Môžu sa mačky uraziť?

Urazená mačka

Po návrate z dovolenky sa mnohým zdá, že mačka je urazená.

Možno ste to už zažili: Vrátili ste sa z dovolenky a už sa tešíte, že opäť uvidíte svoju milovanú mačičku. Namiesto toho sa vaša mačka zdá byť nahnevaná a otočí sa vám chrbtom. Môžu sa však mačky uraziť? Odpoveď nájdete v tomto článku. 

Mačky sa vo všeobecnosti považujú za nezávislé zvieratá, ktoré dokážu byť nejaký čas aj samy. Po dlhšej dovolenke však mnohé mačky pôsobia, akoby boli urazené: namiesto toho, aby pribehli k dverám a privítali svojho majiteľa, nevšímajú si ho. Nenechajú sa pohladkať ani sa nechcú hrať.

Niekedy sa mu dokonca otočia chrbtom a vyhýbajú sa akémukoľvek očnému kontaktu. Vyzerá to, akoby sa mu chceli pomstiť za to, že ich nechal tak dlho osamote. Ale sú mačky naozaj urazené, pretože ste boli na dovolenke a nezostali ste s nimi? 

Sú mačky po dovolenke urazené? 

Toto údajné trucovanie je v skutočnosti prejavom neistoty. 

Keď sa mačka k svojmu majiteľovi otočí chrbtom, dokazuje tým svoju sociálnu podradenosť, píše odborník na mačky Desmond Morris vo svojej knihe “Catwatching“. Predovšetkým sa vyhýba očnému kontaktu. Mačky sa takto správajú aj vtedy, keď sú karhané.  

Zmeny znamenajú pre mačku stres 

Mačky sú zvieratá, ktoré potrebujú rutinu a na zmeny reagujú veľmi citlivo. Dlhšia neprítomnosť “ich” človeka, či už z dôvodu dovolenky, pobytu v nemocnici alebo služobnej cesty, je pre ne spojená s obrovským stresom. 

Hoci sa o prísun potravy starajú susedia alebo opatrovatelia, z pohľadu mačky sú to cudzí ľudia. Môžu im naozaj dôverovať? 

Keď sa konečne majitelia z dovolenky vrátia, byt spočiatku zvláštne vonia. Dokonca aj kufre majú inú vôňu ako zvyčajne. To všetko sú veci, ktoré môžu mačku na dlhší čas rozrušiť. 

Mačky sa neurážajú 

Tým, že sa mačka vzdiali, sa najprv snaží túto stresovú situáciu spracovať. Môže to chvíľu trvať, ale nakoniec na rozrušenie zabudne a všetko sa vráti do normálu. 

Takže mačky sa vôbec neurážajú – aspoň nie v ľudskom slova zmysle. Nehnevajú sa na nás, že odchádzame bez nich. V momente návratu sú len vystresované náhlymi zmenami. Preto potrebujú nejaký čas, aby sa opäť zorientovali.

Štúdia: Zohráva dĺžka odlúčenia nejakú úlohu?  

Otázkou zostáva, či dĺžka odlúčenia zohráva nejakú úlohu. Reagujú mačky po krátkej neprítomnosti majiteľa inak ako po dlhšej? To chceli zistiť traja vedci zo švédskej univerzity. 

Pre svojuštúdiuvybrali 14 mačiek (z domácností len s jednou mačkou), ktorých majitelia boli všetci zamestnaní. Mačky boli preto zvyknuté byť dlhší čas samé. V experimente sa majiteľ zdržal preč raz 30 minút, inokedy štyri hodiny.

Reakcie mačiek počas neprítomnosti ich majiteľov boli v oboch prípadoch podobné: Po aktívnej fáze si ľahli a odpočívali. 

Rozdiely v dĺžke trvania pradenia 

Po opätovnom stretnutí majiteľa s mačkou boli však zreteľné rozdiely: Po štyroch hodinách priadlimačky oveľa dlhšie než po 30 minútach. 

Vedci to považovali za dôkaz, že majiteľ zohráva v ich živote dôležitú úlohu. Dalo by sa tiež povedať, že radosť z opätovného stretnutia bola väčšia po štyroch hodinách než po polhodine. 

Štúdia ukázala, že aj časový rozdiel tri a pol hodiny (pol hodiny v porovnaní so štyrmi hodinami) má vplyv na rozdiel vsprávaní mačiek. 

Dovolenka: Dlhé obdobie neistoty pre mačky

V porovnaní napríklad s dvojtýždňovou dovolenkou nie je niekoľko hodín dlhý čas. Na základe štúdie si však možno predstaviť, že dlhšie odlúčenie musí mať na mačkinu dušu oveľa väčší vplyv.

Navyše, majitelia mačiek vedia, kedy sa končí ich dovolenka a kedy sa opäť vrátia domov. Mačka to však nevie.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie autom s mačkou

Mačky nerady cestujú. Každá zmena miesta je pre citlivé zvieratá veľký stres, pretože neznáme zvuky a pachy ich znervózňujú. Majitelia domácich miláčikov sú však niekedy nútení ich premiestniť - či už ide o každoročnú návštevu veterinára, sťahovanie alebo dlhšiu dovolenku. Jazda autom nemusí byť pre Vašu mačku zrovna príjemná - ale s malou prípravou môžete mačku strachu z jazdy zbaviť.

3 min

Môžu sa mačky uraziť?

Možno ste to už zažili: Vrátili ste sa z dovolenky a už sa tešíte, že opäť uvidíte svoju milovanú mačičku. Namiesto toho sa vaša mačka zdá byť nahnevaná a otočí sa vám chrbtom. Môžu sa však mačky uraziť? Odpoveď nájdete v tomto článku. 

7 min

Sťahovanie s mačkou

Či už vonkajšie, alebo bytové mačky: Zamatové labky majú rady svoj revír. V ňom sa prechádzajú, ak je to potrebné, chránia ho pred votrelcami a na svojich obľúbených miestach si robia pohodlie. Ak sa majitelia mačiek chystajú presťahovať, naskytá sa otázka: Ako sťahovanie zvládnuť bez toho, aby ním mačka trpela? Máme pre vás tipy!