Turecká van

Turecká van

Mačka, ktorá vie plávať? Ano, existuje! Turecká van na rozdiel od iných mačiek vodu miluje a odváži sa na občasné výlety do studenej vody. Turecká van býva často zamenená s tureckou angorou. Keď sa ale pozriete pozorne, rýchlo zistíte rozdiely medzi oboma plemenami. Turecká van pochádza, ako aj jej názov napovedá, z východu Turecka. Meno „van“ odkazuje na „jazero Van“ v drsnom a vzdialenom regióne, kde sa toto plemeno vyvinulo. Prečítajte si viac informácií o týchto jedinečných mačkách z Turecka!

História

Hoci korene tureckej van nájdeme v Turecku, moderná história chovu tohto plemene začína vo Veľkej Británii. V roku 1955 boli britské milovníčky mačiek Laura Lushington a Sonia Halliday ohromené, keď prišli do styku s mačkami so zafarbením dnes známym ako “Van”. Po dovoze mačiek do Veľkej Británie začal seriózny chov dnešného plemena. Chov van neumožňuje kríženie s inými plemenami. Tento čistý chov vedie k tomu, že všetky mačky van pochádzajú od tureckých predkov.

Vo Veľkej Británii boli zvieratá najprv označované ako “turecké mačky”. Aby sa jednoznačne odlíšili od “tureckej angory”, bol ich názov neskôr zmenený na “turecká van”. Odkial pochádzali mačky, ktoré do Británie priviezli Laura Lushington a Sonia Halliday, nie je úplne jasné. To isté platí pre pomenovanie “van”: To by mohlo byť skratkou pre turecké jazero Van alebo odkaz na to, že obe milovníčky mačiek strávili dovolenku v Turecku kempovaním v aute. Napriek svojmu názvu sa turecká van v Turecku príliš nevyskytuje. Na začiatku 90. rokov v krajine pôvodu žilo len cca 92 registrovaných mačiek tohto plemena. V roku 2006 to bolo 100 zvierat. Pre podporu chovu tohto plemena bol chov finančne podporený a vývoz mačiek trestaný vysokými pokutami.

Od 80. rokov boli mačky tohto plemena známe tiež v USA, v roku 1994 bolo plemeno uznané Asociáciou mačacích chovateľov. Od tej doby je každý rok registrovaných necelých 100 mačiek van, čo činí van jedným z najvzácnejších mačacích plemien v USA.

Vzhľad

Na prvý pohľad je turecká van často zamenená s tureckou angorou. Aj keď obe plemená pochádzajú z Turecka, značne sa líšia.

Turecká van je stredne veľká, s mohutnou stavbou tela a širokým hrudníkom, klinovitou hlavou a polodlhou srsťou. Srsť je v lete hodvábna bez podsady. V zime má van hustú, plyšovú srsť. Pre toto plemeno je typický huňatý chvost, „nohavice“ na zadných nohách a výrazný golier. Srsť na bruchu je dlhšia ako na chrbte. Zatiaľ čo veľa iných plemien mačiek má až tri rôzne typy srsti, srsť tureckej van je úplne prispôsobená extrémnym teplotám v krajine svojho pôvodu: Väčšina plemien mačiek má až 3 rôzne typy srsti. Oproti tomu má turecká van len jeden druh srsti v jednom ročnom období. Vzhľadom ku klimatickým extrémom svojej domoviny má v zime hustú, teplú srsť a v lete „páperovo“ tenkú srsť, ktorá je na dotyk ako kašmír alebo králičia srsť. Zvláštnosť: srsť tureckej van odpudzuje vodu a umožňuje jej plávať v studenej vode. Turecká van je preto tiež známa ako “plávajúca mačka”. Rovnako ako v prípade mnohých veľkých, silných mačiek je vývoj tureckej van pomalý.

Často trvá štyri roky, než mačka dosiahne konečnú veľkosť. Pre toto plemeno je typický golier, ktorý sa vyvíja až okolo šiesteho roku života.

Sfarbenie

Turecká van má väčšinou bielu srsť. Farba je povolená len v oblasti hlavy a na chvoste, farebné časti srsti nesmú prekročiť 20%. Jej neobvyklá kresba s dvoma samostatnými farebnými plochami okolo uší a farebným chvostom charakterizuje termín “sfarebenie van”.

V mnohých tradičných chovateľských združeniach sú okrem vápnitej bielej – základnej farby, povolené len červené alebo krémové kresby. Niektoré kluby tiež umožňujú čiernu a modrú, často s alebo bez tabby kresby. Čokoládovo hnedá alebo „points“ nie sú povolené. Niektoré drobné škvrnky srsti sú často prehliadané, ale zviera nesmie podľa štandardu plemena pripomínať dvojfarebnú mačku. Hoci, existujú tiež čisto biele alebo krémovo sfarbené turecké van bez kresby. Tie sú v Turecku považované za samostatné plemeno. Chovateľské spolky v Európe im pridelili označenie “creme”. Výkonná rada Cat Fancy (jedna z najstarších európskych zastrešujúcich organizácií mačacích klubov) nazýva tureckú van bez kresby od roku 2005 “turecká vankedisi”.

Oči tureckej van sú svetlo jantárové. Ale aj rôznofarebné oči sú povolené – niektoré turecké mačky majú teda jedno oko modré a jedno jantárové.

Povaha

Priateľské mačky z Turecka sú považované za inteligentné a učenlivé. Turecké van zostávajú hravé až do staroby – to je obzvlášť patrné, keď majú prístup k vode. Ak majú voľný výbeh, rady „chytajú ryby“. Doma sa rady hrajú v studenej vode. Turecká van sa nezastaví ani pred vázou s kvetinami alebo toaletou. Ak máte doma tureckú van, odporúčame dobre zabezpečiť akvárium a toaletu!

Turecká van je tiež dobrým lovcom. Živé stvorenia milujú šantenie – hlavne keď sa môžu hrať spolu so svojim majiteľom. Turecké van majú blízky vzťah k človeku, sú veľmi spoločenské a tvoria pevné puto so svojou ľudskou rodinou. Sú veľmi prítulné a veľmi rady hovoria!

Turecká van © Junial Enterprises / stock.adobe.com

Zdravie

Napriek redukovanému genovému fondu je turecká van považovaná za odolnú a zdravú. Podobne ako turecká angora má aj turecká van sklony k ataxii mačiek, čo je autozomálna dedičná porucha koordinačných schopností. Ataxia je vo väčšine prípadov neurologického pôvodu. Dôvod vzniku ochorenia nie je doposiaľ známy.

Čisto biele mačky ako turecká van môžu byť náchylné k hluchote. Tieto abnormality však nie sú spôsobené samotnou rasou, ale genetickými podmienkami u bielych zvierat: štúdie zo 70. rokov zistili, že biele mačky s jedným alebo dvomi modrými očami sú častejšie postihnuté degeneráciou vnútorného ucha s následujúcou hluchotou.

Inak potrebuje turecká van rovnakú starostlivosť ako ostatní mačací miláčikovia. Najlepšia prevencia proti chorobám je druhovo vhodná strava s vysoko kvalitnými bielkovinami, kontakt s ľudskou rodinou, ak je to možné ďalšia mačacia spoločníčka, a pravidelná zdravotná starostlivosť. Hlavne mačky, ktoré žijú voľne, by mali byť pravidelne očkované. Očkovanie proti mačacej chrípke a mačacej nádche je však nevyhnutné aj u mačiek žijúcich v domácnosti. Váš veterinár Vám isto poradí a navrhne vhodný plán očkovania!

Starostlivosť

Jemná, polodlhá srsť tureckej van nemá v lete takmer žiadnu podsadu a nepotrebuje žiadnu zvláštnu starostlivosť. Hustá zimná srsť je však prispôsobená chladným zimným mesiacom krajiny pôvodu tureckej van. V tomto období potrebuje mačka náležitú starostlivosť: kefovanie jedenkrát či viackrát týždenne znižuje prehĺtavanie prebytočných chlpov a tiež chráni Vaše oblečenie a čalúnený nábytok. Zároveň môžete mačke podávať mačaciu trávu alebo sladovú pastu – oba produkty podporujú prirodzené vylučovanie prehĺtnutých chlpov.

Ako aktívna mačka s výrazným loveckým pudom sa turecká van rada pohybuje vo voľnej prírode. Ak žijete v blízkosti rušnej ulice alebo nemáte vlastnú záhradu, je ideálnym riešením zabezpečený balkón. Turecká van môže byť šťastná ako jedináčik, ak jej majiteľ zaistí dostatok zábavy a aktivít. Škrabadlo s vyvýšenou platformou zaistí dostatok príležitostí ku šplhaniu a škrabaniu. Rôzne hlavolamy lákajú k objavovaniu a aj hranie s udicou môže poslúžiť na vybitie nadbytočnej energie.

Ako už bolo zmienené, turecká van miluje vodu. Uistite sa, že môže mačka kedykoľvek s vodnými radovánkami prestať. Často sa mačky utopia v záhradných jazierkach alebo v dažďových sudoch – šikmá doska môže uľahčiť mačke výstup.

Výživa

Aká je „optimálna výživa“ mačky? Čo by malo obsahovať krmivo pre tureckú van, aby bola mačka zdravá a vitálna aj v pokročilom veku? Na trhu je mnoho krmív pre mačky, vrátane mnohých druhov pre rôzne plemená. Nielen čerství majitelia mačky sú pri výbere často bezradní. Ktoré krmivo je to pravé?

Či už zvolíte suché alebo mokré krmivo alebo niektorú zo značiek: krmivo pre mačky by malo obsahovať jednu vec: veľa zdravých bielkovín. Ako mäsožravce sa mačky vo voľnej prírode živia hlavne myšami, inými malými hlodavcami a vtákmi. Táto prírodná mačacia strava sa skladá z asi 85 % mäsa a len asi 5 % rastlinných zložiek nachádzajúcich sa v zažívacom trakte koristi. Celkovo teda obsahuje 50 až 60% bielkovín, 20 až 30% tuku a 3 až 8 % sacharidov. Aj Vaša turecká van potrebuje výživu bohatú na bielkoviny, stredne bohatú na tuky a s nízkym obsahom sacharidov. Skôr než kúpite mačke nové krmivo, prečítajte si pozorne zloženie! Mäso by malo byť vždy v hornej časti zoznamu surovín zoradených podľa množstva. Našťastie existuje veľa druhov krmív, ktoré zodpovedajú prirodzenej mačacej strave a sú vhodné aj pre tureckú van.

Veľa špeciálnych krmív pre jednotlivé mačacie plemená obsahuje funkčné prísady. Pre dlhosrsté mačky obsahujú prísady, ktoré napomáhajú prirodzenému vylučovaniu prehĺtnutých chlpov. Ako aktívna mačka potrebuje turecká van krmivo s vysokým obsahom energie. Kastrácia alebo proces starnutia môže tiež viesť k priberaniu na váhe a nadváhe. Skontrolujte dennú dávku krmiva a poraďte sa so svojim veterinárom, ak ide o redukciu hmotnosti.

Chov

Chov tureckej van je obmedzený na potomkov dovezených z Turecka. So žiadnymi inými plemenami sa nesmie krížiť. U plemena mačiek s relatívne malým genovým fondom je pre udržanie robustného a zdravého vývoja plemena nevyhnutný profesionálny chov.

Ak sa zamilujete do živej povahy a hodvábnej srsti tureckej van, Vaše prvé kroky by mali smerovať k profesionálnemu chovateľovi. Turecká van je pomerne vzácna mačka a nie je tak ľahké nájsť chovateľa tohto plemena, ako napríklad u plemena maine coon alebo perzskej mačky. Často sa vyplatí informovať sa priamo v zastrešujúcich organizáciach. Profesionálni, zodpovední chovatelia patria do chovateľskej asociácie. Tá často funguje ako kontrola kvality – a členstvo v klube je často jeden z najviac zrejmých znakov, ktorý odlišuje seriózneho chovateľa od takzvaného “množiteľa”.

Profesionálny chovateľ preberá zodpovednosť za svoje zvieratá a ich potomkov. Nie je to len o zisku. Pre tých, ktorí kladú dôraz na zdravotnú starostlivosť, zdravú stravu, dobré podmienky chovu a premyslené párenie, si rýchlo uvedomia, že chov je drahý koníček! Naopak tzv. „množitelia“ často chovajú mačky „bez dokladov za nízku cenu“. Nejedná sa o členov klubu, často nedbajú o mačku-matku a len zriedka nechávajú mačiatka pri matke a súrodencoch prvé tri až štyri mesiace, než ich vydajú do nového domova. Taktiež často neposkytnú mačke dostatočnú dobu na zotavenie sa po pôrode. V takýchto „chovoch“ tiež často dochádza k páreniu príbuzných zvierat. „Výhodná cena“ potom príde budúceho majiteľa draho.

Prajeme Vám krásne chvíle strávené s Vašou tureckou van!

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...