Parazity u mačiek – červy

mačka u veterinára

Parazity u mačiek? Červy sú naozaj nepríjemnou a nepeknou kapitolou v živote mačiek a ich chovateľov. Avšak do styku s nimi príde väčšina chovateľov – hlavne ak sa Vaša mačka pohybuje aj vo vonkajších priestoroch. Ale aj mačky žijúce len v domácnosti môžu byť týmito parazitmi infikované, a to prostredníctvom potravy, ktorá nebola dostatočne umytá.

Červy ako endoparazity žijú v tele mačky. Ide teda o tzv. cudzopasníky: živia sa na úkor svojej obeti. Červy spracuvávajú živiny, ktoré mačka prijíma v potrave, tým pádom sa dôležité živiny nedostanú do tela zvieraťa a následne mu chýbajú. Jedným z hlavných ukazateľov toho, že mačka je napadnutá parazitmi, sú okrem vajíčok vo výkaloch tiež lupiny v srsti a podvýživa. Často sa v mačacích výkaloch vyskytujú nielen vajíčka červov, ale dokonca celé kúsky týchto jedincov, prípadne ich môže mať mačka aj u ritného otvoru. V takom prípade je treba si dať pozor, pretože tieto parazity neškodia len mačke, ale môžu byť prenesené aj na človeka.

Červ ako červ?

Toto príslovie naozaj neplatí. Okrem známej škrkavky a pásomnice existuje aj tzv. vlasovec, ktorý parazituje v srdci, červy, ktoré parazitujú na pľúcach, príp. tzv. lamblie, ktoré predstavujú samostatnú skupinu parazitov.

  • Škrkavky patria medzi hlísty. Ide o najčastejší typ endoparazitov, ktoré sa u mačiek vyskytujú a môžu byť prenesené už materským mliekom. K hlístam patria teda škrkavky, machovce a vlasovce nerovnaké.
  • Pásomnice: ak sa kohokoľvek opýtate na vnútorné parazity u mačiek, väčšina uvedie pásomnicu. K tomuto druhu patrí napr. pásomnica líščia. Pásomnice pozostávajú z väčšieho množstva častí, ktoré sa môžu oddeľovať, a preto je možné ich nájsť v mačacích výkaloch.
  • Vlasovce sú červy žijúce v srdci obeti. Tam postupne upchávajú cievy. Znie to ako ukážka zo science-fiction, ale taká je realita. Tieto parazity prenáša okrem iného hmyz a vyskytujú sa predovšetkým v strednej Európe a v mnohých regiónoch severnej Ameriky.
  • Typickým príznakom prítomnosti pľúcnych parazitov je chrčiaci kašeľ a výtok z nosa. Nie je divu, ak tieto parazity u mačiek žijú v pľúcach dlhodobo. Tu uložia cudzopasné vajíčka, vyliahnuté larvy potom putujú ešte hlbšie do pľúcnych mechúrov a prejdú telom až do tráviaceho traktu, kde sú potom spoločne s výkalmi vylúčené.
  • Vlasovce nerovnaké vlastne nie sú červy, ale samostatné črevné parazity. Mikroskopické jednotlivé organizmy sú väčšinou na vine, ak mačka trpí chronickou hnačkou. Aj tieto organizmy sú prenosné na človeka.
mačka s parazitami u veterinára
Ak máte podozrenie na červy, mali by ste vziať svoju mačku k veterinárovi.

Parazity u mačiek: Prevencia a starostlivosť

Odčervenie bohužiaľ nefunguje ako profylaxia, je možné ju predpísať len po kontrole zvieraťa veterinárom a len v prípade pozitívneho výsledku testov. Už pri malom napadnutí parazitmi vykazujú mačky známky nákazy a cez vajíčka parazitov môže byť infikovaný aj samotný človek. Ohrozené sú hlavne malé deti alebo starší ľudia. Pravidelný test na parazity u mačiek a následná starostlivosť je v prípade napadnutia absolútnou nutnosťou a testovanie by malo prebiehať každoročne pri pravidelnej kontrole zvieraťa. Ak test vyjde pozitívny, neznamená to koniec sveta: lieky na parazity u mačiek sú dostupné a na trhu sú viaceré typy. Väčšina veterinárov má aj u seba v ordinácii rôzne druhy tabliet od pastiliek po kvapky, ktoré sa zvieraťu nakvapkajú za krk.

Napriek tomu je potrebné byť opatrný: nie každý prostriedok pôsobí proti akémukoľvek parazitovi a dávkovanie sa musí prispôsobiť hmotnosti mačky. Mnohé červy sú dokonca voči určitým látkam odolné. Preto je treba účinné látky pravidelne obmieňať. Liečba by mala byť presne prispôsobená potrebám jednotlivých zvierat. Mačky a psy nemajú rovnakú látkovú výmenu, psy sú väčšinou väčšie než veľká časť mačacích plemien. Ak sa rozhodnete pre domácu liečbu, môžete zvieraťu nechcene ublížiť, dokonca vyvolať otravu a zviera zabiť. Len zverolekár je schopný určiť vhodný plán liečby, ktorý bude prispôsobený životnému štýlu jedinca, jeho veku a návykom.

Vidíte, červy nie sú u mačiek ničím neobvyklým a nie je dôvod sa báť zájsť k veterinárovi. Nemáte sa za čo hanbiť. Správna diagnóza a včasné zakročenie môže naopak zvieraťu len prospieť a je jediným kľúčom k uzdraveniu. Váš veterinár Vám určite rád pomôže ohľadom testov na parazity a dostupných liečív.

Prajeme Vám aj Vašej mačka veľa zdravia!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.