Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

mačka-žena

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

Odpoveď na otázku “Miluje ma moja mačka?” je v podstate zhodná s odpoveďou na otázku, či je Vaša mačka šťastná. Pretože, ak sa Vaša milovaná mačička cíti šťastná vo Vašej prítomnosti, potom to znamená, že Vás miluje. Dokonca aj vo Vašej neprítomnosti môže byť  Vaša mačka šťastná, ak je presvedčená, že sa vrátite. Táto dôvera je tiež v istom zmysle dôkazom lásky, podobne ako u psa.

  • Mačka mrká oboma očami

Váš milovaný mačací spoločník mrká oboma očami, čo v podstate zodpovedá bozkávaniu  očami a znamená „milujem ťa”. Pokiaľ sa chcete na svoju mačku v mačacej reči usmiať, tiež zamrkajte. Mačka tomu bude rozumieť.

  • Dáva Vám darčeky

Samozrejme Vám nepoloží pred dvere čižmy, ktoré si zrovna prajete, ale niečo, čo pochádza oveľa viac zo srdca a zároveň dokazuje, akým skvelým lovcom je Vaša mačka alebo kocúr. Týmto spôsobom Vám dokazuje, ako veľmi Vás miluje. Napriek tomu, že pohľad na mŕtveho vtáka alebo myš vo Vás nevyvolá takú radosť ako nové topánky, mali by ste tento darček náležite oceniť.

  • Mačka je zhovorčivá

Napriek tomu, že dôrazné mňaukanie môže byť niekedy aj prejavom behaviorálnych problémov, bolesti, napätia, stresu alebo ochorenia (hluchota, senilita, demencia, poruchy štítnej žľazy, poruchy centrálnej nervovej sústavy, hypertenzia apod.), patrí k bežnému mačaciemu správaniu. V pozitívnom zmysle tak mačka vyjadruje, že sa jej darí dobre a svojho majiteľa si cení. Vždy venujte pozornosť okolnostiam a citlivo vnímajte, ako sa Vašemu mačaciemu maznáčikovi darí. Je treba tiež brať v úvahu skutočnosť, že niektoré plemená sú prirodzene zhovorčivé. V takom prípade môžete zhovorčivosť pozitívnymi reakciami ešte podporiť. Pokiaľ si nebudete istí, poraďte sa s Vašim veterinárom, či má zhovorčivosť Vašej mačky pozitívne či negatívne dôvody.

spiaca mačka © Hetizia / stock.adobe.com
  • Spí vo Vašej blízkosti

Ak si mačka nezvolí pre podriemkávanie svoj pelech, ale uvelebí sa na Vašom písacom stole, aby Vám naznačila, že máte prestať pracovať a ísť si s ňou ľahnúť na pohovku alebo do postele, potom si môžete byť istí, že Vás miluje. Dokazuje to tým, že chce byť vo Vašej  blízkosti.

  • Nastavuje Vám bruško

Rovnako ako pes, aj mačka je zraniteľná a v defenzívnej polohe, ak Vám nastavuje brucho. Tým Vám aj ostatným dáva najavo, že Vám plne dôveruje. A takáto dôvera je tiež prejavom lásky.

  • Otiera si o Vás hlavu

Ak sa mačka hlavou alebo ňufákom otiera o Vaše ramená, hruď alebo lono, snaží sa Vás naimpregnovať svojim pachom tak, aby sa Vaše telesné pachy zmiešali. Jedná sa tiež o určitý prejav hájenia územia. Mačka alebo kocúr chce, aby ste ostatným mačkám olfaktoricky signalizovali, že už mačku, ktorá Vám stojí po boku, máte. Vaša mačka tak hovorí Vám aj okolitému svetu: “Moje, nie Tvoje!”

  • Olizuje Vás jazykom

Ak sa Vám mačka snaží „starať o srsť“, jasne Vám dáva najavo, že patríte do jej mačacej rodiny. Zároveň Vám tým vyjadruje lásku. Mačka druhej mačke totiž prejavuje náklonnosť tým, že jej olizuje srsť. Mačacie matky posilňujú vzájemné puto so svojimi mačiatkami starostlivosťou o srsť. Pokiaľ Vás teda mačka olizuje, môžete byť takýmto správaním poctení.

  • Chvost je ukazovateľom

“Milujem Ťa” s výkričníkom – signalizuje chvost mačky, pokiaľ kopíruje tvar otazníka. Aj keď je chvost vo vzpriamenej polohe, znamená to dôveru a náklonnosť.

  • Snaží sa stimulovať produkciu mlieka na Vašom tele

Toto správanie pochádza z doby, keď mačka bola ešte mačiatkom a týmto spôsobom sa snažila stimulovať produkciu materského mlieka. Pokiaľ je už mačka v pokročilom veku, vyjadruje toto správanie absolútnu spokojnosť, radosť a určitú formu uctievania. Patrí tak medzi najväčšie prejavy lásky mačky k Vám.

  • Otiera sa Vám o nohy

Ak sa Vám mačka otiera o nohy a nechce prestať, znamená to buď, že máte krásne nohy alebo že Vás miluje a chce Vám to dokázať (alebo oboje). Otieranie o nohy v mačacej reči znamená “Ja som tvoja/tvoj a ty si moja/môj”.

Prajeme Vám, aby ste si neustále prejavovali vzájomnú lásku a strávili s Vaším mačacím miláčikom krásne chvíle!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.