Americký curl

Americký curl

Americký curl je plemeno, ktoré priťahuje pozornosť: Nezvyčajné uši tohto plemena vyzerajú  ako ozdobná čelenka navrhnutá moderným návrhárom. V charaktere plemena prevláda dedičstvo domácich mačiek: je neskazená, aktívna a so silným vzťahom k ľuďom.

Vzhľad

Plemeno americký curl získalo svoje meno vďaka neobvyklému tvaru uší: uši amerického curla sú široké so zakrivenými špičkami, umiestnené na rohoch hlavy, stredne veľké a vzpriamené. Špičky uší sú osrstené chumáčmi chlpov a smerujú k strede hlavy. U mladých zvierat sa uši po štyroch až šiestich dňoch zakrivujú – konečná podoba sa ustáli až po niekoľkých mesiacoch. Zakrivenie uší v oblúku je u každého zvieraťa iné a v extrémnych prípadoch môže byť až 180 stupňov! Avšak, sluch týmto nie je ovlpyvnený, uši sú rovnako pohyblivé ako u iných zvierat.

Zakrivenie uší je jedným z najdôležitejších štandardov pri hodnotení kvality mačky: Mačka označená stupňom 1 je vhodná ako domáci miláčik, stupňom 2 a 3 sú potom označované mačky chovné a výstavné. V ideálnom prípade majú uši tvar polmesiaca, široký rozostup je z dvoch tretín rovný a pokračuje z jednej tretiny v zahnutej špičke. Uhol je 90 až 180 stupňov.

Toto zakrivenie uší bolo spôsobené náhodnou mutáciou. Neobvyklý tvar uši je dominantne dedičný: Za tento tvar je zodpovedný gén zvaný „Cu“. Ak majú rodičia uši ako zakrivené, tak rovné, potomkovia môžu mať zakrivené aj “normálne” uši. Potom sa nazývajú “American Curl Straight Ear”.

Ale neobvyklý tvar uší nie je jediným špecifickým črtom tohto plemena.  Mačky plemien americký curl sú stredne veľké, ich hodvábna srsť nemá takmer žiadnu podsadu a prilieha k telu. Existujú rôzne varianty tohto plemena s rozdielnou dĺžkou srsti. Povolené sú všetky farebné varianty, vrátane exotických farebných variet, ako sú lynx point a smoke variants.

Oči amerického curla prezrádzajú mnoho o charaktere tejto mačky: sú mandľové a expresívne, otvorené a priateľské.

Americký curl

Správanie

Americký curl je výnimočne priateľské plemeno. Usiluje o blízkosť svojich ľudí a dokonca uprednostňuje deti. Ideálna rodinná mačka! Ich charakter je odvodený od ich pôvodu ako krátkosrsté mačky: plemeno je veľmi aktívne, otvorené a robustné. Tieto inteligentné zvieratá milujú inteligenčné a často sa dokonca naučia aportovať a otvárať dvere. Živosť u nich pretrváva väčšinou až do staroby! Mačky plemena american curl sú zvedavé a často sledujú svojho pána na každom kroku, ale nie sú vtieravé alebo „ukecané“ ako mnoho orientálnych plemien mačiek.

Chov

História American Curl začala v roku 1981 v Kalifornii, USA: Dlhosrstá mačka so zláštnymi ušami upútala pozornosť milovníkov mačiek Joa a Grace Ruga. Najskôr požiadala o trochu jedla a krátko potom sa k nim nasťahovala. “Shulamith” je matka všetkých amerických curlov. Po narodení prvých potomkov začal selektívny chov tohto plemena v roku 1983. Genetici skúmali genetický základ plemena na 384 mačiatkach a zistili, že gén zodpovedný za tvar uší je autozomálne dominantné: každá mačka s curl génom má neobvyklý tvar uší. Britský genetik Roy Robinson detailne preskúmal zdravie plemena a neodhalil žiadne genetické vady. Aby bola zachovaná robustnosť plemena, boli pripustené ako chovné tiež mačky s rovnými ušami, ak spĺňajú štandardy plemena american curl.

Vďaka kríženiu s domácimi mačkami vďačí plemeno americký curl za pevné zdravie. Aby tomu tak bolo aj naďalej, je nevyhnutné udržiavať zodpovedný chov. Profesionálny chovateľ považuje mačky za členov svojej rodiny a preberá zodpovednosť za zvieratá a ich potomkov. Pária jedinca zmysluplne a vo svojich rozhodnutiach zohľadňuje individuálnu genetiku a zdravie mačky. Vhodné prostredie a strava hrajú dôležitú úlohu, ale tiež stojí peniaze, samozrejme … Avšak, zodpovedný chovateľ neodstavuje mačiatka od matky do dvanásteho týždňa života. Pretože mačiatka potrebujú najmenej tri mesiace, aby sa naučili od matky a súrodencov všetko dôležité pre ďalší život! Fáza, ktorá je vzrušujúca a vyčerpávajúca nielen pre chovateľa, ale aj pre matku mačiatka! Aby mačka mohla dostatočne mačiatka socializovať, mala by mať medzi jednotlivými vrhmi časový odstup. To, čo je výhodné ekonomicky, nie je vždy výhodné pre zvieratá! Vyberajte preto pozorne a nenechajte sa zmiasť inzerátmi, ktoré ponúkajú  „čistokrvné mačky bez papierov za prijateľnú cenu“.
Cena mačky plemena americký curl sa odvíja od jej chovnej línie a zakrivenia uší: mačky s ľahkým zakrivením (stupeň 1) sa chovajú ako domáci miláčikovia. Mačky so zakrivením druhého a tretieho stupňa sú určené na chov alebo ako zvieratá výstavné. Pretože je v nemecky hovoriacich krajinách len niekoľko chovateľov tohto plemena, odvíja sa cena najmä podľa dopytu a ponuky.

American Curl

Zdravie a starostlivosť

Hoci je toto plemeno charakterizované ako robustné, môže v ojedinelých prípadoch spôsobovať zakrivenie uší zdravotné problémy. Úzke ušné kanáliky môžu viesť k vyššej produkcii mazu a vysokému riziku infekcie. Najlepšou prevenciou je pravidelná kontrola uší! Nadbytočný maz možno ľahko vyčistiť mäkkou, mierne navlhčenou handričkou. Nepoužívajte cudzie telesá priamo do zvukovodu.

American Curl existuje v krátkosrstej aj dlhosrstej variante. Vzhľadom na malé množstvo podsady pĺznu oba varianty iba nepatrne. Pravidelné kefovanie uľahčuje výmenu srsti, ale stačí kefovať iba raz týždenne.
Rovnako ako všetky ostatné mačky, mal by americký curl pravidelne navštevovať veterinára. Ten môže odporučiť vhodné očkovanie a starať o chrup mačky.

Vysoko kvalitné krmivo pre mačky s množstvom zdravých bielkovín je tou najlepšou starostlivosťou o toto plemeno. Mačky môžu konzumovať iba malé množstvo sacharidov, pretože mäsožravce získavajú potrebné živiny a bielkoviny z  kvalitného mäsa.

Americký curl

Výživa

Podávanie vysoko kvalitného krmiva pre mačky s množstvom zdravých bielkovín je najlepšou starostlivosťou o plemeno americký curl.  Prirodzená potrava mačky – myš obsahuje približne 85 percent mäsa a iba asi 5 percent rastlinných zložiek, ktoré sa nachádzajú v tráviacom trakte koristi. Mačky môžu konzumovať sacharidy len v malom množstve, pretože mäsožravce získavajú potrebné živiny a bielkoviny z vysoko kvalitného mäsa.

Správne jedlo pre čistokrvnú mačku by preto malo mať vysoký obsah mäsa. Jedna vec, ktorú  treba mať na pamäti pri pohľade na obal krmiva: Podľa zákona je zoznam jednotlivých zložiek zostavený zostupne podľa ich hmotnostného podielu. Na zozname by mala byť jediná surovina: mäso. Mnoho potravín obsahuje aj vedľajšie produkty, ktoré nie sú same o sebe škodlivé. Termín “mäso a vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu” však môže tiež zahŕňať zaťažované vnútorné orgány, ako sú pečeň a slezina alebo dokonca srsť a rohovina. Tu je treba obozretnosť! Výrobky z obilnín by mali byť podávané len v malých množstvách, v ideálnom prípade by na zozname mali byť uvedené až na poslednom mieste.

Ochucovadlá a konzervačné látky spôsobujú často alergie. Nanešťastie sú obsiahnuté takmer v každom druhu krmiva dostupnom na trhu. Pokiaľ obľúbené krmivo Vašej mačky také prísady neobsahuje, je to veľké plus! Tiež cukor nepatrí do mačacieho jedálnička.  Hoci mačky nie sú náchylné k tvorbe zubného kazu, pridaný cukor predstavuje zvýšenú záťaž pre obličky a môže viesť k diabetu.

Ale nemajte strach: Dôkladným skúmaním zloženia jednotlivých krmív celkom iste nájdete to pravé!

Tiež si prečítajte naše články o navýkanie mačiatok: základné vybavenie & tipy ! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...