznych veľkostiach granúl sú teraz k dispozícii aj ďalšie druhy, napríklad “Black Angus Beef” a “Red Deer”. 

Krmivo pre psov Lupo od toho istého výrobcu je tiež dostupné výlučne lisované za studena. Okrem variantu pre každého psa existuje aj suché krmivo pre nutrične citlivých psov. Rovnako ako u značky Markus Mühle nejde len o prirodzenú výživu, ale aj o ochranu zvierat: kuracie mäso, ktoré krmivo obsahuje, tiež pochádza zo švajčiarskych fariem s druhovo vhodným chovom zvierat. 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.