Austrálska mist

Austrálska mist

Austrálska mist, pôvodne nazývaná bodkovaná mist, je jediným mačacím plemenom z  austrálskeho kontinentu. Táto pokorná a priateľská mačka, vyšľachtená z barmanskej, habešskej a domácej mačky, je ideálna mačka do bytu. Za svoj názov vďačí táto austrálska mačka typickej kresbe srsti, ktorá vyzerá, ako by bola pokrytá ľahkým závojom.

Povaha

Ak si má austrálska mist vybrať, či pôjde na lov myší alebo radšej zostane doma so svojimi pánmi, vybere si rozhodne druhú možnosť. Toto sa aspoň o tejto austrálskej domácej mačke hovorí. Táto prívetivá micka so silným putom k ľuďom je ideálna na chov v byte, pretože spoločnosť ľudí alebo iných mačiek je pre ňu nesmierne dôležitá. Tak dôležitá, že sa kvôli nej dokonca vzdá svojej slobody. To však neznamená, že by austrálska mist celý deň ležala v pelešteku – naopak. Silná svalnatá mačka je veľmi živá a hravá. Ak je chovaná výhradne v byte, je nevyhnutné dopriať jej škrabadlo a dostatočný priestor.

Spoločenská mačka s detskou mysľou

Pozorná a zvedavá mačka rozhodne potrebuje priestor na hranie a preskúmavanie. Hoci sa v starobe skľudní, austrálska mist si celý život zachováva detského ducha. Miluje preskúmať každý kútik, vyvádzať, loziť a hrať sa. Šťastná bude v domácnosti s deťmi. Bude spokojná ale aj pri senioroch alebo bezdetného páru. Vďaka svojej láskavej a nekomplikovanej povahe je veľmi prispôsobivá a za krátku dobu si všade privykne. Nerada však býva sama – austrálska mist je veľmi spoločenské plemeno. Ak ste často pracovne mimo domova, mali by ste si zaobstarať viac mačiek. Pretože hranie s ostatnými mačkami ocení toto stvorenie rovnako tak ako hranie sa s ľuďmi a vo Vašej neprítomnosti sa tak nebude nudiť.

Vzhľad

Na austrálskej mist môžete na prvý pohľad vidieť radosť z pohybu a bystrosť. Pozorne a s  očakávaním sleduje svoj náprotivok veľkými výraznými očami. Jej silné svalnaté telo so širokou hruďou a mierne podsaditými nohami sa zdá byť vždy pipravené na malú pohybovú hru. Nohy strednej dĺžky, ktoré sú vzadu o niečo dlhšie ako vpredu, vyzerajú silno a atleticky. Domáca mačka strednej veľkosti váži 3 až 6 kg, kocúri sú obvykle väčší a ťažší ako mačky.

Typický znak: Srsť pokrytá hmlistým závojom

V súlade s celkovým vzhľadom má austrálska mist širokú, guľatú hlavu s výraznou bradou. Široko posadenými, stredne veľkými ušami, ktoré sa mierne klonia dopredu a zužujú sa k zaoblenému bodu, pripomína táto mačka s veľkými očami ocelota. Krásnym kresbám na srsti vďačí austrálska mist za svoje meno. Krátka a hodvábna trblietavá srsť sa skladá z troch rôznych farebných vrstiev: 1. základná farba, 2. jemná, tmavšia kresba a 3. takzvaná „hmlistá  srsť“. Jemná škvrnitá kresba je hmlistá vďaka tickingu (pruhy na každom chlpe).  V preklade znamená „Australian Mist“ „austrálska hmla“. Aj nemecký názov „Australische Schleierkatze“ odkazuje na typické sfarbenie srsti tohto plemena. Ak ide o sfarbenie, vyskytuje sa austrálska mist v siedmich rôznych variantoch:

  •  Hnedá (čierna kresba)
  • Modrá
  • Čokoládová
  • Lila
  • Zlatá (škorica)
  • Broskyňa (plavá kresba)
  • Karamel

Mimochodom, až do roku 1998 bolo toto plemeno nazývané “Spotted Mist”. So schválením žíhané a mramorované kresby srsti bolo meno plemena nakoniec zmenené na „austrálsku mist“.

História

Krásny výzor a vyvážená povaha závojovej mačky nevznikli náhodou. Keď začala austrálska chovateľka Dr. Truda M. Straede v roku 1976 krížiť barmanskú, habešskú a domácu mačku, mala jasný cieľ: Chcela vytvoriť nové krátkosrsté a bodkované plemeno mačiek, ktoré má veľmi kľudnú povahu a je vhodné na chov v byte. Za pomoci troch plemien mačiek (barmanská, habešská a domáca mačka) Straede dúfala v dosiahnutie tohto cieľa. V skutočnosti sú v dnešnom chove patrné rysy všetkých troch plemien: postava a väzba na človeka barmanskej mačky, ticking a temperament habešskej mačky a tabby vzor škvrnitej mačky domácej.

Cielené kríženie troch plemien v pomere 50 percent barmanskej plus 25 percent habešskej mačky plus 25 percent škvrnitej domácej mačky sa ukázalo ako veľmi úspešné. O desať rokov neskôr, v roku 1986, bolo výsledné nové plemeno „spotted mist“ oficiálne uznané vo všetkých austrálskych štátoch.

Chov a rozšírenie

Chov tohto relatívne mladého plemena mačky je stále sústredený v Austrálii a na Novom Zélande. Hoci austrálska mist si stále viac vytvára meno mimo svoju domovskú krajinu v Európe a USA, nebola zatiaľ na európskom a americkom kontinente uznaná a neexistujú tu ani väčšie chovné stanice. Nájsť čistokrvnú austrálsku mist mimo Austráliu preto nie je ľahké. Záujemcovia o toto plemeno najpravdepodobnejšie uspejú vo Veľkej Británii, ale aj tu sa väčšinou jedná o mačky dovezené do Európy z Austrálie.

Zdravie a typické ochorenia

Na rozdiel od niektorých prešľachtených plemien netrpí austrálska mist žiadnymi chorobami špecifickými pre toto plemeno. Plemeno je považované za veľmi zdravé a robustné. Vek 15 rokov a viac nie je ničím nezvyčajným. Austrálska mist samozrejme nie je imúnna na typické „mačacie“ choroby. Nemožno vylúčiť ochorenie horných dýchacích ciest alebo bakteriálnu infekciu v žalúdku a črevách. Voľne žijúci jedinci majú zvýšené riziko napadnutia parazitmi. Očkovanie na mačaciu chrípku, mačaciu psinku, besnotu a leukózu sa preto obzvlášť odporúča mačkám, ktoré žijú voľne. Poraďte sa so svojim veterinárom o tom, ktoré vakcíny sú pre Vašu mačku vhodné a kedy očkovania absolvovať.

Starostlivosť a výživa

Na zdravie mačky vo vysokej miere prispievajú nielen očkovania, ale tiež vhodná starostlivosť a výživa. Každý, kto sa o mačky zaujíma, vie, že takáto starostlivosť nemusí nutne obnášať veľa práce. O srsť krátkosrstej austrálskej mačky sa nie je treba nijako zvlášť starať, stačí občas odstrániť mŕtve chlpy mäkkou kefou.

Zdravie a dobrá kondícia mačky závisia vo veľkej miere na jej strave. Veľmi kvalitné krmivo pre mačky s vysokým obsahom mäsa je tou pravou voľbou. Mali by ste sa vyhnúť príliš veľkému množstvu obilnín a sacharidov, pretože mačky ich nemôžu optimálne využiť. Nikdy nekŕmte mačku ľudským jedlom. To je obvykle príliš mastné a korenené na citlivý tráviaci trakt mačiek.

Nezabúdajte na pravidelné preventívne prehliadky u veterinára. Mačky často nedávajú nič najavo a ticho trpia. Aby ste sa uistili, že je Vaša mačka úplne zdravá, mal by ju pravidelne skontrolovať odborník.

Pozrite si našu ponuku mokrých a suchých krmív pre mačky!

Chov

Chov austrálskej mist je v mnohých ohľadoch jednoduchý – nielen čo sa týka starostlivosti o srsť, výživy, ale tiež chovných podmienkach. Nepotrebuje obrovskú záhradu a ani niekoľkohodinové prechádzky a veľmi dobre sa adaptuje na bývanie v byte. Predpokladom však je, že trávi veľa času so svojou ľudskou rodinou alebo s inými mačkami. Austrálska mist sú veľmi spoločenské zvieratá, ktoré potrebujú intenzívny kontakt s inými zvieratami viac ako veľký dom alebo veľké škrabadlo. Ak často cestujete a hľadáte nezávislú mačku, ktorá trávi väčšinu času sama, je toto plemeno zlou voľbou.

Pro koho je austrálska mist vhodná?

Austrálska mačka je nepochybne nekomplikovaným a veľmi priateľským miláčikom, ktorý sa  dokáže dobre prispôsobiť životu svojich majiteľov. Šťastná bude aj v prípade, že bude mať doma ďalšie mačky, s ktorými sa bude hrať, vyvádzať, preskúmavať okolie a loviť. Hoci je pre ňu prítomnosť ľudí nadovšetko, „gaučový povaľač“ z nej nebude. Zvedavá mačka miluje objavovanie nových vecí a „zábavu“ na škrabadle. Zaistite jej preto rozmanité hranie v podobe hračiek pre mačky a pohybových hier. To je obzvlášť dôležité pri mačkách, ktoré sú chované len v byte. Samozrejme môžete mačku tiež navyknúť na pravidelný výbeh. Väčšinu času však bude mačka, ktorá má blízky vzťah k človeku, pravdepodobne tráviť v dome blízko svojich majiteľov.

Kde kúpim austrálsku mist?

Mačka, ktorá je nežná, láskavá a má úzku väzbu na človeka, vyzerá krásna a je vhodná na  chov v byte, má pochopiteľne mnoho priaznivcov. Len veľmi málo z nich si však bude môcť splniť svoj sen mať čistokrvnú austrálsku mist – ak nebudú žiť v Austrálii alebo na Novom Zélande. Hoci vďaka rastúcej sláve sa toto plemeno určite už čoskoro rozšíri aj v Európe, mali by sa záujemcovia o mačku najprv poobzerať po inom plemene. Možno budú mať šťastie a nájdu mačku, ktorá je austrálskej mist podobná. Informujte sa u chovateľov mačiek a navštívte útulky, aby ste zistili, či nájdete mačku, ktorá najviac vyhovuje Vašim potrebám.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...