Alergia u mačiek

Alergia u mačiek

Alergia u mačiek je reakcia organizmu na bežne neškodné látky (alergény alebo antigény), pri ktorých sa v tele vytvárajú určité špeciálne bielkoviny, tzv. protilátky. Táto reakcia antigén-protilátka môže v konečnom dôsledku viesť k rôznym sekundárnym reakciám, ktoré okrem neškodných zápalov kože môžu spôsobiť aj život ohrozujúce stavy. V podstate každé plemeno mačiek môže byť postihnuté nadmernou imunitnou reakciou, ktorá sa môže kedykoľvek spontánne objaviť.  

Aby sme lepšie pochopili, ako sa môže alergia u mačiek vyvinúť, a aké choroby z nej vyplývajú, alergické reakcie sa delia na tieto 4 typy: 

 1. Okamžitá: 
 • Zvyčajne sa vyskytuje v priebehu niekoľkých sekúnd alebo minút 
 • Je najbežnejším typom alergie u mačiek 
 • Tvorba IgE protilátok, ktoré vedú k silnému zvýšeniu histamínu v tele 
 • Napríklad: alergická astma 

 1. Cytotoxická:
 • Začne v priebehu niekoľkých hodín
 • Väzby medzi antigénmi viazanými na bunky a telu vlastnými protilátkami (imunoglobulín G, IgG) vedú k tvorbe imunitných komplexov, ktoré v ďalšom priebehu spôsobujú deštrukciu telesných buniek, ako sú krvné doštičky (trombocyty) alebo červené krvinky (erytrocyty)

 1. Imunokomplexová:
 • Nastáva v priebehu niekoľkých hodín
 • Tvorba imunitných komplexov medzi antigénmi a protilátkami, ale táto reakcia neprebieha len u viazaných buniek, ale aj u voľne sa pohybujúcich antigénoch
 • Napríklad: alergické zápaly cievnej steny (vaskulitídy)

 1. Oneskorená:
 • Objavuje sa až po niekoľkých hodinách alebo dňoch
 • Niektoré imunitné bunky (T-lymfocyty) priťahujú iné imunitné bunky k alergénu a spôsobujú v ňom zápal
 • Napríklad: Odmietnutie transplantátu po operácii

Alergia z prostredia (Atopia) 

Podobne ako my ľudia, aj mačky môžu mať alergiu na rôzne alergény z prostredia, ako je peľ alebo domáci prach. Prach zvyčajne spôsobuje celoročný alergický zápal kože, zatiaľ čo alergia na peľ sa zvyčajne vyskytuje sezónne. Medzi ďalšie príklady alergénov prenášaných vzduchom patria plesne alebo vonné látky, ktoré môžu byť prítomné v mačacích podstielkach.  

Alergia na blšie sliny 

Alergické reakcie u mačiek sú obzvlášť často spôsobené napadnutím blchami, presnejšie blšími slinami. Postihnuté mačky majú na chrbte zvyčajne malé zápalové chrastičky, ktoré sa nazývajú aj “miliárna dermatitída”. V dôsledku zvýšeného olizovania spôsobeného silným svrbením môžu bakteriálne alebo plesňové sekundárne infekcie viesť k zhoršeniu zápalu kože.

Potravinová alergia 

Okrem alergie na blšie sliny je u mačiek bežná aj potravinová alergia.

Môže sa vyvinúť spontánne a okrem svrbenia môže viesť aj k zvracaniu a hnačke. Je dôležité rozlišovať medzi potravinovou alergiou a potravinovou neznášanlivosťou, pretože tá nie je vyvolaná imunitne podmienenou precitlivenosťou. 

Eozinofilný granulóm komplex mačky 

Presná príčina tohto alergického ochorenia špecifického pre mačky zatiaľ nie je známa. Predpokladá sa však, že spúšťacím faktorom môže byť napríklad napadnutie blchami. Ochorenie vedie k silným obranným reakciám imunitného systému, ktoré najmä v oblasti úst spôsobujú zápalové vyvýšeniny na koži (eozinofilné granulómy) a niekedy silnú bolesť. Okrem zápalu slizníc sa môže zápal vyskytnúť aj na iných miestach na koži, napríklad na hlave alebo vnútornej strane stehien. 

Potravinová alergia u mačky

Príznaky alergie u mačiek 

Klinický obraz alergie u mačiek je veľmi rôznorodý a môže zahŕňať tieto príznaky: 

 • Silné svrbenie: trenie o predmety a škrabanie 
 • Padanie srsti (alopécia) 
 • Gastrointestinálne ťažkosti: nevoľnosť, zvracanie, hnačka 
 • Sekundárne bakteriálne infekcie: zápaly kože a ďalšie zápaly orgánov 
 • Alergická astma a anafylaktický šok: náhle ohrozenie života v dôsledku respiračnej tiesne 

Diagnostika 

Ak vaša mačka vykazuje príznaky alergie, mali by ste sa poradiť s veterinárom. Pomocou vylučovacej diagnostiky môže zistiť alergény a zabrániť zhoršeniu príznakov. Veterinár počas rozhovoru s majiteľom mačky (anamnéza) získava dôležité informácie k tomu, aby rozpoznal možné alergény. Napríklad alergia na blšie sliny je veľmi nepravdepodobná, ak mačka celý rok dostáva účinnú ochranu proti blchám.

Na druhej strane, sezónny častý výskyt alergických záchvatov je znakom alergie na peľ.

Po anamnéze nasleduje klinické všeobecné vyšetrenie, ktoré poskytne informácie o celkovom zdravotnom stave mačky. Meria sa napr. dýchanie, pulz a tep, ako aj vnútorná telesná teplota pomocou rektálneho teplomera.

Ak mačka nevykazuje žiadne drastické zmeny životných funkcií, môže sa začať špeciálne vyšetrenie.

Cieľom špeciálneho vyšetrenia je zistiť príčinu alergie pomocou špecifických testov. Potravinová alergia sa diagnostikuje napríklad pomocou tzv. eliminačnej diéty, náhlej a dlhodobej zmeny krmiva. Ak sa príznaky mačky zlepšia, možno predpokladať pozitívny výsledok. Keď však chcete potvrdiť podozrenie, môžete mačku opäť kŕmiť starým krmivom. Ak mačka opäť vykazuje klinické príznaky, je veľmi pravdepodobné, že ide o potravinovú alergiu. 

Ak sa alergény nedajú identifikovať vylučovacou diagnostikou, veterinárny lekár má k dispozícii špecializovanejšie testy, napríklad kožný test (intradermálny test) alebo krvný test (sérový test). Tie dokážu cielene odhaliť alergény, hoci výsledky nie sú vždy spoľahlivé.

Liečba 

Liečba alergie u mačiek závisí od príčiny a rozsahu kliniky. 

Na zvýšenie kvality života alebo dokonca pravdepodobnosti prežitia postihnutej mačky môžu byť potrebné tieto liečebné opatrenia: 

 • Lieky proti alergii (napr. antihistaminiká) 
 • Imunosupresíva (napr. kortizón) 
 • Protizápalové šampóny alebo Spot Ons 
 • Sekundárne infekcie: antibiotiká (po teste rezistencie) alebo antimykotiká 
 • Desenzibilizácia (hyposenzibilizácia) prostredníctvom celoživotného podávania individuálne vyrobených alergénových sér 

Prognóza 

Alergie u mačiek sú veľmi časté a zvyčajne majú mierny priebeh. V niektorých prípadoch však môže dôjsť k ťažkým anafylaktickým šokom, ktoré môžu byť v dôsledku respiračnej tiesne smrteľné. Preto je veľmi dôležité predchádzať ďalším alergickým záchvatom. 

Prevencia 

Alergie sa môžu objaviť kedykoľvek. Aby sa však znížilo riziko vzniku alergie alebo ďalších alergických záchvatov, je možné dodržiavať tieto profylaktické opatrenia: 

 • Vyhnúť sa kontaktu so známymi alergénmi  
 • Pravidelná profylaxia proti blchám (napr. spot ons alebo obojky) 
 • Desenzibilizácia 
Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.