Ako porozumieť reči mačiek

mačka

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

Čo znamenajú rôzne polohy chvostu mačky?

Ak mačka drží chvostík vzpriamene a len ľahko ohýba špičkou, tak si majiteľ môže gratulovať, keďže mačka mu tým dáva najavo, že sa cíti dobre. Obaja ste teda skvelými kamarátmi a zviera je šťastné.

sivá siamská mačka stojí

Ak naopak mačka nervózne klopká chvostom o zem, cíti vplyvom určitých okolností bolesť a návšteva veterinára by mohla byť na mieste. Teraz k ďalším ukazovateľom, ktorým môžete prikladať význam:

  • Ak naopak mačka nervózne klopká chvostom o zem, cíti vplyvom určitých okolností bolesť a návšteva veterinára by mohla byť na mieste. Teraz k ďalším ukazovateľom, ktorým môžete prikladať význam:
  • Ak šklbe Váš miláčik čas od času chvostom, môže to byť opäť určitým znakom nervozity.
  • Ak mačka ježí chlpy na chvoste, znamená to, že je buď výrazne rozrušená alebo že sa cíti ohrozená. Váš chlpatý miláčik sa týmto gestom chce urobiť väčším než v skutočnosti je, aby sa sok sám dal na ústup.
  • Ak vibruje Vašej mačke mierne chvostík, potom to znamená, že je rozrušená v pozitívnom slova zmysle alebo že niečo očakáva, napríklad – kto by to bol povedal – maškrtu. Alebo sa mačka môže aj jednoducho tešiť z toho, že Vás vidí už len preto, že jej maškrty dávate.
  • Ak si položí mačka prednú časť tela a zadnú polovicu vrátane chvostíka naopak vystrkuje hore, jedná sa o náznak extrémnej agresie a silno defenzívnej, ochrannej pozície. Môžete zviera ukľudniť tak, že ho začnete hladkať, ale majte na pamäti, že mačka začne byť prestimulovaná v okamihu, keď ju dlho hladíte na jednom mieste.
  • Ak Vaša mačka drží chvost v ostrom uhle, teda okolo 45 stupňov, pričom je odklonený od zvyšku tela, jedná sa o príznak miernej agresie alebo náznak toho, že sa zľakla. Mačka väčšinou rýchlo vyhodnotí, či sa blíži priateľ alebo nepriateľ.
  • Mávaním chvostom za chrbtom mačka skúša, či sa nepriateľ nachádza za ňou.
  • Ak mačka klesne chvostom k zemi, je to tiež ukazovateľ, že sa zľakla – alebo že sa cíti za niečo vinná.
  • Ak sťahuje zviera chvostík medzi labky, niečoho alebo niekoho sa bojí – či už je strach odôvodnený alebo nie. Jedná sa o ukazovateľa neistoty až ľahkého podriadenia. Môže však značiť aj pocit viny, pretože mačka spravila niečo, o čom vie, že s tým pán nebude súhlasiť.
  • Ak pohybuje mačka chvostom zo strany na stranu, pravdepodobne sa zlostí. Môže však ísť aj o pobádanie ku hre. Okolnosti, ktoré pohybu predchádzajú, rozhodujú o tom, o akú z oboch možností sa jedná.
čierna mačka leží na posteli

Ak mačka nie je v nálade, nechajte ju skrátka v kľude, dokiaľ zase nebude dobre naladená. Ak sa chce naopak hrať, môžete ju zabaviť hračkami určenými pre mačky, napr. udičkou alebo myškou.

Podľa expertov je optimálne, keď hraním s mačkou strávite štvrtinu či tretinu dňa. Pokiaľ mačka totiž trávi väčšinu času len spaním a jedením, bude s najväčšou pravdepodobnosťou nedostatočne vyťažená a nebude tým pádom šťastná.

Avšak existujú aj také mačky, ktorých majitelia sú veľmi pracovne vyťažení alebo kvôli iným povinnostiam im nemôžu venovať toľko času, a napriek tomu sa mačke darí veľmi dobre. Pokiaľ ma zviera výbeh a môže nasledovať svoje inštinkty trebárs lovom v „divočine“, potom má dostatok vyžitia aj bez toho aby ste sa jej väčšinu dňa venovali.

Čo znamená, keď do mňa mačka strká nosom?

K tomuto prítulnému gestu existuje hypotéza, že si človeka označuje svojim vlastným pachom. Isté je jedno, ide o prejav veľmi priateľského jednania voči človeku.

sivá mačka objíma majiteľku

Čo hovoria oči a uši mačky?

Nastražené uši smerujúce dopredu v spojení so široko otvorenými očami značia, že je mačka na love alebo že sa pripravuje na hranie. Ak uši smerujú dopredu a mačka má do polovice zavreté oči, znamená to, že je mačka spokojná a odpočíva. Ak má mačka široko otvorené oči a uši zároveň pritisknuté k hlave, vyjadruje tým strach alebo úmysel zaútočiť.

jarne_dobrodruzstva_macka
cosma doplnky pre macky

Čo znamenajú zvuky, ktoré mačka vydáva?

Mačky sú schopné vydávať až 100 rôznych zvukov. Tie rozdeľujeme medzi zvuky rozrušenia, volania  a kľudu. Verbálna komunikácia je prepojená s rečou tela. Často sa za vyludzovaním zvukov skrývajú apely voči človeku, ktorý má niečo konkrétneho urobiť.

Mačiatka vydávajú zvuky, keď chcú kontaktovať svoju matku. Aj mačky matky používajú zvuky, keď mláďatá vychovávajú. Napríklad upozorňuje mladé na potenciálne nebezpečie. Pomocou tzv. volania k ulovenej koristi matka upozorňuje mladé, že úlovok získala. Tento zvuk naberá na intenzite čím väčšia alebo nebezpečnejšia korisť je.

Z tohto hlasového prejavu je potom odvodený zvuk, ktorý mačky niekedy robia, keď držia medzi labkami obľúbenú hračku alebo keď prinesú „svojmu“ človeku ulovenú myš. Jedná sa o prejav, ktorým mačka žiada o pochvalu od človeka, ktorému „darček“ priniesla. Myš je v takom prípade prejavom náklonnosti a tiež chválenia sa, mačka tým hovorí: „Pozri sa, aký som lovec.“ Svojmu tigríkovi urobíte veľkú radosť, keď ho po loveckom výkone pochválite.

Typické mňaukanie používa mačka buď ako pozdrav alebo ako vyjadrenie priania, ktoré smeruje k človeku. Ten má niečo urobiť, niečo v čo mačka dúfa, napr. môže ísť o pohladenie, podanie maškrty, hranie sa alebo maznanie sa.

Pozrite si aj naše produkty pre mačky a mačiatka!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.