Artritída u mačky This article is verified by a vet

chorá mačka

Zapálené kĺby sú pre mačky často veľmi bolestivé.

Všimli ste si, že Vaša inak živá mačka leží bezvládne v kúte a nechce sa jej pohnúť? Potom by ste sa mali pozornejšie pozrieť na jej kĺby! Tu si prečítate, prečo artritída u mačky vedie ku krívaniu, a aká liečba pomáha. 

Čo je artritída?

Pri artritíde alebo zápale kĺbov sa kĺb zapáli z dôvodu neinfekčných alebo infekčných príčin. Ak je postihnutých viacero kĺbov súčasne, veterinári hovoria aj o polyartritíde. 

Poznámka: 

Zatiaľ čo artritída spôsobuje dočasný zápal kĺbov, artróza (opotrebovanie kĺbov alebo osteoartróza) trvale poškodzuje kĺbovú chrupavku. Toto ochorenie kĺbov, ktoré sa u mačiek vyskytuje často, sa nedá vyliečiť. 

Symptómy: Aké sú príznaky artritídy?

Klinický obraz závisí od príčiny artritídy. Napríklad bakteriálne infekcie vedú k hnisavým vredom, zatiaľ čo neinfekčné formy artritídy u mačiek malý vplyv na farbu a konzistenciu synoviálnej (kĺbovej) tekutiny. 

Ak je kĺb Vašej mačky zapálený, môžete si všimnúť týchto päť charakteristických znakov: 

  1. Postihnutý kĺb veľmi opuchne. 
  2. Pri nahmataní kĺbu môžete cítiť väčšie teplo. 
  3. Mačka má bolesti pri pohybe alebo keď sa dotknete jej kĺbu. 
  4. Mačka kríva alebo už nemôže viac ohýbať kĺb. 
  5. Oblasť kĺbu je začervenaná. 

Okrem týchto príznakov zápalu môže byť mačka postihnutá artritídiou viac unavená alebo menej žrať. Infekčné príčiny môžu tiež spôsobiť horúčku a ťažkosti v iných orgánových systémoch, napríklad v zažívacom alebo dýchacom trakte. 

mačka na posteli
Medzi príznaky artritídy patrí napr. krívanie alebo nechuť k pohybu.

Diagnóza: Ako u mačky rozpoznať artritídu?

Veterinári môžu artritídu u mačiek na základe piatich typických chrakteristických znakov spravidla rýchlo identifikovať. Za týmto účelom veterinár opatrne nahmatá kĺb a vykoná niekoľko funkčných testov. Posudzuje tiež chôdzu mačky, aby vylúčil krívanie. 

Na potvrdenie diagnózy artritídy a vylúčenie iných ochorení kĺbov môže počas vyšetrenia použiť ďalšie diagnostické nástroje: 

Vyšetrenie krvi: 

Pomocou vzorky krvi môže veterinár vyšetriť krv mačky na prítomnosť zápalových buniek. S týmto výsledkom dokáže nielen lokalizovať zápal, ale posúdiť aj funkciu ďalších orgánov, ako sú pečeň alebo obličky. 

Zobrazovacie techniky: 

Veterinár môže pomocou ultrazvuku alebo röntgenového vyšetrenia kĺb podrobnejšie preskúmať a určiť stupeň poškodenia. Na základe röntgenového snímku môže tiež vylúčiť artrózu, čo je nevyhnutné pre výber liečby. 

Punkcia kĺbu: 

Vo vnútri kĺbu sa nachádza kĺbová tekutina (synovia alebo synoviálna tekutina). Ak veterinárny lekár prepichne kĺbové puzdro tenkou ihlou, môže odstrániť synoviu a vyšetriť ju na prítomnosť zápalových buniek. Takto sa dá diagnostikovať artritída u mačky. 

Punkcia kĺbu u mačky
Punkciou kĺbu môže veterinárny lekár vyšetriť kĺbovú tekutinu.

Artroskopia (endoskopia kĺbu): 

Pri artroskopii veterinár otvorí kĺb a do kĺbovej dutiny zasunie artroskop, trubicu vybavenú kamerou. Pomocou obrazovky môže prezrieť kĺb zvnútra a lokalizovať prípadné poškodenie chrupavky alebo kostné cysty. Artroskopia je spravidla miniinvazívna operačná metóda. Chirurg bude musieť mačku uviesť do narkózy. 

Terapia: Ako sa lieči artritída u mačky?

Na potlačenie príčin artritídy u mačiek a na zmiernenie jej príznakov používajú veterinári cielené a podporné opatrenia: 

Cielená terapia: 

Aby bola terapia úspešná, je dôležité bojovať proti príčine vzniku a zápalu. Ak sú prítomné baktérie, veterinár podá mačke antibiotiká. 

Reumatický zápal kĺbov si naopak vyžaduje imunosupresíva, ktoré potláčajú funkciu imunitného systému. Ak je kĺb veľmi zahnisaný, veterinár môže v narkóze otvoriť kĺbovú kapsulu a kĺbový priestor opatrne vypláchnuť. 

Podporná terapia: 

Protizápalové lieky a lieky tlmiace bolesť pomôžu zlepšiť zdravotný stav Vašej mačky. Na urýchlenie procesu hojenia dajte svojej mačke chladný obklad okolo kĺbu. Ak má mačka na rebrách príliš veľa tuku, mali by ste tiež znížiť jej hmotnosť pomocou diétnych opatrení. 

Prognóza: Je artritída u mačiek liečiteľná?

Ak pôjdete včas k veterinárovi a necháte mačku včas ošetriť, prognóza artritídy u mačiek je vo väčšine prípadov priaznivá. Aj keď je imunitou podmienená artritída neliečiteľná, môžete pretrvavájúce bolesti mačky zmierniť pomocou imunosupresív a liekov proti bolesti. 

Ak sa situácia neustále zhoršuje a konzervatívne opatrenia už nie sú možné, musíte počítať s tým, že bude potrebná výstuž kĺbu. 

Aké sú spúšťacie faktory artritídy u mačiek? 

Mačky môžu na artritídu ochorieť rôznymi spôsobmi. Pre lepšie pochopenie sú v nasledujúcej tabuľke zhrnuté infekčné a neinfekčné príčiny: 

Infekčnépríčiny

Neinfekčné príčiny 

Bakteriálne infekcie v dôsledku uhryznutia alebo úrazu  Imunitne podmienená alebo reumatická artritída (príčina zatiaľ nie je objasnená) 
Vírusové ochorenia (napr. FeLV, FIV)  Predchádzajúce ochorenia (napr. artróza alebo nadváha) 
Bakteriálni pôvodcovia infekcií (napr. borélie)  Tupé poranenia (napr. pád, pomliaždenie alebo natrhnutie) 

Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.