Horúčka u mačiek This article is verified by a vet

Horúčka u mačiek

Ak u mačky nameriate vnútornú telesnú teplotu vyššiu ako 39 stupňov Celzia, môže ísť o prehriatie (hypertermiu) alebo horúčku (pyrexiu). Hypertermia je charakterizovaná zvýšenou produkciou alebo prísunom tepla pri súčasnom nedostatočnom uvoľňovaní tepla. Horúčku charakterizuje mozgom riadené zvýšenie telesnej teploty v dôsledku napríklad infekčného ochorenia. Hoci horúčka pôsobí na nás, majiteľov domácich zvierat, predovšetkým nezdravo, tento všeobecný symptóm má dôležitý posilňujúci účinok na imunitu a prispieva napríklad k boju proti pôvodcom infekcií.

Horúčka u mačiek – Regulácia a funkcia

Pre lepšie pochopenie vzniku horúčky je vhodné bližšie sa pozrieť na anatómiu a fyziológiu mačky:

Regulácia teploty

Teplotu tela reguluje centrum kontroly teploty mačky, ktoré sa nachádza v časti medzimozgu nazývanej hypotalamus. Teplotné receptory rozmiestnené na koži prijímajú chladné alebo tepelné signály z prostredia a prenášajú ich vzostupnými nervovými dráhami do hypotalamu. Mozog posiela signály do svalov a potných žliaz prostredníctvom zostupných nervových dráh.

 • Uvoľňovanie tepla: Ak telo zaregistruje príliš veľa tepla, mozog vydá pokyn na uvoľnenie svaloviny v stenách ciev. To následne vedie k periférnemu rozšíreniu ciev, čo umožňuje krvi uvoľňovať prebytočné teplo cez kožu.
 • Produkcia tepla: Ak je mačke príliš chladno, nastáva opačný jav. Aby sa cez kožu uvoľňovalo menej tepla, cievne svalstvo sa napne a periférne cievy sa stiahnu. Zároveň sa aktivuje metabolizmus a zvyšné svalstvo, čo možno pozorovať ako zimomriavky alebo zimnicu.

Vznik horúčky

U mačiek je normálna vnútorná teplota tela medzi 38 a 39 stupňami Celzia. Ak však teplota vystúpi na vyššie hodnoty, hovorí sa o horúčke. Všeobecný symptóm horúčky vnímame často ako škodlivý, ale horúčka je predovšetkým ochrannou funkciou tela. Zvyšovaním požadovanej hodnoty teploty tela v mozgu sa zlepšuje činnosť imunitného systému. Je to preto, že imunitné bunky (napr. fagocyty alebo granulocyty) u mačiek môžu lepšie pracovať, keď je teplota vyššia ako 39 stupňov Celzia.

Pri prekročení určitej hranice však táto pozitívna imunitná odpoveď začne viaznuť.

Čo spôsobuje horúčku u mačiek?

Horúčka je vždy reakciou na negatívne podnety, ktoré poškodzujú telo. U mačiek to môžu byť najmä tieto ochorenia:

Infekčné príčiny:

 • Baktérie: zvyčajne všetky baktérie môžu po preniknutí do tela spôsobiť horúčku. Bežnými príkladmi sú streptokoky, chlamýdie alebo anaplasmy
 • Vírusy: napr. Vírus mačacej imunodeficiencie (FIV, mačací AIDS), infekčná peritonitída mačiek (FIP), mačacia leukémia (FeLV), mačací herpes vírus (FHV-1), mačací parvovírus (FPV, mačacia panleukopénia), mačací kalicivírus (FCV)
 • Systémové plesňové ochorenia (mykózy)
 • Parazity: napr. pľúcne červy alebo toxoplazmóza

Neinfekčné príčiny:

 • Akýkoľvek zápal tkanív (napr. pankreasu, pľúc alebo pečene, ako aj abscesy kože a iných orgánov)
 • Autoimunitné ochorenia: napr. pemphigus foliaceus alebo lupus erythematosus
 • Novotvary (nádory)
 • Jedovaté látky (napr. lieky)

Aj keď je horúčka dôležitou imunitnou reakciou, hypertermia je vyvolaná hlavne stresom alebo zvýšenou teplotou okolia.

Horúčka u mačiek: Ako ju rozpoznať?

U mačiek sa horúčka definuje ako zvýšenie teploty nad 39 stupňov Celzia. Často však môžete zistiť, či má mačka horúčku ešte pred meraním teploty, a to podľa nasledujúcich príznakov:

 • Malátnosť a únava
 • Chvenie a nechuť k pohybu
 • Prípadné zrýchlené dýchanie (normálne 20 až 40 nádychov za minútu)
 • Znížená chuť do jedla a prípadný nedostatok tekutín (koža na krku sa po potiahnutí len pomaly stiahne naspäť, tuhá stolica, lepkavá sliznica v papuli)

Samozrejme, v závislosti od príčiny sa môžu vyskytnúť aj ďalšie sprievodné príznaky. Patria sem najmä gastrointestinálne ťažkosti (napr. vracanie, hnačka).

Ako sa diagnostikuje horúčka u mačiek?

Ak je mačka výrazne pokojnejšia a vykazuje iné vyššie uvedené príznaky, odporúča sa zmerať jej telesnú teplotu. Existujú dve možnosti:

 1. Vnútornú rektálnu teplotu je možné zmerať pomocou digitálneho teplomera. Pred použitím by mal byť dôkladne vyčistený a vydezinfikovaný. Aby to bolo pre mačku pohodlnejšie, môžete pri tom použiť medicínsky lubrikačný gél, vazelínu alebo neparfumovaný krém na citlivú pokožku. Pretože zavedenie do konečníka môže byť vždy veľmi nepríjemné, mačku by ste mali kvôli ochrane všetkých zúčastnených pevne držať.
 2. Alternatívne sa môže použiť infračervený teplomer, ktorý meria teplotu na uchu mačky. Použitie infračerveného teplomera je jednoduchšie, ale výsledky nie sú vždy presné.

Ak horúčka do jedného dňa nezmizne alebo sa u mačky prejavia iné sprievodné príznaky, treba vyhľadať veterinára. Ten na základe rozhovoru s majiteľom mačky a všeobecného vyšetrenia rozhodne o ďalšej diagnostike (napr. vyšetrenie krvi, stolice alebo zobrazovacie postupy).

Možnosti liečby

Horúčku je možné symptomaticky zmierniť podávaním takzvaných antipyretík (látok znižujúcich horúčku). Pretože to však nie je stály klinický obraz, musí sa najskôr liečiť základné ochorenie:

 • Infekčné choroby: Lieky ako antibiotiká proti baktériám, antivirotiká proti vírusom, antiparazitiká proti parazitom alebo antimykotiká proti hubám.
 • Autoimunitné ochorenia: v prípade potreby podávanie imunosupresív (napr. glukokortikoidov)
 • Nádory: chirurgický zákrok, ožarovanie alebo chemoterapia

Aká je prognóza?

Prognóza horúčky závisí od základného ochorenia, a preto ju nemožno zovšeobecniť.

Ako predchádzať horúčke?

Aby ste mačku pred horúčkou ochránili, presnejšie pred základnými ochoreniami, sú užitočné tieto rady:

 • Dbajte na vyváženú stravu
 • Mnohým infekčným ochoreniam (napr. mačacej nádche, FeLV alebo FIP) možno predchádzať odporúčaným očkovaním.
 • Rany by sa mali vyčistiť a následne dezinfikovať, aby sa predišlo bakteriálnym infekciám.
 • Ak je v domácnosti viac mačiek, chorá mačka by mala byť od zdravých mačiek oddelená až kým sa neuzdraví.

Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.