Kliešte u mačiek: Správne odstraňovanie a prevencia This article is verified by a vet

Mačka vo vysokej tráve

Kliešte číhajú na mačky predovšetkým vo vysokej tráve.

Sotva teploty trvalo stúpnu nad hodnotu siedmich stupňov, hneď sa objavia aj otravné parazity. Mimoriadne nepríjemné sú kliešte u mačiek. V našom sprievodcovi sa dočítate, prečo by ste mali tieto otravné tvory čo najrýchlejšie odstraňovať a ako postupovať, aby bol výsledok účinný.

Je nutná pravidelná kontrola

Ideálne aspoň raz denne dôkladne kontrolujte, či mačka na tele nemá kliešťa. Celé telo môžete preskúmať napríklad počas pravidelného maznania sa.

Venujte pri tom pozornosť najmä miestam s riedkym ochlpením, ktoré kliešte preferujú. Kliešte sa obzvlášť rady udomácňujú v oblasti hlavy, na krku, ušiach, bruchu a vnútorných stranách stehien.

Podľa toho, koľko krvi už kliešť vysal, môže mať veľkosť od niekoľkých milimetrov až po veľkosť kôstky čerešne.

Miesto uhryznutia pozorujte ešte nejaký čas aj po odstránení. Sčervenanie, horúčka alebo strata chuti môžu u mačky signalizovať možné ochorenie.

Ako správne vztiahnuť z mačky kliešťa?

Ak si mačka prinesie z niektorej zo svojich potuliek domov kliešťa, čo najrýchlejšie ho odstráňte. Optimálny postup:

 • Použite pinzetu alebo háčik na kliešte.
 • Kliešte priložte čo najbližšie k pokožke pri kliešťovi, no dbajte na to, aby ste telo kliešťa neroztlačili.
 • Uchopte hlavičku kliešťa. Následne ho ťahajte pomaly, rovnomerne a rovno z miesta vpichu.
 • Prekontrolujte, či sa Vám kliešťa podarilo z mačacej pokožky odstrániť úplne.
 • Kliešťa opatrne zlikvidujte, aby nemohol napadnúť nového hostiteľa.
 • Ranu vydezinfikujte a pravidelne ju kontrolujte.
 • Pohryznutie kliešťom majte v najbližšom období na pamäti. Ak mačka pôsobí chorľavo, malátne alebo dostane horúčku, rýchlo ju zaneste k zverolekárovi.
Odstránenie kliešťa z mačky háčikom © Astrid Gast / stock.adobe.com
Kliešťa možno úplne odstrániť háčikom na kliešte.

Aké choroby prenášajú kliešte?

Kliešte u mačiek sú otravné a vysávajú im krv. To však nie je hlavný problém. Prenášajú tak zároveň nebezpečné choroby. V závislosti od regiónu je napríklad v Nemecku nakazených 15 až 30 percent kliešťov patogénmi.

Na rozdiel od psov sa takéto kliešte našťastie prenášajú na mačky oveľa zriedkavejšie – respektíve z doposiaľ nevyjasnených dôvodov mačky ochorejú oveľa zriedkavejšie. Napriek tomu pri každom uhryznutí od kliešťa hrozí riziko, že sa mačka nakazí nejakým patogénom. K najčastejším infekčným chorobám patria borelióza, anaplazmóza a babezióza.

Odstraňovanie kliešťov u mačiek: Čím skôr, tým lepšie

Patogény sú usídlené v čreve kliešťa a počas sania putujú do slinných žliaz. Kým tam dorazia, uplynie v priemere dvanásť až 24 hodín.

Čím dlhšie teda kliešť nasáva krv mačky, tým sa zvyšuje aj pravdepodobnosť prenosu patogénov. V prípade mačiek však môžete odstránením kliešťov krátko po uhryznutí toto riziko veľmi jednoducho minimalizovať.

Prevencia: prevencia proti kliešťom u mačiek

Práve v prípade kliešťov u mačiek je obozretnosť vždy lepšia než neskoršie ľutovať. Preto by ste mali mačku už v predstihu chrániť pred pohryznutiami od kliešťov a rizikom prenosu chorôb.

Na tento účel existujú rôzne preparáty (antiparazitiká), ktoré kliešte usmrtia alebo im zabránia v prisatí. Existujú tieto varianty:

 • Spot-on preparáty sa nanášajú medzi lopatkami mačky a následne sa rozložia po celom tele. V závislosti od dĺžky účinkovania (štyri až dvanásť týždňov) je potrebné mačke prípravok aplikovať viackrát do roka.
 • Spreje fungujú rovnako ako spot-on preparáty.
 • Iba u zverolekára dostanete aj tablety proti kliešťom pre mačku.
 • Obojky uvoľňujú účinné látky nepretržite a kliešte a iné parazity účinne odpudzujú najmä počas dlhšieho obdobia (asi päť až šesť mesiacov). Predstavujú však aj nebezpečenstvo poranenia, pretože mačky sa s obojkom môžu o niečo zachytiť.

Sú antiparazitiká pre moju mačku škodlivé?

Proti prostriedkom na kliešte existuje veľa výhrad. Najviac rezonuje otázka, či nie sú pre človeka a zviera škodlivé, keďže ide vlastne o nervové jedy.

Väčšina antiparazitík sú v skutočnosti nervové jedy. Ľudia a mačky však majú na rozdiel od hmyzu takzvanú hematoencefalitickú bariéru. Účinná látka sa teda u nich takmer vôbec nedostane tam, kde by mohla spôsobiť škodu.

Prirodzene, pri prostriedkoch proti kliešťom sa môže napriek tomu prejaviť neznášanlivosť. Každý liek má okrem svojho účinku aj vedľajšie účinky. Portfólio prostriedkov je však v súčasnosti také široké, že sa isto nájde niečo, čo bude aj Vaša mačka dobre znášať.

Existujú však aj problematické účinné látky: napríklad permetrín, flumetrín a deltametrín sú pre mačky jedovaté. Vždy teda venujte pozornosť tomu, či je daný prostriedok určený pre mačky.

Existujú pre mačky aj domáce prostriedky proti kliešťom?

V rôznych zdrojoch sa ako účinné prostriedky proti kliešťom u mačiek neustále vychvaľujú domáce prípravky ako kokosový olej, olej z čiernej rasce, cesnak alebo jantárové náhrdelníky. No pomáhajú v skutočnosti tieto domáce prostriedky?

Vedecky sa doposiaľ podarilo preukázať len miernu účinnosť kokosového oleja – a aj to iba pri vonkajšej aplikácii. Pritom však treba mačku týmto olejom ošetrovať každý deň na celom tele. Pre mačky, ktoré sú od prírody veľmi čistotné, to nie je isto vôbec príjemné.

Čo je dôležité: Domáce prostriedky ako cesnak alebo čierna rasca sú pre mačky jedovaté. Na odpudzovanie kliešťov by ste ich teda nemali v žiadnom prípade používať.

V prípade, že sa na odpudzovanie kliešťov používajú domáce prostriedky, treba zohľadniť ešte jeden ďalší bod: Ak si mačka neprináša domov žiadne kliešte, možno je potrebné vziať do úvahy aj iné súvisiace dôvody. Nie všetky mačky sú pre parazity rovnako atraktívne. Niektoré sú skutočnými magnetmi na kliešte, iné sa zase stávajú obeťami pohryznutia len veľmi zriedkavo.

Kliešte u mačiek: tri najznámejšie mýty

V tejto oblasti ešte aj dnes kolujú mnohé mylné dohady. Tri najdôležitejšie sme pre Vás dôkladne zanalyzovali.

1. Kliešte padajú na svoju korisť zo stromov.

Kliešte číhajú predovšetkým vo vysokej tráve alebo v kroví. Nepadajú teda na mačku alebo človeka zo stromov.

2. Na odstránenie kliešťa je potrebné ho vždy krútiť.

Na odstránenie kliešťa z mačky nie je bezpodmienečne nutné kliešťom krútiť. Parazity predsa nemajú závit. No ak by Vám to pri miernom krútivom pohybe išlo ľahšie, je to samozrejme dovolené.

3. Je nebezpečné, ak sa kliešťa nepodarilo odstrániť úplne.

Ak sa nedarí odstrániť kliešťa v celku, nie je to koniec sveta. Väčšinou sa hlavička kliešťa z tela mačky zabalí do chrasty a odpadne spolu s ňou. Takéto miesto pohryznutia však pravidelne kontrolujte. Ak objavíte náznaky zápalu, mali by ste vyhľadať zverolekára.

Keďže aj pri uviaznutej hlavičke teoreticky naďalej hrozí riziko prenosu patogénov, mali by ste za každých okolností dbať na odstránenie celého kliešťa.


Franziska Pantelic, Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Pantelic

Už niekoľko rokov podporujem Magazín zoohit svojimi rozsiahlymi odbornými znalosťami. Licencovaným veterinárnym lekárom som sa stala v roku 2009 a v súčasnosti prevádzkujem mobilnú ambulanciu pre malé zvieratá v metropolitnej oblasti Mníchova.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.