Maine Coon

Mainská mývalia mačka

Mainské mývalie mačky sú veľmi hravé a inteligentné.

Mainská mývalia mačka (známa aj ako maine coon) sa medzičasom stala jedným z najobľúbenejších mačacích plemien na svete a aj na Slovensku sa teší čoraz väčšej obľube. Dá sa to pripísať zrejme jej prirodzenosti, mohutnosti a skvelej povahe. V našom popise plemena maine coon sa dozviete dôležité fakty o láskyplných zamatových noštekoch.

Povaha mainskej mývalej mačky: Inteligentná a aktívna

Mainské mývalie mačky sú veľmi milými a spoločenskými zvieratami. Rady sa hrajú a sú inteligentné: Dokonca je možné ich naučiť menšie umelecké kúsky. Písalo sa dokonca o niektorých maine coon, ktoré sa naučili aportovať. Na rozdiel od väčšiny mačacích plemien sú maine coon známe tým, že majú rady vodu.

Ak chováte maine coon samú, potrebuje veľa ľudskej pozornosti. Zamatové nošteky veľa rozprávajú. Ich sladké hrkútanie a mňaukanie sprevádza človeka celý deň. Sú veľmi znášanlivé s ostatnými zvieratami a deťmi.

Mainská mývalie sa dajú bez problémov chovať ako bytové mačky, a preto sa skvele hodia pre zamestnaných ľudí. Majú však radosť z pohybu a sú aktívne. Preto by aj ako bytové mačky mali mať dostatočné možnosti na vyvádzanie.

Vzhľad: Žiadna ľahká váha a veľa srsti

Priemerná hmotnosť maine coon je 6 až 8 kg. Telo je svalnaté, so širokým hrudníkom. Telo by malo byť natiahnuté do dĺžky a pôsobiť hranato. Maine coon môže dorásť až do dĺžky 120 cm a dosiahnuť výšku v pleciach až 40 cm. Na porovnanie veľkosti: Singapurská mačka má ako najmenšie mačacie plemeno výšku v pleciach maximálne 20 cm.

Maine coon majú veľké, špicaté uši, ktoré majú na konci štetinky chlpov. Ich srsť odpudzuje vodu. Má hustú podsadu, mastné krycie chlpy a huňatý chvost.

Chvost by mal byť približne rovnako dlhý ako telo. Srsť môže mať zvonku zlatistú farbu všetkých možných odtieňov. Nohy mývaliek sú silné, svalnaté, široko nasadené, strednej dĺžky a so skvelými proporciami. Labky sú veľké, okrúhle, s chumáčmi srsti. Chumáče srsti na spodku nôh sú u mnohých zvierat také dlhé, že vyčnievajú viac ako 2 cm pomedzi prsty.

Pre maine coon v podstate neexistuje žiaden štandard plemena. Ten závisí od daného spolku, ku ktorému majiteľ patrí, pričom rozdiely plemenného štandardu sú nepatrné.

U niektorých mainských mývalých mačiek sa okrem toho môže vyskytnúť polydaktýlia. Ide o genetickú poruchu, pri ktorej sa rodia mačky so šiestimi alebo siedmymi prstami.

dve mačky maine coon © Marta / stock.adobe.com
Mainské mývalie mačky sa dajú dobre socializovať.

Chov maine coon

Ako pôvodné úžitkové mačky sú mainské mývalie mačky nadanými lovcami. Chytré mačičky spravidla rady športujú a majú nadmieru rady vodu. Preto sa prosím nečudujte, ak váš zamatový nosík nevynechá žiadnu mláku a rád sa pohrá aj so svojou miskou na vodu. Takisto by ste mali prispôsobiť aj škrabadlá a úkryty na spanie enormnej veľkosti tohto mačacieho plemena. Dôležitá je pritom primeraná výška a stabilita. Viac o tejto téme sa dozviete v našom článku o správnom škrabadle.

Maine coon sú považované za prítulné. Napriek tomu by ste svojmu huňatému kamarátovi mali ponúknuť miesto, kam sa môže uchýliť, napríklad domček na hranie. Pri výbere mačacieho záchodu okrem iného dbajte aj na jeho správnu veľkosť. Tu platí: Čím väčší, tým pre mačku lepší a príjemnejší!

Okrem toho sa maine coon bez problémov skamarátia s inými mačkami. Pri socializácii s inými mačacími plemenami by sa malo dbať na to, aby aj tieto mali spoločenskú povahu. Keďže sú mývalky veľmi aktívne a rady sa hýbu, musíte im zabezpečiť dostatok pohybu. Najmä v prípade, ak ich chováte ako čisto bytovú mačku. Na tento účel môžete zariadiť napríklad záhradu alebo balkón, ktoré budú pre mačku bezpečné. Je takisto možné vodiť mačku na mačacej vôdzke, treba si to však vopred nacvičiť v byte. Pre zamestnanie týchto chytrých zvieratiek by mali byť k dispozícii aj hračky určené pre mačky, ako aj nejaká interaktívna hračka.

Koľko rokov sa dožíva maine coon?

Dĺžka života mačiek sa pohybuje medzi 12 až 15 rokmi. Vek maine coon pritom ovplyvňujú rozličné faktory. Dbajte na chov zodpovedajúci tomuto druhu, zdravú mačaciu výživu a dostatok túlenia a maznania. To tvorí základ pre šťastný život mačiek. Existujú aj informácie o mainských mývalých mačkách, ktoré sa dožili vyše 20 rokov.

Starostlivosť: Menej nárokov ako očakávate

V podstate by človek očakával, že polodlhá srsť mačiek bude náročná na starostlivosť. Srsť maine coon nemá napriek všetkým očakávaniam žiadne zvýšené nároky na starostlivosť. Je to tým, že mývalie mačky majú veľmi málo podsady a krycie chlpy sú len polodlhé. Takisto k zauzleniu dochádza len veľmi zriedkavo. Stačí teda, keď mačičke srsť raz týždenne dôkladne prečešete.

V čase výmeny srsti by ste sa však o srsť mali starať častejšie. Myslite aj na to, že je potrebné srsť kontrolovať aj na parazity pochádzajúce z voľne pobehujúcich mačiek.

Výživa: Maine coon potrebuje veľa energie

Maine coon sú veľké mačky, ktoré majú intenzívne nutkanie k pohybu a sú aktívne. Preto musia mať zvieratá k dispozícii adekvátne množstvo energie. Takisto rôzne životné situácie zohrávajú rolu pri výžive maine coon. Staršie mačky napríklad potrebujú iné množstvo živín ako mačky mladšie.

Osobitne pri mačiatkach by ste mali dbať na to, aby dostávali vhodné množstvo energie. Tak bude zaručený ich optimálny vývoj.

Aj zdravotný stav a váha štvornohého miláčika ovplyvňujú potrebné množstvo živín. Pri výbere mačacieho krmiva dbajte na kvalitné živiny obsiahnuté v krmive. Podiel mäsa by mal byť čo najvyšší. Cukor, konzervanty, obilie a vedľajšie živočíšne produkty by mali byť zastúpené len v nepatrných množstvách.

Vaši chlpatí štvornohí miláčikovia majú samozrejme radosť aj z maškŕt, pričom ich množstvo by sa malo riadiť pravidlom „všetko s mierou“. V zásade by ste mali dávať pozor na váhu vašej mačky, pretože nadváha môže viesť k bolestivým problémom s kĺbmi.

Aké metódy kŕmenia existujú?

Popri suchom a mokrom krmive sú ďalšími možnosťami výživy BARF a svojpomocné varenie. Skôr než sa rozhodnete pre jednu z týchto metód, mali by ste si o nich zadovážiť dostatok informácií, aby ste zabránili nebezpečnému nedostatku živín. Dbajte na to, aby ste mačku nikdy nekŕmili surovým bravčovým mäsom, pretože sa ním môže prenášať vírus Aujeszkyho choroby. Pred kŕmením bravčové mäso dostatočne povarte.

Pri starostlivosti o srsť prehltnú mainské mývalie mačky veľa chlpov, ktoré sa v žalúdku sformujú do guľatých chuchvalcov. Mačacia tráva pomáha štvornohým miláčikom pri vyvrhovaní chlpov, pretože podporuje nutkanie na dávenie. Mývalky by mali mať neustále voľný prístup k dostatočnému množstvu vody. Kŕmenie mliekom by ste mali obmedziť, pretože mačky majú od prírody intoleranciu na laktózu. Špeciálne mlieko pre mačky so zníženým obsahom mliečneho cukru však mačky znášajú dobre. Malo by však byť ponúkané len ako pochúťka a nie ako náhrada vody.

mačiatko maine coon © lvp312 / stock.adobe.com
Pri výžive mačiatok je dôležité dbať na správne množstvo energie.

História: Prvé výstavné mačky Ameriky

Maine coon sa výzorom náramne podobá nórskej lesnej mačke. Na rozdiel od nej však pochádza z Ameriky, zo spolkového štátu Maine.

O jej pôvode koluje veľa legiend. Okrem iného sa tvrdilo, že je krížencom mačky a medvedíka čistotného (angl. Racoon; česky mýval), čo je však už len z čisto biologického hľadiska nemožné. Pravdepodobnejšie je tvrdenie, že tieto mačky sa využívali na lodiach prisťahovalcov na boj s potkanmi a myšami. Tak sa dostali do Ameriky. Maine coon následne upadla do zabudnutia, od 50. rokov 20. storočia sa však stala opäť populárnou a prezentovanou na výstavách plemien.

Vedeli ste, že mývalie mačky sú nazývané aj prvými výstavnými mačkami Ameriky? Obyvatelia štátu Maine boli na svoje neobyčajné mačky veľmi hrdí. Boli presvedčení, že sú inteligentnejšie, rýchlejšie a tým vo všetkom lepšie ako ostatné mačky. Už v 18. storočí začali svoje mainské mývalie mačky na dedinských ľudových slávnostiach porovnávať s mačkami svojich susedov.

Objavte aj vy náš výber krmiva špeciálne navrhnutého pre maine coon!

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...