Alergia na mačky u ľudí This article is verified by a vet

Žena je alergická na mačku

Niektorí ľudia sú na svojich štvornohých priateľov alergickí.

Máte radi mačky, ale vždy musíte v ich prítomnosti kýchať? Príčinou môže byť alergia na mačky. Tu sa dozviete, ako sa môžete nepríjemných príznakov alergie zbaviť a opäť sa so svojou mačičkou nerušene maznať. 

Príznaky: Aké sú príznaky alergie na mačky u ľudí? 

Ľudia, ktorí sú alergickí na mačky, reagujú na alergény, ktoré sa nachádzajú na zvierati a v jeho bezprostrednom okolí rôzne. Ak je alergia na mačky mierna, budete pociťovať príznaky podobné sennej nádche: 

 • Svrbia vás oči a slzia. 
 • Kýchate (dráždi vás na kýchanie). 
 • Tečie vám z nosa a máte pocit upchatého nosa (nádcha). 
 • Cítite škriabanie v hrdle. 

Ak sa alergia zhorší, môžu sa objaviť závažnejšie príznaky ochorenia: 

 • Únava a poruchy spánku 
 • Silné záchvaty kašľa až po dýchavičnosť 
 • Tvorba začervenaných a svrbivých miest na koži (vyrážky) 

Ak utrpíte alergický šok (anafylaktický šok), môžete v krátkom čase zomrieť na súvisiace následky (napr. pokles krvného tlaku a dýchavičnosť), ak vám nebude rýchlo poskytnutá prvá pomoc. 

Diagnostika: Ako zistiť alergiu na mačky? 

Ak máte v prítomnosti mačiek alergické reakcie, je dôležité, aby vás vyšetril lekár. Preto je to dôležité, lebo len tak sa dá predísť dlhodobým a závažným komplikáciám (napr. bronchiálnej astme). 

Alergiu na mačky však lekár spravidla rýchlo odhalí. Za týmto účelom vám môže vykonať tieto testy: 

1. Kožné testy 

Kožný test sa dá vykonať rôznymi spôsobmi. V lekárskych ordináciách sa bežne vykonáva najmä vpichový (prick) test alebo intradermálny test. Pri prick teste vám lekár na predlaktie, ktoré označí štvorčekmi, kvapne niekoľko tekutín s rôznymi alergénmi. 

Opatrným vpichnutím sa naruší vrstva pokožky a alergény sa môžu dostať do kože. Ak sa v jednom zo štvorcov v mieste vpichu vytvoria červené vyrážky, poukazuje to na hlavný alergén. 

Intradermálny testprebieha podobne s tým rozdielom, že lekár vstrekne látky priamo pod kožu. 

Prick test na alergie

2. Krvný test (laboratórny rozbor krvi) 

Ak vám lekár odoberie krv, môže ju dať laboratórne vyšetriť na prítomnosť špecifických protilátok. Ak je koncentrácia IgE protilátok zvýšená, poukazuje to na alergiu. 

Tento test sa zvyčajne používa na potvrdenie výsledku kožného testu alebo v prípade, že kožné testy nie sú možné z dôvodu kožných ochorení. 

Liečba: Ako sa alergia na mačky lieči?

Najjednoduchším spôsobom, ako zmierniť príznaky alergie na mačky, je vyhýbanie sa alergénom. To znamená, že by ste sa mali čo najviac vyhýbať kontaktu s mačkami. Ak ste však sami majiteľom mačky, ak sú mačky vo vašom susedstve alebo ak s nimi musíte prichádzať do kontaktu v práci, nie je to vždy možné. V týchto prípadoch máte k dispozícii nasledovné alternatívy: 

Žena drží v ruke inhalačný sprej © Orawan / stock.adobe.com
Pri stiahnutí dýchacích ciest vám pomôže Inhalačný sprej.

Medikamentózna liečba 

Antihistaminiká vo forme očných kvapiek, mastí alebo tabliet vám pomôžu zmierniť alergické príznaky alergie na mačky. Ak však máte závažnú reakciu, mali by ste mať vždy po ruke inhalačný sprej s tzv. beta-2 sympatomimetikami (napr. salbutamol). Pomôžu vám, keď už nebudete môcť dýchať. 

Pro Plan LiveClear Kitten s morčacím

 • Znižuje množstvo alergénov na srsti mačiatok
 • Obsahuje vitamín E a C 
 • Môže podporovať prirodzené trávenie
 • Moriak ako najdôležitejšia zložka

Krmivo pre mačky, ktoré redukuje alergény na mačacej srsti 

Odnedávna existuje špeciálne krmivo pre mačky, ktoré môže pomôcť pri boji s mačacími alergénmi. Toto nové krmivo obsahuje špecifický proteín z vajec, ktorý preukázateľne neutralizuje alergény v mačacích slinách. Keď sa teda mačka čistí, do jej srsti sa dostáva menej aktívneho alergénu, čím sa znižuje množstvo alergénu v prostredí. 

Štúdia ukázala, že alergény na mačacích chlpoch sa znížili v priemere o 47 %, ak mačky toto krmivo konzumovali denne počas troch týždňov. Krmivo síce nenahrádza iné metódy boja proti alergénom, ale pomáha znižovať množstvo alergénov v prostredí, čím ľuďom s alergiou na mačky uľahčuje každodenný život. 

Ak by ste chceli toto krmivo vyskúšať, mali by ste dbať na šetrnúzmenu krmiva.

Pro Plan LiveClear Sterilised Adult s lososom

 • Bez umelých farbív a aromatických látok
 • Losos ako hlavná zložka

Hyposenzibilizácia (desenzibilizácia) 

Ak vám lieky proti príznakom alergie na mačky nepomáhajú, môžete sa dať znecitlivieť. Lekár vám bude podávať príslušné alergény vo zvyšujúcich sa dávkach počas niekoľkých mesiacov. Cieľom je, aby si váš imunitný systém zvykol na alergény a trvalo znížil nadmernú reakciu. 

Aká je prognóza? 

Väčšina alergikov má len slabú reakciu. Ak však váš imunitný systém reaguje nadmerne, môžete utrpieť život ohrozujúci šok alebo sa u vás môže vyvinúť alergická astma. 

Príčiny: Aké sú spúšťače alergie? 

Prieskumy ukázali, že približne každý piaty majiteľ mačky alebo osoba žijúca v domácnosti má alergiu na mačky. To nielenže zvyšuje námahu pri každodennom upratovaní, ale ovplyvňuje to aj vzťah medzi mačkou a človekom. 

Alergiu na mačky spôsobujú špeciálne bielkoviny, ktoré mačky uvoľňujú prostredníctvom slín a niekedy aj moču a mazových žliaz. Presne povedané, nejedná sa teda o alergiu na srsť mačiek, ako sa mnohí ľudia domnievajú. 

Ak prídete do kontaktu s týmito alergénmi, váš imunitný systém začne reagovať alergickou reakciou. Vaše telo potom uvoľňuje histamín, ktorý okrem svrbenia a začervenania kože spôsobuje aj pokles krvného tlaku. 

Žena hladká mačku s chňapkou © maryviolet / stock.adobe.com
Mačacia srsť nie je príčinou alergie na mačky.

Prevencia: Dá sa alergii na mačky predísť? 

Alergia na zvieratá sa môže objaviť kedykoľvek, takže tomu nedokážete zabrániť. Príznaky alergie však môžete dostať pod kontrolu prostredníctvom rôznych foriem terapie. 


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.