Feromóny pre mačky: Vhodné pre vystresované mačky?

mačka sedí pred feromónovou fľašou

Život mačky môže byť niekedy stresujúci. Sťahovanie, nový zvierací spoločník alebo hlasné zvuky na Silvestra sú pre mačky náročné. Feromóny sľubujú úľavu pre mačky, nakoľko vonné látky sa postarajú o uvoľnenie.

Ako rozpoznám, že je moja mačka vystresovaná?

Stres môže u mačiek vyvolať rôzne zmeny správania. Pretože sa tieto zmeny vyskytujú vždy individuálne, neexistuje jednotný klinický obraz.

Typickým znakom však môže byť to, že Vaša mačka reaguje agresívnejšie alebo je odrazu veľmi plachá. Majitelia mačiek často pozorujú tiež nežiaduce močenie na určitých miestach v domácnosti. Mnoho vystresovaných mačiek škriabe nábytok alebo mňauká častejšie než obvykle.

Okrem týchto nežiaducich zmien v správaní je stres tiež častou príčinou rozličných druhov chorôb: Ak Vaša mačka cíti stres, jej nadobličky uvoľňujú viac stresového hormónu kortizónu. To následne preukázateľne oslabuje imunitný systém, takže telo s doteraz neobjavenými chorobami alebo infekciami už adekvátne nebojuje.

Preto je veľmi dôležité, aby ste dbali o čo najviac bezstresové prostredie.

Kedy môžem mačke nasadiť feromóny na zmiernenie stresu?

Nie vždy je možné vytvoriť prostredie bez stresu priateľské k mačkám. V takýchto prípadoch však môžete siahnuť na feromóny pre mačky. Zodpovedajúce prípravky by mali prispieť k uvoľneniu Vašej mačky. Tieto pomáhajú najmä pri krátkodobých stresových situáciách. Sem patria napríklad:

  • Návšteva zverolekára
  • Dlhé cestovanie autom, vlakom alebo lietadlom
  • Mimoriadne udalosti, napr. Silvester
  • Presťahovanie sa
  • Nový zvierací prírastok
  • Oslavy s mnohými hosťami

Feromónové prípravky pre mačky sú mimochodom dostupné aj v online obchode zoohit.

Čo sú feromóny a ako pôsobia?

Slovo feromón je odvodené z gréčtiny: Zatiaľ čo prvá časť slova phérein znamená odovzdať, druhá časť slova hormān znamená vzrušiť alebo poháňať.

Feromóny sú telu vlastné vône, ktoré vylučujú mačky a iné živé bytosti ako signál pre ostatných rovnakých jedincov. Mačky preto môžu spolu komunikovať bez mimiky a gest. Toto je tiež známe ako neverbálna komunikácia.

Obzvlášť veľké množstvo feromónov uvoľňujú mačky napríklad pri močení. Takto si označujú svoje územie. Vône tiež pomáhajú mačkám pri hľadaní partnera, pretože vytvárajú pocit relaxu a pohody.

Keď Vaša mačka prijme feromóny nosom, v mozgu sa vytvorí signál na zmiernenie stresu. Tento jav môžete využiť v prospech Vás oboch pri cielenom používaní feromónových prípravkov.

Ako sa feromóny pre mačky používajú?

Feromónovými prípravkami sú zvyčajne spreje alebo takzvané rozprašovače, ktoré je možné používať na zmiernenie stresu. Nestriekajú sa na samotnú mačku, ale do vzduchu v miestnosti:

Ak chcete takto vo svojej domácnosti ošetriť feromónmi pre mačky viacero miestností, mali by ste tieto v jednotlivých miestnostiach striekať po dobu niekoľkých týždňov. Najjednoduchším riešením je vonná zástrčka, ktorú zapojíte do bežnej zásuvky. Táto následne automaticky uvoľňuje feromóny do vzduchu v miestnosti.

Použitie spreja s feromónmi je obzvlášť užitočné pre prepravný box Vašej mačky. Jednoducho ich nastriekajte dovnútra boxu pred cestou alebo návštevou veterinára. Feromónmi môžete tiež ošetriť oblasti, kde sa mačka vymočila, alebo stopy po škrabancoch.

Dôležitá poznámka: Počas používania feromónov sa nemusíte obávať nepríjemných pachov. Vy ako človek nie ste schopní feromóny vedome vnímať.

Je použitie feromónov pre mačky bezpečné?

Podľa výrobcu neboli doteraz u mačiek, ani mačiatok, zistené žiadne vedľajšie účinky pri používaní feromónov. Môžete preto používať feromónové spreje bez ohľadu na vek Vašej mačky.

Výrobcovia tiež vylučujú neznášanlivosť prípravkov u psov, dospelých ľudí, či detí. Iba papagáje a andulky by nemali byť v kontakte s feromónovými prípravkami kvôli svojim citlivým dýchacím cestám.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.