Môžu mačky snívať?

Snívajúca mačka

Mačky tiež snívajú - a svoje zážitky spracúvajú v snoch.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sa vaša mačička niekedy v spánku tak čudne myká? Je to preto, že aj mačky snívajú. Ďalšie zaujímavé fakty o spánku mačiek sa dozviete v tomto článku. 

Spánkové návyky: Mačky nespia neprerušovane 

Mohli by sme im závidieť: Mačky strávia spánkom 14 až 16 hodín denne. Malé mačiatka a staršie zvieratá spia ešte viac. 

Svoju úlohu zohráva aj počasie. Ak prší, mačky zostávajú v pelechu dlhšie. V zime mačky spánkom tiež trávia viac času.  

Na rozdiel od nás ľudí však mačky nespia neprerušovane. Niekedy bdejú a niekedy spia. 

Spánkový režim mačiek žijúcich vnútri a mačiek žijúcich vonku  

Ako zvieratá, aktívne počas súmraku, sa mačky zvyčajne vydávajú na lov v ranných a večerných hodinách. Mnohé vonkajšie mačky sa v noci vonku potuľujú a počas dňa odpočívajú. 

Mačky žijúce vnútri sa prispôsobujú dennému rytmu svojich majiteľov. Keď sú v práci, spia – mačka v tom čase o nič nepríde. Keď sa ich majitelia vrátia domov, je čas na kŕmenie, hru a maznanie. 

Fázy spánku: Ako rozpoznať, či mačka sníva? 

V súčasnosti sa vedci zhodujú na tom, že všetky cicavce snívajú. Platí to aj pre mačky. 

Podobne ako u nás ľudí, aj spánok mačky možno rozdeliť do dvoch fáz. Spánok REM je sprevádzaný snami, zatiaľ čo spánok mimo REM fázy je bez snov. 

Fáza spánku REM alebo hlboký spánok: V tejto fáze mačky snívajú 

REM znamená “rýchly pohyb očí”. Oči sa za zatvorenými viečkami pohybujú sem a tam. Ale nielen oči, no aj fúzy, labky či chvost. Počas tejto fázy mačka sníva. 

Non-REM spánok: Fáza bez snov 

Počas tejto fázy sú oči zväčša nehybné. Mačka nesníva a jej zmysly sú dostatočne bdelé na to, aby v prípade nebezpečenstva rýchlo reagovala. 

Táto fáza trvá približne pol hodiny. Počas dňa strávi mačka približne desať až dvanásť hodín v non-REM spánku. 

Snívajúce mačiatko © bmf-foto.de / stock.adobe.com
Mačiatka potrebujú obzvlášť veľa spánku.

Je dobré, keď mačky snívajú? 

Niektoré mačky sa vo sne mykajú, akoby prežívali strašnú nočnú moru. Mnohí majitelia by v takejto situácii chceli svoju mačku zobudiť. Nie je to však dobrý nápad. 

Prečo majú mačky nočné mory? 

V snoch mozog mačky spracováva zážitky z celého dňa. Možno vo svojej vysnívanej krajine naháňa myš, dráždi psa alebo sa mazná so svojím majiteľom. Mľaská niekedy váš domáci miláčik počas spánku? Potom sa mu pravdepodobne sníva o chutnom jedle. 

Proces spánku je veľmi dôležitý pre duševné zdravie, preto by sa mačka nemala budiť. Niektoré mačky dokonca reagujú bojazlivo alebo agresívne, ak sú zo spánku náhle prebudené.  

Ideálne miesto na spanie pre mačku 

Mačky sú individualisti, a preto sa ich vkus líši aj pri výbere miesta na spanie. Je dôležité, aby ste svojej mačke ponúkli rôzne možnosti. Najmä ak máte viac ako jednu mačku, každá z nich by mala mať k dispozícii pokojné, útulné miesto na odpočinok. 

Mnohé mačky radšej snívajú po boku svojho pána 

Mnohé mačky si rady zdriemnu vysoko naškrabadle. Niektoré si rady zdriemnu aj vprepravke. Na jednej veci sa však zhodnú všetky mačky: Postel pánaje naozaj dobrým miestom na spanie. 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.