Birma

birma mačka

“Posvätná birma” – v pomenovaní mačky Birma panuje trochu zmätok. V angličtine sa toto plemeno nazýva “barma” – ale nezamieňajme ju s barmskou mačkou! V skutočnosti Birma pochádza z francúzskeho chovu z 20. rokov.

Vizáž

Birmanské mačky vďačia svojmu vzhľadu kríženiu so siamskými a perzskými mačkami vo Francúzsku v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Niet preto divu, že mačky plemien Birma sú charakterovo aj vzhľadovo výnimočné zvieratá!

Ich stredne dlhá srsť je prevažne biela a tmavo sfarbená iba na koncových častiach tela, ako je ňufák, nohy, chvost a uši. Táto farebná kresba sa nazýva “point”. Podľa genetického základu je základná farba mačky viditeľná len na chladných častiach tela, tzv. “points”. Zvyšku tela dominuje biela farba.

Toto sfarbenie je jedným z najdôležitejších chovných štandardov tohto plemena. Avšak, nie každá point mačka s bielymi labkami a stredne dlhou srsťou je Birmanská mačka! Telo birmanských mačiek je pretiahnuté, napriek tomu svalnaté a stredne ťažké a nohy krátke a zavalité. Chvost je veľmi hustý. Hlava je silná s výraznou bradou a hlbokými modrými tmavo modrými, guľatými očami. Srsť je stredne dlhá a hodvábna. Na rozdiel od perzskej mačky majú mačky Birma len málo podsady.

Birma patrí medzi point-mačky a sú tak povolené všetky sfarbenia odznakov. Podľa genetických predpokladov môže byť akákoľvek farba srsti aj ako farba odznakov. Veľmi častá je čierna a červená a ich riedenie “blue” a “creme” a “chocolade” a “cinnamon” a ich riedenie “lilac” a “fawn”.

Sfarbenie posvätnej Birmy sú podľa základnej farby označené takto:

Seal-point: V odznakoch má základnú čiernu farbu.
Blue-point: Čierna základná farba, zriedená na “modrú”.
Chocolate-point: V odznakoch je základná hnedá farba.
Cinnamon-point: Červená základná farba, viditeľná iba v odznakoch.
Fawn-point: Základná farba  “cinnamon” je zriedená na “fawn”.
Lilac-point: Riedenie hnedej sa nazýva “lilac” – je vidieť iba v odznakoch.
Red-point: Barma red-point majú červenú základnú farbu.
Creme-point: Termín “creme” označuje červenú farbu – Birma creme-point majú krémovo sfarbené odznaky.

Špičky odznakov môžu mať dokonca pruhované sfarbenie! Táto varieta sa nazýva “tabby”. Príkladom sú Birma seal-tortie-point, blue-tortie-point alebo chocolate-tortie-point. Podľa štandardu plemena sú povolené aj červené škvrnky – táto varieta nesie názov “tortie”. Existujú aj mačky Birma s lilac-tortie-tabby odznaky!

Je známa aj príčina sfarbenia srsti: Mutácia, ktorá vedie k chybnej funkcii enzýmu tyrosinasa, čím je narušená produkcia základného prvku pigmentu – melanínu, čo vedie k tzv. „čiastočnému albinizmu“. Birmy majú čisto biele labky, tzv. ponožky. Táto zvláštnosť bola geneticky vysvetlená v roku 2009: Za “ponožky” je zodpovedná mutácia v kit Hardy-Zuckerman 4 feline sarcoma viral oncogene homológ (KIT) génov. Ale dosť genetických zvláštností plemena Birma!

Birma mačka

Povaha mačky birma

Milovníci tohto plemena oceňujú nielen vzhľad, ale aj povahu týchto mačiek. Sú priateľské, láskavé a dobrosrdečné a rady trávia čas so svojimi pánmi. Toto plemeno vzniko krížením siamskej a perzskej mačky. Birmanské mačky sú veľmi priateľské. Sú ideálnymi miláčikmi pre rodiny s deťmi.

Mačky a deti tvoria skvelý tím – ak obaja aktéri poznajú pravidlá hry. Preto by ste mali pred zaobstaraním mačky svoje dieťa poučiť, že mačka nie je plyšová hračka, ale bytosť, ktorá potrebuje slobodu, ale rovnako tak miluje maznanie a hranie s dieťaťom. Aj keď to znie divne: Pristupujte k zblíženiu mačky a dieťaťa ako k zbližovaniu mačky s inými zvieratami. S trochou trpezlivosti a intuície sa stanú najlepšími priateľmi!

Mnoho majiteľov týchto mačiek uvádza, že dôverujú aj cudzím ľuďom, nechajú sa hladkať a uchopiť a nastúpi aj do cudzieho auta … Označte preto svoju mačku mikročipom a registrujte v registri, aby ste ju v prípade straty opäť rýchlo našli! Veterinárny lekár mikročip rýchlo a bezbolestne implantuje do oblasti ramien zvieraťa. Implantácia nepredstavuje žiadne zdravotné riziká.

Družnosť mačky Birma sa prejavuje aj vo vzťahu k ostatným zvieratám, najmä potom k mačkám žijúcim v spoločnej domácnosti. Birmanské mačky by mali byť najlepšie chované v dvoch– najmä vtedy, ak na svojho mačacieho miláčika nemáte dostatok času!

Ako veľmi jemné zvieratá s priemerným sklonom k fyzickej aktivite, sú mačky Birma vhodné pre chov v byte, ak je byt na tento účel vhodne zariadený a poskytuje dostatok výziev a aktivít. Škrabadlo, úkryty a vyhliadky sú nutnosťou, rovnako ako pravidelný čas hrania s človekom.

jarne_dobrodruzstva_macka

Chov

Existujú rôzne historky o pôvode plemena Birma. Jedno je však isté:  Predkovia plemena, oficiálne známeho ako “posvätná Birma”, sú siamské a perzské mačky. Ako sa všetko udialo je ale neisté.

Niektoré zdroje rozprávajú o priemyslníkovi, ktorý priviezol okolo roku 1919 pár siamských mačiek z Orientu. Kocúr prevoz neprežil – potomkovia mačky boli krížení s perzskou mačkou. Ďalšie príbehy rozprávajú, že predchodcovia posvätnej Birmy boli chrámové mačky z Barmy.

Uznanie ako plemena možno vysledovať. Stalo sa tak vo Francúzsku v roku 1925. Od roku 1964 je toto plemeno uznávané aj vo FIFe.

Chov svätej barmy konečne dorazil aj do Nemecka. Prvá oficiálna posvätná Birma v Nemecku bol kocúr “Timour de Madalapour”, ktorého obrázok sa objavil v roku 1933. Druhá svetová vojna ale chov pozastavila. Po vojne sa však pokračovalo s cieľovými šľachtiteľskými programami, 1955 sa počty birmanských mačiek zvýšili. V Európe a v Spojených štátoch boli v tej dobe chované klasické farby seal point a blue point, v Anglicku chovatelia vyšľachtili Birmu v farbách chocolate point a lilac point.

Nasledovali ďalšie farebné variácie, napr. red-point a creme-point. Ďalšími varietami sú tabby a tortie – tieto kresby sa objavujú, ako u všetkých mačiek plemena Birma, iba na koncových častiach tela.

birma mačka

Zdravie a starostlivosť

Birmanská mačka je považovaná za robustné a zdravé plemeno.  Jej stredne dlhá srsť má málo podsady a nezamotáva sa – postačí preto, pokiaľ ju vykefujete raz alebo dvakrát týždenne. Navyknite ju na kefu a hrebeň už v útlom veku, uľahčite si tak neskoršiu starostlivosť!

Zdravá strava je najlepšou prevenciou proti chorobám a najlepšou zárukou dlhého a zdravého života mačky. Základom stravy mačiek by malo byť vysoko kvalitné vlhké krmivo s vysokým obsahom mäsa a kvalitnými živočišnými bielkovinami. Vedecké štúdie potvrdzujú, že mačky preferujú potraviny, ktorých zloženie je podobné zloženiu myší. Priemerná korisť obsahuje 50-60 percent bielkovín, 20-30 percent tuku a 3- 8 percent sacharidov z obsahu zažívacieho traktu zvieraťa.

Podľa právnych noriem musí byť zloženie podľa množstva jednotlivých surovín uvedené na obale. Mäso by malo byť na prvom mieste v zozname.

Špeciálne krmivo pre dané plemeno podporuje zdravie zvieraťa. Pred dedičnými chorobami bohužiaľ neuchráni … Mnoho chovateľov a majiteľov mačiek Birma referuje o rozšírenej očnej infekcii a sklonu k škúleniu. Mačky Birma trpia tiež dermoidními cystami, najmä na vaječníkoch a semenníkoch, ale aj na hlave.

Choroba, ktorá môže byť podchytená iba vylúčením chorých zvierat z chovu, je hypomelinace. Táto vada sa u plemena Birma vyskytuje často – postihnuté zvieratá sa kvôli narušenej bunkovej komunikácii silne trasú a dostávajú spastické záchvaty. Diagnostikovateľná je táto choroba od tretieho týždňa života: Choré mačiatka pôsobia apaticky a nekoordinovane, abnormálne sa trasú  a tras sa rozvíja.

Často sú príznaky spojené so stratou sluchu alebo s nízkou dĺžkou života. Vo výnimočných prípadoch sa však tieto problémy môžu počas rastu stabilizovať, a preto sa často neberú vážne … Smrteľná chyba! Hypomelinace je dedičná – aj keď samé chovné zvieratá nevykazujú žiadne príznaky.

birma mačka

Ako nájsť správneho chovateľa mačky birma

Výskyt dedičných ochorení opakovane ukazuje, aký dôležitý je výber chovu a zmysluplné párenie. Chovatelia, ktorí sa starajú o dobrú kondíciu a pohodu svojich zvierat, investujú do rôznych genetických testov a neváhajú vylúčiť choré zvieratá z chovu. Pre Vás, milovníkov mačiek, to znamená dôverovať iba profesionálnym chovateľom, ktorí Vám môžu poskytnúť zdravotné záznamy alebo výsledky akéhokoľvek genetického testu. Títo chovatelia dbajú nielen na čisté “množenie” svojich zvierat, ale investujú do dobrej starostlivosti, kvalitného krmiva a dbajú tiež na socializáciu zvierat. Nikdy neposielajú mačiatka do nového domova pred dvanástym týždňom života! Táto fáza “učenia” má zásadný význam pre telesné a duševné zdravie mačky – koniec koncov sa v prvých týždňoch učia všetko potrebné pre dlhý a vyvážený mačací život.

Preto dobrý chovateľ poskytne mačkám dostatok času, aby sa zotavili po vyčerpávajúcom tehotenstve a pôrode. Väčšinou nenechávajú mačku počať viackrát ako raz ročne. Seriózny chovateľ je členom asociácie chovateľov a koná v súlade so zákonom o ochrane zvierat.

Samozrejme, to všetko sa odráža v cene … Púhy rodokmeň netvorí celkovú sumu, ktorú musíte za čistokrvnú mačku zaplatiť. Skôr je to skúsenosť chovateľa a starostlivosť, ktorú poskytuje svojim zvieratám.

Nedôverujte inzerátom, ktoré ponúkajú “Birmanské mačky bez papierov za prijateľnú cenu”. Vo väčšine prípadov sa jedná o množiarne, ktoré nedbajú na zdravie zvierat, ale ide im predovšetkým o finančný zisk.

Je pochopiteľné, ak nechcete alebo nemôžete investovať do mačky 500-1000 eur.  Ak si nemôžete zaobstarať čistokrvnú mačku od seriózneho chovateľa, skúste sa poobzerať v útulku. V útulkoch čaká veľa zvierat všetkých vekových kategórií a plemien na nový domov – a možno tu nájdete svoju vysnívanú mačku!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
2 min

Siamské mačky

Siamská mačka patrí spolu s perzskou mačkou k jednému z najstarších a najznámejších plemien. Táto mačka má svoj pôvod v Siame, dnešnom Thajsku, kde vznikla na základe vtedajšieho veľmi rozšíreného kríženia, ku ktorému dochádzalo pred viac ako 500 rokmi. Siamské mačky si však našli cestu na Západ až v neskoršom 19. storočí a boli chované na kráľovských dvoroch ako statutárny symbol vplyvu.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...