Prečo sa mačky boja uhorky?

Mačka a uhorka

Mnohé mačky sa pri uhorkách necítia bezpečne. Ich strašenie nimi však nie je vtipné.

Na internete koluje množstvo „zábavných“ videí, v ktorých sa nejaká mačka vyľaká uhorky. Prečo sa mačky boja uhorky? Čo sa skrýva za týmto neobvyklým strachom? A prečo tieto videá nie sú v skutočnosti vôbec vtipné?

Internetový hype okolo mačiek a uhoriek

Pri vygooglení kľúčových slov „mačka uhorka“ nám vráti vyhľadávač státisíce výsledkov. Medzi výsledkami sa tiež nájde nespočet videí.

Panika pri pohľade na neškodnú zeleninu

Hype okolo mačiek, ktoré majú strach z neškodnej šalátovej uhorky, sa tiahne už niekoľko rokov nazad. Vtedy sa tieto videá šírili virálne rýchlosťou vetra a našli si množstvo napodobňovateľov. Videá sú stále dostupné a aj dnes na ne ľudia usilovne klikajú.

Väčšina týchto filmíkov je vytvorených podľa rovnakej šablóny: Mačka je zohnutá nad miskou a práve žerie. Vtedy sa zozadu prikradne majiteľ, potichu za zviera položí uhorku a čaká, kým sa mačka otočí. Pri pohľade na uhorku sa mačka vyľaká tak veľmi, že vyskočí zvislo do vzduchu.

Prečo sa mačky boja uhorky?

Najprv si treba položiť jednu otázku: Ako je možné, že sa nechá malý dravec uviesť nejakou neškodnou zeleninou do strachu a zdesenia?

O dôvodoch sa už špekulovalo veľa. Mnohí experti sa domnievajú, že panika z uhoriek je zdedená z čias divokých zvierat. Pozdĺžny tvar a zelená farba uhoriek pripomínajú hada – a to by mohlo v mačke prebudiť k životu tieto prastaré strachy.

Prečo sa moja mačka nebojí uhoriek?

Niektorí tigríci predsa pri pohľade na „hada“ zachovávajú pokoj. Zvierací psychológovia sa preto domnievajú, že je skôr otázkou povahy, či mačka pri pohľade na uhorku zostane pokojná alebo vyletí do vzduchu. Sú mačky, ktoré sú skôr bojazlivé, a potom také, ktoré sa boja máločoho.

Vysvetlenie: uhorka a efekt prekvapenia

Najhodnovernejším vysvetlením by mohol byť efekt prekvapenia. Keď je mačka práve plne zamestnaná svojím jedlom, nedáva pozor, čo sa deje za ňou. A odrazu je tam nejaký cudzí predmet, ktorý tam vôbec nepatrí.

To ešte zhoršuje skutočnosť, že mačky nevidia tak dobre objekty v bezprostrednej blízkosti. Najostrejšie vidia predmety vo vzdialenosti niekoľkých metrov.

Útek zo strachu z uhorky

Je jednoducho pochopiteľné, že mačka sa skokom čo najrýchlejšie odoberie do bezpečia. Potom môže podozrivý objekt bližšie pozorovať z bezpečnej vzdialenosti.

Prosíme nenapodobňovať!

Vaša mačka by sa mala pri žraní cítiť bezpečne a skryto. Keď ju vystrašíte pri jej krmovisku, môže sa stať, že niekedy už nebude jesť vôbec. Ak má Váš miláčik srdcové problémy, čo sa u mačiek vyskytuje príležitostne, potom môže mať takýto zlý žart veľmi rýchlo nebezpečné následky.

Všeobecne by ste svoju mačku nemali nikdy zámerne strašiť, ak Vám záleží na vzťahu založenom na dôvere. Preto platí: Nechajte uhorku v chladničke dovtedy, kým ju nebudete potrebovať na uhorkový šalát. Pri miske mačky nemá táto zelenina čo hľadať.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.