Životne dôležité živiny pre organizmus psa

ovocie a zelenina

Suché alebo mokré krmivo, bio alebo krmivo pripravené doma? Nie je tak dôležité, pre akú metódu sa rozhodnete, podstatné je, aby pes dostal všetky živiny, ktoré k životu nevyhnutne potrebuje. A aké živiny pes potrebuje, aby bol zdravý, veselý a vitálny? Z akých zložiek stravy čerpá živiny a čo sa stane v prípade nedostatku alebo naopak predávkovania?

Nielen u človeka, ale aj u našeho najlepšieho priateľa – psa, hraje vyvážená výživa rozhodujúcu rolu, keď sa jedná o zdravie, pohodu, kondíciu a dĺžku života. Optimálne zásobovanie všetkými dôležitými živinami udrží zdravý organizmus zvieraťa, posilňuje jeho prirodzenú obranyschopnosť a predchádza rôznym ochoreniam. Živiny zaisťujú bezproblémový priebeh mnohých metabolických procesov v tele, napr. budovanie svalovej hmoty, rast srsti, tvorbu kožných buniek a krviniek, produkciu dôležitých hormónov a enzýmov, regeneráciu orgánov. Ale aké živiny pes potrebuje, aby bol jeho organizmus v dobrej kondícii?

Aké živiny pes potrebuje?

Pes potrebuje pre svoj zdravý život rôzne živiny, ktoré by mal prijímať prostredníctvom každodennej stravy. Okrem vody potrebuje organizmus psa bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerály a stopové prvky. Všetky tieto živiny plnia jednu alebo viacero životne dôležitých funkcií v tele. Aby však fungovali správne, musia byť živiny prijímané v správnom množstve a pomere. Ako nedostatočné, tak aj nadmerné zásobovanie organizmu určitou živinou môže predstavovať vážne zdravotné riziko pre Vašeho štvornohého miláčika.

Všetko je ale ešte komplexnejšie, pretože správna kombinácia živín pre Vašeho psa závisí na rôznych individuálnych faktoroch. Väčšina výživových tabuliek, ktoré nájdete na internete, udáva odporúčané dávkovanie len podľa hmotnosti psa. Avšak, aké množstvo určitej živiny pes potrebuje, závisí nielen na hmotnosti, ale tiež na veku, výške, pohlaví, telesnej aktivite a zdravotnom stave zvieraťa.

Nasledujúci prehľad Vám poskytne základné znalosti o nutričných potrebách psa – o tom, aké množstvo konkrétnych živín potrebuje práve Váš pes, konzultujte s Vaším veterinárom.

Bielkoviny

Bielkoviny, nazývané tiež proteíny, sú najdôležitejšími stavebnými kameňmi pre život každého psa. Jedná sa o špeciálne aminokyseliny, ktoré slúžia na produkciu energie a sú tiež nevyhnutné na tvorbu buniek. Telesné substancie zvieraťa (svaly, koža, vlasy, orgány) zásadne závisia na správnej dodávke bielkovín. Šteniatka, gravidné alebo kojace fenky majú kvôli rastu alebo produkcii mlieka zvýšenú potrebu bielkovín. Okrem toho bolo dokázané, že bielkovinové zlúčeniny majú veľký význam pre budovanie imunitného systému, tz. prirodzenú obranyschopnosť proti chorobám.

Najdôležitejším zdrojom bielkovín pre psa je mäso. Rozmanitosť a kvalita mäsa však zásadným spôsobom ovplyvňuje to, či sú bielkoviny ľahko stráviteľné, a preto ich organizmus psa dokáže dobre zúžitkovať. Vnútornosti a vedľajšie živočíšne produkty, ako sú kosti a ďalší pečeňový odpad, dostatočne nezásobujú organizmus psa bielkovinami. Naopak svalovina, srdce a ryby sú zdrojom bielkovín, ktoré sú považované za ľahko stráviteľné, a preto by mali byť základnou zložkou psej stravy. Dokonca aj vajcia a mliečne produkty dodávajú organizmu psa cenné bielkoviny, mali by však byť podávané len v malom množstve.

Strava s nízkym obsahom bielkovín bez mäsa alebo s obsahom ťažšie využiteľných bielkovín môže viesť k vážnym zdravotným problémom, ako je napr. zlý rast, zhoršená funkcia pečene, strata hmotnosti a zvýšená náchylnosť na rôzne ochorenia. Škodlivé môže byť ale aj nadmerné podávanie bielkovín. Telo nepremieňa nadbytočné bielkoviny na svaly, ale na tuk, ktorý sa ukladá v tkanivách. Výsledkom môže byť nadváha a s ňou spojené ďalšie zdravotné ťažkosti.

Tuky

Na rozdiel od ľudí, psy väčšinou tolerujú väčšie množstvo tukov v potrave, ale pomer živín musí byť vždy vyrovnaný. Tuk je jedným z najdôležitejších zdrojov energie, ale tiež vykonáva radu ďalších funkcií v tele. Podporuje metabolizmus a pôsobí ako nosič vitamínov rozpustných v tukoch A, D, E a K, ktoré telo môže rozpustiť a využiť len vďaka tuku. Vysoko kvalitné oleje, ktoré sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny, sú nevyhnutné pre zdravý metabolizmus zvieraťa. Nachádzajú sa hlavne v rybích olejoch (napr. lososovom oleji), ale tiež v rastlinných olejoch, ako je slnečnicový alebo repkový olej.

Nedostatok omega-3 a omega-6 mastných kyselín môže viesť k celej rade dysfunkcií v organizme psa, napr. zníženie energetickej hladiny, metabolickým poruchám, problémom s kvalitou pokožky a srsti alebo ku zníženiu obranyschopnosti organizmu. Príznaky, ako je prílišné zaťaženie pečene alebo kardiovaskulárne problémy, naznačujú nadbytok tukov nízkej kvality.

Sacharidy

Ďalšou dôležitou živinou v strave psa sú sacharidy. Poskytujú mu hlavne dostatok energie a podporujú jeho výkon. Nedostatok sacharidov sa obvykle prejavuje zníženou potrebou telesnej aktivity a tráviacimi ťažkosťami. Napriek tomuto obrovskému významu pre zdravie a dobrú kondíciu získali sacharidy v posledných rokoch zlú povesť. V neposlednej rade k tomu prispeli mnohí diétni poradcovia, ktorí ľuďom radia, ako schudnúť vďaka zníženému príjmu sacharidov. Samozrejme, že na tom nie je nič zlého, ale často sa prehliada to, že existujú “dobré” a “zlé” sacharidy a že prvá skupina je ako zdroj energie nevyhnutná.

Užitočné sacharidy sú kombináciou viacnásobného cukru a nachádzajú sa napríklad v rôznych obilninách, zemiakoch, celozrnej múke, celozrnej ryži a tiež v rôznych druhoch zeleniny. Zlé sacharidy sa skládajú z veľkého množstva jednoduchých alebo dvojitých cukrov a je treba sa ich v strave psov vyvarovať. Biely chlieb, cukor, kukuričný škrob, kukuričná múka alebo dokonca čokoláda rozhodne nepatria do psieho jedálnička!

Balastné látky

Balastné látky sú prevažne nestráviteľné zložky rastlinných potravín. Táto vláknina vďaka viazaniu na vodu a pôsobení v črevách, prispieva k dobre fungujúcemu tráveniu psa. Narušená črevná činnosť môže byť tiež známkou nízkeho alebo nadmerného príjmu balastných látok. Ak je v krmive málo vlákniny, dochádza často k zápche, nadbytok naopak spôsobuje hnačku a ďalšie tráviace ťažkosti. Odporúčame rastlinnú vlákninu, ako sú napríklad ryžové alebo špaldové otruby, pretože prirodzeným spôsobom podporujú rovnováhu v črevách a súčasne zásobujú organizmus stopovými prvkami, minerálnymi látkami a vitamínami.

Balastné látky

Balastné látky sú prevažne nestráviteľné zložky rastlinných potravín. Táto vláknina vďaka viazaniu na vodu a pôsobení v črevách, prispieva k dobre fungujúcemu tráveniu psa. Narušená črevná činnosť môže byť tiež známkou nízkeho alebo nadmerného príjmu balastných látok. Ak je v krmive málo vlákniny, dochádza často k zápche, nadbytok naopak spôsobuje hnačku a ďalšie tráviace ťažkosti. Odporúčame rastlinnú vlákninu, ako sú napríklad ryžové alebo špaldové otruby, pretože prirodzeným spôsobom podporujú rovnováhu v črevách a súčasne zásobujú organizmus stopovými prvkami, minerálnymi látkami a vitamínami.

Vitamíny sú rozdelené do dvoch skupín – vitamíny rozpustné v tukoch a vitamíny rozpustné vo vode. Zatiaľ čo vitamíny rozpustné v tukoch A, D, E a K sa ukladajú v pečeni, vitamíny rozpustné vo vode B a C telo rýchle vylúči, a preto je nutné ich každý deň dodávať prostredníctvom stravy. V prípade vitamínov rozpustných v tukoch však existuje v dôsledku ich ukladania riziko predávkovania. Hlavne nadmerné podávanie vitamínov A a D môže spôsobiť otravu, tzv. hypervitaminózu, ktorá môže následne viesť k vážnym zdravotným problémom, ako je kalcifikácia tkaniva alebo kostná malformácia.

Pri pridávaní vitamínov je treba postupovať opatrne. Vzhľadom k tomu, že väčšina hotových kŕmnych zmesí už obsahuje dostatočné množstvo potrebných vitamínov, obvykle nie je nutné pridávať ďalšie prípravky. Aj v prípade, že psovi pripravujete krmivo sami, nemali by ste používať synteticky získavané vitamíny, pretože ich organizmus zvieraťa nedokáže spracovať. Na pokrytie potreby vitamínov u psov postačia prírodné vitamíny, ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkých potravinách. Nemusíte sa obávať predávkovania, pretože organizmus psa dokáže tieto látky regulovať a prirodzeným spôsobom zabrániť ich nadmernému prísunu.

Minerálne látky

Rovnako ako vitamíny, sú pre psa veľmi dôležité aj minerálne látky. V tele preberajú esenciálne minerály zvláštne vlastnosti a úlohy. Rozdeľujú sa na dve skupiny: stopové prvky (železo, meď, zinok, mangán, kobalt, jód, selén, fluór) a majoritné prvky (vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík).

Majoritné prvky vápnik, fosfor a horčík, rovnako ako draslík, slúžia napríklad na tvorbu kostí, nervových, srdcových a svalových funkcií alebo na koaguláciu krvi (vápnik), stopový prvok železo podporuje bunkové dýchanie. Vzhľadom k tomu, že sa tieto minerály nachádzajú takmer vo všetkých krmivách, je ich nedostatok pri vyváženej strave nepravdepodobný. Častejší – ale nie menej nebezpečný – je nadbytok niektorých minerálov.

Priebežné predávkovanie jednotlivých minerálnych látok môže byť toxické a závažne ovplyvniť zdravie psa. Napríklad nadbytok fosforu a horčíka môže viesť k tvorbe močových kameňov. Nadbytok sodíka môže vyvolať silné kŕče a dokonca aj smrť, ak pes zároveň nemá dostatočný príjem tekutín.

Voda

Bez vody by žiadna z vyššie uvedených živín nefungovala správne, nedostatok vody je teda nebezpečnejší než akýkoľvek iný nedostatok živín. Čerstvá pitná voda je elixír života – nielen pre nás ľudí, ale aj pre psov. Vodou sa nedá predávkovať. Pes by mal mať neustále k dispozícii dostatok čistej pitnej vody, a to aj mimo času kŕmenia. Napokon je nevyhnutné kompenzovať stratu vody vznikajúcu pri telesných funkciách (napr. uvoľňovaní moču, poteniu cez labky, dýchanie).

V tele voda preberá kľúčové úlohy: Rozpúšťa zložky potravy v tráviacom trakte a transportuje živiny krvným riečiskom do tkaniva. Okrem toho, vďaka vode sa z tela vylučujú toxíny (močom). Aby tieto funkcie pracovali správne, mala by denná potreba dosahovať hodnôt približne 5 až 60ml na 1kg telesnej hmotnosti. Tieto hodnoty sú len orientačné a môžu sa značne líšiť v závislosti na rôznych faktoroch (napr. vysoké vonkajšie teploty, zvýšená telesná aktivita).

Odporúčame pravidelne kontrolovať príjem tekutín u Vašeho štvornohého miláčika. Ak sa obávate, že Váš pes pije málo, môžete ho k pitiu motivovať niekoľkými trikmi. Napríklad môžete podávať mokré krmivo namiesto suchých granulí, do doma pripraveného krmiva primiešať vodu alebo primiešať lyžičku vývaru do pitnej vody. Hlavne pre psy, ktoré trpia hnačkou, horúčkou, ochorením obličiek alebo diabetom, je dostatočný príjem tekutín životne dôležitý.

Vďaka správnej kombinácii sa to podarí

Voda, bielkoviny, sacharidy, tuky, minerály a vitamíny: pre zdravý a dlhý život potrebuje pes všetky uvedené živiny. Je dôležité, aby sa tieto látky nachádzali v každodennej strave v správnom množstve a v správnej kombinácii. Aby ste zistili, koľko potrebuje pes presne z každej jednotlivej zložky, musíte zohľadniť jeho vek, výšku a váhu, rovnako ako aj úroveň pohybovej aktivity a prípadné ochorenia. Hlavne v prípade diabetu, nadváhy, podvýživy alebo alergií by ste mali striktne dodržiavať výživový plán, aby sa Váš pes rýchlo cítil dobre. Pretože zdravie Vašeho psa začína v jeho miske!

Poznámka: Výberom vhodného diétneho krmiva môžete podporiť prirodzené telesné funkcie svojho psa. Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej strave pre vášho psa by ste sa mali vždy poradiť aj s veterinárom. Špeciálne diétne krmivá nájdete v internetovom obchode zoohit.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.

4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika.

3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.