Problémy s dýchaním u mačiek

mačka u veterinara

Kašle Vaša mačka alebo ťažko dýcha? Objavuje sa u nej výtok z nosa alebo nahlas chrápe? Respiračné problémy sa objavujú nielen u nás, ľudí, ale aj u mačiek. Príznaky sú podobné a môžu mať viacero príčin.

Dýchacie cesty u mačiek sa delia na horné a dolné dýchacie cesty. Nos, hrdlo a hrtan patria k hornému respiračnému traktu. Priedušnica a pľúca patria do dolných dýchacích ciest. Medzi typické príznaky porúch horných dýchacích ciest patrí kýchanie a nosný výtok, chrápanie a dusenie.

Ochorenie dolných dýchacích ciest sa prejavuje kašľaním, dychovou nedostatočnosťou a dýchaním s otvorenou papuľou. Všetky symptómy môžu byť takisto doprevádzané celkovo zhoršeným stavom, horúčkou a zníženou chuťou do jedla.

Problémy s dýchaním u mačiek sú vážnym problémom. Ak sa niektoré z uvedených príznakov objavia, vyhľadajte ihneď veterinára. To platí hlavne v prípade ťažkostí s dýchaním alebo zmodralého sfarbenia sliznice – v takom prípade odporúčame prevoz na pohotovosť. Veterinárny lekár môže vylúčiť vážny, život ohrozujúci stav mačky a určiť príčinu problémov.

Medzi bežné príčiny respiračných problémov patria alergie, cudzie telesá v dýchacích cestách, problémy s chrupom, parazity, ako sú pľúcne červy a infekcie. Môžu to byť ale aj príznaky iného ochorenia, napr. ochorenie srdca.

čierna mačka

Infekcie

Častou príčinou respiračných problémov u mačiek sú infekcie, ako je mačacia chrípka spôsobená vírusmi (herpesvirus, calicivirus) alebo baktériami (bordetella, chlamýdia, mycoplazma). Častejší nosný výtok je bežným príznakom, okrem toho choré zvieratá takisto chrápu a ich celkový stav je zhoršený. Vírus môže byť odhalený pomocou výteru. Liečba spočíva hlavne v podpore imunitného systému mačky a eliminácii príznakov. Mačacia chrípka je vážny stav, ktorý by mal vždy liečiť veterinár. V ideálnom prípade by mačky mali byť už v skorom veku očkované proti mačacej chrípke.

Mačky môžu takisto kašľať, ťažko dýchať alebo mať dokonca namodralú sliznicu a horúčku. Ich celkový stav je zhoršený. Zápaľ pľúc sa lieči široko-spektrálnymi antibiotikami predpísanými veterinárom, ktoré sa mačkám podávajú niekoľko týždňov alebo dokonca niekoľko mesiacov. Inhalácia a prostriedok na rozpustenie hlienu môžu liečbu podporiť.

Astma

Aj mačky môžu trpieť na astmu. Zápal priedušiek sa prejavuje záchvatmi kašľa až po dýchaciu nedostatočnosť. Na rentgéne pľúc je možné pozorovať typické zmeny. Kortizón eliminuje reakciu tela na zápaľ, zatiaľčo inhalácia alebo špeciálne lieky na otvorenie priedušiek uľahčujú dýchanie.

Problémy s chrupom

Problémy s chrupom môžu byť takisto jednou z príčin dýchacích problémov. Príznaky môžu byť nasledovné: kašeľ, dusenie alebo kýchanie – presnú diagnózu určí veterinár.

Parazity

Parazity ako sú pľúcne červy sa vyskytujú hlavne u voľne žijúcich mačiek, ktoré žerú slimáky. Môžu vyvolať symptómy infekcie dýchacích ciest, potom hlavne chronický kašeľ. Niekedy ale infekcia prebieha bez príznakov. Veterinár môže odhaliť pľúcne červy rentgénom alebo zo vzorku stolice. Aj keď červy zmiznú, problémy s dýchaním často pretrvávajú. Poškodené dýchacie cesty potrebujú dlhší čas na uzdravenie.

mačka u veterinara

Alergie

Aj u mačiek sa môžu objaviť alergie! Ak sa u mačky vyskytnú dýchacie ťažkosti, hlavne v určitom ročnom období alebo v určitej situácii, môže ísť o alergickú reakciu. Rovnako ako ľudia, aj mačky môžu byť alergické na peľ, ale takisto na roztoče a plesne. Alergickú reakciu môže takisto vyvolať krmivo. Liečba je zvolená podľa príznakov a príčin alergie.

Cudzie telesá

Steblo trávy alebo iné cudzie teleso v priedušnici alebo hrtane môže spôsobiť podráždenie, ktoré sa môže prejavovať kašľaním, kýchaním alebo dusením. Vo väčšine prípadov sa nachádza cudzie teleso v nosohltane, ale môže doputovať až do nosnej dutiny a tu spôsobiť veľké škody. To je dôvod, prečo je nevyhnutná okamžitá návšteva veterinára.

Polypy

Polypy sú benígne útvary na sliznici, ktoré sa vyskytujú hlavne u mladých mačiek. Polypy rastú v hltane alebo v ústí zvukovodu, medzi typické príznaky patrí výtok z nosa a chrčivé zvuky. Veterinár môže polypy v narkóze jednoducho odstrániť.

Vidíte: Dýchacie ťažkosti u mačiek môžu mať mnoho príčin. Kontaktujte veterinára, ak sa príznaky objavia. Len veterinár môže určiť jasnú diagnózu a Vášho mačacieho miláčika rýchlo vyliečiť.

Prajeme Vám aj Vašej mačke všetko dobré!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.