Môžu psy jesť tekvicu?

pes s tekvicou

Tekvice sú počas jesenného obdobia aj pre psov skvelým doplnkom krmiva.

Jesenné obdobie je obdobím tekvíc. Môžu však tekvicu jesť psy? Samozrejme, že môžu! Povieme vám, na čo si musíte dávať pozor a ako si môžete so svojím psom bezpečne a s plnou dávkou vitamínov užiť tekvicovú sezónu. 

Je tu jeseň a s ňou konečne nastal čas na zber tekvíc. Či už ako tekvicová polievka, tekvicové pyré, pečená zelenina alebo tekvicové rizoto – pestré tekvice sú v našej kuchyni obľúbenejšie ako kedykoľvek predtým. Veď nielenže krásne vyzerajú a veľmi dobre chutia, ale sú aj mimoriadne zdravé. Platí to však aj pre našich psov? 

Je tekvica pre psa zdravá? 

Odpoveď znie: Áno, pes môže jesť tekvicu. Hokkaido, maslová tekvica a iné sú skutočné vitamínové bomby, z ktorých profituje aj váš pes. Táto zimná zelenina je bohatá na vlákninu, obsahuje dôležité vitamíny ako sú vitamín A, C a E, ako aj minerály horčík, draslík, železo a zinok.

Ktoré tekvice sú pre psov vhodné? 

Tekvice ako hokkaido, maslová tekvica, turbanová tekvica (biskupská čiapka), muškátová tekvica alebo špagetová tekvica sú pochúťkou nielen pre nás, ale aj pre psov a skvele im chutia ako pyré, restované, dusené alebo pečené. 

Dôležité: Tekvice kupujte len v supermarketoch alebo na bio trhu. Tekvice dostupné v obchodoch neobsahujú nebezpečné horké látky (kukurbitacíny), a preto sú pre psy neškodné. Pri profesionálnom pestovaní tekvíc, medzi ktoré mimochodom patria aj cukety a uhorky, sa horké látky vylučujú. 

pes a tekvice
Nicht alle Kürbissorten sind für Hunde zum Verzehr geeignet.

Je tekvica pre psa jedovatá? 

Psy nesmú konzumovať všetky druhy tekvíc. Dávajte pozor na tekvice, ktoré ste si sami vypestovali v záhrade alebo ktoré vyrástli divoko na poli. Môžu obsahovať nebezpečné horké látky, ktoré sú pre ľudí a zvieratá jedovaté. 

Divoko rastúce alebo doma pestované tekvice by ste preto svojmu psovi nikdy nemali podávať! Kukurbitacíny môžu viesť k závažným a život ohrozujúcim otravám.  

Mimochodom: Ani varením sa tieto horké látky nedajú zničiť. 

Pozor na okrasné tekvice 

Absolútnym tabu pre vášho psa sú aj okrasné tekvice, ktoré sú veľmi obľúbené ako jesenné dekorácie. Na konzumáciu sú nevhodné a pre psy veľmi toxické. Takéto tekvice psy konzumovať nesmú. 

Ak sa nechcete zaobísť bez dekorácie, nezabudnite ozdobné tekvice umiestniť mimo dosahu vášho štvornohého priateľa. V opačnom prípade by mohlo nejaké hravé šteňa alebo zvedavý pes dostať nápad túto farebnú dekoratívnu zeleninu ochutnať. Ak zistíte, že váš pes zožral okrasnú tekvicu, okamžite ho vezmite k veterinárovi!

Príznaky otravy tekvicou u psov 

Požitie jedovatých horkých látok, ktoré divoko rastúce a okrasné tekvice obsahujú, sa u psov – rovnako ako u ľudí – prejavuje predovšetkým gastrointestinálnymi príznakmi. Medzi ne patria: 

Medzi ďalšie príznaky otravy tekvicou môže patriť silná triaška alebo kŕče. Dôsledkom môže byť aj anafylaktický šok alebo dokonca smrť psa. 

Ak sa u vášho psa po konzumácii tekvice prejavia niektoré z uvedených príznakov, čo najskôr ho vezmite k veterinárovi alebo na veterinárnu kliniku. 

Ako prvú domácu lekársku pomoc môžete svojmu psovi podať tabletu živočíšneho uhlia. Aktívne uhlie, ktoré by ste v ideálnom prípade mali mať po ruke vo svojej lekárničke, zabraňuje vstupu toxínov do krvného obehu. 

V prípade pochybností: Ochutnávka 

Aby ste sa uistili, že tekvica je pre vášho psa vhodná a neobsahuje žiadne toxické horké látky, mali by ste vopred malý kúsok ochutnať. To isté platí aj pre cukety a uhorky, ktoré tiež patria do čeľade tekvicovitých rastlín. 

Na rozdiel od psov máme my ľudia približne 9 000 chuťových receptorov, a preto dokážeme rýchlejšie vnímať horké látky. Psy tiež cítia horkú chuť, ale bohužiaľ často ju rozpoznajú príliš neskoro. Sú labužníci a skôr, ako ich chuťové poháriky začnú biť na poplach, väčšina psov už horkú tekvicu prehltne. 

Záver: Zdravá tekvica zo supermarketu a bio trhu 

Dobrou správou je, že u tekvíc dostupných v obchodoch sa zvyčajne nebezpečných horkých látok obávať nemusíte. Aby ste si boli ale naozaj istí, odporúčame tekvicu pred podávaním najskôr ochutnať. 

Profesionálne pestované odrody tekvíc, ako napríklad Hokkaido či maslová tekvica, sú mimoriadne chutné a v mnohých ohľadoch podporujú zdravie vášho štvornohého priateľa. Vďaka tomu sú zdravým prídavkom do misky s krmivom.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.