Strihanie pazúrov mačke: Ako to robiť správne

Strihanie pazúrov mačke

Táto mačka znáša strihanie pazúrov pokojne.

Tak ako nechty na prstoch u človeka priebežne dorastajú aj mačacie pazúry. Pri bytových mačkách alebo starších zvieratách dosahujú pazúry často veľkú dĺžku. Môže to viesť k bolestivým komplikáciám. Strihanie pazúrov mačke však nie je vždy jednoduché. Tento článok poskytuje majiteľom mačiek tipy a vysvetľuje, ako správne strihať mačacie pazúry.

Mačacie pazúry: zázraky prírody

Mačacie pazúry pozostávajúce z rohoviny sú univerzálne nástroje: pomáhajú mačke pri lezení, pri chytaní koristi, pri obrane proti útočníkom a prirodzene slúžia aj na škrabanie pri svrbiacej srsti.

Mačky patria k malej skupine zvierat, ktoré podľa potreby dokážu zaťahovať alebo vysúvať svoje pazúry. Pri behaní sú pazúry zasunuté a sú uložené v tzv. kapse na pazúry. Pomocou šľachy flexoru na spodnom konci labky môže mačka svoje pazúry rýchlo vysunúť.

Na predných labkách majú mačky vždy po päť prstov osadených pazúrmi, pričom „palec“ nemá so zemou žiadny kontakt. Na zadných labkách sú to naopak len štyri.

Prečo je strihanie pazúrov mačke také dôležité?

Keďže pazúry sú zatiahnuté, keď mačka beží, opotrebúvajú sa len minimálne. Dorastajú však priebežne – presne ako nechty na prstoch u človeka. Musia sa preto pravidelne skracovať.

Štandardne sa starajú mačky o svoje pazúry samy. Voľne žijúce mačky si svoje pazúry brúsia o stromy, aby si ich skracovali a ostrili. Bytové mačky k tomu používajú svoj strom na škrabanie – a niekedy škrabú, žiaľ, aj na pohovke.

Predovšetkým pri bytových mačkách často nepostačuje dostupný škrabací nábytok. Ani pri starých alebo chorých maznáčikoch už brúsenie pazúrov nefunguje tak dobre. Takéto zvieratá majú často príliš dlhé pazúry. V týchto prípadoch by ste mali mačacie pazúry strihať.

Problémy pri príliš dlhých pazúroch

Príliš dlhé pazúry sa môžu stať pre mačku nebezpečnými a môžu spôsobiť vážne zranenia:

  • Mačka sa nimi môže zachytávať o koberce alebo textílie a v najhoršom prípade si môže nejaký pazúr vytrhnúť.
  • Môže sa poraniť pri samotnom čistení alebo škrabaní.
  • Pazúry môžu zarastať do vankúšikov labiek a spôsobovať bolestivé zápaly.
  • Behanie sa stáva náročnejším, s negatívnymi dôsledkami pre pohybový aparát.
  • Pazúr sa môže nevhodne odlomiť, rozštiepiť a dorásť nakrivo.
Mačacie pazúry © yakovlevadaria / stock.adobe.com
Ak sú pazúry príliš dlhé, môže sa nimi mačka zachytiť do záclony.

Čas: Kedy a ako často mám mačke strihať pazúry?

Kedy musím strihať mačacie pazúry?

Podľa čoho teraz rozpoznáte, či sú pazúry Vášho maznáčika príliš dlhé a či musíte mačacie pazúry ostrihať?

Existuje jeden bezpečný znak: Keď Váš tigrík beží po hladkej podlahe, pazúry je počuť „cvakať“. Vtedy je najvyšší čas na pedikúru.

Príliš dlhé pazúry môžu byť príčinou aj vtedy, keď Vaša mačička odrazu začne behať inak alebo sa už nehýbe tak rada.

Spoľahlivou metódou je však pravidelná kontrola labiek.

Ako často by sa mali strihať mačacie pazúry?

Štandardne by malo stačiť strihať mačacie pazúry každé dva mesiace. Pri voľne žijúcich mačkách to spravidla nie je potrebné, ich pazúry by sa mali obrusovať samé.

Príprava: správne vybavenie

Čo potrebujem na správne strihanie mačacích pazúrov?

Dobrá príprava pri strihaní pazúrov znamená mať spolovice vyhrané. Všetko potrebné si preto pripravte už vopred:

Výber správnych nožníc na pazúry

Na zastrihávanie pazúrov potrebujete správny nástroj. V žiadnom prípade nepoužívajte veľké nožnice. Pretože keď sa mačka hádže okolo seba, môžete sa Vy a Vaše zviera vážne zraniť.

Aj kliešte na nechty pre ľudí sú vhodné len podmienečne, pretože pazúry sa môžu pri odstrihávaní ulomiť. Lepšie sú špeciálne kliešte na pazúry pre zvieratá: tie majú okrúhle vyhĺbenie na špičku pazúra.

Dobre sa hodia tiež nožnice na pazúry pre mačky a drobné zvieratá. V princípe fungujú tieto kliešte ako obyčajné nožnice. Rozdiel je len v tom, že obe čepele majú špeciálny tvar a špeciálny výbrus.

Je jedno, pre ktorý nástroj sa rozhodnete: mal by byť dostatočne ostrý na to, aby sa pazúry nepomliaždili.

Ideál: zapojte pomocníka

Najlepšie je zapojiť aj nejakú osobu, ktorá Vám pri tom pomôže. Vo dvojici je strihanie pazúrov mačke oveľa jednoduchšie – hlavne vtedy, keď Váš miláčik nemá na túto procedúru chuť.

Skôr ako prikročíte k činu, vytvorte pokojnú a uvoľnenú atmosféru, aby Vaša mačka nedostala strach. Ak je Vaša mačka práve hladná, vystresovaná alebo má náladu na hranie sa, mali by ste strihanie pazúrov odložiť na neskôr.

Návod: Ako správne strihať mačacie pazúry

1. Dobre pridržiavajte

Najlepšie to funguje vo dvojici: Jedna osoba mačku pevne drží, aby nemohla okolo seba hádzať, a druhá zastriháva pazúry.

Na pridržiavanie sa posaďte na zem a mačku si dajte medzi svoje nohy. Zadoček mačky je nasmerovaný tak, aby bola cesta dozadu uzavretá.

2. Tlačte na vankúšik labky

Potom opatrne vezmite jednu labku do ruky a zľahka tlačte na vankúšik labky, aby sa vysunuli pazúry. Teraz môžete pazúry skrátiť Vy sami alebo Váš pomocník. Pri predných labkách nepoužívajte palce.

3. Opatrne strihajte: neporaňte žiadne nervy ani krvné cievy!

Vnútri pazúru sa nachádzajú nervy a krvné cievy. Pri svetlých pazúroch ich pomerne dobre rozpoznáte ako červenkastú oblasť uprostred. Toto jadro pazúru nesiaha až po špičku pazúru.

Neživú časť, ktorá pozostáva iba z rohoviny, môžete odstrihnúť. Buďte ale opatrní a v prípade pochybností odstrihnite radšej príliš málo. V opačnom prípade môže pazúr krvácať.

Majte tiež na pamäti, že s pazúrmi dorastajú nervy a žily. Čím dlhší je pazúr, tým dlhšia je aj krvná cieva.

Pri tmavých pazúroch identifikujete žily len ťažko. V tomto prípade môžete pazúry pred strihaním nasvietiť baterkou, aby ste odlíšili jadro od rohoviny. Ak nie je možné ani to, požiadajte o radu svojho zverolekára.

Čo robiť, keď to krváca?

Ak ste omylom zasiahli krvnú cievu, môžete krvácanie zastaviť vatovou tyčinkou alebo baterkou. Krvácanie sa tiež môžete pokúsiť zastaviť tyčinkou na zastavenie krvácania, ktorá sa používa na holenie.

Ak pazúr stále krváca aj po piatich minútach, mali by ste so svojou mačkou zájsť k zverolekárovi.

Nezabudnite na odmenu

Po procedúre si Vaša mačka zaslúži nejakú maškrtu. Ak poslušne spolupracovala, poriadne ju vychváľte.

Strihanie mačacích pazúrov: keď sa mačka bráni

Nie každá mačka znáša skracovanie svojich pazúrov bez odporu. Nedržte ju ale nasilu. Prestaňte, keď Váš maznáčik okolo seba príliš silno hádže alebo je dokonca agresívny. Inak hrozí, že sa Vaše zviera alebo Vy sami poraníte.

Ak Vaša mačka nespolupracuje vôbec, môžete skrátenie pazúrov zveriť aj zverolekárovi. Strihanie pazúrov stojí približne 12 eur.

Možno zvládnete svoju mačku navyknúť na túto neobľúbenú procedúru aj tréningom s klikerom.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.