Krv v moči u mačiek

mačka na záchode

Ak má moč vašej mačky červenú alebo hnedú farbu, môže ísť o hematúriu (hem = krv, ouron = moč), hemoglobinúriu alebo myoglobinúriu. Tieto tri príznaky môžu byť spôsobené rôznymi príčinami, ako sú infekčné ochorenia, nádorové ochorenia alebo vnútorné poranenia. Preto je veľmi dôležitá dôkladná diagnostika a cielená terapia v prípade krvi v moči u mačiek.

Aké sú príčiny krvi v moči u mačiek?

Nezriedka sa u mačiek v priebehu života objaví krv v moči, pretože k tomuto príznaku môže viesť mnoho rôznych príčin. Za normálnych okolností obličky moč filtrujú a potom močom vylučujú odpadové látky von z tela. Moč zdravých mačiek má žltkastú farbu, ktorá je svetlejšia alebo tmavšia v závislosti od prijatého množstva tekutín. Ak je mačka dehydrovaná, napríklad z dôvodu nedostatku vody, moč sa v obličkách viac koncentruje, a preto má tmavší odtieň žltej farby.  

Červené sfarbenie moču môže v niektorých prípadoch vzniknúť fyziologicky, napr. pri kŕmení červenou repou. K symptómu však môžu viesť aj choroby a podráždenia. Do úvahy pripadajú tieto tri možnosti: 

Hematúria (krv v moči)

Vylučovanie krvi (červených krviniek) môžu spôsobovať: 

 • Zápalové reakcie: Mačky často trpia bakteriálnymi infekciami močových ciest. V priebehu infekcie sa nezriedka tvorí močový piesok či kamene. Trpia tým najmä kocúri, pretože ich močové rúry sú dlhšie a zakrivené kvôli ich anatómii. Ak sa močové kamene zväčšia, môžu poškodiť citlivú sliznicu močových ciest a viesť k život ohrozujúcemu upchatiu močových ciest. Ak sa takýto akútny stav nelieči, môže dôjsť k pretrhnutiu močových ciest. Náchylné sú tiež mladé bytové mačky s idiopatickou cystitídiou dolných močových ciest. 
 • Nádory: najčastejšie nádory močových ciest u mačiek vznikajú v tkanive obličiek, močového mechúra, močovodu a u kocúrov v prostate (predstojnej žľaze). 
 • Otrava: Lieky (napr. rifampicín), rastlinné alebo chemické jedy môžu poškodiť obličky takým spôsobom, že červené krvinky (erytrocyty) môžu prejsť tkanivom obličiek bez filtrácie. 
 • Ochorenia obličiek (napr. obličková nedostatočnosť) 
 • Znížená zrážanlivosť krvi v dôsledku vrodených ochorení (napr. Von Willebrandova choroba), diseminovanej intravaskulárnej koagulopatie (DIC) alebo liečby heparínom. 
 • Vrodené anomálie ciev 

Hemoglobinúria

Vylučovanie krvného farbiva hemoglobínu v dôsledku rozpadu červených krviniek (hemolýzy):

 • Ochorenia pečene 
 • Infekčné patogény, ako napr. vírus leukémie mačiek (FeLV), vírus infekčnej peritonitídy mačiek (FIP) alebo babézia. 
 • Autoimunitné ochorenia 

Myoglobinúria

Vylučovanie svalového proteínu myoglobínu v dôsledku deštrukcie svalových buniek (rabdomyolýza):

 • Závažné svalové poranenia spôsobené vonkajšími úrazmi (napr. pri dopravných nehodách) 
 • Záchvaty (napr. v dôsledku Epilepsie alebo tetanu) 
 • Po závažných operáciách (napr. amputáciách) 

Existujú aj iné príznaky?

Mačky s krvou v moči často vykazujú ďalšie príznaky ochorenia, ktoré majú veľký význam pre diagnostické ohraničenie. Zvlášť často sa u mačiek v priebehu možného ochorenia prejavuje zhoršený celkový zdravotný stav a v prípade infekčných ochorení horúčka. U postihnutých mačiek možno pozorovať aj časté močenie (polyúria), bolestivé močenie (strangúria) alebo časté močenie malého množstva moču (polakizúria). 

Krv v moči u mačiek: Aké sú diagnostické možnosti?

Červené sfarbenie moču si vždy vyžaduje skorú návštevu veterinára a nikdy by sa nemalo brať na ľahkú váhu. Na rozlíšenie troch možných príčin (hematúria, hemoglobinúria a myoglobinúria) je užitočné najmä vyšetrenie moču: 

 • Pri centrifugácii moču dochádza k usadzovaniu červených krviniek v priebehu hematúrie. Tento sediment sa v skúmavke javí ako červený, zatiaľ čo horná časť je bezfarebná. Keďže pri hemoglobinúrii alebo myoglobinúrii sú farbivá voľne prítomné, skúmavky zostávajú červené po celý čas. Takže sa netvorí žiadny sediment. 
 • Pomocou testovacieho prúžku možno stanoviť zvýšenú koncentráciu červených krviniek, zápalových buniek, bielkovín a baktérií, ako aj hodnotu pH. 
 • Pod mikroskopom možno zistiť močové kryštály, kvasinky, baktérie a krvné bunky. 

Na rozlíšenie hemoglobinúrie od myoglobinúrie je potrebné zistenie ďalších parametrov. Krvnými testami možno napríklad zmerať hladinu kreatínkinázy (CK), ktorá je v dôsledku deštrukcie svalového tkaniva výrazne zvýšená. 

Na objasnenie zmien štruktúr sa môžu použiť aj zobrazovacie postupy, ako je röntgen alebo ultrazvuk. 

Zvedavá mačka pri pohľade na svojho majiteľa pri odbere vzorky moču © Yaya Photos / stock.adobe.com

Aké sú možnosti liečby?

Hemoglobín, myoglobín alebo krv v moči mačiek si vyžadujú rôzne terapeutické postupy. Napríklad infekcie močových ciest a iné infekčné ochorenia si v závislosti od patogénu vyžadujú antibiotiká alebo antivirotiká. Na druhej strane, úrazy, nádory alebo veľké močové kamene si často vyžadujú chirurgický zákrok. Predchádzajúca diagnostika má preto veľký význam pre cielenú liečbu základného ochorenia.

Aká je prognóza?

Rovnako ako liečba, ani prognóza sa nedá zovšeobecniť. Zatiaľ čo neškodné infekcie močových ciest majú pri včasnej liečbe zvyčajne mierny priebeh, akútna a neliečená retencia moču môže byť život ohrozujúca. Preto je veľmi dôležité, aby ste v prípade výskytu krvi v moči včas vyhľadali veterinárneho lekára. 

Krv v moči u mačiek: Preventívne opatrenia

Niektorým príčinám pre krv v moči u mačiek môžeme my ako ich majitelia predísť. 

Preto je vhodné, aby ste sa so svojím veterinárom poradili o možných očkovaniach.  Správna výživa a chov mačiek môžu tiež znížiť riziko ochorení, ako sú močové kamene. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.