Zabývanie mačky: Základná výbava pre mačiatka a tipy

mačiatko

Očakávate príchod nových spolubývajúcich? Môžeme Vám len zablahoželať. Teraz by ste mali zvážiť, ako si zvyknúť na mačiatká. Ako pomôcť mačke zabývať sa v novom prostredí a čo všetko zahŕňa základná výbava pre mačiatka, zistíte v našom článku.

Zvykanie si: Keď mačiatko a človek žijú spoločne

Mačky sú jedinečné stvorenia, ktoré majú ako individualitu, tak citlivosť. Mnoho súcitných Miciek zachytí na svojich jemných anténach to, že je ich ľudským kamarátom smutno, a rady ich utešujú. Ich citlivosť a seizmický zmysel sú tak výrazné, že predtým než sa vyskytnú, cítia javy ako zemetrasenie a búrku.

Aj cez svoju citlivosť sú však mačky veľmi sebestačné a majú vlastnú hlavu. Tento mix je pre ľudí veľmi vzrušujúci. Je zaručené, že život po boku milovanej mačky nikdy nebude nudný. Ale než sa pôjdete poobzerať po svojom budúcom spolubývajúcom, zvážte starostlivo ako budú mačke vyhovovať Vaše životné podmienky a životný priestor. V podstate sa mačky s Vašou prácou vyrovnajú dobre. Nemusíte ani pracovať z domova. Mačky sa dobre vysporiadajú s tým, keď sú cez deň samy doma.

Avšak nezodpovedá to životnému štýlu, ktorý by si mačka zvolila. Je preto v záujme zvierat, pokiaľ si domov zaobstaráte niekoľko mačiek.

Vaša mačka tiež isto ocení, keď ju behom dňa pohladíte a naplníte misku lahodným jedlom.

Než si zaobstaráte mačiatko, mali by ste zvážiť otázku, kam dáte mačku, pokiaľ pôjdete na dovolenku, alebo kto sa o ňu môže v prípade potreby postarať. Než prídete s mačiatkom, má zmysel začať s prípravami a nastaviť svoj byt pre mačku, aby sa tu cítila čo najpohodlnejšie, rovnako ako Vy.

Široká škála produktov pre malých tigríkov, môže spraviť čakanie na Vaše roztomilé mačiatko zábavné. Pre potrebné veci pre Váš nový prírastok sa môžete inšpirovať online.

Váš tigrík bude potešený, pokiaľ dostane mnoho možností na úkryt, k lovu a hraniu, poďakuje Vám veľkým úsmevom, maznaním a otieraním sa o nohy. Okrem toho šanca na ochranu nábytku a závesov bude oveľa vyššia, pokiaľ Vaša milovaná mačička bude môcť zadrapiť svoje pazúriky do škrabadiel, vyvinutých pre tento účel.

Aklimatizácia mačiatka: Čas na zábavu, hry a pretiahnutie sa

Než si prinesiete mačiatko, je dôležité venovať pozornosť niekoľkým aspektom. Mimo iné, že hlavne malé mačiatká sú veľmi hravé a zvedavé, čo môže byť spojené s úrazmi v domácnosti.

Domčeky pre mačky

Ako pre Vašu mačku, tak pre Vaše zariadenie. Pokiaľ Vaša mačka skúša svoje pazúriky na Vašej obľúbenej pohovke, potom musíte láskyplne reagovať a ukázať jej škrabadlo.

Na druhú stranu môžete mačiatko povzbudiť pri hre a poznávaní krásnymi mačacími hračkami, ako je udica, a vychutnať si zvedavosť Vašej mačky. Mačke považuje všetko za vzrušujúce, pokiaľ sa to pohybuje sem a tam, podobne ako myš vo voľnej prírode.

Hlavne mačky žijúce v domácnosti ocenia a potrebujú fantáziu svojich ľudských spolubývajúcich.

V ideálnom prípade by teda asi štvrtina až tretina dňa mala byť venovaná hre s mačkou. Napríklad lopty pre mačky alebo Catit Play’n Scratch, ktorý kombinuje niekoľko aspektov, ktoré sú pre mačku veľmi vzrušujúce. Ponúka scratch podložku s catnipom, loptu, hračku na pružine a prináša predstavivosť a nadšenie Vášmu rychlému lovcovi.

Mačky sú však tiež veľmi nezávislé, sebestačné stvorenia a spokojné, pokiaľ sa môžu vyblázniť napríklad s vankúšom pre mačku. Keď mačky chytajú myši, niektorí odborníci to interpretujú v tom zmysle, že mačka demonštruje ľuďom, ktorí sú menej talentovaní, ako správne loviť.

Urobte mačičke radosť a čudujte sa, ako uloví korisť, či už je to skutočná myš zo záhrady alebo mačacia hračka. Rovnako ako ľudia, tiež mačky rady robia to, čo zodpovedá ich pravej povahe, ich naturelu. A človek by mal dať svojmu miláčikovi príležitosť, aby tak urobil.

Aklimatizácia mačiatka: Toaleta

Mačky sú prirodzene veľmi čistotné a môžu byť dokonca trochu pedantské, pokiaľ toaleta nevyhovuje ich hygienickým požiadavkám. Preto je dôležité, aby ste ju pravidelne vyčistili. Malé mačky, ktoré žili u dobrého chovateľa, sú prirodzenou cestou naučené na mačaciu toaletu. Avšak môže sa stať, že sa mačiatku stane “nehoda”. Nemali by ste ho v žiadnom prípade trestať, ale musíte ukázať pochopenie a nájsť príčinu. Pokiaľ sa to stane častejšie, môže byť príčinou choroba.

V takom prípade by ste si mali overiť u príslušného veterinárneho lekára, že napríklad infekcia močového mechúra nie je spúšťacím faktorom.

Predtým je však treba skontrolovať, či toaleta splňuje všetky požiadavky Vašej mačky. Aby sa Vaša mačka cítila dobre, toaleta by mala byť dostatočne priestorná. Informácie o správnej toalete nájdete v článku “Ktorá toaleta je tá správna?”

Mačka sa nesmie cítiť stiesnene, obzvlášť pokiaľ chce svoj výtvor zahrabať, rovnako ako v prírode. Mačacia toaleta, prispôsobená pre potreby Vašej mačky je k dispozícii napríklad v krytej verzii.

Vďaka tejto toalete nepreniknú žiadne nepríjemné pachy do Vašeho domova. Dokonca aj podstielky ponúkajú širokú škálu. Vyskúšajte rôzne druhy a zistíte, v ktorom sa Vaše mačička cíti najpohodlnejšie.

Môžete si vybrať z najrôznejších variant – od Tigerino LAVENDER Crystals cez Golden Grey Master až po Cat’s Best Eco Plus pre kupujúceho, ktorý chce byť šetrný k životnému prostrediu. Pokiaľ splníte všetky požiadavky, Vaša mačka bude vždy rada chodiť na toaletu.

Misky a fontánky na pitnú vodu – vec dobrého vkusu

Mačičky sú maškrtníci. Aby sa naši chlpatí gurmáni cítili dobre, je dôležité, aby im vždy chutilo. Pretože tam, kde chutí, tam sa chcú vrátiť nielen ľudia, ale aj naši stvornohí priatelia. Láska prechádza aj mačacím žalúdkom. Aby to pre mačky malo cenu, potrebujú správne krmivo a vodu.

Keď ubytujete mačiatko, uistite sa, že misky na krmivo a vodu sú na rôznych miestach. Aby to zodpovedalo prírodným podmienkam. Vonku v prírode existuje nebezpečie, že by voda mohla byť kontaminovaná krvou alebo mäsom koristi. Preto mačka inštinktívne pije na inom mieste než sa kŕmi.

Z tohto dôvodu by sa miska na krmivo mala nachádzať niekoľko metrov od misky na vodu. Upozorňujeme na pitné fontány pre mačky, ktoré neustále vodu okysličujú. To napodobňuje napríklad tečúcu vodu potoka, v ktorom by mačka v prírode uhasila svoj smäd. Mimochodom, dobrá miska je vyrobená zo skla, keramiky alebo vysoko kvalitného nerezového materiálu.

V skutočnosti je však známe, že časté kŕmenie mačiek nie je všeobecne prospešné. Samozrejme pokiaľ je mačka fyzicky oslabená, môže byť vhodné dávať mačke častejšie menšie porcie krmiva. Z krásnej keramickej misky s motívom bude mačičke veľmi chutnať. Tiež sa dajú kúpiť krásne misky s vtipnými nápismi. Takto si užijete kŕmenie Vy aj Vaša mačka.

Miska s protišmykovou úpravou je veľmi trendy a zabraňuje jej posúvaniu pri kŕmení. Pokiaľ máte šťastie, že máte hneď niekoľko mačacích spolubývajúcich, môže to byť výhodné, pokiaľ pre nich vytvoríte niekoľko kŕmnych miest. Týmto spôsobom zabránite stresu. Jedna mačka by nemusela pustiť druhú ku krmivu.

Môže sa napríklad prejaviť tým, že jedna mačka „zatlačuje” druhú, alebo blokuje prístup k miske. Rovnaké správanie môže byť niekedy pozorované aj pri škrabadle alebo pelechu. Takéto správanie môže viesť k napätiu. Ale aj tomu môžete nádherne zabrániť tým, že každej mačke dáte svoje miesto. Tak zaistíte kľud vo viacpočetnej mačacej domácnosti.

V každom prípade, pokiaľ ide o jedlo, pokiaľ mačke chutí, potom si môžete byť úplne istí, že je v poriadku. A pokiaľ je mačka v poriadku, osoba, ktorá s ňou zdiela dom, je šťastná.

Mačacie pelechy, kukane – oázy kľudu a relaxácie

Jeden z najväčších mačacích koníčkov je spánok. Rovnako ako u niektorých ľudí. Mačky rady strávia deň v ľahkom podriemkávaní. Vydržia spať až 16 hodín a z toho 76 percent snívajú. Mimochodom daždivé dni mačky rady prespia, pretože vedia, že im vonku nič neutečie. V spánku mačky pracujú na tom, čo zažili pri love, hraní a vyvádzaní. Spracuvávajú všetky svoje dobrodružstvá, aby boli neustále otvorené novým skúsenostiam.

Spánok je tiež pre mačku veľmi osviežujúcim zdrojom energie, pretože byť lovec, môže byť vyčerpávajúce a stojí to veľa energie. Ale aj keby sme mali mačku, ktorá zjavne nemá toľko pohybu, aj tak by bol spánok jedným z jej najobľúbenejších záujmov.

Pokiaľ máte mačiatka len chvíľku, mali by ste vedieť, že spia až 90 percent z dňa. A bez ohľadu na to či spia alebo sa hrajú, sú mačiatka roztomilé stále! My ľudia by sme si od našich malých tigríkov mali vziať príklad a tiež si robiť prestávky vo svojom nabitom programe, potom nám zvyšok dňa a povinnosti pôjdu lepšie od ruky.

Mačka nám rada ukáže, ako na to. Keď vidíme ten výber plyšových pelechov a kukaní pre naše spolubývajúce, je nám jasné, prečo tak rada spí.

Mimochodom, keď mačky spí, jej telesná teplota prudko klesá. Občas sa uistite, že mačička v pelešteku alebo v kukani nie je podchladená. Mačky rady spia aj na odpočívadlách, ktoré sú na škrábacích stromoch.

Mačací strom tak splňuje rôzne mačacie potreby, od brúsenia pazúrikov po spánok. Vždy je pekné pozorovať, ako sa mačka prebúdza. Ako sa mačka rozcvičuje s cieľom pretiahnutia všetkých svalov po spánku.

Niektoré sa po tejto rozcvičke chcú ešte dôkladnejšie pretiahnuť na škrabacej podložke alebo doske.

Nechajte mačku nerušene regenerovať v sladkom spánku, aby mohla v kľude doplniť energiu pre svoje veľké aj malé dobrodružstvá. Skôr či neskôr sa Vaša milovaná mačka prebudí dobrovoľne, najneskôr, keď je hladná. A to, ako vieme, je tiež veľmi častá zábava medzi chlpatými gurmánkami. A po nakŕmení často ležia a spia. Jesť, spať, opakovať.

Prečítajte si tiež náš článok o výchove mačiatok v Magazíne zoohit!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.

8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.