Neva Masquerade

Neva Masquerade

Neva Masquerade (Nevská maškaráda) – tajomné meno pre tajomnú krásku! Neva masquerade je point varianta sibírskej mačky a zdieľa s týmto plemenom mnoho vlastností.

História

Sibírska mačka bola systematicky chovaná od 80. rokov a od roku 1990  teší tiež milovníkov mačiek v Amerike. Neva masquerade sa okrem sfarbenia odznakov ničím nelíši od sibírskej mačky. História neva maquerade pripomína históriu sibírskej mačky.

Dlhá srsť bola vždy hlavným znakom divokých domácich mačiek žijúcich v Rusku a na Sibíre. Prečo tomu tak je, je predmetom dlhoročných diskusií vo vedeckých kruhoch. Zatiaľčo niektorí vedci sádzajú na odlišnú mutáciu, iní sa odkazujú na kríženie s dlhosrstými zvieratami z Orientu a divokými mačkami s dlhou srsťou. Meno “sibirskaja koschka”, “sibírska mačka”, označuje svalnaté mačky s hustou, plyšovou srsťou. Líši sa stavbou tela a farbou srsti od africkej divokej mačky plavej, ktorá je považovaná za pramatku všetkých domácich mačiek. Z tohto dôvodu se už dlho predpokladá, že kaukazské divoké mačky sú blízkymi príbuznými sibírskych mačiek a že nie sú potomkovia divokej mačky. Avšak pred niekoľkými rokmi výskumný tím z Oxfordskej univerzity zistil, že všetky domáce mačky na všetkých piatich kontinentoch pochádzajú z divokej mačky plavej.

Dlhá srsť bola v Európe až do 19. storočia raritou. Nie je teda divu, že dlhosrsté mačky zo Sibíru zaujali obchodníkov a cestujúcich a tí ich doviezli do Európy. Sibírske mačky boli popísané už v roku 1864 v jednom z vydaní „Brems Tierleben“, potom sa zmienky o nich objavovali v európskych publikáciach len sporadicky. Dlhosrsté mačky zo Sibíru boli tiež súčasťou prvej výstavy mačiek v Crystal Palace v Londýne v roku 1871. Po prvej výstave v Crystal Palace bolo toto plemeno zabudnuté. A to z niekoľkých dôvodov: mačky s dlhou srsťou boli vzácne a dochádzalo k ich častému kríženiu medzi sebou. Sibírska mačka tak zanikla v genofonde populárnych plemien, ako sú perzské mačky apod. Politická situácia v sovietskom Rusku sa postarala o to, aby Rusko v tej dobe zmizlo z histórie chovu mačiek.

V osemdesiatich rokoch zažili sibírske mačky a s nimi aj neva maquerade obrodu. V NDR v roku 1985 začal experimentálny chov so zvieratami privezenými z Ruska. Od roku 1986 bola dlhosrsté zvieratá tiež súčasťou výstav. V roku 1987 bolo oficiálne uznané plemeno “sibírska lesná mačka”. V rovnakom roku dorazil do Spolkovej republiky Nemecko prvý chovný pár tohto plemena. Po prvom registrovanom vrhu v roku 1989 získavalo plemeno stále viac obdivovateľov, dokonca aj v zámorí. Súčasne v Rusku začalo systematické šľachtenie a v roku 1990 boli prvé exempláre vyvezené do Ameriky. Vysoké náklady na dovoz z Ruska však zapríčinili, že chov ruských dlhosrstých mačiek v USA nebol príliš početný.

Dnes je sibírska mačka chovaná na celom svete. Jej názov bol v roku 1991 zmenený zo “sibírskej lesnej mačky” na “sibírsku mačku”, aby sa lepšie odlíšila od “nórskej lesnej mačky”. V roku 1992 bolo plemeno oficiálne uznané svetovou federáciou (1998) Fédération Internationale Féline (FIFe). V závislosti na zastrešujúcom združení je point varianta, známa už niekoľko rokov ako neva masquarade, chovaná samostatne. Jednoducho povedané to znamená: spárene môžu byť spolu len mačky plemena neva masquarade, kríženie so sibírskymi mačkami iných farieb je nežiadúci. Samozrejme to vedie k extrémnemu zníženiu genofondu a ku zvýšenému riziku výskytu dedičných chorôb … V ideálnom prípade sa teda nevy krížia so sibírskymi mačkami. Vzhľadom k tomu, že sa point-gén dedí recesívne, môže zostať v genofonde skrytý po mnoho generácií a neva masquerade sa môže spontánne objaviť vo vrhu jednofarebných rodičov. V súčasnosti však existuje genový test pre point mutácie a chovatelia tak môžu cielene vyhľadať nositeľa obľúbeného point génu.

Neva Masquerade

Vzhľad

Nevská maškaráda je plemeno, ktoré priťahuje pozornosť! Ako varianta point sibírskej mačky Vás uchváti svojim originálnym vzhľadom: Dlhá, hustá srsť s golierom a ušnými chumáčikmi, svalnaté telo a huňatý chvost prepožičiava nevskej maškaráde vzhľad divokej mačky v menšom prevedení. Nie je divu, veď sibírska mačka a neva masquerade patria k lesným mačkám!

Okrem sfarbenia sa neva nelíši od mačky sibírskej. Ako point varianta tohto plemena, vážia stredne veľké zvieratá až deväť kilogramov. Ich vývoj je dovršený až okolo tretieho roku života. Polodlhá srsť je tvorená vrchnou srsťou a plyšovou podsadou. Naozajstnou pastvou pre oči je hustý golier okolo hlavy a krku! V lete nevská maškaráda stráca hustú podsadu, ktorá ju v sibírskej zime zahrieva – v lete srsť vyzerá oveľa kratšie a redšie. Chumáčiky chlpov na ušiach a medzi prstami a dlhý, huňatý chvost by mali zostať bez zmeny aj v teplých letných mesiacoch. Nevská maškaráda, rovnako ako sibírska mačka, má ovalnú lebku so zaobleným čelom, veľkými očami a stredne veľkými, širokými ušami. Farba očí sibírskej mačky by mala byť jednotná a mala by zodpovedať farbe srsti. U nevy je obľúbená jasne modrá farba.

Vďaka svojmu sfarbeniu je neva masquerade výnimočnou mačkou: patrí k point mačkám. To z nej činí jediné plemeno lesnej mačky, u ktorého sú povolené odznaky! “Chladné” koncové body tela (uši, chvost, nohy a tvár) sú sfarbené základnou farbou, zvyšné časti tela sú svetlejšie. Príčinou tohto neobvyklého sfarbenia je mutácia, ktorá vedie k nedostatočnej funkcii enzýmu tyrosinasy, ktorý je zodpovedný za produkciu pigmentovej látky melanínu. To spôsobuje tzv. „čiastočný albinizmus“. U plemena neva masquerade je požadovaný zreteľný kontrast medzi odznakmi a svetlou farbou tela. Oči by mali byť intenzívne modré.

Existuje veľká variabilita vo sfarbení odznakov. U nevy sú teda povolené všetky farby odznakov, ktoré sú u sibírskej mačky povolené ako základné farby, prípustné sú dokonca pruhy tabby (“agouti”, divoké farby). Jednofarebné zvieratá môžu mať tzv. „ghost marking“. Krížením somálskej a barmskej mačky sa chovatelia už nejakú dobu pokúšajú dosiahnuť nových variant vo farebnom schémate – obzvlášť obľúbené sú farby cinnamon a fawn a ich riedenie chocolate a lilac. Takéto kríženie má však jednu nevýhodu: Podľa chovného štandardu nie je u lesných plemien, ako je sibírska mačka, povolené. Napriek zaujímavému sfarbeniu nie sú tieto farebné variety väčšinou chovateľskými klubmi uznávané. Okrem toho hrozí riziko zanesenia dedičných ochorení do dosiaľ veľmi robustného genofondu sibírskej mačky.

Point mačky ako neva masquerade môžu mať nasledujúce sfarbenie:
Seal-point: Neva masquerade vo variete seal-point má čiernu základnú farbu, ktorá sa objavuje v “chladných” bodoch tela.
Blue-point: Čierna základná farba sa riedi na “modrú” a objavuje sa v odznakoch.
Chocolate –point: Neva v základnej hnedej farebnej variete sa nazýva „chocolate- point”.
Cinnamon-point: Červená základná farba mačky je viditeľná len v odznakoch.
Fawn-point: Červená základná farba „cinnamon“ je zriedená na “fawn”.
Lilac-point: “Lilac” je riedenie hnedej – u nevy je sfarbenie “lilac-point” viditeľné len v koncových bodoch tela.
Cream-point: Ako „cream“ sa označuje riedenie červenej – neva masquerade vo variete cream- point má krémovo sfarbené odznaky a vyzerá tak svetlejšie.

Ďalšími známymi point – plemenami sú barmská a siamská mačka. Nevská maškaráda sa rodí ako všetky point mačky veľmi svetlá, s postupujúcim vekom farba tmavne.

Povaha

Ako point varianta sibírskej mačky má neva masquerade rovnaký chovný štandard s týmto plemenom. To sa odráža nielen vo vzhľade mačiek, ale tiež v ich charaktere.

Rovnako ako sibírska mačka, je neva masquerade originálna nielen svojim vzhľadom. Tiež jej povaha je nekomplikovaná a nešľachtená. Rovnako ako sibírska mačka, má neva skvelé inštinkty a je dobrým lovcom. Rada skáče a šplhá, miluje vodu a fyzickú i duševnú aktivitu. Byt nie je ideálnym prostredím pre chov tohto aktívneho plemena – bezpečná záhrada alebo zabezpečený balkón sú oveľa vhodnejšie!

Tieto inteligentné mačky sú zvedavé a majú svoju vlastnú hlavu. Dôsledná výchova je preto dôležitá! Inteligentné hry a výcvik s pomocou clickeru sú pre nevy vhodnými aktivitami. Milujú tiež hľadanie potravy!

Neva Masquerade

Chov a starostlivosť

Dlhá, hustá srsť dáva nevy tajomný vzhľad a prispieva k veľkej obľube tohto plemena, ale starostlivosť o takúto srsť je pomerne náročná! Mačky majú našťastie tendenciu starať sa o letnú krátku srsť samy, ale v zimných mesiacoch a v období výmeny srsti musia majitelia siahnuť po kefe a hrebeni. Po zime nevská maškaráda stráca takmer celú podsadu. Správnou starostlivosťou o srsť minimalizujete zaťažovanie tráviaceho traktu mačky zhltnutými chlpmi a tiež si uľahčíte prácu s čistením pohoviek a nábytku od chlpov. Podávanie sladovej pasty, vhodných maškŕt a mačacej trávy môže podporiť prirodzené vylučovanie chlpov z gastrointestinálneho traktu skôr, než dôjde k vytvorení žmolkov!

Mačky plemena neva masquerade milujú pohyb a život vonku. Nie sú nijak chúlostivé a výlety do prírody podnikajú aj v búrke, daždi či snehovej víchrici. Tieto inteligentné mačky rady preliezavajú krovinami, šplhajú, chytajú vtákov a malých hlodavcov a sú to dobrí lovci. Život v byte pre nich nie je ideálny. Perfektný domov by mal nevskej maškaráde poskytovať veľa príležitostí, ako si vybiť energiu, duševne aj fyzicky – vnútri aj vonku! Bezpečné záhrady sú ideálne, ale kľudnejším povahám postačí aj zabezpečený balkón s veľkým vonkajším škrabadlom a dostatok hier.

Výživa

Najlepšou zárukou dlhého, zdravého života mačky je kvalitná strava. Ako mäsožravci uprednostňujú mačky potravu s vysokým podielom zdravých bielkovín. Sacharidy konzumujú len v malom množstve. Pre Vás ako majiteľa mačky to znamená: krmivo starostlivo vyberajte! Správne krmivo pre mačky by malo obsahovať veľa mäsa a len obmedzené množstvo vedľajších rastlinných produktov. Pri pohľade na zloženie by malo mäso figurovať na prvom mieste.

Chov

Chov sibírskej mačky aj nevskej maškarády je pomerne mladý. Toto plemeno bolo preto doposiaľ ušetrené od predispozície na niektoré dedičné choroby. Je na chovateľoch a majiteľoch, aby tomu tak bolo aj naďalej! Dôverujte len profesionálnym chovateľom a nekupujte mačku z tzv. “množiarní”, ktoré ponúkajú “chovné mačky za nízku cenu” – často na úkor zvierat.

Chov mačiek je drahý koníček. Párenie, obdobie gravidity, pôrod a odchov mačiatok – to všetko sú výdaje, ktoré musí pokryť predajná cena mačky. Tá zahrňuje tiež štátne poplatky, zdravotnú starostlivosť a veterinárne náklady, vrátane testov na genetické choroby, správnu stravu, členstvo v chovateľskom združení, krmivo pre mačiatka a vakcinácia mačiatok a…a…a… Papiere tvoria len malú časť z ceny. Pokiaľ leží chovateľovi blaho jeho zvierat na srdci, nešetrí na tom najdôležitejšom: veterinárnej starostlivosti. Zodpovedný chovateľ nechá svoje chovné zvieratá pravidelne kontrolovať veterinárom. To isté platí o mačiatkach – chovateľ zaistí ich očkovanie proti najznámejším infekčným chorobám  a môže vždy poskytnúť osvedčenie o očkovaní.

To všetko ovšem znamená, že nevskú maškarádu nezískate od profesionálneho chovateľa zrovna za nízku cenu. Milovníci tohto plemena musia počítať cca. so 700 EUR, pokiaľ si chcú túto sibírsku krásku zaobstarať … Alternatívnym riešením je návšteva útulku. Čaká tam mnoho mačiek, medzi nimi aj chovné zvieratá, na nový domov! Mačky z útulku získate obvykle za malý poplatok, ktorý pokrýva časť nákladov na veterinárnu starostlivosť a očkovanie.

Prajeme Vám krásny a aktívny čas strávený s Vašou sibírskou kráskou!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
2 min

Siamské mačky

Siamská mačka patrí spolu s perzskou mačkou k jednému z najstarších a najznámejších plemien. Táto mačka má svoj pôvod v Siame, dnešnom Thajsku, kde vznikla na základe vtedajšieho veľmi rozšíreného kríženia, ku ktorému dochádzalo pred viac ako 500 rokmi. Siamské mačky si však našli cestu na Západ až v neskoršom 19. storočí a boli chované na kráľovských dvoroch ako statutárny symbol vplyvu.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...