Vegetariánske krmivo pre psy – tá pravá alternatíva?

Vegetariánske krmivo pre psov Zlatý retriever

Vegetariánstvo je viac ako len trend, pretože existuje veľa argumentov v prospech nekonzumovania mäsa: Vegetariánska strava je zdravá a chránite tak nielen zvieratá, ale aj životné prostredie. Ale čo naše psy – je vegetariánska strava vhodná aj pre ne?

Malá výprava do histórie výživy psov

Mnoho majiteľov psov konzumuje mäso len zriedka alebo vôbec a aj svojim štvornohým miláčikom by radi ponúkli vegetariánsku stravu. Ale psy sú – ako vlky – mäsožravce (Carnivore). Vegetariánska strava preto pre ne nie je vhodná – jedná sa o bežný argument proti vegetariánskej strave psov. Medzi psom a vlkom však existuje veľa malých aj veľkých rozdielov, vrátane trávenia. Pretože každý z týchto dvoch druhov má inú históriu: Vlky nie sú domestikované. Kde žijú ľudia, žijú aj psy. Boli blízkymi spoločníkmi človeka po tisícročia. Celé storočia jedli to, čo im ľudia dali – často zvyšky s len malým množstvom mäsa, pretože mäso bolo veľmi cenné. Až v posledných desaťročiach, keď je mäso bežne dostupným artiklom, sa vo väčšom množstve objavuje aj na jedálnom lístku psov – aspoň v západných priemyslových krajinách. V mnohých krajinách psy stále jedia hlavne zvyšky, niekedy tiež mrkvu alebo dokonca ľudský trus. Na rozdiel od mačiek divoké psy oveľa menej lovia korisť. Zvyšky jedla nepochybne nie sú vhodnou stravou pre psy, ale postupom času sa trávenie psov prispôsobilo našim zvyklostiam.

Pes: Všežravec alebo mäsožravec?

Preto vie organizmus psa teraz stráviť nielen mäso, ale aj sacharidy. Niekoľko štúdií to dokazuje, napríklad štúdia z Uppsaly z roku 2013. Tá ukazuje, že psy dokážu spracovať škrob oveľa lepšie ako vlky. Je pes mäsožravec alebo všežravec? Názory sa stále líšia. Je však zrejmé, že psy sú menej závislé na živočíšnych bielkovinách ako mačky alebo vlky. Z tohto dôvodu niektorí ľudia označujú psy ako „Carni Omnivoren“ – všežravce, ktoré jedia prevažne mäso.

juck russel

Prečo vegetariánstvo?

Stále viac majiteľov psov žije vegetariánsky. Pre tých, ktorí nejedia mäso z etických dôvodov – napríklad preto, že sú proti masovému chovu zvierat – je ťažké každý deň servírovať mäsové jedlá svojim štvornohým miláčikom. Niektorí sa tiež vyhýbajú mäsu z ekologických dôvodov, pretože produkcia rastlinných potravín vyčerpáva menej zdrojov. Títo ľudia často volia kompromis: Vegetariánske krmivo pre psy používajú ako maškrty alebo striedajú porcie s mäsovými pokrmami. Ak to pes akceptuje, nie je proti takému zmiešanému kŕmeniu čo namietať. Niekedy je však dôvodom pre vegetariánsky spôsob kŕmenia samotné zviera: Niektoré psy majú určité potravinové neznášanlivosti alebo alergie na živočíšne bielkoviny, tak sa ich majitelia uchyľujú k vegetariánskej alebo vegánskej strave.

Vegetariánske a vyvážené

To, že psy rady z času na čas ohrýzajú mrkvu, nie je pre veľa ľudí nič nové. Ale nie je vhodné kŕmiť psa len vegetariánskou stravou. Pretože pes potrebuje určitú dávku vitamínov, bielkovín, minerálov a tukov. Inak existuje riziko príznakov nedostatočností, ktoré sa často prejavia až po niekoľkých rokoch. Na trhu môžete v súčasnej dobe nájsť veľký výber vegetariánskych krmív pre psy. Tie obsahujú zdroje rastlinných bielkovín, pretože zásobovanie organizmu psa bielkovinami je veľmi dôležité. Niektorí výrobcovia napríklad používajú ako zdroj bielkovín sladké lupiny, ako napríklad v kompletnom krmive Lukullus Veggie. Za studena lisované kúsky s veľkým množstvom zeleniny v kombinácii s olejmi lisovanými za studena dodávajú telu psa všetko, čo potrebuje – a navyše prekvapia vysokou znášanlivosťou. Pretože nie sú granule tučné, môžete ich používať aj ako maškrty. Značka Yarrah ponúka vegetariánske krmivo pre psy z ekologického poľnohospodárstva a ponúka aj vegetariánske vlhké krmivo. Výrobcovia ako Green Petfood ponúkajú tiež čisto vegetariánske krmivo, kde sú zdrojom bielkovín zemiaky a hrach. Značka Green Petfood tiež vyvinula hypoalergénne krmivo pre psy, kde je zdrojom bielkovín hmyz. Chytré riešenie pre psy trpiace neznášanlivosťou a tiež z hľadiska udržateľnosti.

Tipy pre vegetariánsku výživu Vášho psa

Nekŕmte svojho psa len vegetariánsky, ale zvoľte vhodné kompletné krmivo – niektoré sme už na predchádzajúcich riadkoch predstavili. Ako zaistiť Vášmu miláčikovi vyváženú stravu? Prechod by mal byť vždy pomalý – do pôvodného krmiva postupne pridávajte stále väčšie množstvo krmiva nového, aby si na neho pes postupne zvykal. Ak Váš pes dobre toleruje vegetariánsku stravu, môžete ju príležitostne doplniť čerstvým vajcom alebo nízkotučným tvarohom. Hlavne u dospievajúcich psov by vegetariánska strava mala byť pod dohľadom veterinárneho lekára, ktorý vykonáva pravidelné zdravotné prehliadky. O výhradne vegetariánskej  výžive Vášho psa si s lekárom pohovorte aj pri každoročnej zdravotnej prehliadke. Ak podávate svojmu psovi vegetariánske alebo vegánske krmivo len ako doplnok k mäsovému krmivu, nemusíte mať žiadne obavy.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.