Kúpa šteniatka: Čo by ste mali zvážiť

šteniatko

Ktoré si vybrať?

Pri pohľade na roztomilé šteniatka sa rozbúši srdce každému milovníkovi psov a najradšej by si ich domov odniesol všetky. Väčšinou si však musí vybrať len jedno. Ale ktoré? Je nutné si z tej malej skupinky vybrať čierne, čiernobiele alebo snáď to s fľakmi na hrudi? To je dilema. Ktoré si len vybrať?

Nechajte šteňa, aby si vybralo samo!

Odporúčame zvoliť šteňa, ktoré sa Vám zapáčilo na prvý pohľad. Čím sú zvieratá staršie, tým ťažšie je vypozorovať ich chovanie. Prišiel niektorý z týchto tvorov do Vašej blízkosti a točí sa okolo Vás? To je dobré znamenie. Ak pes prejaví spontánne sympatie k neznámemu človekovi, cíti sa byť k nemu z nejakého dôvodu priťahovaný. To je sľubný základ pre budúce spolunažívanie.

Sledovanie chovania

V každom vrhu nájdeme rôzne psie povahy, niektoré šteniatka sú odvážne, iné naopak tiché a kľudné. Záujemcovia o kúpu psa by mali najprv pozorne sledovať chovanie šteniat. Chovanie psov pri hre totiž odkryje vrodené povahové rysy. Je však nespochybniteľné, že povahu psa výraznou mierou ovplyvňujú tiež faktory ako je socializácia, výchova a životné prostredie. Vrodené povahové rysy nie je ale možné potlačiť úplne: bojazlivé šteniatko len ťažko vyrastie v sebavedomého a nebojácneho psa. A naopak malí bojovníci majú tendenciu byť dominantní aj v dospelom veku.

šteňaťa

Dôležité je odporúčanie chovateľa

Pri dvojapolhodinovej návšteve si nestihnete urobiť ucelený obrázok o povahe jednotlivých psíkov. Odporúčame Vám všetko detailne prediskutovať s chovateľom psov a navštíviť chov viackrát, než spravíte finálne rozhodnutie. Dôverujte radám skúseného chovateľa. Ten väčšinou vycíti, či sa zvolený pes k budúcemu majiteľovi hodí alebo nie. Ak sa chovateľ obáva, že budúci majiteľ nemá dostatok skúsenosti, odporučí mu namiesto dominantného psa skôr kľudnejšiu fenku.

„Škraredé kačiatko”

V niektorých prípadoch sa jedno zo šteniat výrazne odlišuje od svojich súrodencov. Zatiaľ čo ostatní zvedavo obzerajú nového návštevníka, toto sa ustrašene schováva v kúte a ignoruje aj veselé hry svojich súrodencov. Nevyľaká ho ani obľúbená maškrta. Väčšinou práve toto šteniatko vzbudzuje súcit záujemca. Napriek tomu, že takéto šteňa prebudí ochranné inštinkty, neodporúčame jeho kúpu. Mladé psíky, ktoré sa boja a inštinktívne sa schovávajú, akonáhle uvidia niekoho cudzieho, patria len do skúsených rúk. Úzkostlivosť môže ľahko prejsť do celkovo problematického chovania. Ak sa takýto pes dostane k nekompetentnému chovateľovi, môžu sa uňho prejavovať poruchy chovanie ako je kusanie zo strachu alebo zhoršená hygiena.

Spoločné šťastie

Je toho veľa, čo musíte zvážiť pred konečným rozhodnutím. Dostatok informácií pred kúpou a poriadne zváženie toho, čo môžete malému psíkovi ponúknuť, vytvára dobré podmienky pre budúce harmonické partnerstvo.

šteňaťa

Choroba

Ak je zviera pri kúpe evidentne choré, je predajca povinný vziať ho späť a vrátiť kupujúcemu finančnú čiastku v plnej výške alebo mu ponúknuť iné, odpovedajúce zviera.

V praxi to ale väčšinou vyzerá inak. A vina je väčšinou na Vašej strane. Ak si kupujete zviera z veľkochovu od neserióznych chovateľov, aby ste ušetrili pár korún, musíte potom znášať následky. Samozrejme 100%-ná ochrana neexistuje, ale niektoré choroby je možné rýchlo si všimnúť. Skontrolujte, či má šteňa čisté uši a ňufák a či nemá vodnaté oči alebo holé miesta bez srsti. Neustále sa škrabe, vrtí hlavou alebo si otiera zadok? Vrčí alebo úzkostlivo sťahuje chvost? Od takýchto psov dajte radšej ruky preč. Buď sú choré alebo majú k človeku negatívny vzťah.

Záruku bez dokladov nečakajte

Bez dokladov a zmluvy nemáte žiadnu záruku. Mnohým kupujúcim postačí preukaz pôvodu, ktorý sa dá veľmi ľahko sfalšovať alebo ho chovatelia pošlú dodatočne až po nákupe zvieraťa. V predstihu si preto zistíte dostatok informácií o pôvode zvieraťa. Dobrým znamením je, ak je predávajúci členom chovateľského spolku. Všetko si starostlivo skontrolujte. Výnimka zo záruky je síce prípustná, ale seriózni chovatelia ju väčšinou nepoužívajú. Dávajte si pozor na túto klauzulu „Kupujúci súhlasí s tým, že neskôršie reklamácie sa nebudú vzťahovať na vzhľad, ochorenia a vývojové vady” . Ideálne je, ak predávajúci poskytne kupujúcemu certifikát o pôvode, očkovaní a záruku, že zviera je zdravé a bez genetických vad.

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.