Kokosový olej: Použitie u mačiek

Kokosový olej pre mačky

Kokosový olej pre mačky sa stal veľmi populárnym ako prírodná ochrana proti kliešťom a iným parazitom. Okrem toho sa hovorí, že tento populárny produkt má početné ošetrujúce účinky. Dáme vám rôzne tipy a informácie o tom, kedy môže byť kokosový olejrozumnou alternatívou k bežným produktom.

Čo je kokosový olej? 

Kokosový olej môžete v obchode nájsť aj pod názvom „kokosový tuk“. Pochádza z kopry, “dužiny” kokosového orecha. Kokosový tuk je už desaťročia obľúbený v kuchyni – najmä ako tuk na pečenie alebo ako prísada do sladkých pokrmov, napríklad do zmrzliny. Medzičasom sa stal tento belavý, jemne voňavý a čisto rastlinný olej veľmi obľúbeným ako alternatíva masla. Kokosový olej je populárny aj na starostlivosť o pokožku. Pokiaľ ide o človeka, mnohé z údajných účinkov kokosového oleja nemožno vedecky dokázať. Častá konzumácia vysokého množstva nasýtených mastných kyselín je často kritizovaná. Ako však vyzerá využitie kokosového oleja u mačiek? 

Kokosový olej – ako môže mačke pomôcť 

Ak budete pátrať po možnostiach využitia kokosového oleja u mačiek, rýchlo zistíte, že kokosový olej je naozaj všestranným prostriedkom. V závislosti od požadovaného účinku sa aplikuje na srsť alebo sa primiešava do krmiva. Má príjemnú vôňu a je to čisto prírodný produkt, ktorý pri vonkajšom použití nepredstavuje takmer žiadne riziko vedľajších účinkov. Niektorí fanúšikovia kokosového oleja spomedzi majiteľov mačiek kombinujú vonkajšie aj vnútorné použitie. Kokosový olej sa u mačiek používa v týchto oblastiach: 

Kokosový olej proti kliešťom, blchám a roztočom 

Kyselina laurová nachádzajúca sa v kokosovom oleji pôsobí proti parazitom: kliešte, blchy a roztočeutekajú, keď sa k nim priblíži hostiteľ s vôňou kokosového oleja. Aspoň tak to opisujú niektorí majitelia mačiek a psov: ak zvieratám pravidelne natierajú srsť kokosovým olejom, zostávajú bez parazitov. Ak sú však už parazity v srsti, kokosový olej zvyčajne nestačí na ich odstránenie. 

Kokosový olej proti červom 

Kokosový olej údajne pôsobí preventívne proti črevným parazitom, ako sú červy. To si vyžaduje perorálne podanie: olej sa musí pridávať do krmiva. Ak sú červy už prítomné, kokosový olej nie je dostačujúci. Ak máte podozrenie načervyalebogiardie,obráťte sa na svojhoveterinára, ktorý po stanovení diagnózy predpíše vhodné lieky na odčervenie. 

Kokosový olej pre mačky na starostlivosť o srsť 

Kokosový olej prirodzene obsahuje veľa kyseliny laurovej, ktorá má schopnosť ničiť baktérie. Preto môže pomôcť mačkám s problémami so srsťou, ako sú lupiny, svrbivé miesta a ekzémy. Napriek tomu: Ak na koži spozorujete zmeny, najlepšie je vziať mačku k veterinárovi. Môže sa jednať napríklad o kožné plesne. Ak sú plesňové ochorenia nákazlivé aj pre ľudí, najlepšie je liečiť mačku podľa pokynov veterinára. Mačkám s matnou srsťou môže kokosový olej dodať viac lesku. Aj v tomto prípade však platí: Je lepšie ukázať mačku veterinárovi. Príčinou môže byť závažné ochorenie, napríklad cukrovka alebo nedostatočnosť obličiek. Rozotretie väčšieho množstva oleja na srsť môže rýchlo viesť k mastnej srsti alebo hnačkespôsobenej olizovaním. 

Kokosový olej na mačacie labky 

V zime môže kokosový olej chrániť mačacie labky. Účinná starostlivosť o labky zabraňuje bolestivým prasklinám na vankúšikoch labiek v ľade a snehu. Tie sa môžu vyskytnúť, ak sa mačka často pohybuje po cestách a chodníkoch posypaných soľou. Ale pozor: mnohé mačky kokosový olej okamžite zlížu. Ak sú obzvlášť dôkladné, nezostáva takmer žiadny ochranný účinok. 

Kokosový olej pre mačky – čo treba zvážiť pri použití? 

Nie je pochýb o tom, že kokosový olej sa dá využiť na mnoho spôsobov. Pri používaní kokosového oleja u mačiek však treba mať na pamäti niekoľko vecí: 

Vonkajšie použitie môže byť problematické 

Vonkajšia aplikácia kokosového oleja nie je vhodná pre každú mačku. Mnohé mačky začnú okamžite po aplikácii kokosový olej zo svojich labiek alebo prístupných častí tela oblizovať. Potom sa nielenže stratí účinok, ale hrozí aj hnačka. V takom prípade môžu majitelia mačiek na ochranu pred kliešťami použiť kokosový olej len na oblasť hlavy a krku. Niektoré mačky to viditeľne obťažuje, pretože vôňa kokosového oleja ich dráždi. Často sú chránené len tieto oblasti, ktoré sú kliešťami najviac ohrozené. 

Nepreceňujte účinky kokosového oleja proti parazitom 

Niektorí majitelia mačiek siahajú po kokosovom oleji až po tom, čo si na mačke všimli blchy alebo kliešte. Kokosový olej však funguje len ako prevencia. Ak sú prítomné parazity, v prípade napadnutia blchami a roztočmi treba navštíviť veterinára. Ochranný účinok nefunguje u všetkých mačiek. Dávkovanie nemožno zovšeobecniť. Niektorí majitelia mačiek uvádzajú, že po použití kokosového oleja nachádzajú na svojich mačkách výrazne menej kliešťov. Je pravda, že mačky sú menej náchylné na ochorenia prenášané kliešťami než psy alebo ľudia, no napriek tomu si mnohí majitelia pre svoju mačku želajú absolútne spoľahlivú ochranu pred kliešťami. 

Nie všetky účinky sú preukázané 

Mnohostranné vlastnosti opísané v súvislosti s kokosovým olejom lákajú niektorých majiteľov domácich zvierat, aby kokosový olej vyskúšali pri príznakoch od zápachu z úst až po poranenia. Počas tohto obdobia sa však príznaky môžu zhoršiť, pretože kokosový olej nie je “liekom na všetko”. Napríklad nie je jasné, či kokosový olej posilňuje imunitný systém zvierat, ktorým sa pravidelne podáva. Kokosový olej vraj pomáha pri ochoreniach, akými sú kožné plesne, odporúča sa však poradiť sa s veterinárom. Ten môže stanoviť presnú diagnózu a podľa toho nastaviť liečbu. 

Koľko kokosového oleja možno pridať do krmiva pre mačky? 

Nie každá mačka kokosový olej vkrmive dobre znáša. Zdravým mačkám s normálnou hmotnosťou pridávajte do ich dennej dávky krmiva štvrtinu až maximálne pol čajovej lyžičky kokosového oleja. Ak mačka reaguje hnačkou, najneskôr po troch dňoch kokosový olej vysaďte. Ak ho mačka dobre znáša, môže v prípade jeho pravidelného podávania profitovať z jeho pozitívnych vlastností: Kokosový olej môže napríklad zlepšiť vstrebávanie rôznych minerálov, ako horčík, vápnik a vitamíny rozpustné v tukoch. Niektorým mačkám pomáha kokosový olej pri trávení. Ak má však mačka nadváhu, je lepšie kokosový olej do krmiva nepridávať. Dôvodom nie sú len kalórie navyše, no aj fakt, že menej tuku prospieva pankreasu pri nadváhe. V prípade chronicky chorých mačiek je potrebné pravidelné pridávanie kokosového oleja do krmiva konzultovať s veterinárom. 

Čo treba zvážiť pri kúpe a skladovaní kokosového oleja? 

  • Olej lisovaný za studena obsahuje viac cenných zložiek
  • Odporúčame použitie kokosového oleja z udržateľnej ekologickej produkcie 
  • Pri teplotách nad 20 stupňov sa kokosový olej skvapalňuje 
  • Chráňte olej pred slnečným žiarením 

Použitie kokosového oleja u mačiek – vytvorte si vlastné skúsenosti 

Každý, koho zaujímajú pozitívne účinky kokosového oleja pre mačky, ho môže bez váhania vyskúšať. Na prírodný produkt by sa však nemali klásť príliš vysoké nároky. Ochrana proti blchám a kliešťom závisí od individuálnych podmienok a množstva parazitov v okolí mačky. Inými slovami: uniektorých mačiek to funguje, uiných kliešte v mačacom kožuchu zotrvávajú naďalej. Tu sa každý majiteľ mačky môže sám rozhodnúť, či uprednostní “tvrdší” prostriedok alebo vyskúša jemnú ochranu. Kokosový olej ste vyskúšali a zistili, že pre vašu mačku nie je vhodný? Žiadny problém! Olej môžete bez problémov používať aj naďalej: v kuchyni alebo ako kozmetický prípravok. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.