Môžem svojmu psovi podávať krmivo pre mačky?

pes mačka krimvo

Ak medzi členmi Vašej domácnosti patria pes aj mačka, položili ste si už pravdepodobne otázku, či je pre jedného alebo druhého závadné, keď maškrtia z misky svojho kolegu. Na túto otázku existuje jasná odpoveď – psi aj mačky potrebujú krmivo, ktoré je špeciálne určené pre nich. Ak však Váš pes alebo mačka zavíta občas k miske toho druhého a „ukradne“ pár kúskov zakázaného krmiva, nie je dôvod robiť si väčšie starosti.

Majte ale na pamäti, že 90% ochorení psov aj mačiek je spôsobených neprimeranou stravou.

Zaraďuje sa pes medzi všežravcov alebo medzi mäsožravcov?

U psov všeobecne vládne neistota, či ich začleniť medzi mäsožravcov (Carnivore), bylinožravcov (Herbivore) alebo všežravcov (Omnivore). Aj na rôznych fórach zaoberajúcich sa psou problematikou vládne ohľadne prirodzených stravovacích návykov psov nejednotnosť.

Jedným z často uvedených argumentov v tejto súvislosti je ten, že druh krmiva sa odvíja od toho, k akej skupine pes patrí. Toto pravidlo platí však len vo veľmi obmedzenej miere. Výrobci krmív pre zvieratá síce už majú vo svojom sortimente aj vegánsku variantu krmív, ale z tohto faktu sa nedá odvodzovať, že takýto druh kŕmenia zodpovedá prirodzeným potrebám zvieraťa a že je jeho organizmu vlastný.

U krmív, ktoré obsahujú neprimerane vysoký podiel obilnín, to vyzerá podobne. Avšak aj tu sa vychádza zo zlého predpokladu, ktorý urobí chovateľ na základe ponuky trhu. Príliš veľký podiel obilnín v krmive môže zvieraťu naopak privodiť zdravotné problémy. Zrovna pšenica býva často zmieňovaná ako surovina, ktorá odkazuje skôr na nízku kvalitu krmiva, vedie totiž ku kvasným procesom v tráviacom trakte zvieraťa, čím namáha a stresuje organizmus psa. Táto skutočnosť sa skôr či neskôr negatívne odrazí v zdravotnej rovine zvieraťa.

Podobne ako naše mačky, ani psi nejedia len to, čo je pre ich zdravie prospešné. Pes tak ukoristí, keď má príležitosť trebárs čokoládu, ktorá môže byť pre zviera v určitom množstve smrteľne nebezpečná. Môže za to theobromín, ktorý je obsiahnutý v kakaových bôboch a poškodzuje nervové vlákna našich psíkov.

U mačiek je situácia podobná, zoológ a vedec v oblasti správania Paul Leyhausen napísal k tomuto tématu v roku 2005 nasledujúce: „Ten, kto dovolí, aby sa mačka pri jedle spoliehala na svoje inštinkty, bude nepríjemne prekvapený.“ Inak tomu je u krys, ktoré sa pomerne rýchlo musia naučiť, aké veci sú pre ne stráviteľné a aké nie, mačky oproti tomu často netušia, čo môžu a čo nie. To isté sa objavuje u psov.

Ale späť k našej otázke, či teda sú psi mäsožravci alebo všežravci. Ak sa pozrieme na genetický pôvod psov, tak ich zoológia zaradila medzi šelmy (Carnivora).

Patrí teda pes z tohto hľadiska medzi mäsožravcov? Odpoveď znie: NIE.

Prečo je pes všežravec?

Pes patrí medzi všežravcov. Lebo to, čo platí u jeho predchodcov – vlkov, už dlho pre psov neplatí. Psi sprevádzajú človeka už tisíc rokov, jeho stravovacie návyky sa teda menili podľa toho, čo mu človek k jedlu ponechal a prirodzene sa typ krmiva líšil aj podľa regiónu, v ktorom sa pes vyskytoval. Ak si predstavíme akým vzacným artiklom v určitých dobách a u istých skupín ľudí bolo mäso, môžeme z toho ľahko odvodiť, že pes ním väčšinu času určite nebol živený.

Po generácie sa teda pes postupne menil z mäsožravca na všežravca.

Mačky naopak zostávajú od začiatku až po dnešnú dobu mäsožravci. Potrebujú vysoké množstvo živočíšnych proteínov, tukov aj aminokyselinu taurín. Tým sa ich potreby silne odlišujú od stravovacích potrieb našich psov.

pes a mačka

Aký vplyv má krmivo na zdravie a správanie Vašeho psa?

Aj u psa platí, že je tým, čo je, aj keď mačka z neho nebude, ani keby raz strčil svoj zvedavý nos do mačacej misky. Avšak, ak sa vyskytnú u psa problémy, ktoré nesúvisia so zlou výchovou alebo psychikou zvieraťa, odporúča sa pánovi alebo pani, aby si vzali pod drobnohľad práve jedálniček svojho psa (alebo by mali sledovať, či pes nemaškrtí z mačacej misky príliš často). Po dohovore s veterinárom môžete následne vyskúšať iné, príp. špeciálne krmivo s iným zložením.

Samozrejme by ste mali svojmu psíkovi dopriať len kvalitné krmivo. V niektorých druhoch sa často vyskytujú výplnkové látky ako je pšenica, sója alebo kukurica, čo vedie k vysokej koncentrácii aminokyselín, konkrétne tyrosínu, ktorý zasa zapríčiňuje zníženie hladiny serotonínu. Serotonín je veľmi dôležitý, funguje podobne ako u ľudí, teda stabilizuje nálady. Ak ho má pes nedostatok, vedie to k depresii alebo trudomyseľnosti.

V krmive pre psov sa tiež často objavuje cukor. Ten by mal ovšem pes prijímať len v obmezenej miere, pretože jeho nadbytok vedie k podráždeniu, zápachu z úst a zlému stavu chrupu. Naviac nezlepšuje chuť krmiva, ako by sa mohlo zdať.

Prečo pes nemôže jesť krmivo pre mačky?

Strava určená psom vo forme suchého alebo mokrého krmiva je špeciálne upravená podľa nutričných psích potrieb.

Len krmivo vyvinuté špeciálne pre psov môže zvieraťu dodať všetky potrebné živiny a nezaťaží ho zložkami, ktoré sú pre neho škodlivé. Také látky totiž nadmerne zaťažujú organizmus a ohrozujú telesné aj psychické zdravie jedinca.

Ak sa teda Váš pes príliš často kŕmi z misky Vašej mačičky, môže si spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Toto doma neskúšajte!

Existujú síce videá, na ktorých sú psi pokusne kŕmení mačacím krmivom a psi potom nemajú žiadne na prvý pohľad viditeľné následky, z čoho majitelia usudzujú, že krmivo je pre psov úplne neškodné. My Vás však odrádzame, aby ste tieto pokusy na zvierati robili. Odporúčame naopak výživu psa konzultovať s expertom na výživu alebo veterinárom, prípadne si prečítať odbornú literatúru k tejto problematike.

Prajeme Vám, aby si Váš pes aj mačka čo možno najlepšie rozumeli, dobre spolu vychádzali a zažili maximum zábavy, avšak tiež aby jedol každý zo svojej misky. Pretože len tak zostanú obaja zdraví a fit.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.