Správne škrabadlo

mačka na škrabadle

Ideálne škrabadlo pre Vašu mačku

Pre mačky žijúce v byte je škrabadlo nevyhnutnou hračkou, ale aj voľne žijúce mačky uvítajú možnosť sa do sýtosti vyblázniť. Mačky sú zvedavé zvieratá, vyhľadávajúce neustále nové dobrodružstvá. Zodpovedajúce škrabadlo je preto nevyhnutnosťou.

5 dôvodov, prečo mačke zaobstarať škrabadlo:

 • Mačka si na škrabadle brúsi a ostrí pazúri
 • Pri hraní na škrabadle si zvieratá posilňujú svaly a krvný
 • Mačky si môžu značkovať svoje územie.
 • Škrabadlo je tiež ideálnym miestom na odpočinok a vyhliadkovou plošinou pre ničím nerušené pozorovanie
 • Mačka sa môže dostatočne vyblázniť bez toho, že by poškodila nábytok.
mačka pazúriky © Yimmyfoto / stock.adobe.com

Aké by malo byť ideálne škrabadlo?

Ponuka škrabadiel je naozaj veľká. Človek ľahko stratí prehľad a mnoho chovateľov potom vyberá špeciálny dizajnový škrabací nábytok iba podľa vzhľadu. Je však niekoľko kritérií, ktoré by ste mali pri výbere škrabadlá brať do úvahy:

 • Ideálne škrabadlo by malo disponovať dostatkom miesta pre odpočinok, škrabacou podložkou, dostatkom možností na šplhanie a kukaňa pre ničím nerušený odpočinok.
 • Kmeň škrabacieho stromu by mal byť o 10 cm vyšší ako natiahnutá mačka a mal by byť vyrobený z odolného materiálu, napr. sisalu.
 • Mačiatka navyknite najprv na malé škrabadlo.
 • Škrabadlo siahajúce až k stropu s extra silnými kmeňmi a prídavným držiakom pre upevnenie k podlahe odporúčame najmä pre ťažké mačky. V tomto prípade je na prvom mieste
 • Škrabadlo by malo byť umiestnené v obývacej izbe a v blízkosti okna, pretože mačky sú spoločenské zvieratá a rady všetko pozorujú.
 • Škrabadlo umiestnite do voľného priestoru, pokiaľ možno v dostatočnej vzdialenosti od ostatného nábytku. Znížite tak riziko, že mačka pojme skákanie po nábytku ako zábavnú
 • Ak máte balkón, môžete škrabadlo umiestniť tam, ale nezabudnite balkón zabezpečiť vhodnou ochrannou sieťou. 

Veľký výber škrabadiel, škrabacích podložiek a sisalových hračiek nájdete v našom zoohit obchode v sekcii Mačky.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.